İstanbul’da Piknik ve Gezi için En İyi 5 Adres ve Nedenleri

İstanbul’da Piknik ve Gezi için En İyi 5 Adres ve Nedenleri

İstanbul’da piknik ve gezi yerleri için hızla betonlaşmaya rağmen önerilebilecek seçenekler vardır. İstanbul gibi büyük ve inşaat projelerinin hızla çoğaldığı metropollerde yeşil alanların bulunması zordur. İstanbul’da piknik yapılabilecek ve gezilebilecek 5 yer ile ilgili aşağıda bilgi verilecektir.

Belgrad Ormanları

Piknik alanları İstanbul için en önce önerilebilecek yer Belgrad Ormanları’dır. Burası İstanbul’un en yeşil alanlarından bir tanesidir. İstanbul’da yaşayanlar için adeta doğal bir hazinedir. Şehrin kirli havasından ve stresinden uzakta olan Belgrad Ormanları hem piknik hem de gezmek ve spor yapmak için en ideal alanlardandır.

Belgrad Ormanları’nda bulabileceğiniz bazı güzellikler:

 • Su kemerleri
 • Mesire yerleri
 • Doğal yaşam alanları
 • Göller
 • Tahta iskele

Aynı zamanda ormanda yaşayan farklı türde hayvanlar da mevcuttur. Bunlar arasında Kızıl tilki, kızıl geyik, altın çakal ve yaban domuzu gibi hayvanlar bulunmaktadır.

Piknik yapmak istiyorsanız ormanda Neşet Suyu piknik alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu tarafta ormanın en büyük güzelliklerden olan bentler yani su kemerleri de yer almaktadır. Burada piknik yapmak oldukça keyiflidir.

Yürüyüş ve spor alanlarında vakit geçirebilirsiniz; özellikle sabah saatlerinde koşu veya yürüyüş için bu alanlar kullanılabilir. Temiz havada yapılan aktivitelerle güne oldukça enerjik bir başlangıç yapmayı seçebilirsiniz.

Belgrad Ormanları’ndaki parkurlar şehrin en güzel parkurlarıdır ve güzellikleri meşhurdur. Yürüyüş yolu olarak en uzunu 6,5 km’dir. Orman piknik ve mesire alanları açısından da zengindir. Kendin pişir kendin ye konseptindeki yerleri de tercih edebilirsiniz.

Orman hakkında belirtebileceğimiz bir başka unsur da hafta sonu çok kalabalık olmasıdır. Belgrad Ormanları’nda görmeden gitmemeniz gereken su bentleri ise 1600-1800’lü yıllardan kalmadır. Çok sayıda fotoğraf çekilecek yerler vardır.

Fenerbahçe Parkı

Kadıköy tarafındaki Fenerbahçe Parkı, İstanbul’da piknik alanları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda gezmek için de çok şey bulabileceğiniz yerlerdendir. Hangi mevsimde olursa olsun buraya geldiğinizde tertemiz ve her yerde çiçekler olan bir ortam sizi karşılamaktadır. Deniz manzarası ise büyüleyicidir. Fenerbahçe Parkı Kalamış Marina ile bağlantılıdır. Kadıköy’ün ortasında adeta bir cennet olan Fenerbahçe Parkı’nda piknik yapmak isterseniz özellikle hafta sonlarında erken gelmeniz iyi olacaktır. Bu anlamda park oldukça kalabalıktır.

Fenerbahçe Parkı’nda birkaç tane cafe bulunur. Özellikle Romantika oldukça meşhurdur. Camekanlıdır ve mekan olarak çok güzel tasarlanmıştır. Buralardan yiyecek ve içecek alıp, piknik yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Erguvan ağaçlarının bahar aylarındaki güzelliği ise görülmeye değer. Pembe çiçekleriyle etraf adeta büyüleyici bir yere dönüşmektedir. Parkın en meşhur güzelliklerinden bir tanesi de 150 yıllık sakız ağacıdır.

Fenerbahçe Parkı’nda yürüyüş ve koşu yapabileceğiniz gibi patenle kayabilirsiniz. Fenerbahçe Parkı’nın tarihsel olarak da bir hikayesi var; Doğu Roma İmparatoru olan Iustiniaus’un eşi Theodara bu bölgede bir sarayda yaşamış. Fenerbahçe Parkı’nın bu sarayın bahçesi olduğu söylenmektedir. Kısacası parkın tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. O dönemlerden kalan kalıntılar hala parkta mevcuttur.

Emirgan Korusu

İstanbul’da piknik yerleri neresi? Emirgan Korusu İstanbul’un en güzel doğal yerlerinden birisidir. Koru en çok laleleriyle ve sincaplarıyla ünlenmiştir. Bu koru özellikle de yaz ve bahar aylarında birçok ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Emirgan Korusu piknik yapmak için tercih edebileceğiniz yerlerden biridir. Bunun için ormanlık kısımda masalar bulunmaktadır. Piknik yapabileceğiniz bu yerler yeşilliklerle iç içedir. Her yer ağaçlarla kaplıdır ve piknik yaparken korunun boğaz manzarasını izleyebilirsiniz.

Piknik yapmak isteyenler için özellikle mangalın yasak olduğunu belirtebiliriz. Emirgan Korusu’nu İstanbul’daki en yeşil ve güzel park olarak niteleyenler de bulunmaktadır. Nisan ayında koruya gideceksiniz her Nisan’da lale festivali düzenlenmektedir. Emirgan Korusu’nda ayrıca gezebileceğiniz 3 tane tarihi köşk de bulunmaktadır. Bahçelerinde rengarenk çiçekler vardır.

Koruda kahvaltı etmek ve yemek yemek için bazı restoran ve cafeler de bulunur. Genellikle 09.00 gibi kahvaltı başlamaktadır.

Emirgan Korusu’na gittiğinizde görebileceğiniz diğer yerler şunlardır:

 • Mini büfelerden atıştırmalık alıp, koruyu gezebilirsiniz. Süt mısır meşhurdur.
 • Korunun meydanı en kalabalık yeridir. Birçok bank vardır ama genelde kalabalık bir parktır.
 • Meydan ortasındaki göl ve ördekler ise görülmeye değerdir.
 • Şelaleri görebilirsiniz.
 • Sarı Köşk, Büyük Havuz, Meydan İstanbul, Beyaz Köşk ve Gölet koruda özellikle görülmesi gereken yerlerdir.
 • Özel kesim çimler ve ağaçlar görülmeye değer…

Emirgan Korusu özellikle Yeşilçam filmlerine de sık sık sahne olan bir yerdir.

Bahçeköy Fidanlığı

İstanbul’da en iyi piknik yerleri listesinde Bahçeköy Fidanlığı da bulunmaktadır. Burası 1944 yılından beri vardır. Bahçeköy Fidanlığı Sarıyer’dedir. Bu bölgede sürekli fidan üretimi gerçekleşmektedir. Çok sayıda ve çeşitte ağaçlar da mevcuttur.

Bu fidanlıktan oldukça uygun fiyatlara fidan alınabilmektedir. Her taraf yemyeşildir ve yeşilin her tonunu görebilmek mümkündür. Havası çok temiz olduğundan burası şehrin pis havasından bunalanlar için idealdir.

Bahçeköy Fidanlığı’nda mangal yapılabilmektedir; İstanbul’da mangal yapmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Burası piknik yapmak için uygundur ve doğa ile içli dışlı olabileceğiniz bir alandır.

Çevrede iğne yapraklı ağaçların çoğunlukta olduğunu görebilirsiniz. Servi, Ladin, Göknar bunlar arasındadır. Aynı zamanda Taflan ve Akuba gibi birçok süs bitkisi de fidanlıkta bulunur. Maslak-Sarıyer yolu üzerinden fidanlığa ulaşılabilir.

Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’da piknik yerleri mangal için gidebileceğiniz yerler arasında Polonezköy Tabiat Parkı bulunmaktadır. Özellikle burada yöresel lezzetler ile donatılan bir kahvaltı yapmak çok keyiflidir. Yemyeşil ve adeta masalsı bir doğası bulunmaktadır. Ormanın içinde çok uzun bir yürüyüş parkuru vardır. Bu alanda spor da yapabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı 1994 senesinde tabiat parkı ilan edilmiştir. 3000 hektarlık bir alanın üzerinde kurulmuştur. İstanbul’daki en büyük tabiat parkı burasıdır. Bu parkta çok sayıda yabani hayvan ve bitki çeşidi vardır. Piknik yapmak için en güzel doğa ortamlarından biri olarak Polonezköy insanın tüm yorgunluğunu almaktadır.

Sessiz ve sakin bir ortamda doğa ile baş başa olmak isteyenler piknik yaparak huzurlu bir hafta sonu geçirebilir. Piknik yapabilir ya da parktaki restoran ve kafelerden de faydalanabilirsiniz.

Piknik yapabileceğiniz gibi mangal da yakabilirsiniz. Mangal izni olan piknik yerlerinden biridir. Mangal keyfi yapmak için Polonezköy Tabiat Parkı’na gidilebilir.

Kamp yapmak isterseniz çadır da getirebilirsiniz. Kendi çadırı olmayanlar için çadır kampı da mevcuttur. Dileyenler kamp işletmesinden faydalanıp bu doğal ortamda kamp da yapabilirler.

Polonezköy Tabiat Parkı’na giriş için ücret vermeye gerek yoktur ancak parkın içindeki bazı işletme alanları ücretli olabilmektedir. Parkın açık olduğu saatler ise 07.00 ve 00.00’dır. Birçok piknik alanından farklı olarak gece çıkış yapmak zorunda değilsiniz; konaklanacak yerlerde kalmayı tercih edebilirsiniz.

Polonezköy Parkı’na Riva yolu üzerinden ulaşılabilmektedir. Burası popüler bir parktır ve birkaç tane ulaşım seçeneği mevcuttur. Eğer toplu taşıma ile gitmek isterseniz öncelikle Üsküdar Meydanı’na gitmelisiniz. Parkta gezip görebileceğiniz birçok yer vardır. Gezinizi bisiklet ile de gerçekleştirebilirsiniz. Polonezköy Tabiat Parkı’nda bisiklet kiralayan işletmeler de bulunmaktadır ve parkı bisiklet ile dolaşmak oldukça keyiflidir. İstanbul’un stres ve yorgunluğundan uzaklaşmak isteyenler için bu park çok iyi bir gezi-piknik yeri alternatifidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.