Kalp Kapakçığı Hastalığı Ölümcül Müdür?

Kalp kapakçığı hastalığı belirtileri, tedavisi ve tanısı nasıl olur? Ayrıca kalp kapakçığı açıklığı, bitkisel tedavisi, yetmezliği ve çökmesi hakkında gereken tüm bilgiler yazımız içerisindedir. Kalp kapakçığı hastalıkları hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Kalp Kapakçığı Hastalığı Ölümcül Müdür?

Kalp kapakçığı hastalığı gerekli önlemler alınmadığı takdirde ölümcül olabilir. En sinsi kalp hastalığı olarak da bilinen kalp kapakçılığı hastalığı uzun seneler boyunca hiçbir belirti vermeden yaşanabilir. Bu hastalık çoğu zaman başka bir rahatsızlık için hastaneye gidildiği zaman doktorun şüpheleri üzerine ortaya çıkar. Özellikle kalpten gelen üfürüm sesleri kalp kapağı hastalıklarına işaret edebilir. Diğer yandan her üfürüm kalp kapakçığı hastalıklarına işaret etmez. Özellikle yaşı küçük olan çocuklarda üfürüm nedeni göğüs duvarının yetişkinlere göre daha ince olmasıdır.

Sitemizden bebeklerde kalp hastalığı belirtileri detaylarına bakabilirsiniz.

Kalp Kapakçığı Hastalığı ile Birlikte Görülen Belirtiler Nelerdir?

Kalp kapakçığı hastalığı ile görülen belirtileri arasında:

 • Tıkanma,
 • Nefes alırken zorlanma,
 • Çabuk yorulma,
 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma isteği,
 • Vücutta su toplanmasına bağlı gelişen ayakta şişme,
 • Göğüs bölgesinde basınç,
 • Kalpte çarpıntı (Özellikle fiziksel aktivite arttığı zaman),
 • Kendini halsiz hissetme yer alır.

Kalp kapakçılığı hastalıklarında görülen belirtiler problemin hangi kapakçıkta meydana geldiği ile yakından ilgilidir. Bazı durumlarda kişi hiçbir şikayeti olmamasına rağmen kalp hastalığına yakalanmış olabiliyor. Kişi yıllarca kalp hastası olarak yaşadıktan sonra hastalık belirtilerinin artması ile durumun farkında olabiliyor.

Kalp Kapakçığı Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?

Kalp kapakçığı hastalığı için tanı konması adına bir takım yöntemlerden faydalanmak gerekir. Özellikle göğüs röntgeni sayesinde hekim kalp büyüklüğü ve akciğerin durumu ile ilgili gerekli bilgileri ediniyor. Eko kardiyografi yöntemi hekimin ses dalgalarını kullanarak hastanın organları görüntülemesine yardımcı oluyor. Bu yöntemden faydalanırken hastanın göğsüne jel sürülüyor. Hasta bu sırada sedyede sırt üstü uzanıyor. Yöntemle birlikte:

 • Doğumsal anormallikler,
 • Kalp odacıklarının ne kadar büyük olduğunu,
 • Kalp kasılmasının yeterince büyük olup olmadığı,
 • Kapakların durumu,
 • Kalp duvar kalınlıkları hakkında yeterli bilgi edinmek mümkün oluyor.

Kalp Kapakçığı Hastalığının Kapak Onarımı ile Tedavi Edilmesi

Kalp kapakçığı hastalığının kapak onarımı ile tedavisi mümkündür. Bu yöntemden faydalanırken kapak yapısının desteklediği dokuların yerleştirilmesi gerekir. Hekim gerekli görmesi halinde kapak dokusunu kesip tamir edebilir. Ya da kapakların yaprakları serbest hale getirilebilir. Tedavi yöntemi tamamen hastanın hastalık durumu ile ilişkilidir. Her kapağın aynı yöntemle tamir edilmesi mümkün değildir. Hatta bazı kapakların tamir edilmesi hiçbir zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda farklı yöntemlerden faydalanmak gerekir.

Tedavi sırasında büyük yoğunlukla derin anestezi uygulanmasına gerek kalmaz. Hastanın bir gece hastanede kalması yeterli olur. Özellikle balon yönteminin uygulandığı hastalarda yüksek başarı almak mümkündür.

Kalp Kapakçığı Hastalığının Kalp Kapak Değişimi ile Tedavi Edilmesi

Kalp kapakçığının kalp kapak değişimi ile tedavi edilmesi sık kullanılan bir tedavi yöntemdir. Ameliyattan sonra hasta mekanik ya da biyolojik kapaklı bir kalbe sahip olur. Biyolojik kapakların yapılması için domuz, sığır ya da insan dokusundan faydalanmak gerekir. Biyolojik kapak tercih edilecekse illa kan sulandırıcı ilaç kullanmak gerekmez. Fakat ameliyattan sonra 15 sene içinde yeni bir ameliyat yapılması gerekebilir. Özellikle yaşı genç olan hastalarda kapak değişimi yapılması önerilmez.

Eğer hasta mekanik kalp kapağı kullanacaksa, ömür boyu değişim gerekmeyecektir. Fakat bu kapakçıkları kullanan kişilerin ömürleri boyunca kan sulandırıcı ilaçlar kullanması gerekir. Gerekli ilaçların kullanılmaması halinde hastanın kalbi tıkanır ve felç geçirebilir.

Kalp Kapakçığı Hastalığından Korunmak için Neler Yapmak Gerekir?

Kalp kapakçığı hastalığından korunmak için yapılması gerekenler bulunuyor. Bu noktalara dikkat eden kişilerin herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riski daha düşük oluyor. Dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Balık, taze sebze, lifli gıdaların zengin olduğu yiyecekler ile beslenmek gerekir.
 • Kişinin toplam tükettiği yağ miktarı yüzde 30’dan az olmamalıdır.
 • Tatlı tüketimi mümkünse hiç olmamalıdır. Bunun yerine kendi içine doğal şeker barındıran besinler tüketilebilir. Bu besinlerden faydalanarak tatlı hazırlanabilir.
 • Günlük tuz alım miktarı 5 gramı geçmemelidir.
 • Alkol mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir.
 • Kırmızı et tüketimi haftada 2 defayı geçmemelidir.
 • Kişi aktif bir yaşantı sürmelidir. Düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Kalp Kapakçığı Hastalığından Korunmak için Hangi Besinlerden Uzak Durmak Gerekir?

Kalp kapakçığı hastalığından korunmak için uzak durulması gereken besinler arasında:

 • Alkollü içecekler,
 • Kabuklu deniz hayvanları,
 • Yağlardan kuyruk yağı, margarin yağı, tereyağı,
 • Yağlı soslar, çikolata, kaymak ve krema benzeri aşırı yağlı gıdalar,
 • Beyin, böbrek, işkembe gibi sakatatlar,
 • Pastırma, sosis, salam, sucuk ve tam yağlı etler,
 • İçeriğinde ne olduğu bilinmeyen gıdalar,
 • Hazır meyve suları,
 • Çorbalara eklenen et suyu,
 • Meşrubatlar,
 • Yağda kızartılmış besinler,
 • Kavurma yer alır.

Bu besinlerin yerine içeriği mümkün olduğunca doğal olan yiyecekleri tercih etmeye çalışın. Hazır gıdalar yerine evde yapılmış besinleri tüketin. Kızarma yapmak yerine sağlıklı pişirme yöntemlerinden faydalanın. Buharda pişirin ya da besinleri suda haşlayın. Yemeklere az miktarda tuz ekleyin. Bu besinlerden uzak durduğunuz zaman kalp hastalığına yakalanma riskinizi düşüreceksiniz.

Kalp ağrısına ne iyi gelir? İnceleyebilirsiniz.

Kalp Kapakçığı Hastalığından Korunmak için Tansiyonunuzu Kontrol Altında Tutmanız Gerekiyor

Kalp kapakçığı hastalığından korunmak için tansiyonun normal seviyede tutulması gerekir. Yüksek tansiyon problemi olan kişilerin hücrelerinde yağ birikimi daha fazla oluyor. Ayrıca kandaki akışkanlık miktarı azalıyor. Bununla birlikte kireçlenme vakaları artıyor. Pıhtı artmış oluyor. Tansiyon probleminin çözülmesi sayesinde kroner olaylar yüzde 16 oranına kadar düşürülebiliyor.

Eğer tansiyon probleminiz varsa, düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürmeye özen gösterin. Özellikle orta ve ileri yaşlı olanların daha dikkatli olmaları gerekir. Tansiyonu düşürmenin en etkili yolu kilo vermektir. Eğer fazla kilolu iseniz fazla kilolarınızı verin. Diyet ve egzersiz yapın. Sağlıklı yaşam biçimini benimseyin. Ne kadar yediğiniz kadar ne yediğiniz de önemlidir. Tuz alımının gün içinde 5 gramın üzerine çıkmamasına özen gösterin.

Kalp Kapakçığı Hastalığından Kurtulmak için Sigarayı Bırakın

Kalp kapakçığı hastalıklarından korunmak için sigarayı bırakmak şarttır. Sigara içen bireylerde içmeyenlere oranla çok daha yüksek oranda kalp hastalıkları görülüyor. Sigarayı bırakan kişiler 1 sene sonrasında en az yüzde 50 oranında kalp hastalıklarına daha az yakalanma ihtimaline sahip oluyorlar. Sigara içen kişilerin damarlarındaki iç yüzeylerde kolesterol birikimi artıyor. Özellikle kireç ve yağlanma vakalarında da sigaranın büyük etkisi olduğu biliniyor.

Kalp krizini daha önce geçiren kişiler incelendiği zaman, sigara içmeye devam eden kişilerde kalp krizini geçirme riski artıyor. Bypass ameliyatı olmasına rağmen yinede sigara içmeye devam eden kişilerde ise ölüm oranının 2 kata kadar daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Yalnızca sigara içmek kalp hastalığına neden olmuyor. Eğer pasif içici iseniz de bu durumlar sizin için geçerli olacak. Bilimsel çalışmalara göre pasif içici olanlar her 10 defa sigara dumanına maruz kaldıkları zaman 4 sigarayı normal içici kadar içmiş sayılıyorlar. Sigarayı bırakmaya karar verirseniz, sigaranın kötü etkilerini git gide azaltabilirsiniz. Sigarayı bırakmakta zorlanmak son derece normaldir. Konu hakkında kliniklerden uzman hekimlerden yardım alabilirsiniz. Eczanelerde satılan ürünleri kullanabilirsiniz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.