İdrarda Yanma Neden Olur, Nasıl Geçer?

İdrar yaptıktan sonra yanma neden olur? Erkeklerde idrar yaparken yanma nedenleri? İdrar yaparken vajinada yanma ve ağrı sebepleri nelerdir? İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları hangileridir? İdrarda yanma hakkında birçok soru aklımıza gelmektedir. Bu soruların cevaplarına yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

İdrarda Yanma Neden Olur, Nasıl Geçer?

İdrar yaparken yanma hissi nedenlerinin başında idrar yolu enfeksiyonu yer alır. Bu enfeksiyonun oluşmasının nedeni coli adı verilen bakteridir. İdrar yaparken yanma hissi ile birlikte ağır koku olabilir. Hasta, idrar yaptıktan sonra idrarının bulanık renkte olduğunu görebilir. Hastalık genellikle alt idrar yolunda meydana gelir. Eğer mesanede iltihap olursa bu hastalığa sistit adı verilir. Bu tarz enfeksiyon hastalıkları genellikle zararlı değildir.

İdrarda Yanma Olmasının Sebepleri Nelerdir?

İdrar yaparken yanma sebepleri bakterilerdir. Bu bakteriler ilk önce üretreda bulunur ve daha sonra yükselişe geçer. Kişinin kendi dışkısından da kaynaklanabilir. Yapılan araştırmalara göre, cinsel yolla bulaşan patojenler, mantarlar ya da virusler de bu hastalığın oluşmasında etkili olabilirler. Gonokok ve klamidya cinsel yolla bulaştığı bilinen ve hastalığa neden olan patojenler arasında yer alır.

İdrarda Yanma ile Birlikte Hangi Belirtiler Görülür?

İdrar yaparken yanma ile görülen belirtilerden en tipik olanı çok sık idrara çıkma isteği ve idrar yaparken yanadır. Hastalıkla birlikte hiçbir semptom görülmeyebilir. Yapılan araştırmalara göre yüz kadın arasında 10’unda hastalık belirtileri olmaksızın hastalık gelişmektedir. Diğer belirtiler arasında:

 • İdrarda kan olması,
 • İdrarı tutmada güçlük yaşama,
 • Alt karın bölgesinde ağrı hissetme,
 • İdrar debisinin zayıf olması,
 • Sürekli idrara çıkma isteği yer alır.

Eğer hastalıkla birlikte böbrek tutulumu da olursa aşağıdaki belirtiler baş gösterir:

 • Genel halsizlik hissi,
 • Yan ağrısı,
 • Böbreklerde hassasiyet hissi,
 • Bulantı,
 • Ateş görülür.

Bu belirtiler nadiren görülmekle birlikte daha çok sık idrara çıkma problemi görülmektedir.

İdrarda Yanma Probleminin Tedavisi Nasıl Olur?

İdrar yaparken yanmanın tedavi edilmesi mümkündür. Tedavi ile birlikte hastalık hızla iyileşir. Ayrıca iltihapların tedavi edilmesi kolaydır. Yapılan araştırmalar komplike olmaması kaydı ile idrar yolu enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 25’inin kendiliğinden geçtiğini ortaya koymuştur. Bu iyileşmelerden sonra hastalık hasarı kalmaz. Fakat hastalıkla birlikte bir takım semptomlar yine de görülmeye devam edebilir. Bu belirtilerin tamamen yok edilmes için anti biyotik tedavisine başlamak gerekir. Eğer idrar yolu enfeksiyonu ile birlikte böbrekte farklı enfeksiyonlar da gelişmişse mutlaka tedaviye başlanması gerekir. Aksi halde böbreklerde kalıcı hasar meydana gelebilir.

Ayrıca çölyak için hangi doktora gitmeli? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

İdrar Yaparken Yanma Hissi için Tedavi Planlaması

İdrar yaparken yanma için tedavinin planlanması için hastanın detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Eğer hasta idrar yaptıktan sonra idrarında kan görüyorsa ve idrar yaptıktan sonra karın ağrısı oluyorsa en kısa zamanda hekim ziyaret edilmelidir. Eğer hastalık komplike değilse, anti biyotik tedavisi yapılması yeterli olacaktır. Eğer hastanın özel bir durumu varsa, hasta konu hakkında hekimi mutlaka bilgilendirmelidir.

Şeker hastaları, bağışıklığı düşük olan hastalar ve gebeler için ayrı tedavi planının oluşturulması gerekir. Eğer hastanın idrar yolu enfeksiyonu tekrar ediyorsa, alınan antibiyotik dozunun artırılması gerekir. Hastaya antibiyotik ile beraber ağrı kesiciler ve spazm çözücü ilaçların verilmesi gerekebilir. Kişi antibiyotik aldıktan sonra hastalığı gerilemeye başlayarak belirtiler yavaş yavaş ortadan kaybolacaktır.

İdrar Yaparken Yanma Hissi için Kişisel Olarak Neler Yapılabilir?

İdrar yaparken yanma için kişisel tedavi yöntemleri de bulunur. Bu yöntemler profesyonel müdahalelerle birlikte uygulandığı zaman hastalığın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca kişinin genel sağlığına da katkı sağlar. İdrar yolu enfeksiyonu olan kişilerin bol miktarda su içmesi gerekir. Bilgisayar başında çalışıyorsanız, ya da uzun süre koltukta oturacaksanız yanınıza mutlaka su şişesi alın.

Suyun içerisine sevdiğiniz meyvelerden dilerek tatlandırabilirsiniz. Günde en az 2 litre sıvı alınması gerekir. Sıcak yaz günlerinde ter yolu ile vücuttan su atıldığından suyun yerine konması gerekir. İyileşmesinin desteklenmesi için hasta suyun yanına gün içinde bitki çaylarını tüketebilir. Bunun yanında limon suyu ve alkol gibi mesanenin tahriş olacağı içeceklerin tüketilmemesi gerekir.

İdrar Yaparken Yanma Hissi için Bitkisel Öneriler Nelerdir?

İdrar yaparken yanma için bitkisel öneriler sayesinde daha hızlı iyileşebilirsiniz. Özellikle yaban mersini ile çay üzümünün mesane duvarı için faydalı olduğu bilinmektedir. Bu besinler idrar döktürücü özelliğe sahip olduğundan vücuttan su tutulmasını engelleyerek rahat idrar yapılmasına yardımcı olacaktır. Bitkinin çayını yaparak içerisine bir iki kaşık bal ekleyebilirsiniz. Dilerseniz yemeklerinizin içine de bu bitkilerden ekleyerek tüketebilirsiniz.

İdrar yanma problemi olanlar için diğer faydalı bitki huş ağacıdır. BU bitki böbrek iltihaplanmasının önüne geçer, idrar sırasında yanma hissini önler ve idrar söktürücü özelliği vardır. Bir avuç huş yaprağı ile bitkinin çayını hazırlayın. Bu çayı gün boyu için. Tatlanması için çayın içine bal koyabilirsiniz. Dilerseniz çayı yaparken içine ekinezya ve diğer bitkileri de ekleyebilirsiniz.

İdrar Yaparken Yanma Hissini Önlemek İsteyenler için Genel Öneriler

İdrar yaparken yanma hissinin önüne geçmek için öneriler kişilerin kendi başlarına uygulayabilecekleri basit uygulamalardır. Bu uygulamalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişi gün içinde bol miktarda su içmelidir.
 • İdrar yapma hissi geldiği zaman idrar tutulmamalıdır.
 • Beslenme düzeni gözden geçirilmelidir. Gaz yapan ve fazla baharat içeren gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.
 • Kişi alkol tüketmemelidir.
 • Sigara içenler sigarayı bırakmalıdır.
 • Özellikle soğuk kış günlerinde ayakların üşütülmemesine özen gösterilmelidir. Bunun için kalın çoraplardan ve sıcak tutan ayakkabılardan faydalanabilirsiniz.

İdrar yaparken yanma hissi oluşuyorsa hasta olup olmadığınızın tespit edilmesi için basit bir idrar testi yapılması yeterli olacaktır. Eğer idrar yolunuzda enfeksiyon olduğunu tespit ettiyseniz tedavi için genellikle antibiyotik verilecektir. Fakat antibiyotiklerin uzun süre kullanılması vücuda zarar verebilir. Bu nedenle kişilerin bitkisel önerileri ve kişisel genel önerileri uygulaması önem kazanmaktadır.

İdrarında Kan Gören Birinin Hangi Testleri Yaptırması Gerekir?

Kanlı idrar görülmesinde test yapılması gerekir. İlk aşamada hastalardan tam idrar tahlili istenir. Kanama böbrekteki hastalıkta kaynaklanıyor olabilir. Bunun için kan hücrelerinin incelenmesi gerekir. Bu incelemeden sonra kanın vücudun neresinden geldiğinin tespit edilmesi gerekir. İlk aşamadan sonra kişiler için idrar kültürü testi yapılması gerekir. Eğer idrarda bakteri ürediği tespit edilirse, hastanın antibiyotik tedavisin başlaması gerekir. Eğer kanser şüphesi varsa idrarda sitolojik incelemeler yapılması gerekir. Testler bittikten sonra böbrek fonksiyonlarının yeniden kontrol edilmesi gerekir.

Saç dökülmesi için hangi doktora gitmeli? Yazımıza bakabilirsiniz.

İdrar Yollarının Görüntülenmesi

İdrar yollarının görüntülenmesi için ultrason yönteminden faydalanmak gerekir. Bu yöntemle birlikte idrar yollarında taş olup olmadığı tespit edilir. Kitle anlamında da araştırma yapılabilir. Röntgen yöntemi sayesinde taş araştırması yapmak mümkün olur. Hekim bilgisayarlı tomografi yöntemini kullanarak da idrar yolunun iç ve dış yapısı hakkında detaylı bilgi sahibi olur. İdrar torbasının incelenmesi için sistoskopi yönteminin kullanılması gerekir. Bu yöntem sayesinde hem iç hem dış idrar yolu incelenebilir. Her ikisini aynı anda yapan tek yöntem sistoskopidir.

İdrar yaparken yanma hissediyorsanız, mutlaka en kısa sürede uzman bir hekime görünmeniz gerekir. Hastalık kendiliğinden dahi iyileşebilmesine rağmen, bazen hastalık daha ciddi problemlerin habercisi olabilir. Ciddi hastalıklarda erken teşhis koymak hayat kurtarıcıdır. Bu nedenle zaman kayıp etmemek önemlidir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.