İncirin Faydaları Nelerdir?

A+
A-
İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir neye iyi gelir ve kanıtlanmış bir faydası var mıdır soruları son dönemlerde sıklıkla dile getirilmektedir. İncir dini kitaplarda dahi yer alan mucizevi besinler arasında kendisini göstermektedir. Bu nedenle faydalarının bilimsel olarak araştırıldığı zaman da bunu doğruladığı ayrıca dikkate alınması gereken hususlardandır.

Özellikle Ege Bölgesi kapsamında bu ürünün tarımı en düzgün şekilde yapılmaktadır. Hatta ülkemizden farklı ülkelere en sık ihraç edilen mallar arasında bulunduğu da belirtilmelidir. İndir üretiminde modern metotlara geçilmesi ile beraber elde edilecek olan verimin de direkt olarak artış gösterdiği ayrıca dikkate alınmalıdır. Mevsiminde siz de hayatınıza bu hoş meyveyi sokarak tüm eden sağlığınızı koruma altına alma imkanını elde edebilirsiniz.

Taze İncir ile Yapılan İbrahim Saraçoğlu Kürleri

Taze incirin faydaları İbrahim Saraçoğlu tarifleri ile çok daha net bir biçimde açığa çıkmaktadır. İbrahim Saraçoğlu’nun incir ile vermiş olduğu tarifler ve faydaları hakkında dikkate alınması gereken noktalar;

  • Tam manası ile klorsuz olduğunuzdan emin olduğunuz bir suyun içerisine incirleri eklemelisiniz.
  • İncirlerin kabuklarının soyulmuş olması oldukça önemlidir. Soymak istemiyorsanız mikroplardan arınıncaya kadar yıkadığınızdan emin olmalısınız.
  • Suyun içerisine koymuş olduğunuz incirlerin 7 dakika kadar kaynamasını sağlayın kaynarken kabın kapağının kapalı olmasına da özen göstermelisiniz.
  • Ortaya çıkacak olan karışımı blenderden ya da elekten geçirerek daha homojen hale getirebilirsiniz. Bu şekilde içimi daha kolay olacaktır. 15 gün kadar oluşturduğunuz bu kürü günde bir kere tüketmelisiniz.

Bu tariflerin bebekler ve 70 yaş üzerinde olan kişilerde uygulanması çok da doğru olmayacaktır. Her iki yaş grubunda bulunan bireylerin de vücutlarının oldukça hassas olması bu tür tariflerin çok da verimli sonuçlar doğurmamasına sebep olmaktadır.

Yaş İncirin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Yaş incirin faydaları denildiği zaman akla son zamanların en sık rastlanan sorunlarından biri olan kısırlık gelmektedir. Kısırlığın ortadan kaldırılması için farklı yöntemler ve modern metotlar tabi ki söz konusudur. Bu yöntemler de dilediğiniz gibi uygulanabilmektedir. Fakat doğal yöntemlerin de birçok kişi üzerinde olumlu etkisinin net olarak görüldüğü de belirtilmesi gereken detaylardandır.

Siyah incirin faydaları ve beyaz incirin insan sağlığı üzerinde etkisi incelendiği zaman hem kadınlarda hem de erkeklerde çocuk yapma potansiyelini artıran bir yapıda olduğu görülmektedir. Bu doğurganlık konusunun dışında incirin faydalı olduğu ve sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceği alanlardan bazıları şu biçimdedir;

  • Bağırsak hareketlerini süzene sokmaktadır. Kabızlık gibi bir sorunu olan kişilerin ilaçlara yönelmeden önce muhakkak bir incire şans vermeleri gerekmektedir. İçerisinde yer alan lifli doku sayesinde bağırsaklarınızın harekete geçmesi çok daha hızlı olacaktır. Ayrıca bağırsak ve mide kanserine karşı da kesinlikle koruyucu bir etkisinin olduğu ek olarak belirtilmelidir.
  • Cilt sağlığını muhafaza etmek ve ciltte bulunan matlığın kuruluğun ortadan kaldırılması için en uygun olan besinlerin başında gelmektedir. Siz de cildinizin matlaşmasından muzdaripseniz bu meyveyi kullanarak kısa bir süre içerisinde cildinizin yeniden kendine gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kadınların menopoz döneminin çok daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Özellikle menopoz sebebi ile meydana gelen sıcaklık farklılıkları ve bunalmaları en aza indirdiği tıbbi olarak da kanıtlanmıştır.

Bu faydalar göz önünde bulundurulduğu zaman günlük hayatınıza bir ya da iki adet de olsa eklemeniz gereken noktalardan biri olduğu görülmektedir. Siz de kısa bir süre içerisinde bu denli mucizevi bir meyveyi yaş ya da kuru olarak hayatınıza sokmalısınız. Elde edeceğiniz faydanın bu şekilde en üst raddede olması için Zaralı alışkanlıklardan da arınmalısınız. İncirin faydalarının net olarak ortaya çıkması için hayatınızdan alkol ve sigarayı belirli bir dönem için de olsa uzak tutmalısınız.

Kuru İncir Yemek Sağlıklı Mıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuru incirin faydaları ve zararları incelenirken zarar olarak akla gelen tek nokta kilo sorunu olabilir. Kalori bakımından oldukça yüksek olan bu meyvenin kurutulmuş halini bir ya da iki adet yiyerek yetinen kişilerin sayısının oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle ölçülü yeme ve kendine sınır koyma konusunda sıkıntılı olan kişiler için uzun vadede kilo problemine sebep olabileceği belirtilmelidir. Bu durum sadece incirde değil bütün kuru meyvelerde kendini göstermektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.