İmplant Kanser Yapar mı?

İmplant kanser yapar mı, zararları nelerdir, yapılması gereken durumlar ve kimler faydalanabilir? İmplantın kanser yapma durumu henüz kanıtlanmamıştır. Konu hakkında araştırmalar devam etmektedir. İmplant hakkında bilgilere yazımız içerisinden detaylı şekilde bakabilirsiniz.

İmplant Kanser Yapar mı?

Implanttan kanser meydana gelme olasılığı henüz kanıtlanmamıştır. Konu hakkında bir çok araştırma yürütülmektedir. Özellikle ağız içi kanser hücresi gelişimi ile implant arasındaki ilişki bilim insanları tarafından mercek altına alındı. Günümüze kadar konu hakkında çok az sayıda yayın yayımlanmıştır. Bu nedenle henüz net bir bilgiye sahip değiliz. Bununla beraber ağız içi implant sayısı arttıkça kanser vakalarının da arttığı gözlemlenmiştir. İmplant kanser yapabileceği için uzmanlar insanları bazı konularda uyarıyorlar. Özellikle sahte dişçilerden uzak durmak ve dişçileri ince eleyip sık dokuyarak seçmek gerekiyor.

Ayrıca aşk merdiveni çiçeği kanser yapar mı? İnceleyebilirsiniz.

Sağlığınız için Sahte Dişçilerden Uzak Durun

Sağlık için sahte dişçilerden uzak durmak ilk önceliğiniz olmalıdır. Diş hekimlerine gerekli eğitimler verilse de sahte diş hekimleri için aynı durum söz konusu olmuyor. Gerçek diş hekimleri yaptıkları işlemler konusunda, eğitimler sayesinde kendilerini sürekli olarak yenilerler. Diş hekimleri Ağız Diş Sağlığı Merkezleri Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenirler. Diş hekimlerinin sahip oldukları protokol defterleri sürekli incelenmektedir. Gerekli incelemelerden geçen ve denetlenen diş hekimlerinin yaptıkları işlemler konusunda hastaların endişe etmelerine gerek yok.

İmplant Kanser Vakası Olmaması için Doku Dengesinin Korunması Gerekir

İmplanttan kanser olmaması için doku dengesinin korunması şarttır. Dental implantların kullanılmasında ağız içi kanser hücresi gelişiminin çok tartışmalı bir konu olduğu bilinmektedir. Diş eti bağlantısı oku dengesinin bozulmasına yol açarak kanserin oluşumuna neden olabilir. Özellikle yanlış monte edilmiş protezler kötü ağız hijyeni gibi çevresel etkenler ile birleştiği zaman risk faktörü artmış olur. Alkol ve sigara tüketen kişilerde kanser vakalarının meydana gelme olasılığı diğer insanlarla kıyaslandığı zaman çok daha yüksektir.

İmplant Yapılması Gereken Durumlar Nelerdir?

İmplant yapılması gereken durumlar sizin için uygunsa implant yaptırmanız gerekebilir. Diş eksiği olan kişiler hem fonksiyonel hem de estetik anlamda büyük problemler yaşarlar. Dişi eksik olan kişilerin çiğneme fonksiyonu bozulur. Ayrıca çene eklemini etkileyen bir takım problemler meydana gelebilir. İleri durumlarda kişiler konuşma bozukları yaşayabilirler. Bütün bu problemler kişilerin kendilerine olan güvenlerinin yıkılmasına yol açabilir. İmplant yapılması hem estetik anlamda hem de fonksiyonel anlamda kişinin rahatsız olduğu problemleri çözmesine yardımcı olabilir.

Eğer diş eksikse, dişin eksik olduğu yerde, kemik erimesi meydana gelir. İmplant uygulaması yapıldığı zaman kemik erimesinin önüne geçilmiş olur. Köprüler ile kıyaslandığı zaman implant uygulamalarının daha etkili olduğu bilinmektedir. İmplant kanser çalışmaları devam ediyor olsa da, implantın yapılmadığı durumlarda da çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

İmplant Tedavisinden Kimler Faydalanabilir?

İmplant tedavisinden faydalanabilecek olan kişiler 18 yaşın üzerinde olan kişilerdir. İmplant yapılması için mutlaka yüz gelişiminin tamamlanması gerekir. Tedavi yapılmadan önce kişinin uygun olup olmadığını anlamak için röntgen çekmek gerekir. Şeker hastası olanlar için işlem yapılmadan önce hastalığın kontrol altına alınmış olması çok önemlidir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerin tedaviden öne ilaç kullanmayı bırakması gerekir. Ameliyattan önce hekimlerin kullanılan ilaçlar konusunda detaylı şekilde bilgilendirilmiş olması gerekir. Kemik erimesi problemi olan kişilerin ilk önce uygun tedavileri alıp sonrasında implant yaptırmak için hekime başvurmaları gerekiyor.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi yapmak için ilk önce hastaya hafif sedasyon vermek gerekir. İşlemden önce hastaların durumlarının incelenmesi için detaylı bir muayeneden geçmiş olmaları gerekir. Bunun için röntgen çekilir. Ayrıca hekim muayeneler yapar. Kişinin çene kemik ölçüsü alınması ve kalan dişlerin tespiti yapılması gerekir. Dental implant yerleştirilmesi için iki farklı seçenekten bir tanesi seçilebilir.

 Eğer tek aşamalı işlem tercih edilecekse önce implant yerleştirilir ardından da geçici başlık takılır. İki aşamalı işlemden faydalanılacaksa da dental implant takılır ve dişin üzeri kapatılır. Diş sonraki aşamada üzeri kapatılmaya bırakılır. Sonra da protez başlıklar takılır. İki yöntemde de geçici köprü yerleştirilir ve en az 3 ay iyileşme süresinin geçmesi gerekir. Dental implant üzerine yapılan dişlerin hemen takılması mümkündür. Hasta işlemden sonra yemek yiyebilir ayrıca güvenle gülümseyebilir.

Eski Takma Diş Uygulamalarındansa Neden İmplantlar Tercih Edilmelidir?

Takma diş yerine implant tercih edilmesinin bir çok avantajı bulunmaktadır. Eski yöntemlerin özelliklerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Diğer dişler için köprü yapıldığı zaman diş estetiği bozulur.
 • Protez yapıldığı zaman kişinin konuşması bozulabilir,
 • Protez takanlarda öğün tüketimi zorlaşabilir.
 • Diğer işlemler yüzünden dişlerin kesilmesi, delinmesi gibi zararlı işlemlerin yapılması gerekebiliyor.
 • Diğer işlemler vurukların meydana gelmesine yol açabiliyor.

Her ne kadar eski yöntemlerin uygulanma sıklığı daha fazla olsa da, artık yeni tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekiyor. Çünkü yeni yöntemler en yakın gerçek diş görüntüsüne yaklaşıyor. Konforlu yöntemler arasında yer alıyor.

İmplant Tedavisinin Yararları Nelerdir?

İmplant tedavisinin yararları şu şekilde sıralanabilir:

 • İmplantlı olan dişleriniz hem doğal hem sağlam görünür.
 • Die takılan köprü gibi hareketli olmaz ve dişte rahatsızlık hissine neden olmaz.
 • Oldukça uzun ömürlü olan uygulamalardır.
 • Diş problemleri için kalıcı bir çözümdür.
 • İlk bakışta pahalı gibi görünmelerine rağmen tekrar işlem yapılmasını gerektirmeyeceğinden aslında hesaplı yöntemlerdir.
 • Estetik anlamda en etkili sonuç implanttan alınır.
 • Uygulama sırasında diğer dişlere zarar vermez.
 • Güven hissi verdiği için kişilerin öz güveninin yerine gelmesine yardımcı olur.
 • Fazladan müdahale yapılmasına gerek kalmaz.

Bu yararlardan faydalanmak için işlemlerin mutlaka konu uzmanı olan kişiler tarafından yapılması gerekir. Köklü ve güvenilir kurumları tercih ederseniz dişiniz hakkında problem yaşamazsınız.

Diş eti kisti kanser yapar mı? Yazımıza bakabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Ağrı Verir mi?

İmplant tedavisinin ağrısı yok denecek kadar azdır. Modern çağda ağrılı işlemlerin ağrısı en aza indirilmiştir. İşlemler genel ya da lokal anestezi gibi yöntemler uygulanarak yapılmaktadır. Bu nedenle hasta herhangi bir şey hissetmez. Diş çektirmekten çok da farklı bir deneyim yaşamazsınız. Uygulama sonrasında anestezi geçtikten sonra kişinin ufak tefek ağrı ve sızı hissetmesi normaldir. Fakat bu ağrıların hiç biri kişinin dayanabileceğinden daha fazla değildir. Eğer kişinin rahatsızlığı acı eşiğine bağlı olarak yüksek olursa, ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

İlaçların mutlaka diş hekimi tarafından reçete edilmesi gerekir. Aksi halde kişi ağrısını geçirmek için kullandığı ilaçlar ile birlikte dişi için tahribat yapabilir. Kemik yapısında gereksiz tahribat oluşabilir. Diş etinde kanamalar meydana gelebilir. Bu gibi süprizlerle karşılaşmamak için uzman doktor önerilerine uymak gerekir.

İmplant Türleri Nelerdir?

İmplantın türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş implantları,
 • Yüzey implantları,
 • Biyo aktif implantarı,
 • Elektronik implantlar,
 • Protez ve prostetik implantlar en çok kullanılan implant türleri arasında yer alır.

Her bir implant türü farklı bir alanda kullanılmaktadır. Duyma için de implant kullanılabileceği gibi, kimyasal maddelerin salgılanması için de implant kullanılması gerekebilir. Elektronik implantlara örnek olarak çok sık kullanılan kalp pili gösterilebilir.

İmplant kanser yapma hakkında çalışmalar halen devam etmekedir. Bu nedenle nerede implant yaptırdığınıza, kimlerin implant yaptığına, işlem sırasında kullanılan ekipman ve aletlere çok dikkat etmek gerekir. 

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.