İdrarda Koku Değişikliği Neden Olur?

İdrarda koku nedenleri, kötü koku ve renk değişimi neden olur, yanma, akıntı, balık kokusu nedenleri nelerdir? İdrarda koku oluşması birçok nedenin etkisinden dolayı olabilmektedir. İdrarda koku hakkında bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

İdrarda Koku Değişikliği Neden Olur?

İdrarda koku değişikliği olması temel olarak amonyak miktarının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer bol miktarda su içerseniz idrarınızın kötü kokmasını engellersiniz. İdrarda koku değişikliği idrarda bakteri olması nedeni ile de oluşabilir. Özellikle idrarını yaparken yanma hissedenler ve sık idrara çıkma isteği olanlar, idrarda bakteri olduğundan şüphelenmelilerdir. Bu kişilerin en kısa zamanda bir üroloji uzmanına görünmesi ve gerekli testleri yaptırması gerekir.

Ayrıca idrarda yanma nedenlerine bakabilirsiniz.

İdrarda Koku Değişikliği Meydana Gelmesinin Sebepleri Nelerdir?

İdrarda koku değişikliği olmasında sebepler farklı olabilir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tüketilen besinler idrarın kötü kokmasına neden olabilir. Besini tükettikten 1 gün sonraya kadar bu kokuyu duyabilirsiniz. Özellikle alkol, sarımsak, patsıma ve yoğun baharatlar idrar kokusunun değişmesine neden olur.
 • Vücut işlevini yerine getirmek için suya ihtiyaç duyar. Günde 3 litre kadar su içmek gerekir. Eğer yeterli miktarda su ve sıvı tüketimi olmazsa kişilerin idrarı kötü kokabilir. Bu durumda idrar rengi de oldukça koyu renkli bir satı olacaktır.
 • Kadınlarda kötü kokulu idrar problemlerinin daha sık görüldüğü bilinmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman mutlaka jinekoloğa gitmek gerekir. Hekimin tedavi yöntemi aksatmadan uygulanmalıdır.
 • Kişinin kullandığı bazı ilaçlar idrarın kötü kokmasına neden olabilir. Gıda takviyeleri dahi idrarda kötü kokunun sebebi olabilir. Hekiminize hangi ilaçları kullandığınızı göstererek bu problemi çözebilirsiniz.
 • Eğer vajinal rahatsızlığınız varsa, idrarınızın kötü kokması oldukça olasıdır. Özellikle regl döneminde kullanılan pedler, cinsel ilişkiye korumasız girmek, toplumun kullanımına açık tuvaletlerde ihtiyaç gidermek bu rahatsızlıkların temel nedenleridir.
 • Şeker hastalığı idrarda yüksek miktarda şeker görülmesine bağlı olarak kokulu idrara neden olur.
 • Karaciğer hastalığı olanların idrarları hastalığa bağlı olarak kötü kokulu olur. Bu kişilerde kusma isteği ve kilo kaybı gibi diğer belirtiler de olur.

İdrar Renginin Çok Koyu Olması Neye İşaret Eder?

İdrar renginin koyu renkli olması genellikle az miktarda sıvı tüketilmesine işaret eder. Sabahın erken saatinde az su tüketimine bağlı olarak koyu renkli idrar görülmesi normal karşılanır. Gün içinde su tüketimi artacağından idrar rengi daha açık olur. Eğer kişi yeterli miktarda su tüketmesine rağmen yinede idrar rengi koyu kalıyorsa, bu kişide sağlık problemleri olabilir. Aşağıdaki hastalıklar koyu renkli idrar görülmesine sebebiyet verebilir:

 • Polikistik böbrek hastalıkları,
 • Safra taşları,
 • Sarılık,
 • Zehirlenme,
 • Uzun süre ilaç kullanmak,
 • B ve C vitaminlerini uzun süre kullanmak,
 • Yaralanma,
 • Böbrek kanseri,
 • Mesane kanseri yüzünden idrarınız koyu renkli olabilir.

İdrar Renginin Kırmızı, Pembe Olması Neye İşaret Eder?

İdrar renginin kırmızı ve pembe renkli olması sık görülen bir durumdur. Yenilen besinlerin idrar rengini değiştirme etkisi vardır. Pancar ya da böğürtlen gibi besinler yenildikten sonra idrar rengi kırmızı ve tonlarına dönebilir. İdrarda kan görülmesi de idrar renginin kırmızıya dönmesine neden olabilir. Bu durum, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. İdrarında kan gören bir kişinin üroloji polikliniğinden en kısa zamanda randevu alması gerekir.

Eğer antibiyotik kullanıyorsanız idrarınızın rengi kırmızı olabilir. Koyu bordo rengi idrar görülmesi ise böbreklerde bir iltihap olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca bu kişiler idrarda koku değişikliği olduğunu gözlemlerler. Bu hastalık ciddi olduğundan tedaviye bir an önce başlamak gerekir. İdrarda kırmızı renkle birlikte köpük görülüyorsa bu durum böbreklerden protein kaçağının olduğu anlamına gelir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Belirtiler Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonunda belirtiler ayırt edici olduğunda kişi anında durumdan şüphe eder. Bu belirtilerden sık görülenler şu şekilde sıralanabilir:

 • İdrarı tutmada güçlük yaşama,
 • Alt karın bölgesinde ağrı,
 • Sürekli idrara çıkma isteği,
 • İdrar debisinin zayıflaması,
 • İdrarda kan görülmesi,
 • Böbreklerde hassasiyet hissedilmesi,
 • Yan taraflarda ağrı,
 • Kusma isteği,
 • Mide bulantısı,
 • Hastanın kendini halsiz hissetmesi hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Bazı hastalarda hastalık hiç belirti vermeden seyredebilir. Yüz kadından 5’inde hiçbir belirti olmadan hastalık gelişir. Bu nedenle hastanede düzenli kontrolleri yaptırmak önem taşır. Kontrol sonrasında varsa bu ya da buna benzer hastalıklarınızın neden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Tedavinin Nasıl Yapılması Gerekir?

İdrar yolu enfeksiyonunda tedavi yapılması için erken hareket etmekte fayda ardır. Zamanında müdahale edilen vakalarda hastalıkları iyileştirmek kolay olur. Yapılan araştırmalara göre hastaların yaklaşık yarısı herhangi bir tedavi yönteminden faydalanmaksızın hastalıktan kurtulmuşlardır. Genellikle tedavi yöntemlerinde hastaların şikayetlerini azaltmak temel amaçtır. Hekimler çoğu zaman antibiyotik ile tedavi yapma yolunu tercih ederler. Tedavi yöntemleri çok önemlidir. Çünkü tedavinin yapılmadığı durumlarda kişi daha ciddi hastalıklara yakalanabilir ve bu hastalıklar kişinin özellikle böbreklerinde kalıcı hasara neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Tedavi Basamakları Nasıl Olur?

İdrar yolu enfeksiyonunda tedavi tedavi basamakları kişinin şikayetle hekime başvurmasıyla başlamış olur. Eğer hasta idrar yaparken yanma hissederse doktora gelir. Hekim hastayı muayene eder. Muayene sırasında yeterli bilginin elde edilemediği durumlarda bazı testlerin yapılması gerekir. Testlerde hastaya ait önemli bulgulara ulaşılır. Hekim hastalığın komplike olmadığı durumlarda tedavi yöntemi olarak antibiyotik kullanılmasını önerecektir. Antibiyotiğin hekimin söylediği zamanlarda, şekilde ve dozda olması çok önemlidir. Hasta hiçbir şekilde hekime sormadan ilacı kullanmayı bırakmamalıdır. Eğer kişide ilaca karşı aşırı hassasiyet oluyorsa durum hekime bildirilmelidir. Hekim hastaya alternatif ilaç yazacaktır.

Eğer hastanın hastalığı tedavi sonrasında yeniden kendini tekrar ederse, hekim daha yüksek dozda ilaç vererek hastalığı tedavi etmeye çalışacaktır. Antibiyotik ile beraber hastanın şikayetlerine bağlı olarak farklı ilaçlar da kullanılabilir. Genellikle ağrı kesici ilaçlar ve spazm çözücülerin kullanılması önerilmektedir. Eğer idrar yolu enfeksiyonu geçiren kişinin farklı hastalıkları varsa, hekim mutlaka bu konu hakkında bilgilendirilmiş olmalıdır. Gebeler, bağışıklığı yeterince güçlü olmayanlar, şeker hastaları için ayrı tedavi planının uygulanması gerekir.

İdrarda bakteri nedenlerini merak ediyorsanız yazımıza bakabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonları için Hastaya Ne İyi Gelir?

İdrar yolu enfeksiyonunda hastaya iyi gelenler kişinin hastalığının yanı sıra, kişinin genel sağlığı için de faydalı olacaktır. İlk olarak kişinin gün içinde bol miktarda su alması gerekir. Vücut yaşamsal ihtiyaçlarını gidermek için suya ihtiyaç duyar. Özellikle yazın sıcak aylarda yeterli miktarda su almamak dehidrasyona neden olabilir. Kişi su içerken zorlanıyorsa suyun içine limon, maydanoz, çilek gibi sevdiği besinleri ekleyebilir. Günde alınması gereken su miktarı 2 litrenin altına düşmemelidir. Su içerek idrarda bulunan bakteriler de idrar yolu ile atılmış olacaktır.

İdrar yolu enfeksiyon kapmış kişilerin kahve tüketimlerini sınırlamalarında fayda var. Kafein vücuttan suyun atılmasına neden olur ve kişilerde az su tüketimine bağlı olarak idrarda koku değişikliğine neden olabilir. Kahve yerine bitki çayları daha iyi bir alternatiftir. Nane çayı, yeşil çay, ekinezya çayı gibi çaylar kişinin genel sağlığına da katkı sağlar. Uyumadan önce bitki çayı içmek sakinleştirir. Nane çayı ağız kokusunu giderir ferahlık sağlar. Alkol tüketimi mesanenin tahriş olmasına neden olur bu nedenle tüketilmemelidir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.