Kalp Hastalığı Kan Tahlilinde Belli Olur mu?

kalp hastalığı kan tahlilinde belli olur mu, kan tahlilinden hangi hastalıklar belli olur, kan tahlili çeşitleri nelerdir, kan tahlili kaç ayda bir yapılır ve detaylı kan tahlili hangi bölümlerde yapılır? Çok sık rastlanan soruların başında gelmektedirler. Yazımız içerisinden sorularına gerekli cevapları bulabilirsiniz.

Kalp Hastalığı Kan Tahlilinde Belli Olur mu?

Kalp hastalığının kan tahlili ile belli olması mümkün değildir. Uzman hekimin kalp hastalığının tanısı koyması için mutlaka ek testlere ve görüntüleme tekniklerine başvurması gerekir. Bazı kalp hastalıklarında kişide hiçbir belirti oluşmadığından mutlaka düzenli kontrollerin yapılması gerekir. Kalbi besleyen damarların tıkanması ya da kalbin kimi yerlerinde sorun oluşması hayati tehlikenin varlığına işaret edebilir. Bütün kalp hastalıklarında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Ayrıca kalp ağrısı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kalp Damar Hastalıkları Kendini Kalp Krizi ile Belli Ediyor

Kalp krizi ile kendini belli eden kalp damar hastalıkları hayati tehlike oluşmasına neden olur. Yapılan araştırmalara göre toplumda kalp krizi görülme oranı yüzde 6’dır. Kalp krizi belirtileri sayesinde krizin gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hasta, göğsünde baskı hisseder. Bu baskı zamanla kollara doğru ilerler.
 • Hastanın şikayetleri kendini en az 30 dk boyunca hissettirir.
 • Hasta kriz gelmesine yakın kendini kusacak gibi hisseder ayrıca soğuk soğuk terler.
 • Şikayetler genelde aniden meydana gelir.
 • Hasta eğer bu şikayetlerin geldiğini fark ederse en kısa zamanda yakınında bulunan bir kişiyi bilgilendirmelidir.
 • Şikayetlerin gelme yeri ve zamanı yoktur. Her yerde her zaman meydana gelebilir.
 • Kalp krizinin hayati tehlikesi olduğunu unutmayın.
 • Her ne kadar hastalığın riski olsa da her kalp krizi vakası ölümle sonuçlanmaz.

Sigara İçmek Kalp Hastalıklarına Neden Oluyor

Sigaranın kalp hastalıklarına neden olması uzman hekimler tarafından çalışmalarla ortaya konmuştur. Sigara sanılanın aksine yalnızca akciğerlere zarar vermez. Kalpler de dahil olmak üzere bütün vücut sigaranın zararlı etkilerinden etkilenir. Sigaranın kandaki pıhtılaşma oranını düşürdüğü biliniyor. Bu durum kalp krizi yaşanma riskini artırırken diğer yandan tansiyonun artmasına neden oluyor.

Yalnızca sigarayı doğrudan içenler değil, pasif içiciler de bu durumdan kötü etkileniyor. Yapılan çalışmalar sigara içenlerin içmeyenlere oranla 3 kata kadar daha çok etkilendiklerini ortaya koyuyor. Sigarayı bırakmak 1 sene sonrasında kalp krizi riskini yüzde 50 oranında azaltıyor. Sigarayı bırakmak için kliniklerden yardım isteyebilirsiniz. Eczanelerde satılan nikotin bantları ve sigara bırakmaya yardımcı ürünleri kullanabilirsiniz.

Kalp Hastalıklarının Görülmesinde Risk Faktörleri Nelerdir?

Kalp hastalıklarının görülmesinde risk faktörleri vardır. Bu faktörler kalp hastalıklarının görülme sıklığını artırırlar. Risk faktörleri arasında:

 • Hareketsiz yaşam tarzına sahip olmak,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Ailede kalp hastalıkları olan başka birilerinin olması,
 • Yağlı yiyecekler ile beslenmek,
 • Şeker hastası olmak,
 • Yüksek tansiyon hastası olmak,
 • Psikolojik faktörler,
 • Sigara içmek,
 • Strese maruz kalmak,
 • Orta yaşlı olmak yer alır.

Kalp Hastalıklarının Görülmesinde Belirtiler Nelerdir?

Kalp hastalıklarının görülmesinde belirtiler arasında:

 • Çarpıntı,
 • Göğüste ağrı hissi,
 • Mide bulantısı,
 • Tıkalı damarın beslediği organda belirtiler,
 • Bayılma yer alır.

Özellikle göğüste ağrı görülmesi stres gibi faktörlerden sonra görülür. Ağır yemek yedikten sonra ya da soğuğa maruz kaldıktan sonra göğüs bölgesinde ağrı oluşabilir. Göğüste başlayan ağrı vücudun diğer yerlerine yayılabilir:

 • El bilekleri,
 • Boyun,
 • Çene,
 • İki kol,
 • Sırtta kürek kemiklerinin altı,
 • Karın üst kısmı ağrıdan etkilenen diğer bölgelerdir.

Kalp Hastalıklarının Görülmesinde En Riskli Dönemler Ne Zaman?

Kalp hastalıklarının görülmesinde riskli dönemler genellikle 20 ila 30 yaş arasındadır. Yapılan araştırmalar insanların bu yaşlarda maruz kaldığı çevresel faktörlerin kalp krizi riskini artırdığını saptamıştır. Üniversite sınavı, evlilik, aileden ilk kez ayrılma gibi etkenler insanlarda psikolojik strese neden olarak kalp krizi görülme riskini artırmaktadır.

Kalp Hastalıklarında Nefes Darlığı

Kalp hastalıklarında nefes darlığı özellikle kişi koştuğunda ya da yürüdüğünde meydana gelir. Kişi solumasına rağmen rahat nefes alamadığını hissedebilir. Bu duruma hava açlığı denir ve kalp hastalığının tanısıdır. Nefes darlığı her zaman hareket halinde iken gelmeyebilir. Kişi dinlendiği zaman da nefes darlığı aniden ortaya çıkabilir. Bu şekilde gelen nefes darlıkları ciddi kalp hastalıklarına işaret eder.

Bazı akciğer ve kara ciğer hastalıkları yüzünden de nefes darlığı problemi ortaya çıkabilir. Bu nedenle belirtinin kalpten mi yoksa diğer organlardan mı kaynaklandığını anlamak her zaman kolay değildir. Böyle bir durumda kalp doktorunun gerekli incelemeleri yapması gerekir. Kimi zaman kalp doktorunun akciğer doktoru ile birlikte çalışması gerekebilir. Hastanın sorunu tam olarak tespit edilmeden gerekli tedavinin planlanması mümkün değildir.

Kalp atışı ve kalp ritmi hızı hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kalp Hastalıklarında Göğüs Ağrısı

Kalp hastalıklarında göğüste ağrı hissedilmesi kalp krizinin en önemli belirtilerinden kabul edilir Özellikle soğuk havalarda ve ağır yemek yendikten sonra göğüs bölgesinde sıkışma hissi ortaya çıkabilir. Ağrı çoğunlukla vücudun diğer kısımlarına yayılmaya başlar. Ağrı ile birlikte kalp çarpıntısı, nefes darlığı, bayılma gibi diğer şikayetler de olabilir.

Diyabet Hastalarının Kalp Hastalıklarına Karşı Daha Dikkatli Olmaları Gerekiyor

Diyabet hastaları için kalp hastalıkları daha tehlikelidir. Yapılan araştırmalar tip 2 diyabeti olanların kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin 4 kata kadar daha çok olduğunu ortaya koymuştur. Tip 1 diyabet hastalarında ise bu oran 10 kata kadar çıkıyor. Bu durum bize kalp hastalarının çoğunlukla diyabet hastalarında ortaya çıktığını gösteriyor. Diyabet hastalarının kalp hastası olmaları halinde felç kalma ihtimalleri daha yüksek oluyor. Ayrıca  bu kişilerde ani ölüm riski de daha fazla.

Diyabet hastalarında daha çok gizli kalp damar hastalıkları ortaya çıkıyor. Bu nedenle hastaların yılda en az 1 defa kardiyolojik muayene olması önem taşıyor. Hastalıklarda erken teşhis konulması tedavi edilebilirliği artırıyor. Diyabet hastasının bir de ailesinde kalp krizi öyküsü olan biri olursa, risk çok yüksek oluyor.

Fazla Kilolar Kalp Hastalığında Risk Altındaki Kişilerin Başında Geliyor

Fazla kiloluların kalp hastalıkları riski diğer insanlara oranla çok daha fazla. Genel olarak fazla kilolu olmak insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle göbek tipi yağlanması olanlar da hastalığa davetiye çıkarılmış oluyor. Bu kişilerin beslenme programlarını yeniden düzenlemesi ve düzenli egzersize başlaması gerekiyor. Kadınlarda bel çevresinin en fazla 88, erkeklerde ise en çok 102 cm olması gerekiyor. Bu değerin üzerindeki sayılar kişilerde göbek tipi yağlanmanın olduğunu gösteriyor.

Yapılan çalışmalar beslenmede Akdeniz diyetine geçilmesinin kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu ortaya koyuyor. Hastaların kaçınmaları gereken besinlerin başında doymuş yağlar geliyor.Bunun dışında fast good tarzı işlenmiş gıdalar tüketilmemeli. Mümkün olduğu kadar evde hazırlanmış doğal gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Yalnızca yenilen yemeklere değil ayrıca içilen içeceklere de dikkat etmek gerekiyor. Gazlı ve asitli içecekler yerine bitki çayları ve su öneriliyor. Sağlıklı her bireyin günde en az 3 litre sıvı alması gerekiyor. Alınan sıvıların sağlıklı bir vücut için en az yarısının su olması lazım.

Dengeli ve sağlıklı beslenme planına ek olarak hastaların düzenli egzersiz yapmaları gerekiyor. Günde en az 30 dk yavaş tempolu yürüyüş bile hastaların sağlığına büyük katkı sağlıyor. Buna ek olarak ağırlık kaldırmak, tempolu kardiyo yapmak da insan sağlığına katkı sağlıyor.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.