Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Kalp hastalığı nasıl teşhis edilir, çeşitleri, hastalıkların isimleri, çeşitleri ve sinir yapar mı? Merak edilen soruların cevapları yazımız içerisinde yer almaktadır. Her zaman belirtileri olmayan sinsi olarak adlandırılan kalp hastalıkları hakkında tüm detaylara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Kalp hastalığı belirtileri arasında göğüste ağrı, nefes almada zorluk, kolda başlayan ağrı yer alır. Bu ve buna benzer belirtilerin görülmesi halinde mutlaka hekime görünmek gerekir. Kalp hastalıkları ile birlikte her zaman belirti olmayabilir. Bu durumlarda kalp hastalıkları sinsi olarak adlandırılmaktadır. En tehlikeli kalp hastalıklarıdır. Bu hastalıkların ilk belirtileri ölüm olabilir. Düzenli olarak kontrol yapmak sinsi hastalıklara karşı alınabilecek en etkili önlemdir. Özellikle de diyabet ve buna benzer rahatsızlıklarınız varsa kalp hastalıklarına yakalanma ihtimaliniz kat be kat artar.

Ayrıca çocuklarda kalp hastalığı belirtileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Kalp Hastalığı Belirtileri ve Yakalanıp Yakalanmadığımı Nasıl Anlayabilirim?

Kalp hastalığına yakalanıp yakalanmadığını anlamak için belirtileri kontrol etmek gerekir. En sık görülen belirtiler arasında:

 • Tansiyonun çok yüksek olması,
 • Bölgesel ağrı hissetmek,
 • Geçici felç yaşama,
 • Bacaklarda soğukluk,
 • Baldırlarda güç kaybı olması,
 • Bacak ve ayak bölgesinde renk değişikliği,
 • Dinlenmeye rağmen kendini yorgun hissetme,
 • Kangren olma,
 • Ayak tırnaklarında kalınlaşma olması,
 • Böbrek yetmezliği yaşanması yer alır.

Bu belirtiler kalp hastalıklarının varlığına işaret eder. Kişinin en kısa zamanda kesin tanı konulması için uzman hekime müracaat etmesi gerekir. Hekimin tanıyı koyması için çeşitli test yöntemlerinden ve görüntüleme tekniklerinden faydalanması gerekir.

Kalp Hastalığında Tanı Koyarken Hangi Görüntüleme Tekniklerinden Faydalanılır?

Kalp hastalıklarında görüntüleme teknikleri hekimler için oldukça faydalı olur. En sık kullanılan teknikler arasında:

 • Efor testi,
 • Bilgisayarlı tomografi,
 • Deppler ultrason,
 • Anjiyografi yöntemleri,
 • Radyo aktif izotoplar yer alır.

Son teknolojik yöntemler hastalıkların daha kısa sürede teşhis edilmesini sağlar.

Kalp Hastalığına Yakalanmamak için Neler Yapılması Gerekir?

Kalp hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenler bulunuyor. Bu korunma yöntemleri şekilde sıralanabilir:

 • Eğer kişi şeker hastası ise hastalığını kontrol altında tutması gerekir.
 • Sigara kesinlikle içilmemelidir ve sigara içilen ortamda bulunulmamalıdır. Sigara tüketimi hastalıkların görülme riskini 3 kata kadar artırmaktadır.
 • Fazla kilolu olanların diyet ve egzersiz yöntemi ile ideal kilolarına gelmeleri gerekir. Aşırı yağlanma her türlü sağlık probleminin görülmesine davetiye çıkarır.
 • Damar darlığının hangi seviyede olduğunu bilmek önemlidir. Darlığa göre kişinin ameliyat olup olmaması gerektiği konusunda tanı konulacaktır.
 • Alkol tüketimini mümkün olduğu kadar sınırlamak gerekir.
 • Fast food, hazır gıdalar, abur cubur gibi yiyeceklerin aşırı yağlanmaya neden olur. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin alınmasının önüne geçer. Mümkün olduğu kadar besin değeri yüksek ve işlenmemiş gıdaları tüketmeye özen gösterin.

Kalp Hastalığı Olanlar için Bu Besinler İlaç Gibi Geliyor

Kalp hastalarının tüketmeleri gereken besinler bulunuyor. Bu besinler kalp hastalıklarının ilerlemesinin önüne geçerek, hastalıkların daha kolay iyileşmesine yardımcı olmaları ile biliniyor. Bu besinlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Melissa bitkisi kalp hastalığı için birebirdir. Özellikle spazm için melisa tüketmek gerekir. Kalp sıkışmalarını yaşamamak için melisa bitkisinin çayını tüketebilirisiniz. Çayı düzenli olarak tükettiğiniz zaman daha çok faydasını göreceksiniz.
 • Badem kuruyemişler arasından en faydalı olanlardan bir tanesidir. Bu besin hem tekli doymamış yağlar hem de e vitamini açısından zengindir. Badem sayesinde kalp damarlarınız onarılmış olur.
 • Tarçın tüketiminde şeker oranınız dengelenmiş olur. En faydalı anti oksidanlardan bir tanesi tarçındır. Kahvelerinizin içine ekleyebilir, elma ile tarçını karıştırarak sağlıklı tatlılar hazırlayabilirsiniz.
 • Kuşkonmaz damarlardaki baskının azalmasına yardımcı olur. Böylece tıkalı kalp damarları açılmış olur. Damar sertliğine birebirdir.
 • Akdeniz tipi beslenmenin kalp sağlığı için bu kadar faydalı olmasının sebebi, Akdeniz mutfağında sıklıkla zeytinyağı kullanılmasıdır. Yemeklerinize zeytinyağı ekleyerek bu besinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kalp Hastalıklarının Tedavisinde Nasıl bir Planlama Yapılır?

Kalp hastalığı tedavisinde planlama yapan kişinin konu hakkında yeterli bilgiye sahip bir uzman olması gerekir. Tedavi planlaması her hasta için farklı olmalıdır. Uzman hekimin hastanın hastalığının ne seviyede olduğunu tespit etmesi gerekir. Hastalığın seviyesine ve kişinin özelliklerine göre tedavi planı oluşturulacaktır. Hekim hastadaki risk faktörlerinin neler olduğunu tespit etmelidir. Bu risk faktörlerine göre koruyucu önlem alınması gerekir. Risk faktörlerinin kendini tekrar ettiği durumlarda tedaviden sonuç almak olanaksız olur.

Hastanın hekimin önerilerine birebir uyması gerekir. Hekimin verdiği ilaçlar hekimin verdiği şekilde kullanılmalıdır. İlacın dozu ne eksik ne fazla olmalıdır. İlaç kullanımı çeşitli nedenlerle bırakılmamalıdır. Hastanın tedavi planından sonuç alması için özellikle beslenmesine büyük özen göstermesi gerekir. Sigara kullanımı tedavi akışının bozulmasına neden olacaktır. Özellikle kişinin ailesinde kalp hastalıkları görülüyorsa bu kişilerin tedavi süresine çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Kalp Hastalıklarının Önlenmesini İsteyenler Spor Yapmalılar

Kalp hastalığının önlenmesi için spor zorunlu bir aktivitedir. Spor yapmayan insanların yapanlara oranla çok daha yüksek oranlarda hastalıklara yakalandıkları tespit edilmiştir. Bu hastalıkların başında kalp hastalıkları gelmektedir. Yapılan araştırmalar hızlı tempo yürüme ile yüzme sporlarının kalp sağlığı için son derece faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Vücudu yürümeye çoktan alışmış kişiler günde 45 dakikaya kadar hızlı tempo yürüyüş yapabilirler. Eğer kişi henüz spor için alışkan değilse, yavaş yavaş kendini alıştırabilir. Yüzme de tıpkı hızlı yürüme gibi kalp ritmini hızlandıran bir spordur. Bu sayede kalp için iyi bir egzersiz olur. Eğer ağırlık kaldırmak gibi daha büyük efor isteyen sporlardan bir tanesini yapmak isterseniz öncesinde mutlaka uzman hekimden danışmanlık isteyin.

Aterosklerotik kalp hastalığı için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kalp Hastalıklarının En Büyük Tetikçisi Stres Faktörü

Kalp hastalıklarında stres hastalığın en büyük tetikleyicisi olarak biliniyor. Özellikle kalp hastası olanlar başta olmak üzere her insanın stresten uzak bir yaşantı sürmesi gerekiyor. Stresten uzak durmak günümüz koşullarında zor olsa da, stresle baş ederek daha sağlıklı olabiliriz. Stres yüzünden vücudumuzda salgılanan hormonlar, bizi hem psikolojik hem de fiziksel olarak sağlıksız bireyler haline getiriyor. Hobiler edinmek, sevdiğimiz işlerle vakit geçirmek, sevdiğimiz insanlarla birlikte olmak, doğa ile yakınlaşmak gibi basit aktiviteler bile stres seviyesinin düşürülmesinde önemli etkiye sahip.

Yapılan çalışmalara göre kalp hastalığı vakaları en çok 20 ile 30 yaş arasında olan vatandaşları etkiliyor. Bunun sebebinin bu yaşlarda üniversite sınavı, evlilik, çocuk sahibi olmak, iş bulmak gibi önemli stres faktörlerinin bu yaşlar arasında yaşanması olduğu biliniyor.

Kalp Hastalıkları Neden Daha Çok Kadınları Etkiliyor?

Kalp hastalıklarının kadınları etkilemesi erkeklere oranla daha fazladır. Bu durumun çeşitli sebepleri olduğu bilinmektedir. Öncelikle kalp hastası olan bir kadında hastalık belirtileri ile karşılaşmak daha zor olur. Çünkü kadın vücudu belirtileri daha az gösterir. Belirtiler fark edilmediği zaman hastalık için teşhis koymak daha zor olur. Bu nedenle hastalık dolaylı yoldan kadınları daha fazla etkilemiş olur. Erkeklerde ise belirtiler erken dönemde fark edildiğinde hastalığa erken teşhis konulmuş olur.

Kadınların kalp hastalığına daha çok yakalanmalarının diğer sebebi kadın ömrünün erkeklere oranla daha uzun olmasıdır. Kalp hastalıklarının bir çoğu özellikle orta ve ileri yaşlı insanlarda görüldüğü saptanmıştır. İleri yaşla beraber kalp çalışmasında bir takım problemlerle karşılaşmak daha olasıdır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.