Kabaran Saçların Doğal Çözümü

Kabaran Saçların Doğal Çözümü

Kabaran saçlara doğal çözüm sayesinde erkek veya kadınlarda fark etmeksizin, saçların şekil alması için havlunun içinde tutmamak önemlidir. Dakikalar boyunca başta duran havlu suyu emse de, özellikle nemin tutulmasını sağlayan bir yapıda olacağı için, istenen şekil verme sürecinde her zaman olumsuz bir tablo yaratacaktır. Sadece saçın ön bölgesi için değil, yan alanları ve arka kısmında da saçın havlu içerisinde durma pozisyonuna bağlı olarak kalması son derece normaldir.

Kabaran saçlar için kesim modelleri genel olarak saçların üst bölgesinde köşe kısımlarından alt ve üst alanın ayrılabileceği şekilde yapılır. Ayrıca saçın arka kısmının ve yan alanlarının da birbirinden ayrılabilmesi, üst üste binme gibi bir durumla karşılaşılmasına yol açmaması gerekir. Havluyu kullanmadan saç kurulamak isteyen bireyler ise özellikle elleriyle saç kurulama girişiminde bulunuyorlar. Saçların kırılmadan kurumasını sağlamak için en düşük veya orta seviyede kurutma makinesiyle kurutulması yeterli olacaktır.

Havlu Seçimi Nasıl Olmalı?

Saçın kırılmasına, şekil alma zorluğuyla karşılaşmasına ve zaman içerisinde yıpranmasına yol açan temel etkenlerden biri de havlulardır. Aslında çok büyük bir sorun olmayacak gibi görünmelerine rağmen, her zaman için kaliteli bir havlunun seçilebilmesi gerekir. Kalitesiz, aşırı derecede sert ve plastik işlemelere sahip olan, kenarlarında veya orta kısımlarda sert bölgelerin bulunduğu havlular kullanılmamalıdır. Yumuşak, elde de rahat olduğu hissedilebilecek bir havlu tercih edilmesi önemlidir.

Saç kabarıklığı için ürünler duştan çıkmadan hemen önce saç uçlarına sürülebilir. Saç diplerine sürülmesi ve özellikle de üzerinin birkaç dakika boyunca kafada kalacak şekilde havlu sarılması zararlıdır. Bu tarz bir işlem erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi son derece kötü bir sonuçla karşılaşmanıza yol açar. Mikro fiber havluların yumuşaklığında bir havlu seçilmeli, özellikle saçların uç kısımlarının tam olarak kurutulması gereklidir. Bu sayede, kuruma sürecinde birbirine yapılmayacak olan saçlar, birlikte yukarıya doğru uçuşup o şekilde donuk hale gelmeyecektir.

Kabaran Saçlar Nasıl Kurutulmalı?

Saçların kabarmasına yol açan durumlar arasında en büyük etki, saçların sürtünme kuvvetine maruz bırakılmasıdır. Sürekli olarak titreşecekleri ve sürtünecekleri bir maddeyle temas ettirmek, tüm saçların havaya kalkmasına yol açar. Normalde yüzlerce saçın bulunabileceği alanda çok daha azının bulunması nedeniyle, direkt olarak uç kısımlarının birbirlerini ittikleri görülüyor. Sürtünme gibi olası problemlerle karşılaşılmasını engellemek için özellikle havluyla yavaş bir şekilde kurutmak gerekir.

Hızlıca saçın dibinden ucuna kadar çekilen ve birkaç kez hızlı şekilde yapılan bu hareket, saç ıslak olsa dahi elektriklenme oluşacaktır. Elektron alışverişine maruz kalan bir saçın bu durumda dikilmesi ve dağılması ise oldukça normal bir durumdur. Eğer kabaran saçların düzenlenmesi için bir krem sürecekseniz, daha sonra havluyla elektron alışverişine girmesine izin vermemeniz gerekiyor. Saçınızı sallayabilir veya orta hızda fön makinesiyle fön çekebilirsiniz. Kabaran saçlar için köpük kullanımıyla, elektron alışverişini engelleyebilir ve kabarması muhtemel olan bölgelerin istediğiniz şekle kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Kabaran Saçlar İçin Hangi Şampuanlar Kullanılmalı?

Kabaran saçlara özel olarak yapılan şampuanlar aslında sülfatı çok az veya hiç olmayan ürünlerdir. Bu durum özellikle kabarma sürecini etkilemek yerine, köpük oranını etkileyen bir yapıya sahiptir. Sülfat bir nevi tuz olarak da tanımlanabilir. Tuzun saçta kullanılması, köpük hale gelmesini sağlayan şampuan yapısı nedeniyle zarar görmesi anlamına geliyor. Bir şampuanda ne kadar çok sülfat kullanılmışsa, o kadar çok köpük oluşacaktır.

Sülfatın çok kullanılması ayrıca saçın çok daha fazla kuruması, hassaslaşması ve renksiz mat görünüme sahip olması anlamına geliyor. Saç kremleri yerine şampuanlar kullanılarak yapılacak olan bakımlarda da sülfat maddesiyle karşılaşılma ihtimali bulunuyor. En düşük sülfat oranına sahip olan ürünleri değerlendirmek için bir seçenek vardır. Eğer saçınızın kabarmasını engellemek fakat son derece temiz olmasını sağlamak istiyorsanız, bebek şampuanları kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Bu sayede, sülfattan arındırılmış bir şampuana sahip olacaksınız.

Kabaran saçlar için maskeler sayesinde bakımın uzun vadeli olarak kabarma problemiyle karşılaşılmayacak şekilde alkol içeren şampuan değerlendirilebiliyor. Birçok kimyasal bulunan ve özellikle sülfata ağırlık verilen bir bakım malzemesinden kaçınmak gerekir. Köpük, temizlik anlamına gelmez. Alkol içeren ve kafa derisiyle temas eden şampuanların kullanılması da son derece zararlıdır. Sülfatsız şampuanla temizlenmesi ve saç kreminin de saç uçlarına sürülmesi yeterli olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.