İshal ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? İshali Ne Keser?

İshalle birlikte karın ağrısı neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir, kaç gün sürer? İshalli ve şiddetli karın ağrısının sebeplerini, neyi belirtisi olduğunu, tedavisini ve doğal (bitkisel) evde çözüm yollarını yazımızdan inceleyebilir; zehirli ishal olup olmadığı (büyüklerde/yetişkinlerde) hakkında bilgileri okuyabilirsiniz.

İshal ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? İshali Ne Keser?

Zaman zaman her yaştan ve cinsiyetten insanın başına gelebilen ishal ve karın ağrısı problemlerinin sebepleri ve tedavi yolları esas olarak rahatsızlığın neyden kaynaklandığına göre değişmektedir. Bu tip ağrı ve problemler genellikle her insanın karşılaştığı üşütme veya kısa süreli sağlık problemleri sebebiyle olabileceği gibi bazen altında yatan başka sağlık problemleri söz konusu olabilir. Bu sebeple özellikle bu tip sorunlar çok fazla tekrarlanıyorsa bir uzaman doktora görünmekte fayda vardır.

Tedaviler ve çareler

Birçok ishal vakası kısa ömürlüdür ve diyet, ağır sıvı alımı ve reçetesiz ilaçlar gibi ev tedavilerine iyi yanıt verir. Bazı durumlarda, ishal parazitlerden veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır ve antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekebilir. İshal olduktan sonra en kısa sürede probiyotiklerin alınması, sağlıklı bakterileri sindirim sistemine sokarak antibiyotiklere karşı olumsuz reaksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Bu, gelecekteki ishal vakalarının önlenmesine de yardımcı olabilir. İshal şiddetli ise, intravenöz sıvılar için hastaneye yatırılmanız gerekebilir.

Doktorunuzu İshal Durumunda Görmenize Sebep Olacak Durumlar

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız Karın Ağrısına ne iyi gelir diye sormadan doktorunuzu aramalı ve ne yapmanız gerektiğini sormalısınız:

 • İshalin iyileşmeden iki günden fazla sürer
 • Eğer susuz kalırsanız veya başka semptomlarınız varsa, derhal tedavi almak için acil servise gitmeniz gerekebilir.
 • İzlenecek diğer semptomlar arasında siyah veya kanlı dışkı, şiddetli karın ağrısı veya 39 derece veya daha yüksek ateş bulunur.

İshal Belirtileri Nelerdir

Aşağıdaki belirtiler tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

 • Karnında şişkinlik
 • Kramplar
 • İnce veya gevşek dışkı
 • Sulu dışkı
 • Tuvalete gitmeniz gerektiğine dair acil bir his
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Dışkıda kan veya mukus
 • Kilo kaybı
 • Ateş

İshal Ve Karın Ağrısı Nedenleri

Genellikle ishal, bağırsaklarınızı enfekte eden bir virüsten kaynaklanır.  Diğer sebepler şunlardır:

 • Alkol bağımlılığı
 • Bazı gıdalara alerjileri
 • Şeker hastalığı
 • Bağırsak hastalıkları
 • Sindirim sistemini bozan yiyecekler yemek
 • Bakteri enfeksiyonu veya diğer organizmalar
 • Müshil almak
 • İlaçların yan etkisi
 • Aşırı aktif tiroid
 • Radyasyon tedavisi
 • Koşma sebebiyle oluşan koşucu ishali
 • Bazı kanserler
 • Sindirim sisteminizde belli besin maddelerini emmede sorun.

İshal Olanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Enfeksiyöz ishal, küçük çocuklarda yaygındır ve genellikle bir virüsden kaynaklanır. Az gelişmiş bölgelere kirli su ile seyahat ediyorsanız, Traveler ishal olabilir. Yanlış depolanmış veya pişirilmiş yiyeceklerden gelen bakteriler, gıda zehirlenmesinin tipik nedenleridir.

Su İçmek

İshal olduğunda susuz kalmamak çok önemlidir. Küçük çocuklarda ve yaşlı erişkinlerde ishalin su kaybına sebep olması ölümcül olabilir. Emzirmeye devam edin ya da ishal yaşayan bebekleri beslemeye devam edin. Reçetesiz satılan oral pediatrik susuzluk solüsyonları, ishal bulunan çocuklar için önerilen sıvılardır. Küçük miktarlarda susuzluk çözeltileri sık sık verilmelidir. Bu formüller ayrıca buzlu şeker preparatlarında da bulunur. Özellikle yetişkinlerde ishali ne geçirir diye sorulacak olursa mutlaka su içilmeli ve asla vücut susuz bırakılmamalı diyebiliriz.

Araştırmalar, hafif ishal belirtileri olan yetişkinler için spor içeceklerinin ve reçetesiz rehidrasyon çözümlerinin eşit derecede etkili olduğunu göstermiştir. Alkol, süt, soda ve diğer gazlı veya kafeinli içecekler, semptomlarınızı daha da kötüleştirebileceği için hidrasyon için kullanılmamalıdır.

Probiyotikler

Probiyotikler, bağırsak sisteminizde sağlıklı bir bağırsak ortamı oluşturmak için çalışan iyi bakteri kaynaklarıdır. Temel olarak, aşağıdakiler de dahil, bazı yiyeceklerde var olan mikroorganizmalarda yaşarlar:

 • Eski ve yumuşak peynirler
 • Pancar turşusu
 • Süzme peynir
 • Bitter çikolata
 • Yeşil zeytin
 • Kefir
 • Lâhana turşusu
 • Salatalık turşusu
 • Hamur mayası ekmeği
 • Yoğurt

Bağırsak sisteminizde yaşayan iyi bakteriler, sindirim ve boşaltım sisteminizin normal çalışması için gereklidir. Bağırsaklarınızı enfeksiyona karşı korumada önemli bir rol oynarlar. Sisteminiz antibiyotiklerle değiştirildiğinde ya da sağlıksız bakteri veya virüslerle boğulduğunda, ishal olabilir. Probiyotikler, bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini yenileyerek ishale yardımcı olabilirler.

Probiyotikler bakteri olmamakla birlikte, onun gibi davranır. Bu yararlı bakteri antibiyotikle ilişkili ishali iyileştirebilir. Araştırmalar, bağırsaklarınızın istenmeyen patojenlerle savaşmalarına ve besinleri uygun şekilde emmelerini sağlamalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Maya olduğu için bağışıklık sistemi yetersiz kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Akut ishal vakalarında uygun tıbbi bakım almak önemlidir. İshali tedavi etmek için probiyotik takviyeleri almadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Reçetesiz satılan ilaçlar

Doktorunuzun gözetimi altında, belirtileriniz şiddetli değilse, reçetesiz satılan bazı ilaçlar akut ishal konusunda yardımcı olabilir. Bu ishale iyi gelen ilaçlar ishal belirtilerini hafifletebilirken, altta yatan nedeni tedavi etmiyorlar. Kronik ishalin varsa, bu ilaçları doktorunuzun rızası olmadan kullanmamalısınız. Kronik ishal 14 günden fazla süren ishaldir. Genellikle farklı nedenleri vardır.

Çocuklarda İshal

Çocuğunuzda ishal varsa, özellikle dikkatli olmalısınız. İshalden kaynaklanan dehidrasyon tehlikeli olabilir ve küçük çocuklarda hızla oluşabilir. Şiddetli dehidrasyon hayatı tehdit edici olabilir. Reçetesiz satılan ilaçlar çocuklarda tedavi için önerilmez, bu nedenle doktorunuzla konuşmak önemlidir. İshali 3 aylıktan küçük bebekler hemen doktora götürülmelidir. Kanlı ishal, ateş, yedi günden fazla semptom, yoğun karın ağrısı veya kötüleşen ishal varsa, tıbbi yardım almalısınız.

İshal Olmanız Halinde İyi Gelecek Yiyecekler

Aşağıdaki yiyecekler özellikle ishal ve karın ağrısı durumunda durumunuzun iyiye gidişine yardım edebilirler. İshaliniz varsa, yemek yemenin tersine gelmesine rağmen, bazı yiyecekleri tüketmek, ishal belirtilerinizi hafifletmeye ve sağlığınızın yemek yememekten daha kötüleşmemesine yardımcı olabilir.

Kızarmış Ekmek

Buğday genel olarak daha sağlıklı bir seçenek olmasına rağmen, bir ishal ile uğraşırken beyaz ekmek ve krep ve makarna gibi diğer beyaz unları yemekten daha iyi olursunuz. Beyaz ekmek çok az lif içerdiğinden sindirimi kolaydır. İshal olduğunuzda çok fazla yağ ya da şeker almak istemediğiniz için, tereyağ, margarin, bal, reçel ya da şurup gibi şeylerden kaçının. Ayrıca, şeker ve alkol gibi ürünlerden kaçının. Aynı şey makarna için de geçerlidir; bir zeytinyağı ya da tereyağından oluşan bir yağ muhtemelen iyidir, fakat baharatlı, yağlı veya süt bazlı soslardan kaçının.

Muz

Muzlar liflidir ve kolayca sindirilirler, sindirim sisteminizi rahatlatmak için iyi bir seçimdir veya başka bir deyiş ile ishali ne durdurur sorusunun cevabıdır. Muzlardaki yüksek potasyum seviyesi, şiddetli ishal krizleri tarafından kaybolabilecek elektrolitlerin yerini almasına yardımcı olur. Muzlar ayrıca bağırsaklardaki sıvının emilmesine yardımcı olan ve böylece dışkıyı yumuşak bir şekilde hareket ettiren çözünür bir lif olan pektin bakımından zengindir. Bu, hem ishali yavaşlatabilmekte hem de kabızlığı azaltmada yardımcı olabilir. Sindirim sisteminizin dengesini düzeltmek için bir ya da iki yiyin. Özellikle İshale Ne iyi gelir diyenlerin tüketmesi gerekir.

Pirinç (Beyaz)

Sade beyaz pilav kolayca sindirilir ve karbonhidratlar açısında yüksektir. Pirinç aynı zamanda bağlayıcıdır, yani gevşek taburenizi sıkılaştırmanıza yardımcı olabilir. İshali yerken, pirinci ye ovada ya da tavuk etinde pişir. İshal olduğunuzda tavsiye edilmeyen baharatlı, yağlı, yağlı veya süt bazlı soslardan kaçının.

Kraker ve Spor İçecekleri

İshal olduğunuzda elektrolitleri (tuzları) kaybedersiniz ve bunların yerine koymak önemli olabilir. Tuzlu krakerler beyaz un ile yapılır ve fırınlanır ve tuzlanır, bu nedenle iyi bir seçimdir. Ayrıca elektrolit yerine geçen sporcu içeceklerini de kullanabilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Bu rahatlatıcı sıcak kahvaltı gevrekleri iyi bir seçenektir, ayrıca mısır gevreğinin tadını da çıkarabilirsiniz. Yulaf ezmesi, ishal olduğunda tabureniz için şişirme ajanı olarak önerilebilecek çözünür liflere sahiptir. Normalde sıcak veya soğuk tahıl ile sahip olabileceğiniz şeker, bal veya süt ürünlerini sınırlamak istediğinizi unutmayın. Yulaf ezmesi veya gevrek bir muzu süte ekleyebilir ve onu tatlandırmak bal veya çok az şeker gibi ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Yulaf özellikle temiz lifli yapısı ile mikroplu ishale ne iyi gelir diye merak edenlerin böyle durumlarda tabi doktor tarafından yazılan ilaçlarla beraber tüketebilecekleri bir gıda ürünüdür.

Tavuk Suyu Çorbası

Tavuk çorbası ishal de dahil olmak üzere, ne olursa olsun için iyidir. Çorbayı içmek aşırı derecede rahatlatıcı olabilir ve tavuk suyunda tekrarlanan ishal nöbetleriniz tarafından kaybedilenleri yenebilecek yardımcı maddeler ve elektrolitler bulunur. Sıcak çorba, mideniz için bir miktar ekstra rahatlık sağlayacaktır.

Patates Püresi

Patatesler rahat ve konforlu bir yemek seçeneğidir ve potasyum oranı da yüksektir ve ishali hemen ne keser diye soran kişilerin tüketmesi gereken ilk ishal hastalığı yiyeceğidir. Derileri çok fazla beslenirken, ishal olduğunuzda onlardan uzak durmalısınız, bu nedenle soyulmuş patatesler en iyisidir. Patateslerinizi buharda, mikrodalgada veya kaynatın. Lezzet için biraz tuz iyi, ama çok fazla tereyağı, margarin, ekşi krema veya sostan kaçının. Çok miktarda yağ ve yağ hassas sisteminizi tahriş edebilir ve bağırsakta kramp oluşumuna katkıda bulunabilir.

Buğulama, Fırınlanmış veya Izgara Tavuk veya Et

Mülayim doğası gereği, buharda pişirilmiş beyaz et tavuğu, kolayca sindirilen bir protein kaynağıdır. Bu, bazı besinleri vücudunuza almak için oldukça güvenli bir yol sağlar. Yine de basit tutun ve tavuğu pişirirken yağ veya tereyağı eklemekten kaçının. Buharlı pişiriciniz yoksa veya bir tavuğu güvenle buharda pişirmekten emin değilseniz, fırında pişirebilir veya ızgara yapabilirsiniz. Sık sık su veya tavuk suyu ile ıslatarak pişirdiğinizden emin olun, böylece kurumaz. Hindi, dana eti ve balıkların yağsız kesimleri de kabul edilebilir.

Sebzeler

Sebzeler önemli beslenmeyi sağlarlar ve ishal varken onları diyetinize dahil etmelisiniz. Ancak, onları soymak, tohumları çıkarmak ve pişirmek gerekir. Havuç, yeşil fasulye, pancar, meşe palamudu kabak ve soyulmuş kabak bazı iyi seçimlerdir. Sebzelerin özellikle buharda pişince ne kadar tatlı ve lezzetli olduklarına şaşıracaksınız. Ayrıca, brokoli, karnabahar, biber, bezelye, yeşil yapraklı sebzeler ve mısır dahil olmak üzere, gaz oluşturması muhtemel veya sindirimi zor olan sebzelerden de kaçınmanız gerekir.

Yoğurt

Akut ishal ataklarında çoğu süt ürününden kaçınmak isteyeceksiniz. Ancak yoğurt bu kuralın istisnasıdır. Canlı veya aktif bakteri kültürleri içeren yoğurt tüketmeniz karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir sorusuna yanıt verecektir. Ancak burada mutlaka mümkünse evde yapılmış doğal yoğurtları tüketmek ve bilhassa marketlerde satılan meyveli yoğurt veya buna benzer ürünlerden kaçınmak gerekir. Aynı şekilde ayran veya kefir de benzer görevi görebilir.

İshal ve Karın Ağrısı Halinde Kaçınılması Gereken Gıdalar

Kızarmış ve yağlı yiyecekler genellikle ishal yapan kişilerde iyi tolere edilmez. Ayrıca, şişkinliği artırabilecek meyve ve sebzelerin yanı sıra kepek gibi yüksek lifli yiyecekleri sınırlamayı da düşünmelisiniz. Bilhassa İshal nasıl geçer diyenlerin kaçınması gereken yiyecekler şunlardır:

 • Alkol
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Fasulyeler
 • Çilek
 • Brokoli
 • Lahana
 • Karnabahar
 • Nohut
 • Kahve
 • Mısır
 • Dondurma
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Süt
 • Bezelye
 • Biberler
 • Kuru erik
 • Çay

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.