İncirin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
İncirin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

İncirin en faydalı hali nedir sorusunun sorulma sebebi, incirin birçok şekilde kullanılabilmesinden kaynaklanır. İncir, özellikle Ege bölgesinde yetiştirilen ve faydası saymakla bitmeyen meyvelerden biridir. Yaz aylarında kolayca ulaşabileceğiniz taze incire, diğer aylarda da kuru olarak ulaşabilirsiniz. Tarihi antik çağlara uzanan incirin, antioksidan özellik göstermesi tercih edilme nedenlerinin başında gelir.

Yüksek lifli yapısı, zengin mineral ve vitamin içeriği gibi sebepler de incirin faydasını arttırmaktadır. İncir her ne kadar Asya’ya özgü olsa da, faydasının anlaşılmasıyla beraber tüm Dünyaya yayılmıştır. Özellikle kalp sağlığında tercih edilen bir numaralı meyve olma özelliğini taşır. Sindirim sistemi için de birçok fayda barındıran incir, Türkiye’de kolayca bulunabilen meyveler arasındadır.

İncirin İçeriğinde Ne Var?

Siyah incirin faydaları, beyaz incirin faydaları ve diğer her incir türünün faydaları sayılmadan önce bilinmesi gereken şey, incirin içeriğinde ne olduğudur. İncirin içerisindeki maddeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Potasyum
 2. Magnezyum
 3. Sodyum
 4. B3
 5. B6
 6. B2
 7. K vitamini
 8. C Vitamini

Bu maddelerin yanı sıra başka vitamin ve mineraller de içeren incir, her türlü hastalığa karşı tam anlamıyla şifa deposudur.

İncirin Faydaları:

İncirin faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde yer alan mineraller ve vitaminler, incirin hemen hemen her sağlık alanında kullanılmasının önünü açar. Yaş incirin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde incir, sizi hastalıklara karşı korur ve direncinizi arttırır.
 2. Sindirim sistemine en iyi gelen besinlerden biri incirdir. İçeriğinde yer alan yüksek lif ve diğer maddeler, sindirim sisteminizin düzenlenmesine yardımcı olur. Bağırsakta bulunan probiyotik bakterileri koruyarak, sindiriminizi düzenler.
 3. Kansere karşı bile koruma sağlayan incir, özellikle kolon kanserinin ilerlemesini yavaşlatır.
 4. Ses tellerinize ve boğazınıza iyi gelerek, öksürüğünü durdurur.
 5. Kan şekerinizi düzenler, Bu özelliğiyle şeker hastalarının kullandığı meyvelerden biridir.
 6. Lifli yapısı sayesinde tokluk hissedersiniz ve kilo vermenize yardımcı olur.
 7. Hemoroid ve diğer bağırsak hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.
 8. Cilt temizliği açısından da faydalı bir meyvedir. Cildinizi parlak ve canlı bir görünüme kavuşturur.

İncirin faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Görme yeteneğinizi arttırır, kabızlık için kullanılır, menopoz döneminde kadınlara iyi gelir. İncirin hem yaş hem de kuru hali bu özellikleri göstermektedir.

İncir Nasıl Tüketilmelidir?

İncirin faydaları sayılanların dışına da çıkmaktadır. İncirin faydaları spermler üzerinde de gözlemlenmiştir. Cinsel performansı arttıran bir etkiye sahip olan incir, uykusuzluğun giderilmesinde de kullanılır. Ancak incirin tüm bu faydalarından istifade edebilmek için, inciri doğru şekilde tüketmek gerekir. İncir nasıl tüketilmeli sorusunun birden çok cevabı vardır.

İncir özellikle ağustos ayında olgunlaşır ve yaş incir en güzel bu mevsimde yenir. Ancak bu aylara denk gelmemeniz halinde kuru incir de tüketebilirsiniz. İncir açısından zengin olan ülkemizde hem kuru incir hem de yaş incir bulmak oldukça kolaydır. Yaş incirin tüketiminde de fazlaya kaçılmaması gerekir, kuru incirin tüketiminde de.

Kuru incir günde en fazla 4-5 adet yenilmelidir ki bu sayı da tavan rakamı oluşturmaktadır. Bunun yanında incir çayı, incir kürü gibi yöntemler de kullanılmaktadır. İncir kürü hazırlamak için 20 adet kuru inciri yıkayın ve bir çaydanlığa 1 litre su koyun. 15 dakika kaynattıktan sonra incirleri alın ve suyu soğumaya bırakın. Bu suyu her yemekten önce için.

İncirin Zararları:

İncirin faydaları saymakla bitmese de, incirin birtakım zararları da bulunur. Öncelikle mide rahatsızlığı olan kişiler incir tüketimine temkinle yaklaşmalıdır. İncir sindirim sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu için, midesi hassas kişilerin tüketiminde dikkatli olması gerekir.

Bunun yanı sıra, incir sütü ağızda birtakım yaralar yapabilir. İncir yedikten sonra ağız bakımınızı titizlikle gerçekleştiriniz. İncir sütü alerjiye ve uykuya da sebebiyet verebilir. İncire veya sütüne alerjiniz varda, bu meyveyle pek haşır neşir olmamanız önerilmektedir.

Aşırı incir tüketimi bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Çok fazla incir tüketen kişilerde diş rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Şekerli bir meyve olmasından dolayı, inciri çok tüketenler çürüme problemi yaşayabilir. Bunun yanı sıra incir fazla yendiğinde ishal de gerçekleşebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.