İstanbul’da En iyi 7 Piknik Yeri Önerisi

İstanbul’da En iyi 7 Piknik Yeri Önerisi

İstanbul’daki piknik yerleri özellikle hafta sonları epey kalabalık olmaktadır. Şehrin gürültüsünden yorulan ve yorgunluğunu doğada atmak isteyen insanlar özellikle hafta sonları piknik alanlarına akın etmektedir. Biz de sizlere 7 farklı öneri ile yardımcı olacağız.

Belgrad Ormanı

İstanbul’da piknik denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Belgrad Ormanı olmaktadır. Yürüyüş parkurları, su kemerleri ve piknik alanları ile Belgrad Ormanı’nın tam bir doğa harikası olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca çocuklarınız ile gitmek isterseniz, farklı oyun parkları olduğu için onların da keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

6.5 kilometre uzunluğunda yürüyüş parkuru bulunan ormanda kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra piknik alanına geçerek dinlenebilir ve bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Ulaşım konusunda da Sarıyer’de yani Avrupa Yakası’nda bulunduğu için, Anadolu Yakası’nda oturanlar için ulaşım biraz zor olabilmektedir. Araçla gidildiği zaman ücretli olan ormana, yaya olarak giderseniz hiçbir ücret vermeniz de gerekmemektedir. Eğer toplu taşıma kullanmak isterseniz de Hacıosman Metro durağından 42HM hattını tercih edebilirsiniz. Eğer hafta sonlarınızı keyifli ve dinlendirici bir şekilde geçirmek istiyorsanız Belgrad Ormanı mutlaka ilk tercihlerinizden biri olmalıdır.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan Göktürk Göleti de İstanbul’da piknik yapılan alanlardan bir tanesidir. Hatta isterseniz çadırlarınızla giderek kamp atma şansınız da olacaktır.

Gölet’in oluşturulma amacı ise İstanbul’un çevrelerinde bulunan ormanlardan gelen suların depolanmasıdır. Bu amaçla kurulmuş olsa da insanların hafta sonlarını değerlendireceği harika bir doğal alan olarak kullanılmaktadır. Üstelik oldukça da temizdir.

Tabiat Parkı’nın içerisinde piknik alanlarının yanı sıra büfe, tuvalet, etkinlik alanları da bulunmaktadır. Piknik alanlarında çok sayıda piknik masasına ek olarak mangal yakabilmeniz için şömine benzeri yapılara da yer verilmektedir. Hatta çocuklarınız ile gitmeyi düşünüyorsanız çocuklar için de oyun parkları olduğundan, onların da eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kısacası hayalini kurduğunuz kusursuz piknik için aradığınız her şeyi Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nda bulabilirsiniz.

Ulaşım konusunda pek çok otobüsü kullanarak alana ulaşma şansınız olacağından bu konuda da herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Dilburnu

Büyükada’da bulunan Dilburnu da piknik alanları İstanbul denince akla gelen isimlerden bir tanesidir. Hatta pek çok piknik alanında mangal yakılmasına izin verilmese de burada mangal yakma şansınız da olacaktır. Bu açıdan mangal yakmayı sevenlerin Dilburnu’nu çok seveceğini düşünüyoruz.

İskeleye biraz uzaklıkta bulunan Dilburnu’na bisiklet kiralayarak çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hatta bisiklet kiralamanız, yaptığınız planı daha da eğlenceli bir hale getirecektir. Bisiklet kiralayarak Adalar’da da güzel ve keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Özellikle daha önce Adalar’a gitmeyenler için bu durumun avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer bisiklet tercih etmek istemezseniz bölgede hizmet veren faytonları da kullanabilirsiniz. Ancak yaşanan bazı sorunlardan dolayı artık fayton bulmak biraz zor olabilmektedir.

Biraz tepede kaldığı için piknik yaparken bir yandan da İstanbul’un harika deniz manzarasını seyredebilirsiniz. Dilburnu Tabiat Parkının hemen yanında bulunan Dilburnu piknik alanı da masa ve sandalye açısından güzel bir hizmet sağlamaktadır. Böylece piknik yapmak için de daha elverişli bir yer haline gelmektedir.

Taşdelen Mesire Alanı

Adını Taşdelen kaynak sularından alan bu harika mesire alanı, tarihi özellikleriyle dikkat çekmektedir. Kaynaktan gelen suların 1500’lü yıllarda pek çok tedavide kullanıldığı bilinmektedir. Hatta Mustafa Kemal Atatürk’ün tedavi döneminde de bu kaynak sularından yardım alınmıştır.

Taşdelen kaynak sularının mesire alanında bulunan çeşmelerden akması da pek çok insanın hala piknik için burayı sürekli olarak tercih etmesini sağlamaktadır. İçerisinde yürüyüş ve bisiklet parkurları da bulunan mesire alanında, kır düğünleri için hazırlanan özel alan da bulunmaktadır.

Taşdelen Mesire Alanı’nın en güzel özelliklerinden biri de kamp yapılabiliyor olmasıdır. Kamp alanı olarak kullanıldığı gibi ayrıca bazı sportif aktivitelerin yapılması için de çok uygun bir alana sahiptir. Bu alanda çok sayıda doğa sporu yapılmaktadır. Ulaşım da özel araçla ya da toplu taşımalar kullanıldığı zaman epey kolay olduğu için hafta sonlarınızı burada değerlendirebilirsiniz.

İstanbul doğa ile iç içe mesire alanları konusunda Taşdelen Mesire Alanı büyük ağaçlarıyla da dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Fiyat olarak da gayet uygundur.

Türkmenbaşı Tabiat Parkı

Türkmenistan ile paylaştığımız ortak kültür alanımız Türkmenbaşı ismini 2006 yılında vefat eden Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın soyadından almaktadır. Harika bir tabiata sahip olan Türkmenbaşı Parkı, her yere dağılan fıstık çamı ağaçları ile yemyeşil bir görüntüye sahiptir. Üstelik içerisinden geçen nehir ile bu manzara daha da büyülü bir hale gelmektedir.

İçerisinde hem piknik alanları hem de çocuklar için oyun alanları bulunan Türkmenbaşı Tabiat Parkı sayesinde çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ulaşım açısından Sarıyer’in merkezine biraz uzak olduğu için zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak kendi aracınızla giderseniz bu konuda da herhangi bir sorun yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

Avcıkoru Tabiat Parkı

İstanbul merkezine biraz uzak olan Avcıkoru Tabiat Parkı özellikle Şile ya da yakın ilçelerde yaşayanlar için oldukça idealdir.

Avcıkoru Tabiat Parkı, İstanbul’da mangal yakılabilen piknik alanlarından bir tanesi olduğu için de çok sevilmektedir. İçerisinde hem dediğimiz gibi mangal yakılabilen alanlar hem de yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Ayrıca çocuklarınızın güvenli bir şekilde oynayabileceği oyun parklarını da yine tabiat parkının içerisinde bulabilirsiniz.

Piknik yapmak isteyenler için büfe, çeşme ve WC gibi imkanlar da bulunmaktadır. Böylece daha kolay ve keyifli bir şekilde pikniklerinizi yapabilirsiniz.

Yemyeşil ağaçların içerisinde bulunan parkta, ağaçtan yapılan minik orman evleri de bulunmaktadır. Belli bir ücret karşılığında bu evlerde de konaklama şansınız olmaktadır. Tabii kış aylarında bu durum biraz zor olsa da yaz ya da sonbahar aylarında tercih edebilirsiniz. Özellikle son yıllarda doğum günü kutlamaları ya da evlilik teklifleri için de çok sık tercih edilen yerlerden birisi olarak bilinmektedir.

Polonez Park

İsminden de anlayabileceğiniz gibi Polonezköy’de yer alan bu harika park da yeşillikler arasında keyifli bir piknik yapmak isteyenler için harika bir seçim olacaktır. Parkta düzenli bir şekilde çok sayıda kamelya bulunmaktadır. Hatta bu kamelyaların yanında bulunan hamaklar sayesinde bir yandan dinlenirken bir yandan da pikniklerinizi yapabilirsiniz.

Polonez Park’ın yeşillik ve hizmet açısından iyi olması bazı kişilerin parkı çok sevmesini sağlasa da fiyatları biraz yüksek olduğu için pek fazla tercih etmeyen kişiler de olabilmektedir. Diğer piknik alanları ile karşılaştırdığımız zaman fiyatlarının biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz fakat verilen hizmetlere göre de normal bir fiyatlandırması bulunmaktadır.

Polonez Park’ın piknik açısından konforlu olduğu bilinmektedir ancak mangal yakılmasına izin verilmemektedir. Bu nedenle eğer piknik yapmayı düşünüyorsanız hazır yemekler ya da aperatifler gibi farklı alternatiflere yönelmeniz gerekecektir.

Eğer Polonezköy’de bir gezi planlıyorsanız ve gezinizi mümkün olduğu kadar iyi bir şekilde organize etmek istiyorsanız mutlaka Polonez Park’ı da bu gezinin içerisine dahil etmelisiniz. Çünkü hem doğa hem de konfor açısından bölgede bulunan en iyi piknik alanlarından bir tanesidir ve ziyaret edilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.