İğdenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
İğdenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

İğde yemenin faydaları, her zaman kolayca ulaşılabilen bu bitkiyi, çok daha cezbedici hale getirmiştir. Hastalıklara karşı savaş metotlarında bitkisel yöntemlerin tercih edilmesi, son zamanlarda popülerleşmeye başladı. Çoğu zaman popülarite yanlış sonuçlar doğursa da, kimyasal alanların arttığı bu dönemde kullanılabilecek en doğru yol olarak bitkisel yöntemler karşınıza çıkıyor.

Zeytin ailesinin içerisinde bulunan iğde, özellikle Asya’dan başlayarak tüm Dünyaya yayılmıştır. Genellikle sonbaharda olgunlaşan iğde, içeriğinde bulundan maddelerle birçok fayda barındırır. İğdenin birçok türü vardır ve bu türlerin bazıları acıyken bazıları tatlıdır. Genelde tatlı olanların kullanılması, tüketimini daha kolay hale getirmektedir.

İğdenin Faydaları Nelerdir?

İğde faydaları saymakla bitmez. Cinsellikten ağız bakımına, sindirimden cilt bakımına kadar birçok konuda iğde tüketebilirsiniz. İğdenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. C vitamini ihtiyacınızı karşılayarak vücut direncinizi arttırır.
 2. Cilt sağlığınız için faydalıdır.
 3. İshalinizi durdurur.
 4. Ağız temizliğinde kullanılır.
 5. Öksürüğü keser.
 6. Böbrekleri temizler.
 7. Omega 7 açısında zengindir.
 8. İdrar problemlerine karşı savaşır.
 9. Cinsel gücü arttırır.
 10. Sindirim sisteminizi düzenler.

İğdenin faydaları bu maddelerle sınırlı değildir. Ancak genel olarak en büyük etkiyi bu konularda gösterir. Bunun yanında sadece iğdenin meyvesi değil, çiçekleri ve yaprakları da faydalıdır.

İğdenin Yaprakları Ve Çiçekleri:

İğdenin sadece meyvesi değil, yaprakları ve çiçekleri de birçok fayda barındırır. Diğer tüm meyvelerde olduğu gibi, bu bitkinin de yaprakları ve çiçekleri kurutulur ve çay yapılarak tüketilir. İğde yaprağının faydaları sayılırken, zihin açıcı özelliği başta gelir.

Sıcak suyla yapacağınız küvet banyosunda, iğde yaprakları ve çiçekleri kullanırsanız tüm vücudunuz toksinlerden arınacaktır. Gözenekleriniz açılır ve açık yaralarınız kısa sürede iyileşme gösterir. İğde yapraklarını çay yaparak tüketmek isterseniz, kurumuş iğde yapraklarını siyah çay gibi demlemeniz yeterli olacaktır.

İğde Nasıl Kullanılır?

İğde öyle faydalı bir bitkidir, her bir bölgesi kullanılırken farklı bir rahatsızlığı şifa verir. Elbette iğrenin kullanımında izleyeceğiniz yollar da önem taşır. İğdenin hangi konulara iyi geldiği ve nasıl kullanılması gerektiği şu şekilde sıralanabilir:

 1. İğdenin çiçeklerinin suyu kaynatıldığında, ateşli hastalıkların tedavisine olumlu etki eder.
 2. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda, tıpkı bir ilaç gibi etki gösterir. Bunun için iğdeyi istediğiniz gibi tüketebilirsiniz.
 3. İğde çekirdeğinin yağı çıkarıldığında macun yapılırsa, bronşite ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.
 4. İğdenin düzenli kullanımı, kanseri önler ve kanserin büyüme hızını azaltır.
 5. İğde çiğ olarak tüketilebildiği gibi, çorbalara aroma olarak da kullanılabilir.
 6. Meyvesinden şerbet yapıldığında çok daha etkili sonuç verebilir.

İğdenin Zararları:

İğde marmelatından iğde toniğine kadar tarif bulmanızın sebebi, iğdenin saymakla bitmeyen faydasındandır. Ancak iğdenin zararları konusunda da temkinli olmanızda fayda vardır. Öncelikle iğde, ishal durdurucu özelliğiyle bilinmektedir. İçerisinde yer alan maddeler, ishalinizi durdurur. Ancak iğdenin fazla kullanımı, ishali durdurmakla kalmaz, kabızlık da yapabilir. Özellikle sindirim sorunları yaşayan kişilerin, iğde kullanımında dikkatli olması gerekmektedir. Bu özelliğinin yanı sıra, iğde bitkisel bir besin olduğu için, kişiler üzerinde alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilmektedir.

İğde kullanımından önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Daha öncesinde bu tip bir alerjiye sahip olduğunuzu bilmesiniz de, iğde kullanımıyla beraber vücudunuzun herhangi bölgesinde, kızarıklık, şişkinlik, sulanma ve benzeri reaksiyonlar gözlemlerseniz, hemen doktorunuza başvurunuz. İğdenin asıl etkisi akşam yemeğinden sonra ve ara öğünlerde kendini göstermektedir. Aşırı kullanımlar veya yanlış dozda kullanımlar iğdenin olumlu etkisini göstermeyeceği gibi, olumsuz etkiler de yaratabilmektedir.

İğde Toniği Hazırlama:

İğde çayından reçeline kadar birçok şekilde kullanıma hazırdır. Ancak iğde toniği birçok hastalıkta kilit rol oynamaktadır. İğde toniği hazırlamak için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. 1 kilo taze ya da yarım kilo kuru iğde
 2. Su

İğdeyi su içerisinde kıvamı yoğun hale gelinceye kadar karıştırın. Bu sırada iğdeli su karışımınızı sürekli olarak kaynatın. Yoğun kıvama ulaştığınıza iğde toniğiniz hazır hale gelecektir. Bu tonikten günde 3 kaşık içmek, mide yanmanıza iyi gelecektir. Her türlü sindirim probleminiz içinde iğde toniğini günde en fazla 2-3 kaşık içerek çözebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM