Kanlı Öksürük Nasıl Geçer? Neden olur, Kanlı Öksürüğe Ne iyi gelir?

Kanlı Öksürük Nasıl Geçer? Neden olur, Kanlı Öksürüğe Ne iyi gelir?

Kanlı öksürüğün geçirilmesi bu hastalık tarafından muzdarip olan kişiler tarafından sıkça merak edilen bir konu olmuştur. Öksürükle birlikte ağızdan kan gelmesi kişiler için oldukça can sıkıcı ve korkutucu bir durum olarak görülüyor.

Kanlı öksürükler genellikle başka ciddi hastalıkların habercisi niteliği olarak görüldüğünden kişiler için son derece rahatsız edici bir durum oluyor.  Tıp dilinde bu duruma hemoptizi adı veriliyor. Hemoptizi hastaları kanlı öksürük ve kan tükürme sorunlarından şikayetçi oluyorlar. Bu durum kısaca kişiler öksürdüğü sırada  solunum yolundan kan gelmesi şeklinde açıklanıyor.

Hemoptizi Olarak Bilinen Kanlı Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Kuru Öksürük Nedenleri ve kanlı öksürük nedenleri arasında en çok solunum yollarında oluşan hasarlar nedeni ile bu hastalık oluşuyor. Bunun yanında hastaların akciğerlerinde, kalplerinde ve kalp damarlarındaki bazı sorunların da bu hastalığa sebep olduğu bilinmektedir. Damarlarda kanama bozukluğu var ise büyük bir ihtimal kişiler hemoptizi hastalığına yakalanacaklardır.

Hemoptizi Hastalığına Neden Olan Ana Hastalıklar Nelerdir?

Bu nedenlere ilave olarak bazı ciddi hastalıklar da kişilerin kanlı öksürük yaşamasına sebep olabilir.

 1. akciğer kanseri,
 2. tüberküloz (verem),
 3. bronşektazi,
 4. bazı akciğer hastalıkları,
 5. akciğer mantar, apse ve iltihapları,
 6. geçmişte zatürre geçirilmiş olması,
 7. kalpteki damarlarda bozukluklar,
 8. emboli olarak da adlandırılan akciğerde ve vücudun diğer organlarında yaşanana pıhtılaşma problemleri,
 9. kalp kapağının olması gerekenden daha dar olması ve doğuştan gelen bazı kalp rahatsızlıkları,
 10. psikolojik travmalar yaşanması,
 11. nefes borusuna kaçan cisimleri,
 12. ilaç kullanımı

ve benzeri sebeplerden dolayı kişiler kanlı öksürük yaşıyor olabilirler. Bu belirtiler ile birlikte kişilerde boğaz kaşıntıları, boğazda yanma hissi, yutkunma zorlukları, boğazda yabancı madde varmış hissi, nefes almada zorluk ve nefes alırken tıkanıklık gibi semptomlar eşlik edebilir.

Hemoptizi Olarak Bilinen Kanlı Öksürüğün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanlı öksürük kişiler için oldukça korkutucu bir hastalık olmasından dolayı, tedavi yöntemi çabuk aranılan bir hastalıktır. Öksürük ve balgam gibi diğer solunumsal hastalıklar da aslında aynı ciddiyette olmasına karşın, hastalar balgamlı öksürüğe ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını, hastalık kanla seyir göstermeden aramamaktadırlar.

 Hemoptizi Olarak Bilinen Kanlı Öksürüğün Tedavisi için Hangi Doktora Başvurmak Gerekir?

Kanlı öksürükten şikayetçi olan kişilerin mutlaka en kısa zamanda bir Göğüs Cerrahisi ya da Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurması gerekir. Hastaların kanamaları eğer yüksek miktarlarda ise bu doktorlara gitmeyi beklemeden bir an önce acil servislere başvurmak gereklidir. Eğer kanama birkaç yemek kaşığını dolduracak kadar geliyorsa, hastalar yakınları ile birlikte acil servise gitmelidirler.

Kanlı Öksürüğün Tedavisi için Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Doktorlar Hemoptizi hastalığının tedavisi için öncelikle hastalardan tıbbi öykü isterler daha sonra da akciğer grafisi çekilir, bazı kan testleri yapılır ve gerekli görüldüğü durumlarda tomografi de istenebilir. Eğer kanama ileri boyutlarda ise hastalara bronkoskopi adı verilen tıbbi işlem uygulanabilir. Bu işlemin uygulanması için kişiler genel ya da lokal olmak üzere anestezi altında uyuşturulurlar. Bu işlemle birlikte, bronskoskopi cihazı solunum yollarından içeri doğru sokularak, aletin ucunda bulunan kamera yardımı ile solunum sistemi görüntülenmiş olur.

Ağır Seyreden Hemoptizi için Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Ağır seyreden hemoptizi durumları için genellikle ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Buna ilaveten buzlu sıvı ile solunum yolları yıkanabilir. Kanayan bronş damarının saptanması amacı ile görüntülüme cihazlarından yardım alınabilir. Pıhtılaşma problemi olan bölgelerin pıhtılaştırılması amacı ile embolizasyon adı verilen yöntem uygulanabilir. Kanama çok ağır seyir ediyorsa bronş içini tıkama sureti ile tıkaçlar kullanılarak kanamanın durdurulması amaçlanır.  Tıkaçların etki etmediği vakalarda, balon yönteminden yardım alınarak kanayan kısmın tıkanması sağlanır. Damar izole edilerek de kanamanın durdurulması amaçlanabilir. Artık iyileştirilmesi zor olan ileri seviyelerde ise bu tedavi yöntemleri uygulanmadan direk doku üzerinde ameliyat yapılır.  Ameliyat ile birlikte akciğer dokusu tamamen çıkarılır. Bütün bu yöntemler uygulanmadan önce hastanın ve kanamanın durumu göz önünde bulundurularak bir seçim yapılır.

Öksürüğe Evde Bir Tedavi Yöntemi Olarak Doğal Çaylar

Öksürüğe ne iyi gelir evde tedavi edilir mi sorusu hastalar tarafından merak edilen bir sorudur.  Sorunun cevabı ise evet, uygulayabileceğiniz pek çok ev tedavi yöntemleri bulunmakta. Öksürüğe evde tedavi yöntemi bulmak isteyen kişiler ilaç tedavilerindense dut yaprağı çayı gibi doğal çaylardan faydalanarak doğal tedavi yöntemlerinden faydalanabilirler. Bu çay sıcak bir şekilde sabahları uyanır uyanmaz su içtikten sonra ve gece uyumadan önce tüketilmelidir. Ayva yaprağı çayı da öksürüğe iyi gelen bir çay olma özelliği ile bilinmektedir. Aynı tüketim şekli ile kişiler bu çayı tüketerek öksürük probleminden kurtulabilirler.

Öksürük için Çok Ballı Bir Tarif

Kuru öksürük ne iyi gelir diye merak eden kişiler aşağıdaki tarifi uygulayarak öksürük şikayetlerini azaltabilir hatta kökten çözebilirler. Bir avuç yeşil çay iki su bardağı suyun içerisine katılarak 5 dk kaynatılmalı daha sonra bir 5 dk kadar daha demlenmeye bırakılmalıdır. İçerisine bal ve tarçın eklenerek karışım karıştırılmalıdır. Daha sonra karışımın içerisine bir avuç ısırgan otu eklenip 5 dk kadar daha kaynatılması gerekmektedir. Balgamlı öksürük neden olur diye merak edenler kişiler de bu tarifi sabah ve akşamları iki kere tüketerek öksürük şikayetlerini azaltabilirler.

Bitkilerden Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri ile Öksürüğünüz ile Vedalaşın

Çoçuk öksürük nasıl geçer diye merak eden kişiler için, doğal tedaviler birebirdir. Bitkilerin doğal özellikleri sayesinde yan etkiler olmaksızın öksürük derdinize son verebilirsiniz. Zencefil, limon ve sarımsak bitkileri öksürük şikayetini gidermek için sıklıkla tercih edilen bitkilerden bazılardır. Bu bitkiler ile hazırlayacağınız çayın içerisine bal ve biraz limon suyu katarak boğazınızdaki tahrişi azaltabilirsiniz. Bu karışımlar boğazınızı yatıştıracak ve balgamın atılmasına yardımcı olacaktır.

Mide Bulantılı Öksürük Var ise Çözüm Zencefilde Saklı

Kuru Öksürük Nasıl Geçer Ibrahim Saraçoğlu tarifleri en çok merak edilen tarifler arasında yer almaktadır. Bu tarife göre iki tutam yeşil çay ile zencefile ve 5 diş sarımsağa ve bir miktar suya ihtiyacınız olacak. Sarımsakları kabuklarından ayıklayın ve güzelce ezin. Bunu yaparken bir yanda da iki tutan yeşil çayı bir bardak su ile birlikte kaynatın. Sarımsakları kaynayan karışımın içerisine kattıktan sonra karışımı güzelce karıştırın ve demlenmesi için 15 dk kadar bekleyin. Zencefilleri en son aşamada karışıma ekleyin. Karışımı tüketmeden önce sıcak ya da ılık olmasına özen gösterin. Tatlandırmak istiyorsanız tarçın ekleyebilirsiniz. Zencefil mukusun tükürülmesini destekler ve mide bulantısını alır.

Bu evde tedavi yöntemleri düzenli olarak tüketildiği zaman sonuçları daha etkili olmaktadır. Bu nedenle tarifin söylediği şekilde düzenli olarak tüketilmelidir. Buna ilaveten tedaviler uygulanmaya başladığı ilk günden itibaren hemen sonuç vermeyeceğinden dolayı en az bir hafta tedavi için süre tanımakta fayda vardır. Bir hafta sonunda tedavi yöntemlerinden sonuç alınamıyor ise kişiler en kısa zamanda mutlaka uzman bir hekime başvurmalıdırlar.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.