İstanbul’da Park ve Doğa Gezisi için En iyi 7 Yer

İstanbul’da Park ve Doğa Gezisi için En iyi 7 Yer

İstanbul’da park ve doğa gezisi yapmak için harika yerler bulunmaktadır. Hafta sonlarınızı İstanbul’un trafiğinden ve gürültüsünden uzak, temiz hava içerisinde geçirmek için bu yerleri tercih edebilirsiniz.

Göktürk Göleti

İstanbul’daki doğal güzelliklere ilk olarak gölet açısından bakarsak karşımıza hemen Göktürk Göleti çıkacaktır. İstanbul’daki ormanlardan gelen suların toplandığı bu gölet, harika bir doğa manzarasına sahiptir. Yıllardır bulunmasına rağmen hala temiz kalmayı başarabilen Göktürk Göleti’nin etrafındaki yeşillik alanlar da görülmeye değerdir.

Göktürk Göleti’ne gittiğinizde göl kenarında yürüyüşler yapabilirsiniz. Özellikle hafta sonları biraz kalabalık olsa da oldukça büyük bir alana yayıldığı için sakin yerler bulmanız da epey kolay olacaktır. Bu nedenle İstanbul’daki doğal parklardan birine gitmek istiyorsanız ilk tercihlerinizden bir tanesinin mutlaka Göktürk Göleti olması gerekmektedir.

Emirgan Korusu ve Parkı

Emirgan Korusu özellikle her yılın nisan ayında düzenlenen Lale Festivali sayesinde mutlaka nisan ayında gidilmesi gereken parklardan bir tanesidir. Lalelerin en güzel halini görebileceğiniz nisan aylarında hem kendinizi doğanın bir parçası gibi hissedebilir hem de mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Emirgan Korusu ve Parkı’nda lalelerin haricinde de renk renk çiçekler bulunmaktadır. Çiçeklere de farklı şekillerde süslenmiş ve üzerinde motifler olan sevimli ağaçlar eşlik etmektedir. Bir de Boğaz manzarası eklenince Emirgan Korusu ve Parkı doğa severler için harika bir seçenek olacaktır.

Emirgan Korusu hem biraz gezinti yapmak hem şahane fotoğraflar çekmek hem de piknik yapmak için ideal bir alandır. Çünkü masaların bulunduğu piknik alanları da Emirgan Korusu’nda yer almaktadır. Böylece önceden hazırladığınız yiyecekler ya da hazır aldığınız yiyecekleri götürerek doğanın içerisinde kendinizi iyi hissedeceğiniz küçük piknikler de yapabilirsiniz.

Kış aylarında da ziyaretçi alımı olsa da hava şartlarından dolayı bahar aylarında ya da kış aylarında tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Bununla beraber hafta içi erken saatlerde giderseniz, daha az kalabalık olduğunu sizler de görebilirsiniz. Hafta sonları genellikle çok kalabalık olmaktadır.

Gülhane Parkı

İstanbul’un en popüler ve tarihi parklarından bir tanesi de Gülhane Parkı’dır. Şiirlere konu olmuş bu harika park, Sarayburnu ve Sultanahmet arasında uzanmaktadır. Osmanlı Devleti zamanında Topkapı Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı, o dönemde güllerle donatılmıştır. İsminin Gülhane olması da bu durumdan kaynaklanmaktadır.

Nazım Hikmet’in meşhur şiirinden de bildiğiniz gibi Gülhane Parkı’nda çok sayıda ceviz ağacı bulunmaktadır. Ceviz ağaçları çok eski olduğu için de büyük gölgeleri ile parkı güneşten ciddi anlamda korumaktadır. Yani Gülhane Parkı’na yaz aylarında gitseniz bile o soğukluğu hissedebilirsiniz.

Gülhane parkındaki doğal ve kültürel güzellikleri görmek istiyorsanız Bağcılar – Kabataş tramvay hattını kullanabilirsiniz. Gülhane durağında indikten sonra çok kısa bir yol yürüyerek kolaylıkla Gülhane Parkı’na ulaşma şansınız olacaktır. Ayrıca kurumuş yapraklarla kaplı bu nostaljik yol boyunca Sarayburnu’nun harika manzarasını da çok iyi bir şekilde görebilirsiniz.

Riva

İstanbul’da doğada gezilecek yerlerden belki de en güzeli Riva’dır. 2.Köprü yolundan ilerlerken Kapacık sapağına döndüğünüzde yaklaşık yarım saat sonra ulaşabileceğiniz Riva, hem doğal güzellikleri hem de gezilecek yerleri ile dikkat çekmektedir.

Riva’da denize girilebilen temiz bir sahil olduğu için bu doğal güzelliği yaz aylarında görmek isterseniz, denize girme şansınız da olacaktır. Daha sonrasında da kumsal boyunca sakin bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Riva’nın en güzel avantajlarından bir tanesi de çok güzel kahvaltı ya da yemekler bulunan restoranlara sahip olmasıdır. Doğa geziniz sırasında eğer acıkırsanız, bu lezzetlerin tadına da bakabilirsiniz. Özellikle erken saatlerde gidip, zengin içerikli kahvaltılarını tattıktan sonra sahil kenarında yapacağınız yürüyüş harika bir aktivite olacaktır. Bunun için tüm Pazar gününüzü harcayabilirsiniz.

Riva konum olarak çok geniş bir alana yayıldığı için burada yapacağınız gezilere araçlarınızla gitmeniz daha mantıklı olacaktır. Eğer toplu taşımayı tercih ederseniz ulaşımınızın zor olacağı gibi, Riva’nın pek çok yerini de görmeden ayrılmış olursunuz. Bu nedenle araçla ya da aracınız yoksa da araç kiralayarak Riva’yı daha iyi bir şekilde gezebilirsiniz.

Saklıgöl

İstanbul’un doğal güzelliklerinden bir diğeri olan Saklıgöl, şirin tekneleri ve doğal manzarası ile kendine aşık eden semtlerden bir tanesidir. Saklıgöl üzerinde rengarenk tekneler bulunmaktadır. Bu da zaten çok güzel görünen Saklıgöl manzarasına gerçekten harika bir renk katmaktadır.

Saklıgölün çevresinde küçük tepeler yer almakta ve bunların üzerleri de yeşilliklerle kaplı olduğu için çok doğal görünmektedir. Yani masmavi göl manzarasına bir de yeşil tepeler eklenince ortaya hem doğal hem de görkemli bir manzara çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Saklıgöl’e gitmek için Ümraniye’den Şile yönüne dönüp yaklaşık 1 km yol gitmeniz gerekecektir. Bu nedenle araçlarınızla gitmeniz daha iyi bir gezi yapmanıza yardımcı olur. Dilerseniz denize de girebileceğiniz hatta balık da tutacağınız için Saklıgöl’e gitmek istediğinizde mutlaka yaz ya da bahar aylarını tercih etmelisiniz. Balık tutmak istemezseniz de bölgede çok sayıda balıkçı olduğu için onlardan son derece taze balıklar satın alabilirsiniz.

Saklıgöl ve etrafını dolaşmanın başka bir alternatifi de Şile merkezin tam tersinden giderek Saklıgöl yoluna girmektir. Eğer böyle bir plan yapacak olursanız, Saklıgöl yolu üzerinde bulunan bahçelerde de çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin çalışmalar yapmak için açtığı Atatürk Arboretumu, hafta sonları da doğa severler için hizmet vermektedir. Mangal yakmanın kesinlikle yasak olduğu bu alan, rengarenk ağaçların gölet etrafında harika bir manzara oluşturması ile mutlaka gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

İstanbul’un en güzel parklarından biri olarak da adlandırabileceğimiz Atatürk Arboretumu sayesinde yeşilin her tonunu görebileceğiniz gibi farklı ağaç türlerini de keşfedebileceğiniz bir yerdir. Çünkü burada yapılan çalışmalar sonucunda rengarenk yapraklara sahip tam anlamıyla doğa harikası olan ağaçlar boy göstermektedir. Ayrıca fotoğraf çekmeyi seviyorsanız da yapacağınız en iyi tercihlerden biri Atatürk Arboretumu olacaktır.

Bakırköy Botanik Parkı

Avrupa Yakası’nda bulunan Bakırköy Botanik Parkı, mükemmel tematik bahçeleri ile kendinizi doğanın bir parçasıymış gibi hissetmenizi sağlayacaktır. 11 tane farklı bitkilerin yer aldığı bahçesi, süs havuzları, çocuklar için oyun alanları ve doğal göleti ile Bakırköy Botanik Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bakırköy’de bulunan Botanik Parkı bir yandan doğa ile iç içe olup bir yandan keyifli vakit geçirmeniz için tasarlanmıştır. Yani park içerisinde bazı aktivitelerin yapıldığı alanlar bulunmaktadır. Mesela sosyal tesisler ve piknik alanları bu duruma en güzel örneklerdir. Bunlarla beraber su parkı ve oyun alanları da çocuklarınızın keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır. Sadece oyun alanları değil, farklı gruplar halinde hazırlanan bitki bahçeleri de çocuklarınızın eğlenirken bir yandan da öğrenmesine yardımcı olacaktır. Üstelik göçmen kuşlar için yapılan bekleme alanları sayesinde çocuklarınızın kuşlarla tanışmasını da sağlayabilirsiniz.

Bakırköy Botanik Parkı, piknik yapmak için de çok uygundur. Parkta bulunan piknik alanlarında, hafta sonları erken saatlerde giderseniz boş piknik masası bularak doğanın içerisinde güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.