Japon Bahçesi

Japon Bahçesi

İstanbul’da yer alan Japon Bahçesi, gezip görülecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır. Sonradan oluşturulan ve Japon kültürünün birçok değişik özelliğini barındıran bahçe, Sarıyer’de bulunur.

Japon Bahçesi yorumlar kapsamına dile getirilen görüşlere baktığımız zaman bu alanın son derece beğenildiğini söylemek mümkündür.

Japon Bahçesi Ne Zaman Kuruldu?

Japon Bahçesi, Türk ve Japon işbirliği ile kurulmuş olan oldukça ilgi çekici bir yerdir. Türkiye, 2003 yılını Japon senesi ilan etti. Eskiden beri Türkler ile Japonlar arasındaki etkileşim ve kardeşlik bilinen bir durumdu. Bunu daha da iyi bir hale getirmek isteyen iki ülke kolları daha önce sıvamışlardı. Buradan hareket ile kardeş şehir uygulamasına geçildi. İstanbul ile Japonya’da bulunan Shimoneseki kentleri 1972  yılında kardeş şehir oldular. Bu durum iki ülkede de çok büyük bir sevinç ile karşılandı. Yaşanan bu gelişmenin anısına ise bir park yapılmaya karar verildi.

2003 senesinde bahçenin yapımına başlanmış ve aynı sene bitirilmiştir. Bu bahçe içinde Japon kültürünü yansıtan birçok farklı özellik, geleneksel evler ve bitkiler dikkat çekmektedir. Her daim bakımı yapılan bahçe, 2015 senesinde elden geçmiş ve tadilata girmiştir. Bunun sonrasında mevcut alana birçok farklı yeni yapı da eklenmiştir.

Bahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün sorumluluğu altındadır. Günlük olarak temizliği yapılan bu alanı, belirtilmiş saatler dahilinde ziyaret etmek mümkündür. Birçok kişinin varlığından haberdar olmadığı bu yer, özellikle yeni alanlar keşfetmek isteyenler için çok idealdir.

Bahçenin kronolojisi işe şöyledir;

 • 2003 yılında bahçenin yapımı tamamlandı ve açılışı gerçekleştirildi.
 • 2009 senesinde ise kardeş şehir Shimonoseki içinde bir Türk lale bahçesi hizmete girdi.
 • 2010 yılının Temmuz ayı geldiği zaman Japonlara özgü olan geleneksel çay odası, Shimonoseki Belediyesi’nin katkıları ile tamamlandı ve hizmete açıldı. Özellikle materyal desteği konusunda Japonya’dan destek alındı.
 • 2012 senesinde kardeş şehir anlaşmasının 40.yıl etkinlikleri çerçevesinde bir anıt dikildi. Bu anıtın ismi ise hatıra fidan dikimi olarak belirlendi.
 • 2014 yılında, Shimoneseki’de açılmış olan Türk lale bahçesine Orhan Suyolcu ismi verildi.
 • 2015 senesinde ise iki belediyenin ortak girişimi ile beraber bahçe içinde yeni bir restorasyon çalışması başlatıldı. Bu çalışma ile bahçe bugünkü halini aldı.

Japon Bahçesi Özellikleri Neler?

Japon bahçesi birçok değişik ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Son derece güzel bir görünüme sahip olduğu için özellikle son yıllarda Japon bahçesi fotoğraf çekimi oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bahçenin özellikleri ise şöyledir;

 • Bahçe 6137 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Çok büyük olmasa bile özenli bir şekilde yapıldığından ve içindeki doğal güzelliklerden dolayı ziyaret edilebilir.
 • Kapı kısmı son derece özel olarak tasarlanmıştır. Chofu Bahçesi olarak bilinen yerdeki kapının benzeri dizayn edilmiştir. Böylelikle girişten itibaren Japon kültürü kendisini hissettirmeye başlamaktadır.
 • Japon Bahçesi yemyeşil bir alan üzerine kurulmuştur. Çimler, özel olarak ekilmiştir ve gündelik bir şekilde bakımdan geçer.
 • Bahçe içinde patika yollar üzerinde yürümek mümkündür. Yollar taş ve çakıllar ile dizayn edilmiştir. Son derece güzeldir. Otantik bir havası vardır.
 • Bu alanın içinden küçük bir yapay nehir de geçmektedir. Nehrin karşı tarafına geçmek için ahşap köprüler kullanılabilir. Ahşap köprülerde, geleneksel Japon mimarisinin özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra çardaklar son derece özeldir ve yine ahşaptan yapılmıştır. Çatılı olan çardaklarda dinlenmek ve huzurlu bir zaman geçirmek mümkündür.
 • Bahçe içinde yine Japon kültürünü yansıtan çitli bir alan da vardır. Bu çitli alanda özel ağaçlar tercih edilmiştir. Açık sarı renkte olan ağaçlar, sert ipler ile bağlanmıştır. İlgili bölümde ağaçtan yapılmış ve içinden su akan bir bölüm de dikkat çeker.
 • Park içinde ayrıca Japon evi de yer almaktadır. Evin dış bölümünde ahşap malzemeler kullanılmıştır. Girişinde ise Japonca yazılar vardır. Meskenin iç bölümü son derece ilgi çekicidir. Klasik bir Japon evi şeklinde dizayn edilen yapı, iç içe geçen birçok farklı kapıdan oluşmaktadır. Kesinlikle metal kullanımı söz konusu değildir. Yerler ahşap parkedir. Kapılar da aynı malzemeden yapılmıştır. Ev içinde koltuk söz konusu değildir. Ücretsiz olarak ziyaret edeceğiniz bu bahçede evi gezmeniz mümkündür.
 • Bahçede bir şelale de tasarlanmıştır. Bu şelale çok yüksek bir alan üzerinden akmaz. Ancak son derece şık olması ile ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başından gelmektedir.
 • Japon bahçesi içinde Tsukubai ismi verilen ve eve girmeden önce ellerin yıkandığı bir yer vardır.
 • Burada Koinobori ismi verilen ve bayrakların olduğu bir alana da rastlamak mümkündür. Bayraklar, buranın açılışına özel olarak dizayn edilmiştir. Mayıs aylarında asımı yapılmaktadır.
 • Bahçe içinde bir adet gölet de mevcuttur. Göletin yanında dinlenerek güzel zaman geçirebilirsiniz.
 • Buna ek olarak çay odası, son restorasyondan sonra bahçe içine koyulmuştur. Son derece şık olan tasarımı ile dikkat çekmektedir.
 • Bahçedeki ağaçlara baktığımız zaman Japonlara özgü olan kiraz ağacının ön plana çıktığını görmekteyiz. Bu ağacın ismi Sakura olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’de yetişen ağaçlar da unutulmamıştır. Tam 36 tane karaağaç mevcuttur. 5 tane de çam ağacı dikilmiştir.

Japon Bahçesi Giriş Ücreti ve Ziyaretçi Saatleri

Japon Bahçesi İstanbul giriş ücreti çok merak edilen bir konudur. Bu tip alanların İstanbul’da genellikle ücretli bir girişe sahip olduğu bilinmektedir. Ancak bu durum Japon Bahçesi için geçerli değildir. Çünkü ücret ödemeden bu güzel bahçeye girmek ve burada zaman geçirmek mümkündür. Bunun yanı sıra ziyaret saatleri konusunda Yaz ve Kış aylarına göre bir ayrıma gidilmiştir.

Yaz aylarında sabah saat 07.00’da bahçe açılmıştır. Kapanış saati ise akşam 19.30 olarak belirlenmiştir. Kış aylarında ise bahçenin ziyareti için en son 17.00’da buraya gitmeniz mümkündür. Mevcut saatler dışında burayı ziyaret etmek ise mümkün değildir.

Japon Bahçesi Nerede?

Japon Bahçesi nerede noktasında bu harika alanın Sarıyer’de olduğunu görmekteyiz. İstanbul’un en güzel semtlerinden birisi olan Sarıyer’de kurulan bahçenin tam adresi ise Çayır Caddesi, Posta kodu 34398, Baltalimanı İstanbul.  Bölgede yer alan İstanbul Üniversitesi’ne ait sosyal tesislerin karşısında bulunan bu bahçeye gitmek için birçok değişik taşıtın kullanımı yapılabilir.

Japon Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?

Japon bahçesine nasıl gidilir noktasında, bulunmuş olduğunuz yere göre bir güzergah belirlemeniz mümkündür. Genellikle Levent üzerinden buraya gitmek en kolay yol olarak bilinir. Buraya ulaşım noktasında 22RE, 22 ve 25E gibi araçlarını kullanabilirsiniz. Mevcut otobüsler ile Baltalimanı Hastanesi’nin hemen önünde inmek mümkündür.

Buna ek olarak 40T, 40 ve 42T numaralı otobüsler de sizi parka götürecektir. Yine son durak hastanedir. Otobüs opsiyonu dışında minibüsler sayesinde de buraya gitmek çok zaman almaz. Levent semtine giderek, direkt olarak Baltalimanı’na giden minibüsleri tercih edebilirsiniz. Son durakta indikten sonra bahçeye varmanız çok zaman almaz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.