Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur neye iyi gelir sorusu özellikle kışın yanıtı en çok araştırılan detaylar arasında kendini göstermektedir. Grip ve soğuk algınlığı ile baş edebilmek için kullanıma alınan en yaygın tedavi yöntemlerinden biri olması sebebi ile ıhlamurun kışın aktarlardan ve marketlerden satın alımı da hız kazanmaktadır.

Ihlamur satın alırken aldığınız yerin güvenilir olduğuna emin olmalısınız. Aksi takdirde bu sağlık veren bitkiden bile zarar görme gibi bir sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Uzmanlar özellikle marketlerde sallama çay olarak satılan ıhlamurlardan uzak durmanız gerektiğini de ayrıca dile getirmektedir.

Bu çayların hem demlenme safhasında zararlar ortaya çıkabilmektedir hem de hazırlanış sırasında saf ıhlamurdan meydana getirilip getirilmediği konusunda da net bir veri söz konusu değildir.

Ihlamur Nedir? Nasıl Demlenmelidir?

Ihlamur nedir ve nasıl demlenir sorusunun yanıtını muntazam bir biçimde alırsanız içeceğinizin hazırlık evresinde de zorluklar ile karşılaşmazsınız. Özellikle doğal ıhlamuru ayırt etmeyi bilmelisiniz. Karışım olarak satılan çaylardan uzak durmalısınız. Hangi içeriğin ne ile birleştiği zaman şifalı ne ile birleştiği zaman zarar verici bir niteliğe sahip olacağını bilemeyeceğiniz için ıhlamuru yalnız başına demlemek çok daha mantıklı olacaktır.

  • Ihlamur aslında Tilia olarak da tanımlanmaktadır.
  • Hem rahatlatıcı (sedatif) hem de diüretik bir yatısı bulunmaktadır. Farklı bitki çayları ile tam da bu nedenle karıştırılmaması önerilmektedir.
  • Ihlamurun tohumları üzerinde yapılan araştırmalarda insanların bağırsak hareketlerini artıran bir yapı sergilendiğinin de altı çizilmelidir. Bu nedenle kullanım sırasında belirli bir dozun üzerine çıkılması diyare problemi ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Sınırlı tüketimde ise bu tür bir sorun söz konusu değildir.
  • Ihlamur demleme işlemleri sırasında yapılan en sık hataların başında kesinlikle ıhlamuru bir kupaya koyup üzerine kaynar su dökmek karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde ıhlamurun demlenmesi değil haşlanması söz konusu olacaktır.
  • Demleme işlemi sırasında kaynamış suyu kupanıza almalı ve dinginleşmesini beklemelisiniz. Bunun üzerine ıhlamurunuzu atarak ağzını kapatmalısınız. 3-4 dakika içerisinde gerekli olan demlenme safhası sorunsuz bir biçimde tamamlanacaktır.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun faydaları nasıl demlenir sorusunun yanıtının net olarak verilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Yanlış demlenmiş bir çayın size tam verim ve fayda sağlamayacağından emin olmalısınız. Ihlamurun faydaları konusunda dikkate alınması gereken temel noktalar;

  • Ihlamur denildiği zaman akla gelen ilk faydası grip ve soğuk algınlığına karşı direncinizi artırmasıdır.
  • Düşük olan bağışıklığınızı üst seviyeye çıkarmak için en uygun seçeneklerin başında gelmektedir. Özellikle kış aylarında haftada 1-2 defa tüketmek bağışıklık sisteminizi ve direncinizi net olarak artıracaktır.
  • Şiddetli öksürüklerin yatışması için de oldukça uygun bir içecektir. Hatta içerisine birkaç damla da limon ilave ederek daha da sağlıklı ve etkin bir hale getirebilirsiniz.
  • Ihlamur mide üşütmelerinde de kullanılabilen ve midenizin kendisine gelmesini sağlayacak ve onu temizleyecek içeceklerin başında gelmektedir. Fakat tüketimin sınırlı olmasına ayrıca dikkat edilmelidir. Aşırı tüketimde ishal gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Ihlamura karşı herhangi bir alerjik durumunuzun söz konusu olduğunu düşünüyorsanız uzak durmalısınız. Bu durumda ıhlamur size faydadan ziyade zarar verecektir. En azından cildinizin reaksiyon verip vermediğini öğrenmek isterseniz el bileğinizin iç kısmına ıhlamuru hafifçe temas ettirebilirsiniz. Bu şekilde uyguladığınız alanda kabarmalar oluştuysa ıhlamuru hem içmekten hem de harici olarak kullanmaktan uzak durmalısınız.
Ihlamurun Zayıflatıcı Etkisi Var Mıdır?

Her bitki konu olduğu zaman zayıflatma alanında başarılı olup olmadığı direkt olarak araştırılmaktadır. Özellikle kadınların bu konuda çok daha ilgili olduğu görülmektedir. Ihlamurun kanıtlanmış herhangi bir zayıflatıcı etkisi bulunmamaktadır. Fakat karanfilli ıhlamurun faydaları incelendiği zaman metabolizmanın hızlanmasını sağladığı görülebilmektedir. Bu şekilde vücudunuzdan ödem atmanız da oldukça kolay bir hale gelecektir.

Ihlamur zayıflatır mı konu başlığı altında kanıtlanmış herhangi bir bilimsel bilgi söz konusu değildir. Ihlamuru zayıflamak için içiyorsanız içerisine bal ya da şeker gibi tatlandırıcılar koymaktan kesinlikle uzak durulmalıdır. Oldukça düşük kalorili olan bu içecek tatlandırıcılar ile beraber tam bir kalori bombasına dönüşebilmektedir. İçeceğin hafif bir tokluk hissi vermesi sebebi ile en azından siyah çay yerine kahvaltılarda gönül rahatlığı ile tüketilebileceği de belirtilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.