İlk Hamilelik Belirtileri Nasıl Olur? Gebeliğin İlk Belirtileri Nasıl Başlar?

A+
A-

İlk hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Hamilelikte akıntı ve kasık ağrısı gebelik belirtisi olabilir mi, gebeliğin ilk anlaşılır belirtileri nedir, gebelik hemen nasıl kolay anlaşılır ve nasıl başlar? Hamile olduğunu anlamanın en kolay yöntemleri için detaylar yazımızda.

İlk Hamilelik Belirtileri Nasıl Olur? Gebeliğin İlk Belirtileri Nasıl Başlar?

İlk Hamilelik belirtileri nasıl anlaşılır? Özellikle hamile kalmayı planlayan veya çocuk düşünen çiftlerin ve bilhassa kadınların üzerinde durduğu konulardan birisi de hamileliğin ilk belirtileri nasıl ortaya çıkar ve nasıl anlaşılır konusu. Gebeliğin ilk belirtileri nasıl meydana gelmeye başlamışsa, bu konuda tıp ilerledikçe gebelikle daha doğru şekilde erken teşhis ediliyor.

Bu aslında sadece anne ve karnındaki bebeğin iyi beslenmesi gibi basit konularla alakalı değil. Zira artık gebeliğin erken dönemlerinde yapılan basit uygulamalar ile ileride sorun yaratabilecek sağlık problemlerine de müdahale ediliyor. Bu sebeple artık gebelik başlangıcını doğru tahmin etmek çok daha fazla önemli hale geldi.

Hamile olup olmadığınızı gerçekten nasıl anlayabilirsiniz?

Esas olarak Erken Gebelik Belirtileri sadece hamileliğe özgü değildir. Bazıları hastalandığınızı veya adet döneminin başlamak üzere olduğunu gösterebilir. Aynı şekilde, bu semptomların hiçbirini yaşamadan da hamile olabilirsiniz. Yine de, bir listeyi yapmak gerekirse veya bu listedeki ipuçlarının herhangi birini fark ederseniz, evde gebelik testi yaptırmak uygun olabilir. Özellikle adet döneminizi takip etmiyorsanız veya bir aydan çok farklıysa sonraki. Evde hamilelik testiniz pozitifse, mutlaka doktordan randevu almak gerekir. Hamileliğiniz ne kadar erken bilinirse, doğum öncesi bakıma o kadar erken başlayabilirsiniz. Özellikle 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır diye kadınlar merak etmektedir. Aslında buradaki 1 hafta ilişkiden sonra değil adet geciktikten sonraki 1 haftadır.

Hamileliğin erken belirtileri konusunda endişeleniyorsanız, hamilelik testi ile kafanızı rahatlatabilirsiniz. Sadece bir hamilelik semptomundan öte, bu bir bebek bekleyip beklemeyeceğinizin olumlu bir kanıtı olabilir. Hamilelik testleri, en az bir veya bir veya iki gününüze kadar adet gecikme sürenizi bekledikten sonra yapılırsa en iyi sonucu verir. Hamilelik testi sonucu negatif olsa bile, emin olmak için birkaç gün sonra tekrar denemelisiniz.

Tüm Kadınlar Gebeliğin Erken Belirtilerini Görüyor mu?

Her kadın farklıdır. Her kadın bir hamilelikten diğerine göre bile aynı belirtileri göstermeyebilir. Ayrıca, hamileliğin erken belirtileri, menstrüasyondan hemen önce ve sırasında yaşayabileceğiniz semptomları taklit ettiği için, hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz.

Aşağıda, hamileliğin en sık görülen erken belirtilerinden bazıları yer almaktadır. Bu belirtilerin hamile kalmanın yanı sıra başka şeylerden de kaynaklanabileceğini bilmelisiniz. Dolayısıyla, bu semptomlardan bazılarını fark etmeniz, mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Kesin olarak Hamile miyim sorusuna cevabın tek yolu hamilelik testi yapmaktır.

Erken hamilelik Sırasında Kramp ve Hafif Kanama

Birinci haftadan dördüncü haftaya kadar her şey hala hücresel düzeyde gerçekleşir. Döllenmiş yumurta, bebeğin organlarına ve vücut kısımlarına dönüşecek bir blastosist (sıvı dolu bir hücre grubu) oluşturur. Gebe kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra (4. hafta), blastosist uterusun astarı olan endometriyuma implante edilecektir yani yapışacaktır. Bu, kısa bir süre boyunca yanlış olabilen implantasyon kanamalarına neden olabilir. Ayrıca hamilelik belirtileri kasık ağrısı olarak birçok kadında görülür.

İmplantasyon Kanamalarının Belirtileri ve Özellikleri

  • Kanamanın rengi pembe, kırmızı veya kahverengi olabilir.
  • Kanama genellikle düzenli adet döneminizle karşılaştırılır. Lekelenme sadece silerken mevcut kanla tanımlanır.
  • Ağrı hafif, orta veya şiddetli olabilir.
  • İmplantasyon kanamasının üç günden az sürmesi muhtemeldir ve tedavi gerektirmez.
  • Ağır kanama ile ilişkili sigara içmek, alkol almak veya yasadışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının.

Erken Hamilelik Döneminde Adetin Gecikme Süresi

İmplantasyon tamamlandığında vücudunuz HCG üretmeye başlayacaktır. Bu hormon vücudun hamileliği korumasına yardımcı olur. Ayrıca yumurtalıklara her ay olgun yumurta salmayı bırakmalarını söyler. Diğer yandan vajinadan gebelik nasıl anlaşılır aslında yanlış bir sorudur. Zira gebelik hormonlardan anlaşılır.

Belki de hamileliğin en belirgin erken belirtisi, döneminizi kaçırdığınız zamandır. Bu olası hamilelik belirtisi genellikle kadınların diğer hamilelik belirtileri hakkında daha fazla ayrıntı aramasına neden olur. Büyük olasılıkla doğumdan dört hafta sonra gelecek döneminizi özleyeceksiniz. Düzensiz bir süreniz varsa, onaylamak için hamilelik testi yapmak isteyeceksiniz. Bilhassa hamileliğin ilk günleri nasıl anlaşılır çok merak edilen bir konudur. Bunun cevabı ise testtedir. Çoğu ev testi, HCG’yi sekiz gün sonra tespit edebilir. Bir hamilelik testi idrarınızdaki HCG seviyelerini tespit edebilecek ve hamile olup olmadığınızı gösterebilecektir.

Hamilelik testi olumlu ise, ilk doğum öncesi randevunuzu ayarlamak için doktorunuzu veya aile hekiminizi arayın. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza büyüyen bebeğiniz için herhangi bir risk oluşturup oluşturmadıklarını sorun.

Erken Hamilelik Döneminde Vücut Isısı

Daha yüksek bir vücut ısısı da hamilelik belirtisi olabilir. Vücudunuzun temel sıcaklığı da egzersiz sırasında veya sıcak havalarda daha kolay artabilir. Bu süre zarfında, daha fazla su içtiğinizden ve dikkatli bir şekilde egzersiz yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Erken Hamilelik Sırasında Yorgunluk

Yorgunluk hamilelik sırasında herhangi bir zamanda gelişebilir. Bu semptom erken gebelikte sık görülür. Progesteron seviyeleriniz yükselecek ve sizi uykulu hissetmenize neden olabilir.

Hamileliğin ilk haftalarında kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Yeterince uyumak için çaba gösterin. Yatak odanızın serin tutulması da yardımcı olabilir. Hamileliğin erken evrelerinde vücut ısınız daha yüksek olabilir.

Gebeliğin Erken Döneminde Artan Kalp Hızı

8 ila 10 haftalar arasında, kalbiniz daha hızlı ve daha sert pompalamaya başlayabilir. Çarpıntı ve aritmi gebelikte sık görülür. Bu normalde hormonlardan kaynaklanır. Fetus nedeniyle artan kan akışı hamilelikte daha sonra olur. İdeal olarak, tedavi gebe kalmadan önce başlar, ancak altta yatan bir kalp probleminiz varsa, doktorunuz düşük dozda ilaçları denemenizde yardımcı olabilir.

Göğüslerde Değişiklikler

Meme değişiklikleri 4. ve 6. haftalar arasında gerçekleşebilir. Hormon değişiklikleri nedeniyle hassas ve şişmiş göğüsler oluşması muhtemeldir. Vücudunuz hormonlara uyum sağladığında, bu birkaç hafta sonra kaybolur.

Meme başı ve meme değişiklikleri 11. haftada da ortaya çıkabilir. Hormonlar göğüslerinizin büyümesine neden olmaya devam eder. Meme başının etrafındaki alan daha koyu bir renge dönüşebilir ve daha da büyüyebilir.

Hamileliğinizden önce sivilceleriniz varsa, yine de artış yaşayabilirsiniz. Rahat ve destekleyici bir hamile sutyeni satın alarak meme hassasiyetini azaltın. Pamuksuz, balensiz bir sutyen genellikle en rahatıdır. Meme uçlarınızdaki ve meme ağrınızdaki sürtünmeyi azaltmak için sutyeninize uyan göğüs pedlerini satın alın.

Erken Hamilelik Döneminde Ruh Halinizdeki Değişiklikler

Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron seviyeleriniz yüksek olacaktır. Bu artış ruh halinizi etkileyebilir ve sizi normalden daha duygusal veya reaktif hale getirebilir. Ruh hali, hamilelik sırasında sık görülür ve depresyon, sinirlilik, anksiyete ve öfori hissine neden olabilir. Aslında özellikle en erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar diye soranların cevabı bu ruh hali değişikliklerinde saklıdır.

Erken Gebelikte Sık İdrara Çıkma ve İdrar Kaçırma

Hamilelik sırasında, vücudunuz pompaladığı kan miktarını artırır. Bu, böbreğin normalden daha fazla sıvı işlemesine neden olur ve bu da mesanenizde daha fazla sıvı olmasına neden olur. Bu açıdan hamilelik belirtileri akıntı veya idrar kaçırma şeklinde çok görülür.

Hormonlar ayrıca mesane sağlığında büyük bir rol oynamaktadır. Kendinizi tuvalete daha sık koşarken ya da yanlışlıkla idrar kaçırırken bulabilirsiniz. Bu sebeple her gün yaklaşık 300 ml ilave sıvı için. Sıvı kaybını önlemek için banyonuzdaki vaktinizi önceden planlayın.

Erken Gebelikte Şişkinlik ve Kabızlık

Adet dönemi belirtilerine benzer şekilde, erken gebelikte şişkinlik meydana gelebilir. Bu, sindirim sisteminizi yavaşlatabilen hormon değişiklikleri nedeniyle olabilir. Sonuç olarak kabız ve kendinizi tıkalı hissedebilirsiniz. Kabızlık ayrıca abdominal şişkinlik hissini artırabilir.

Erken Gebelikte Sabah Bulantısı ve Kusma

Bulantı ve sabah bulanmaları genellikle 4 ila 6 haftalar arasında gelişir. Sabah hastalığı olarak adlandırılmasına rağmen, gündüz veya gece boyunca herhangi bir zamanda oluşabilir. Mide bulantısı ve sabah bulanmasına neyin yol açtığı tam olarak belli değildir ancak hormonlar bir rol oynayabilir.

Gebeliğin ilk üç ayında, birçok kadın hafif ila şiddetli sabah rahatsızlığı yaşar. İlk üç ayın sonuna doğru daha yoğun olabilir, ancak ikinci trimestere girdiğinizde genellikle daha az şiddetli hale gelir.

Yatağınızda bir paket tuzlu kraker bulundurun ve sabah uyanmadan önce hastalanmanıza yardımcı olmak için sabahtan önce bir şeyler yiyin. Bol miktarda su için. Sıvıları veya yiyecekleri düşük kontrol altında doktorunuzu arayın.

Erken Gebelikte Yüksek Tansiyon ve Baş Dönmesi

Çoğu durumda, gebeliğin erken evrelerinde yüksek veya normal kan basıncı düşer. Bu, ayrıca kan damarlarınız genişlediğinden baş dönmesi hissine neden olabilir.

Hamilelik sonucu yüksek tansiyon belirlemek daha zordur. İlk 20 hafta içindeki hemen hemen tüm hipertansiyon vakaları altta yatan sorunları gösterir. Hamileliğin erken döneminde gelişebilir, ancak önceden bulunabilir.

Doktorunuz, normal bir kan basıncı okuması için bir temel oluşturmaya yardımcı olmak için ilk ziyaretinizde tansiyonunuzu ölçer.

  • Henüz yapmadıysanız, hamilelik dostu egzersizlere geçmeyi düşünün.
  • Tansiyonunuzu düzenli olarak nasıl takip edeceğinizi öğrenin.
  • Kan basıncını düşürmek için doktorunuza kişisel diyet kurallarını sorun.
  • Baş dönmesini önlemek için düzenli olarak yeterince su içip aç kalamamak gerekir. Bir sandalyeden kalkarken yavaşça ayağa kalkmak da yardımcı olabilir.

Erken Hamilelikte Koku Duyarlılığı ve Gıdadan Kaçınma

Koku hassasiyeti, çoğunlukla kendi kendine bildirilen erken gebelik belirtisidir. İlk üç aylık dönemde koku duyarlılığına ilişkin çok az bilimsel kanıt vardır. Fakat koku hassasiyeti bulantı ve kusmayı tetikleyebileceğinden önemli olabilir. Aynı zamanda bazı yiyecekler için güçlü bir rahatsızlığa neden olabilir.

Erken Gebelikte Kilo Alımı

Kilo alımı, ilk üç ay sonuna doğru daha yaygın hale gelir. İlk birkaç ayda kendinizi yaklaşık 1 ila 4 kilo almış bulabilirsiniz. Hamileliğin erken döneminde kalori gereksinimi normal diyetinizden çok fazla değişmez, ancak 1 Haftalık Hamilelik ilerledikçe artacaktır.

Erken Gebelikte Mide Ekşimesi

Hormonlar, mide ve yemek borusu arasındaki valfin gevşemesine neden olabilir. Bu, mide asidinin sızmasına ve mide yanmasına neden olmasını sağlar.

Daha büyük yerine günde birkaç küçük öğün yiyerek hamilelikle ilişkili mide yanmasını önleyin. Yemeğinizin daha fazla sindirilmesi için en az bir saat dik oturmaya çalışın.

Antasitlere ihtiyacınız varsa, sizin ve bebeğiniz için neyin güvenli olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Gebeliğin Erken Dönemlerinde Gebelik Yanması ve Akne

Birçok kişi hamilelik parlaması yaşayabilir. Artan kan hacminin ve daha yüksek hormon seviyelerinin kombinasyonu damarlarınızda daha fazla kanı itmektedir. Bu vücudun yağ bezlerinin fazla mesai yapmasına neden olur. Vücudunuzun yağ bezlerinin bu artan etkinliği cildinize kızarık ve parlak bir görünüm verir. Öte yandan, sivilce de gelişebilir. Belirtiler ikinci üç aylık dönemde azalır. Birinci üç aylık dönemde yaşadığınız birçok hamilelik değişikliği ve semptomları, ikinci üç aylık döneme ulaştığınızda azalmaya başlayacaktır. Günlük yaşamınıza müdahale eden herhangi bir semptom hakkında doktorunuzla konuşun.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.