Kan Tahlilinde Monosit Nedir? MO%, MON%, MONO% Yüksekliği Nedir?

Kan Tahlilinde Monosit Nedir? MO%, MON%, MONO% Yüksekliği Nedir?

Monositin kan tahlili için ne anlama geldiği ve MO%, MON%, MONO% yüksekliğinin tanımı bu yönde kan tahlili yaptıran kişiler tarafından oldukça merak edilen detaylar olmakla beraber;

 • Monosit yükselmesinin ne olduğu ve neden kaynaklandığı
 • MO%, MON%, MONO% yüksekliğinin neden olduğu ve ne gibi sonuçlara yol açacağı oldukça önemli konu başlıklarıdır.

Bu noktada öncelikle monosit tanımının yapılması gerekmektedir. Monositler vücudun;

 • Lenfositler
 • Nötrofiller
 • Bazofiller
 • Eozinofiller ile birlikte beş çeşit beyaz kan hücresinden biri olmakla beraber kemik ililğinde üretilmektedir.

Monositler bağışıklık sisteminin tam bir düzen içerisinde çalışmasına yardımcı olmakta, bağışıklık sistemi için oldukça önemli faydalar sağlamaktadır.

MO%, MON%, MONO% Değerlerinin Tespiti

Kemik iliği tarafından üretilip kan içerisinde yer alan ve bir çeşit beyaz kan hücresi olarak adlandırılan, aynı zamanda da MO%, MON%, MONO% tanımlaması yapılan monositler özellikle vücuda karşı saldırıya geçen ve vücudu işgal etmeye çalışan kanser hücreleri ve bulaşıcı organizmaları yok eden oldukça önemli vasıtalardır. Aynı zamanda kemik iliği tarafından üretilip kan dolaşımına katılan monositler, bu yok ediş işlemlerini yaparken bağışıklığı da güçlendirmektedirler. Monosit miktarının belirlenmesi için kişinin tam kan sayımı yaptırması yeterlidir.

Monosit Değer Açıklamaları

Monositler vücuttaki toplam akyuvarların %5 ile %10’luk bir kısmını oluşturan ve kemik iliğinden üretilen monosit değerleri ile ilgili olarak yapılan tıbbi tanımlamalar şu şekildedir:

 • %4 altında olan monosit değerleri: DÜŞÜK
 • %4 ile %10 arasındaki monosit değerleri: NORMAL
 • %11 ile %15 arasındaki monosit değerleri: YÜKSEK
 • %15’in üzerinde olan monosit değerleri: ÇOK YÜKSEK olarak kabul edilir.

Monosit Yüksekliğine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Monositlerin tanımı yanında monositlerin vücuttaki işlev ve görevleri de oldukça önemlidir. Monosit yüksekliği ise monositoz olarak olarak isimlendirilirken, monosit yüksekliği nedenleri birçok olguya bağlı olabilir.

 • İltihaplanma
 • Viral ateş
 • Enfeksiyonel hastalıklar
 • Organ doku ölümü (organ nekrozu)
 • Stres en çok görülen monosit yüksekliği nedenleri olarak göze çarpmaktadır.

Monosit yüksekliği tanımında belirtilen yükseklik, kandaki minositlerin normal aralığı olan %4 ile %10 değerlerinin üzerindeki sonuçlardır. Belirtilen oranların üzerindeki sonuçlar monosit yüksekliği olarak isimlendirilir.

Monosit Yüksekliği Nedenlerinin Detaylandırılması

Monosit yüksekliğine neden olan genel faktörler biraz daha detaylandırılacak olursa monosit yüksekliğinin neden kaynaklandığı çok daha iyi anlaşılacaktır.

 • Monosit yüksekliğinin en çok görülen nedeni mantar ve bakteriler gibi vücuda giren zararlı maddelerdir. Bu maddeler vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sisteminin bunlarla savaşması sonucu monosit sayısı yükselmektedir. Ayrıca mantar ve bakteri gibi zararlı maddeler iltihap ve enfeksiyona neden olup, bu şekilde de monosit yüksekliğine neden olabilirler. İltihabın ivedi olarak teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir.
 • Tüberküloz (verem) hastalığı da monosit seviyesindeki ani artışın sebeplerinden biridir. Özellikle çocuklarda görülen tüberküloz monosit sayısını ani bir şekilde arttırarak anemi belirtilerinin görülmesine de neden olabilir.
 • Yaralanmalar ve darbe nedeniyle kan dolaşımının oldukça zayıfladığı durumlarda doku ölümünün gerçekleşmesi monosit yüksekliğine neden olabilir.
 • Kızamık, kabakulak ve öpücük hastalığı gibi viral enfeksiyonlar monosit yükselmesine neden olabildiği gibi bu hususların tedavisi monositlerin tekrar normal değerlerine dönmesini sağlayacaktır.
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları, astım ve alerji gibi iltihaplanmaya neden olan faktörler içinde monositin de bulunduğu beyaz küre hücre sayısında artışa yol açabilmektedir.
 • Yoğun duygusal stres yaşanması, yüksek stresli yaşam orta vadede monosit yüksekliğine neden olabilmektedir.
 • Cushing sendromu, sarkidoz hastalığı, bağışıklık sistemi hücrelerinin mantar veya belirli bakteri türlerini yok edemediği bir hastalık olan kronik granülomatöz hastalığı ve sıtma gibi hastalıklar da monosit yüksekliği nedenlerinden bazılarıdır.
 • Ek olarak monosit yükseliğine en fazla neden olan faktörler kalp ve damar hastalıkları, lenfoma, Cushing Sendromu ve stres olarak göze çarpmaktadır.

Kalp Ve Damar Hastalıklarının Monosit Yüksekliğiyle Olan Bağı

Monosit yüksekliği için gerekli detaylandırmalar yapıldıktan sonra monosit yüksekliği tek başına bruselloz, monositik lösemi ve kalp krizinin habercisi de olabilmekte, bu noktada da oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca kolestrolün yükselmesi sonucu öncelikle boğaz ağrısı, felç, atardamar hastalıkları, yüksek tansiyon ve venöz tromboz belirtileriyle ortaya çıkan olumsuzluklar monosit artışını da beraberinde getirerek kalp krizinin de dahil olduğu kalp ve damar hastalıklarına da yol açabilmektedir. Özellikle atar damarlarda görülen iltihap neticesinde vücut doku hasarlarını iyileştirmeye çalıştığında monosit yükselmesine bağlı kalp krizi görülebildiği gözlemlenmektedir.

Lenfoma Ve Monosit Yüksekliği

Lenfoma ve monosit yüksekliği arasında da önemli bir bağ bulunduğu görülmektedir. Lenfoma vücuttaki beyaz kan hücreleri sayısını oldukça etkileyen bir hastalık olmakla beraber; hastalığın ileri aşamalarında monosit yüksekliği lenfoma ilişkisi içinde monositin de bulunduğu beyaz kan hücreleri sayısında önemli oranda bir artış da gözlemlenmektedir. Tabi ki her beyaz kan hücre artışı lenfoma anlamına gelmese de lenfoma hastalığında erken teşhisin önemi de unutulmamalıdır.

Cushing Sendromu ve Monosit Yüksekliği

Vücutta bulunan kortizon hormonunun yol açtığı bir rahatsızlık olan Cushing Sendromu vücuttaki monosit miktarının artmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Monosit yüksekliği tehlikeli mi sorusu için bir alt başlıkta değerlendirilmesi gereken Cushing Sendromu;

 • Böbreküstü bezlerinin olması gerektiğinden fazla çalışması
 • ACTH üreten herhangi bir tümörün varlığı
 • Böbreküstü bezi tümörleri
 • Prednizolon, Deksametazon ve Prednlzon gibi ilaçların aşırı kullanılması (hem doz, hem vade)
 • Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan kortlkotropln salgılatıcı hormon üreten bir tümör varlığı Cushing Sendromu vasıtasıyla monosit yüksekliğine yol açabilir.

Stres Ve Monosit Yüksekliği İlişkisi

Yoğun stres vücut tarafından önemli bir tehlike olarak algılanıp vücudun buna karşı koruma kalkanı oluşturduğu ve bu nedenle bazı durumlarda monosit yüksekliğine neden olan bir olumsuzluktur.

Monosit Yüksekliği Tedavisi (Düşürülmesi)

Yüksek monosit değerlerinin düşürülmesi tabi ki mümkündür. Monosit yüksekliği için hangi doktora gitmeli sorusunda başvurulacak kişi dahiliye doktorudur. Dahiliye doktoru monosit yüksekliğini tespit ettikten sonra, monosit yüksekliğine neden olan faktör ya da faktörlerin belirlenmesi için bazı testler uygulayacak ve bunun sonucunda gerekli tedaviye başlayacaktır. Doktorun uygulayacağı tedavi yanında monosit yüksekliğini kontrol altına almak ve monosit sayısını düşürmek için kişinin kendi kendine uygulayacağı tedbirler de bulunmaktadır. Bu doğrultuda;

 • Kişi öncelikle yaşam tarzındaki olumsuzlukları bir kenara bırakıp daha düzenli bir hayat yaşamak için doğru adımı atmalıdır. Yeterli uyku, kilo kontrolü (özellikle obezitenin terkedilmesi) ve düzenli olarak egzersiz ve spor yapmak monosit sayısının kontrol altına alınması için gereklidir.
 • Aynı zamanda iltihap nedeniyle meydana gelen monosit yüksekliğinde balık ya da balık yağı tüketimi de oldukça önemlidir. Her hafta düzenli olarak balık tüketmek ya da günlük olarak Omega-3 yağ asidi almak bu noktada önemlidir.
 • Akdeniz tarzı beslenme adı verilen meyve, tam tahıl, zeytin ve zeytinyağı ve sebze tüketimleri sonucu alınan yağ, vücudun iltihaplara karşı önemli oranda korunup kandaki monosit yüksekliğini düşürmek için oldukça önemli etkiler sağlayacağı gibi monosit sayısının dengelenmesi için de hayati önemdedir. Bu beslenmenin tam tersi olarak nitelendirilebilecek fast food ve doymuş yağ tüketiminden ise tam anlamıyla uzak durulmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.