İnternette Oyun Oynama Bozukluğu ve Sebepleri

A+
A-
İnternette Oyun Oynama Bozukluğu ve Sebepleri

İnternette oyun oynama bağımlılığı, günümüz uluslararası satış ve pazarlama sistemlerinin yeni nesle bir hediyesidir. 7’den 70’e her yaşa, her cinsiyete, her millete, her cihaza ve her yaşam tarzına uygun bir oyun mutlaka var. Hatta onlarcası, yüzlercesi…

İnternet oyunları tek başına değerlendirilmek yerine, totalden bakıldığında ‘’oyun bağımlılık yapar’’ anlayışı ortaya çıkar. Spor oyunları, kumar oyunları, internet oyunları, aşk oyunları…

Oyunlar temel olarak 2 ana grupta değerlendirilebilir. Aktivitesizlikten oluşan oyun bağımlılıkları ve aktiviteden oluşan oyun bağımlılıkları olarak değerlendirilebilir. Peki internet oyunları hangi kapsamda incelenebilir?

Aktivite Olmadığında Oyun Bağımlılığı Oluşur

Yetişkinlerde internet oyunu bağımlılığı, herhangi bir sosyal aktivite, etkinlik ya da meşgale olmamasından ya da yeterince olmamasından kaynaklanır. Yetişkin insanlar arasında ya düşüncesi çok ya da fazla düşüncesi olmayan insanlar oyun bağımlısı olurlar.

Beyni fazla çalıştığı için, düşünce üretiminden kişi, beyni- konsantrasyonu ve odaklamasını herhangi bir oyun üzerine aktarmayı ve fazla düşünmemeyi hedefler. bunu çoğu zaman bilinçli olarak değil, beyin yorgunluğunun geçirilmesi için fiziksel bir ihtiyaç olarak beden yönlenmesi ile sağlar.

İş, meslek, etkinlik, sosyallik açısından fazla yoğun olmayan, e biraz da rahat olup düşünecek fazla bir şeyi olmayan insanlarda boşluktan oyun bağımlısı olurlar. Genellikle fazla kültürlü olduklarını iddia ederek kelime- bulmaca ya da beyin aktivitesi sağlayan oyunlar, onların tarzıdır. Oysaki aynı kelimelerin döndüğü ve ezberleme sistematiğinden dolayı yeni bir şey öğrenilmediği bilinmelidir.

Çocuklarda Aktivitesizlikten Oyun Bağımlılığı

Çocuklarının seçimi değil. Çocukların seçimi ya da tercihi değil. Sistem böyle ve nesil bu şekilde hazırlandı onlara. Teknolojiden daha hızlı gelişen nedir?

Tabi ki endüstri, ekonomiler, pazarlama ve satış trendleri…

Anne karnında bebeklerin ultrason fotoğraflarıyla sosyal medyaya merhaba diyen ebeveynler ve ilk doğum anında selfieler ile yeni çağa teknoloji selamı veren bireyler, çocukların teknoloji bağımlılığından bahsetmemeleri gereklidir.

Teknoloji faydalıdır. Teknoloji yararlıdır. İnternet, yüzyılın buluşu ve en faydalı- hızlı iletişim ve ‘’bilgi ağı’’dır. Ancak gerekli ve ihtiyaç dahilinde kullanıldığı takdirde. Spor kulüpleri, kurslar, avm ziyaretleri, etkinlikler, 2000 öncesinde ‘’lüks’’ sınıf aktiviteleriydi. Günümüzde ise çocukların çok da hoşlanmadıkları ve sırf ebeveynlerin sosyal statülerine eğlence katmak adı altında ve bunu çocuklara ‘’donanım kazandırmak’’ bahanesiyle yaptıkları bir nesildeyiz.

Çocuklara kalan özgür alanları yalnızca internet oyunları. Orada her biri kahraman, her biri kral ve kraliçe her biri hayal dünyasını geliştirmeye gerek kalmadan hazır sunulmuş rengarenk dünyalarda mutlu olmayı öğrenen gelecek nesil bireyleri…

Çocuklar ve gençler için özellikle 2000 çocukları ve sonrakiler için bu bir bağımlılık değil, çağın normal yaşam fontlarıdır. İletişim ve etkinlik alanları, gelişim ve sosyalleşme alanları özellikle konsol oyunlarında gelişen ve sosyal yaşamlarında da yetişkinlerden daha başarılı ilişkiler kuran yeni gençler. Esasen Altın Çağ çocukları yerine dijital çocuklar olarak bahsetmek belki daha mümkündü. Sistem kripto çocukları, internet oyunlarıyla oyaladı, tüm konu bu.

İnternette Oyun Oynama Bozukluğu

Bilimsel açıdan yani araştırmalara göre konuyu inceleyecek olursak; günde 8- 10, haftada en az 30 saat oyun oynanıyor ise bu oyun bağımlılığıdır. Oyun oynarken konsantrasyon bozukluğu ve çevre ile bağlantıda sorunlar oluşabiliyor ise bu tür davranışlar da oyun oynama bozukluğu olarak nitelendiriliyor.

Oyun esnasında yemek yemeyi unutma, dikkat dağınıklığı, unutkanlık, oyun oynanmayan zamanlarda da oyundan bahsetme, oyunu düşünme ve neredeyse uyku esnasında bile oyunlarla dolu rüyalar görmek. Bu tür unsurlar var ise oyun oynama bozukluğundan oluşan çeşitli psikolojik rahatsızlıklar oluşabilmektedir.

İnternet Oyun Oynama Bozukluğu (İOOB) Belirtileri

Konunun uzmanları ve yapılan araştırmaları ile internette oyun oynama bozukluğu tanısında belirlenen temel faktörler şu şekildedir;

 • Oyun üzerine aşırı derecede kafa yormak ve oyunun temel aktivite olması
 • Oyun oynamadığında ortaya çıkan yoksunluk, gerginlik, endişe, kızgınlık ya da üzüntü belirtileri,
 • İnternet oyunlarına giderek artan zaman ayırma
 • Oyun oynamayı azaltma, kontrol altına alma veya bırakma girişimlerinin olmaması veya uygulanamaması
 • Oyun için yemek, uyumak, dinlenmek gibi aktivitelerden vazgeçmek
 • Oyunlar dolayısıyla psiko- sosyal sorunların bilinmesine rağmen oyun oynamaya devam etmek
 • Oyun hakkında/ için aile üyelerine, terapist veya başkalarına yalan söylemek
 • Umutsuzluk, suçluluk, kaygı gibi olumsuz duygu durumlarından kurtulmak için oyun oynamak,
 • Aşırı oyun oynama yüzünden önemli bir ilişkiyi, işi, eğitimi, ya da mesleği ile ilgili fırsatları tehlikeye atmak ya da kaybetmek.

Gibi belirtiler oyun oynama bozukluğu olarak tanımlanıyor.

Uzmanlar, İOOB (İnternet Oyun Oynama Bozukluğu) tanısını belirlemek için, son bir sene içerisinde, yukarıdaki kriterden minimum beş tanesinin görülmüş olmasın durumunda, oyun oynama bozukluğu olduğunu belirtiyor.

İnternette Oyun Oynama Bozukluğunun Oluşturabileceği Sorunlar

Asosyallik en temel faktörlerden biri olarak gösterilirken, online oyunlar bu durumun dışında tutulabilir. Özellikle makineye karşı oynamak, bilgisayara karşı oynamak gibi tekil oyunlarda bireylerin oyun oynama bozukluğu daha net anlaşılabilir. Neden?

Çünkü online oyunlarda oyun kaybedilmiş olsa bile sorun yoktur. Oyun sadece eğlence amaçlı oynanıyor olabilir. Fakat online olmayan oyunlarda kişi/ çocuk oyunu kaybettiği zaman en azından başkaları bilmeyecek veya başkalarına sürekli kazandığından bahsedebilecek. Bu bir nevi sosyal davranış sorunu olarak nitelendiriliyor. Mink bir dünya yaratmak ve hayali kahramanlar ile oyun oynamak, sosyal yaşantısında da asosyal olmasını etkileyen temel faktörlerdir.

İOOB ayrıca;

 • Dikkat dağınıklığı ve problemleri
 • Stres, depresyon
 • Kaygı bozuklukları, endişe
 • Gerçek dünya ile yeterince bağ kuramama
 • Sosyal fobiler

Gibi sorunlara neden olabilir. Ya da bu tür davranışları olan çocuk/ yetişkin bireyler oyunlar eğilim gösterebilir. İki açıdan da değerlendirilmesi mümkündür.

İnternet Oyun Bağımlılıklarının Geçirilmesi İçin Neler Yapılabilir?

‘’Kaliteli Zaman’’ veya İspanyolların ‘’Siestası’’ insanların kendileri için yapabilecekleri en önemli etkinliktir. Dünya her şekilde dönüyor ve siz bu dünyaya 1 kez geldiniz. Çocuğunuz da, aileniz de, yeryüzünde yaşayan herkes de…

Gün içerisinde sadece kendinize ayıracağınız zaman ve bu zaman diliminden alacağınız keyif, yaşam standardınızın gelişmesine ve kendiliğinde oyun bağımlılıklarından vazgeçmesine olanak sunacaktır.

Kaliteli zamandan anlaşılan asla bilgi- eğitim- etkinlik ya da aktivite gibi olmamalı. Bunlar yaşamın zaman sürdürülen etkinlikleridir. Siesta hiçbir şey yapmama olarak adlandırılabilir. Çocuğunuzla sohbet edin, onu tanıyın ve aranızda çok keyifli paylaşımlar yaratın.

Kendiniz için de; çayınızı, kahvenizi internete bakmadan yudumlamak, rahatlatıcı bir müzik eşliğinde zihninizi dinlendirmek muazzam bir kalite sağlar. Dayatmasız, reklamsız, sistematik olmayan sadece sizin belirleyeceğiniz size özel zamanlar…

 • İnternet kullanımı sağlanan cihaz, ortak yaşam alanında yani evin salonunda kullanılabilir. Böylelikle çocukların erişim süreleri kontrol edilebilir.
 • Sosyal medya paylaşım sayfalarını azaltın ya da sadeleştirin. Çok isteniyorsa bir platform idealdir. Zihni en çok yoran sosyal medya platformlarıdır.
 • Yapay olmayan doğal etkinlik sağlayın
 • Birlikte alışverişe gidin ve hoşlandığı ‘’internet içermeyen’’ hediyeler alın

Sevgi iletişiminde bulunmak tüm bağımlılıkları ortadan kaldırmaya yarayan en güçlü formüldür. Dokunmak, sarılmak ve öpmek sadece emojilerden ibaret olmadığını ve insanlara sevgi aşılayan, güçlendiren, geliştirme gerçek hisler olduğunu hissettirmeniz gereklidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.