İshale Ne İyi Gelir? İshal Nasıl Geçer? İshali Kesen Şeyler

İshali geçirme yolları nelerdir, ne iyi gelir, kesin çözüm var mıdır, hangi çorba iyi gelir; iyi gelen ve gelmeyen yiyecekler hangileridir; muz, leblebi, kola, kahve ve limon ishali geçirir mi? İshale kesin çözüm arıyorsanız bebeklere, çocuklara, yetişkinlere sunulan önerileri yazımızdan okuyabilirsiniz.

İshale Ne İyi Gelir? İshal Nasıl Geçer? İshali Kesen Şeyler

İshale neyin iyi geldiği, ishalin nasıl geçtiği ve ishali nelerin kestiği, halk arasında en çok merak edilen konulardan biridir. Pek çok yetişkin ya da çocuk, olumsuz çevre koşulları nedeniyle bu problemi yaşamak durumunda kalmaktadır. Ishal, kişilerin boşaltım işlemlerini gerçekleştirirken, yaşadıkları, normal olmayan bir dışkılama sorunudur. Ishal kendi başına bir hastalık olarak tanımlanmaz. Bir başka hastalığın semptomu ishal olmaktadır. Normal ve sağlıklı bir insan dışkısı, kahverengi renkte olmalıdır. Dışkıya bu rengi veren, dışkı içerisindeki stercobilin adında kimyasal bir maddedir.

Stercobilin içermeyen farklı sağlıksız dışkıların rengi, beyaz ya da gri olmaktadır. Bu tarz bir dışkı rengi, kişinin karaciğerinde bir problem olduğunun göstergesidir. Dışkının yeşil bir renkte olması, kişilerin parazit nedeniyle enfeksiyon kaptıkları anlamına gelecektir. Oldukça siyah renkte ya da koyu bir kırmızıya dönen dışkılar, kişilerin sindirim sistemlerinde bir kanama olabileceği anlamını taşır. Normal şartlarda dışkılama işlemi gerçekleşirken, kişilerin herhangi bir zorluk çekmemeleri gerekir. Aksi bir durum söz konusuysa, bu kişilerin tamamen hasta oldukları anlamına gelmiyor olsa da, sindirim sistemleri ya da bağırsak floraları ile alakalı problemleri olduğu anlamına gelir.

İshal Nedir?

Ishalin bir diğer adı da diyare’dir. İshal kişilerin, bakteri ya da virüs nedeniyle enfeksiyon kapmalarından dolayı, bağırsaklarında meydana gelen bir problemden dolayı, boşaltım problemi yaşamalarıdır. Kimi ishal çeşitleri, akut ishaldir ve yalnızca belli bir süre sonra kendiliğinden iyileşebilme durumu söz konusudur. Söz konusu olan ishal kronikse, tehlikeli durumlar meydana gelebilir.

Hangi Durumlar İshale Sebebiyet Verir?

Pek çok farklı hastalığın belirtisi, ishal olarak gözlenebilir. Bu hastalıklar arasında;

 • Crohn,
 • Ülseratif kolit,
 • Diyabet,
 • Hipertiroidizm,
 • Malabsorbsiyon,
 • Bazı kanser türleri

Bulunur. Ishal olma durumunun, hangi hastalıktan kaynaklandığının tespiti adına belirtiler muhakkak incelenmelidir.

Kanlı İshal Sebepleri Nelerdir?

Kişiler, ishal oldukları halde, dışkılarında aynı zamanda kan da görüyorlarsa, bu durumun pek çok sebebi olabilir;

 • Boşaltım esnasında, aşırı zorlama sebebiyle, bağırsak duvarının tahriş olarak kanaması,
 • Kişi eğer, hemoroid ise, makatta bulunan yara ve çatlakların zedelenmesi sonucu oluşan kanama,
 • Bağırsaklarda oluşması muhtemel olan ülser,
 • Çeşitli virüslerin bağırsaklara yapışması nedeni ile oluşan kanama

Kanlı ishalin, hangi durumdan dolayı kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bu sayılanlar arasından, virüs ve bakteriler nedeniyle oluşan kanamalar, tehlikeli grubuna girmektedir.

Kanlı İshal Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kanlı ishal ile normal ishalin farkı, dışkıda görülen sümüksü bir maddedir. Bu maddenin içerisinde, şeritler şeklinde kan görülür. Bu tarz bir ishalin tedavisi mümkün olan en kısa zamanda gerçekleştirilmelidir. Kanlı ishale sebep olan bakterinin bulaşması oldukça kolaydır. Bu bakteri herhangi bir tükürük ya da kan alışverişini beklemez. Deri ile gerçekleşen temaslarda kolayca bulaşır. Yani, kişiler, bakteri taşıyan kişinin elini sıkmış oldukları dakikadan sonraki 12 saat içerisinde hastalanabilirler. Bu tarz bir ishalin en büyük başlangıç tedavisi, su içmek olacaktır.

İshal Olunduğu Nasıl Anlaşılır?

Kişiler, kimi zaman normalden daha farklı dışkıladıklarında bu durumu ishal ile karıştırabilirler. Dışkı şekillerinin ifade etmekte olduğu başka problemler mevcuttur. Tamamen sulu ve içerisinde katı parçalar bulunmayan dışkılar, kişilerin ishal olduğu anlamına gelir. Ishal olan kişilerin dışkılarında %70 oranında su bulunur. Bu da kişilerin oldukça fazla su kaybetmelerine sebep olacaktır. İshal ve karın ağrısı belirtilerini birlikte yaşayan bir kişinin, gün içerisinde muhakkak oldukça fazla miktarlarda su tüketmesi gerekmektedir. İshal basit bir problem gibi görülür fakat yeterli önlemler alınmadığında, özellikle sıvı takviyesi yapılmadığında, ishal tehlikeli durumlara sebep olacaktır.

İshal Belirtileri Nelerdir?

Kişiler, ishal olduklarını anlamak adına şu tarz belirtileri, vücutlarında ve dışkılarında incelemelilerdir;

 • Ateş, halsizlik ve baş dönmesi görülüyorsa,
 • Kişiler, boşaltım işlemini gerçekleştirecekleri zamanın kontrolünü sağlayamıyorlarsa,
 • Gün içerisinde, normalden fazla dışkılama gereği oluşuyorsa,
 • Kişilerde, gaz kaynaklı bir karın ağrısı ve şişkinlik hissi mevcutsa

Kişiler, enfeksiyon kapmışlar demektir.

İshal Olma Sebepleri Nelerdir?

Kişilerin pek çok ishal olma sebepleri bulunur. Bu sebepler arasında en yaygın olanı, yanlış beslenme ve enfeksiyon kapma durumlarıdır. Kişilerin ishal olma sebepleri şu şekildedir;

 • Yenilen iyi temizlenmemiş ya da kullanım ömrü dolmuş yiyeceklerden kaynaklanan parazitler,
 • Kişilerin fruktoza ya da laktoza alerjileri olmasına rağmen, bu gıdaları tüketmiş olmaları,
 • Sitomegalo (hepatit) ve Rotavirüsleri,
 • Kişilerin doktor tavsiyesi olmadan, herhangi bir ilaç ya da antibiyotik kullanmaları,

Bu sebeplerden dolayı ishal olan kişiler, gerekli tavsiyeleri yerine getirdikleri noktada tekrar sağlıklarına kavuşabileceklerdir.

İshal İyileştirici Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Kişiler ishalden kurtulmak adına öncelikle muhakkak sıvı tüketmek durumundadırlar. İshale iyi gelen içecekler arasında, şu şekilde bitkisel kür yöntemleri bulunur;

 • Hamur mayasını, su ile karıştırarak içmek,
 • Türk kahvesinin içerisine, bir miktar taze limon suyu sıkarak, oluşan sıvı karışımı içmek,
 • Herhangi bir fruktoz alerjisi olmayanlar için, taze meyve suları sıkarak içmek,
 • Tuz ve karbonatı, birer çay kaşığı olmak kaydı ile, su ile karıştırarak içmek,
 • Ahududu ve papatya ve rezene çayını haftada en az üç kere tüketmek

Bu tarz sıvı takviyeleri yapan kişinin ishalinin iyileşmesi hızlanacaktır.

İshale İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

Ishali anında kesen yöntem, haşlanmış patates yemektir. Bünyesinde lif olan bu sebzeyi tüketmek, mide ağrısına ne iyi gelir sorusuna da cevap niteliğindedir. Kişilerin, herhangi bir sebepten dolayı çekmekte oldukları mide ağrısının, etkili bir diğer çözümü de, bal ve zencefil karışımı tüketmektir. Kişiler, bunun dışında, yemeklerden önce bir adet karanfili yutarak da ishallerinin iyileşmesi adına, bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirler.

Çocuklarda İshal Olma Sebepleri Nelerdir?

Yaz aylarına girilmesi ile birlikte, ishal olan çocuk sayısında da gözle görülür bir artış olmaktadır. Çocukların ishal olması, anne sütü ile beslendikleri ilk 6 ay boyunca, pek mümkün olmasa da daha sonraki aşamalarda, özellikle iki yaşlarında olan çocuklarda çok sık ishal olma durumları görülür. Çocukların ishalinin, hızlı tedavisi önemlidir aksi takdirde, çocuklarda, laktoz intoleransı durumu oluşur. Laktoz intoleransı, insan vücudunun, laktoz içeren ürünlerin, yani süt ve süt ürünlerinin emilinimini ve sindirimini sağlayamaması nedeniyle meydana gelir. Küçük çocukların ishal olma sebepleri ise şu şekildedir;

 • Deniz, havuz suyu gibi, bakteri ve virüz barındıran suların içilmesi,
 • Çocuğun beslendiği gıdanın, yeterince iyi temizlenmemiş olması,
 • Gıdaların, bozulmuş ya da tarihi geçmiş durumda, çocuğa yedirilmesi,
 • Çocuğun beslenme düzenine dikkat edilmemesi.

Bu gibi durumlar nedeniyle çocuklar belli yaş aralıklarında, oldukça kolay ishal olabilmektedirler.

Çocukların İshal Tedavileri Nasıl Yapılır?

Çocuklarda görülen ishal, yetişkinlerde olduğundan daha tehlikeli boyutlara erişebilir. Bu nedenle, çocuğun hızlı bir şekilde tedavi edilmesi önemlidir. Ilk aşamada dikkat edilmesi gereken konu, sıvı takviyesidir. Ishal olan çocuk, dışkı ile birlikte, vücutta var olması gereken suyun büyük bir miktarını dışarı atacaktır. Bu nedenle, çocuğa sıvı takviyesi yapılmasına özen gösterilmelidir. Bunun dışında, ilk aşamada yapılması gerekenler, şöyle izah edilir;

 • Çocuğun beslendiği yiyeceklerin temizliğine, ek bir özen gösterilmelidir,
 • Pirinç lapası, suyu, haşlanmış patates yenilmelidir,
 • Havuç, muz, elma, yoğurt, ayran gıdalarının tüketimi artırılmalıdır,
 • Şeftali ve gül yaprağı, kaynatılarak içilmelidir.

Bunun dışında, çocukların temiz olmayan bölgeler ile temasının engellenmesi, tekrar başka bakterilerin vücuda girmesini önleyecektir.

Yetişkin İnsanların İshal Tedavileri Nasıl Gerçekleşir?

Çocukların ve yetişkinlerin tedavi yöntemleri elbette farklıdır fakat söz konusu olan yöntem bitkisel bir yöntemse, tedavi yöntemlerinde çok büyük farklılıklar meydana gelmemektedir. Yetişkinlerde ishali ne geçirir? Sorusunun cevabı şu şekilde olacaktır;

 • Öncelikli olarak, vücut su kaybetmiş olduğundan, bol miktarda sıvı takviyesi sağlanmalıdır,
 • Kişi, beslenme düzeni eğer yoksa, oluşturmalıdır,
 • Fast food yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır,
 • Kişi, daha az yiyecekleri, daha sık öğünlerle tüketmelidir,
 • Yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır,
 • Kişi, alkol ve tütün ürünlerini daha az sıklıklarla kullanmalıdır.

İshal Olmak Ne Tarz Tehlikeler Barındırır?

Kişiler kimi zaman yanlış beslenmeden ya da temizliğe dikkat edilmemesinden dolayı, yılda birkaç defa ishal olurlar. Ishal olma durumu sık olmadığından ve sebebi yalnızca dikkatsizlik olduğundan, bu durum çok fazla tehlike arz etmez. Tehlikeli olan ishal, kişilerin sürekli bu problemi yaşıyor olmalarıdır. Sürekli ishal olmak, gerisinde başka hastalıklar barındırdırğı gibi, beraberinde de başka hastalıklara yol açacaktır. Bu hastalıklar şu şekildedir;

 • Kişi, çok fazla su ve elektrolit kaybettiğinden, böbrekleri ile alakalı problemler yaşamaya başlayabilir.
 • Kanda asidoz adı verilen asitler bulunur, ishal olan kişide, bu asidik seviye yükselir ve kişi, neticede komaya girebilir,
 • Kişilerde çok miktarda sıvı kaybı olduğundan, çarpıntı, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü problemlerine rastlanır.

Bu gibi durumlarda ishale hızlı çözüm üretiyor olmak adına kişiler, doktor kontrolü olmayan ilaçları kullanmayı bırakmalılardır ve günde en az 3 litre su tüketmelilerdir.

İshal Çeşitleri Nelerdir?

Ishal yalnızca tek bir çeşitte bulunmaz. Küçük çocuklarda görülen ishalin sebei, Corona adı verilen bir virüstür. Yetişkinlerin başına gelen ishal problemini;

 • Kronik ishal,
 • Akut ishal

Olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Kronik ishaller, uzun bir süre boyunca varlıklarını sürdürürler fakat akut ishallerde durum farklı olarak, kısa bir süre içerisinde iyileşme imkanı sağlar. Tehlikeli boyutta olan ishal çeşitleri ise;

 • Kolera,
 • Dizanteri,
 • Crohn,
 • Botulizm

Şeklindedir.

İshale En İyi Gelen Yöntemler Hangileridir?

Ishali anında kesen yöntemler arasında;

 • Düzenli uyku,
 • Düzenli beslenme,
 • Lifli gıdalar tüketme,
 • Fazladan sıvı takviyesi yapma,
 • Yağ, baharat, şeker üçlüsünden uzak durma

Seçenekleri bulunur. Bu tavsiyeleri yerine getiren kişiler, problemlerinin birkaç gün içerisinde çözüldüğünü fark edeceklerdir. Ishal normal şartlarda, kişilerin kendi tedavi yöntemleriyle iyileşebilecekleri bir hastalık belirtisidir. Fakat bu ishalin akut ishal olması durumunda bu şekildedir. Kişiler, eğer ishalleri kronik şekillerde ise, bir doktora muhakkak görünmelidirler.

İshal Olmamak İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Kişiler, ishale iyi gelen ilaçların arayışına girmeden önce, ishal olmamak için gerekli olan bitkisel tedavi yöntemleri ile, önlem alabilirler. Kişilerin bu noktada yapmaları gerekenler, şu şekilde açıklanacaktır;

 • Öncelikli olarak, çevre ve beden temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Gün içerisinde tüketilen besinlerin sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir.
 • Havuzlardan ya da içme suyu olmayan alanlardan su içilmemelidir.
 • Meyve tüketimine özen gösterilmelidir.
 • Aşırı miktarda tüketilen şeker ve karbonhidrat miktarı azaltılmalıdır.
 • Sıcak havalarda çok fazla güneş altında vakit geçirmemeye dikkat edilmelidir,
 • Muz ve patates tüketimine özen gösterilmelidir.
 • Vücudun ihtiyacı olan sıvının gün içinde yeterli miktarda alınmasına özen gösterilmelidir.

Görüldüğü üzere, bir miktar gösterilen ekstra özen ve temizliğe edilen dikkat ile, kişiler, oldukça can sıkıcı ağrılara sebep olan ve kendilerinin hayat kalitesini düşüren bu hastalığı, kendilerinden uzak tutabilirler.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.