İdrarda Epitel Nedir, Normal Değerler Kaçtır?

İdrarda epitel görülmesi nedir, ne anlama gelir, yassı epitel yüksekliği ve tedavisi, hangi hastalıkların belirtisidir, hamilelikte görülmesi ve bebeklerde görülmesi gibi birçok sorunla karşılaşabiliriz. Epitel hakkında gereken bilgilere yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

İdrarda Epitel Nedir, Normal Değerler Kaçtır?

İdrarda epitelin normal değerleri olması bireylerin sağlıklı olması için şattır. İdrarda epitelyum görülmesinin nedeni böbreklerde ya da idrar torbasında enfeksiyon olmasına hatta mesane kanserine işaret edebilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. İdrarda epitel olup olmadığını anlamak için tam idrar testi yapılması gerekir. Test sonucunda idrardaki epitel hücrelerin sayısını ve şekillerini tespit etmek mümkün olur. Sağlıklı insanların idrarında az miktar epitel görülmesi normal kabul edilir. Fakat bu sayının ideal değerlerde olması gerekir.

Ayrıca idrardan kan gelme nedenleri yazımıza bakabilirsiniz.

İdrarda Epitel Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

İdrarda epitel görülmesinin nedeni 5 farklı başlıkta sıralanabilir. Bu nedenler arasında:

 • Kanser,
 • İdrar yolunda iltihap olması,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Menopoz,
 • Genital bölgenin temizliğinin sağlanamaması yer alır.

Kanser, epitel sayısını artıran bir hastalıktır. İdrarında epitel çıkan insanlar nadiren kanser olurlar. İdrar yolunda iltihaplar, yavaş yavaş yayılır. Yayılma sonucunda iltihabın idrar torbasına ulaşması ile birlikte torbadan epitelyum hücreler dökülür.

Böbrekler idrarın üretilmesinde ve boşaltımda etkili olan organlardır. Borucuklarda idrar üretimi böbrek tarafından yapılır. Eğer epitelyum hücreler boruculuklardan koparsa idrarda epitel oluşur. Eğer böbrekte genel bir hasar söz konusu ise yine idrarda epitel görülecektir.

Kadınlar menopoza girdikleri zaman östrojen seviyelerinde düşüş meydana gelir. Hormonlardaki bu düşüklük idrarda epitel görülmesine neden olur. Eğer erkekler ve kadınlar genital bölgelerini temiz tutmuyorlarsa bu durum bir çok hastalığa davetiye çıkarır. Ayrıca kir, idrar sonuçlarının olduğundan farklı çıkasına neden olur.

İdrarda Epitel Görülmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrarda epitel görülmesinin tedavisi yapılması için kişilerin yaması gerekenler bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağrı probleminiz varsa, bölgeye sıcak uygulama yapabilirsiniz. Eğer sıcak kompres yöntemi işe yaramıyorsa ağrı kesici kullanılabilir.
 • Hekimin verdiği ilaçların düzenli kullanılması gerekir. İlaçlar çeşitli nedenlerden dolayı hekime söylemeden bırakılmamalıdır.
 • Hastanın gün içinde bol bol su içmesi gerekir. Böbrekte biriken zararlı maddeler su yardımı ile vücuttan atılır. Vücudun işlevini tam olarak yerine getirmesi için su elzemdir.
 • Hasta, kahve tüketimini mümkün olduğunca aza indirmelidir.
 • Ağır baharatlı gıdalar tüketilmemelidir.
 • İdrar torbasını tahriş etme özelliği olan limon ve alkol gibi maddeler kullanılmamalıdır.

İdrarda Epitelin Normal Değerleri Kaçtır?

İdrarda epitelin olması gereken değerleri 20’den küçük olmalıdır. İnsanların idrarında mutlaka epitel bulunur. Önemli olan maddenin hangi aralıkta yer aldığıdır. Hekimin idrarda bulunan maddeleri tespit etmesi için ek tahliller yapması gerekebilir. Böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız hastanelerin üroloji bölümlerini ziyaret etmeniz gerekir.

Mesane Kanseri ve İdrarda Epitel Görülmesi

İdrarda epitelin olmasının sebebi mesane kanseri olabilir. Mesane kanserinde 3 farklı tipten söz edilebilir. Mesane kanseri küçük yaştaki çocuklar dahil olmak üzere herkesi etkileyebilir. Hastalık genellikle orta yaşta olanları etkiler. Yaşın ilerlemesi ile kanser görülme ihtimali artar.  Yapılan araştırmalara göre erkeklerde mesane kanseri görülmesinin oranı kadınlara göre 3 kat daha fazladır. Erkeklerde prostat kanserinden sonra en çok görülen 4. Kanser türüdür. Hem erkek hem de kadınlar arasında görülen kanser vakalarının yüzde 6’sı mesane kanseridir.

Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri belirtileri arasında;

 • İdrarda ağrısız kanama,
 • İdrarda epitelyum görülmesi,
 • Ağrılı idrara çıkma,
 • İdrar yaparken zorlanma,
 • Sık idrara çıkma isteği,
 • Kansorejen maddelere maruz kalma,
 • İdrardan kan pıhtıları gelmesi yer alır.

Kanser sigara içen kişilerde 4 kata kadar daha fazla görülür. Hastalar genellikle alt karın bölgelerinde ve sırt bölgelerinde yoğun ağrıdan şikayetçi olurlar.

Mesane Kanserinin Meydana Gelme Nedenleri Nelerdir?

Mesane kanserinin meydana gelme nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Beyaz ırk olmak,
 • Yeterli miktarda sıvı almamak,
 • Ailede mesane kanseri öyküsü olmak,
 • Çok yağlı besinler ile beslenmek,
 • Kemoterapi alıyor olmak ya da daha önceden almış olmak,
 • Mesanede enfeksiyon olması,
 • Katkılı maddeler tüketmek,
 • Kimya, akü sanayi, boya, tekstil endüstrilerinde kullanılan maddelere maruz kalmak,
 • Erkek olmak,
 • Yaşın ilerlemesi (Kanser vakası çoğunlukla 50 yaşın üzerindekilerde görülür).

Mesane Kanserinde Hangi İdrar Testleri Yapılır?

Mesane kanserinin tespit edilmesinde yapılan idrar testleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İdrar örneğinin mikroskop altında incelenmesi ile yapılan idrar sitolojisi testi.
 • Basit bir lab testi olan idrar testi. Testle birlikte idrarda kan ve diğer yabancı maddelerin varlığı tespit edilir.
 • Labda idrarın bekletilmesi ile yapılan idrar kültürü testi. Bu testle idrarda herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı tespit edilmiş olur.
 • Kana salınan maddelerin tespit edilmesi için yapılan idrar tümör marker testleri.

Mesane Kanserinde Hangi Görüntüleme Tekniklerinden Faydalanılır?

Mesane kanserinin tespit edilmesinde faydalanılan görüntüleme teknikleri sayısı oldukça fazladır. Genellikle hekimler USG olarak da bilinen ultrasonografi yönteminden faydalanırlar. Bu yöntemin faydası herhangi bir kontrast madde uygulanmasını gerektirmemesidir. Özellikle 5 mm’den büyük olan mesane tümörlerinin tespiti net şekilde cihaz sayesinde yapılır. Cihaz ile üreterlerin tıkanıp tıkanmadığını öğrenebilir, tümörün diğer organlarda olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Hekimler göğüs röntgeni çekerek mesane kanserinin varlığını tespit edebililer. Röntgen akciğerde tümör olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Geçmişte daha çok IVP adı verilen ve idrar sisteminde bulunan anormalliklerin tespit edilmesinde faydalanılıyordu. Artık bu yöntemin gelişmiş versiyonları olduğundan eskisi kadar kullanılmamaktadır.

Yukarıda sayılanlara ek olarak PET T taraması, manyetik rezonans, retrograd pyelogram ve BT ürogramlardan da faydalanarak mesane kanseri teşhisi konabilir.

İdrar bilirubin ne demek? İnceleyebilirsiniz.

Mesane Kanserinde Doğal Tedavi Yöntemleri İşe Yarar mı?

Mesane kanserinde doğal tedavi yöntemlerinin kullanılması işe yaramayabilir. Doğal yöntemler olarak sağlıklı beslenme, mineral ve vitaminler, bitkisel ürünler tercih edilebilir. Yapılan araştırmalara göre faydalı olduğu söylenen bitkisel kürlerin bazı hastalarda hastalığın nüksetmesine neden olduğu bilinmektedir. Yani sağlıklı olayım derken kürler yüzünden sağlığınızdan olabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, hekiminize sormadan farklı beslenme planı, bitkisel kür ya da takviye denemeyin. Ancak hekiminizin onaylaması halinde bu ürünleri kullanmaya başlayın.

Doğal tedavi olarak sağlıklı ve dengeli beslenin. Hareketsiz yaşam tarzı yerine aktif bir yaşam tarzı benimseyin. Günde yarım sa yürüyüşün bile sağlığınız üzerinde inanılmaz etkili faydaları olacağını unutmayın. Sigara kullanıyorsanız sigarayı ve diğer tütün ürünlerini kullanmayı bırakın. Alkol ve mesaneyi tahriş etme özelliği olan besinlerden kaçınmaya özen gösterin.

Mesane Kanserinde Hayatta Kalma Oranları Nasıldır?

Mesane kanserinde hayatta kalım oranları herkes için farklı olabilir. Hastalığın şiddeti ve hastalıkla birlikte görülen belirtiler hastalığın hayatta kalma oranı hakkında belirleyici olur. İdrarda epitelyum görülmesi, idrarda kan ve idrar yapamama hastalığın ciddi belirtileri arasında yer alır ve bir an önce tedaviye başlamak gerekir. Kanserin özellikleri, hangi tedavi yönteminin uygulandığı, tümörün ne kadar büyük olduğu, tümörün yayılma oranı gibi özellikler hastalık hakkında önemli bilgilerdir. Yapılan araştırmalar hastalıktan sonra 15 yıllık sağ kalım oranının yüzde 65 olduğunu ortaya koymuştur. Yani hayta kalma süresinin uzun olduğu bir hastalıktır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.