Kansızlık Belirtileri Nelerdir, Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlık nedir, aşırı kansızlık belirtileri nelerdir, nasıl giderilir? Kansızlık belirtisi (Anemi) nelere yol açar zararları ve tedavisi. Çocuklarda kansızlık neden olur, Canan Karatay önerileri. Evde bitkisel ve doğal kansızlık giderme yöntemleri, kansızlığa ne iyi gelir? kansızlık testi ve detayları yazımızda.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir, Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlık belirtileri nedir? En basit tabiriyle kansızlık; insan vücudunda bulunan alyuvar sayısının ya da hemoglobinin azalması sonucu oluşmaktadır. Bu durum her ikisinin azalmasıyla gerçekleşebileceği gibi diğer bazı kan hücrelerinin de azalmasıyla gerçekleşebilir.

Kansızlık belirtileri çoğu zaman hastalarda açıkça belirti vermeyebilir. Genellikle insanların büyük bir çoğunluğu kansızlığa ne iyi gelir bilmezler ve diğer bir adıyla anemiye sahip olduğununda farkında olmazlar. Kansızlığa birçok farklı etken sebep olabilirken aynı zamanda kansızlığın belirtileri de farklılık gösterebilmektedir.

Kansızlık (Anemi) Nedir?

Birçok farklı türe sahip olan bu hastalık önemli sağlık sorunlarını da tetikleyebilmektedir. Bu nedenle teşhis edilip tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarda çok sık rastlanan bu hastalık zaman zaman hamilelik yaşayan kişilerde de görülmektedir. Kansızlığa yakalanmadan önce önlem almak bu nedenle önemlidir.

Kansızlığa ne iyi gelir? Kansızlık bilimsel adıyla anemi, vücuttaki hemoglobin miktarının bir takım etkenlere göre; yaş, cinsiyet vb. belirlenmiş olan seviyenin altında kalmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kansızlığa işaret eden seviyeler belirlenmiştir. Hemoglobinin düşük olması aynı zamanda gerekli oksijenin; dokulara, hücrelere ve organlara yeterli miktarda taşınamamasına neden olacaktır.

Bu durum hipoksiye yani oksijen yetersizliğine neden olur. Oksijen eksikliğinin yaşanması birçok önemli hastalığın başlangıcı olabilir. Bu nedenle önlem almak gerekmektedir. Birçok farklı kan hastalığından söz edilebilir. Ancak bu kan hastalıkları arasından kişilerde en çok anemiye rastlanmaktadır. Birçok farklı anemi türü ve nedeni bulunduğu için uzmanlar eşliğinde testler yaptırmanız ve tedaviye başlamanız önerilmektedir.

Kansızlık (Anemi) Türleri Nelerdir?

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi rahatsızlığı birçok farklı şekillerde nüksedebilir. Özellikle anemi türleri sınıflandırılırken; eritrosit morfolojisi ya da etyoloji yöntemleri kullanılmaktadır. Kansızlığa birçok farklı etken sebep olabilir. Bu etkenlerin ortadan kaldırılması tedavinin ilk adımı olarak sayılabilir. Dünyada en çok rastlanan anemi (kansızlık) türleri;

 • Demir Eksikliğine Bağlı Anemi
 • B – 12 Eksikliğine Bağlı Anemi
 • Folik Asit Eksikliğine Bağlı Anemi

Bu üç farklı tür genellikle en çok karşılaşılan anemi türleridir. Hepsinin farklı belirtileri ve tedavileri olabilir. Ancak kansızlık genellikle ortak belirtilerle kendini gösterir ve benzer tedavilere sahiptir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlığın birçok farklı belirtisi olabilir. Bu belirtilerin farklılık göstermesi genellikle anemi türüne bağlıdır. Ancak kansızlığın birçok ortak belirtisi de bulunmaktadır. Genellikle kişilerde açıkça belirti vermeyen bu rahatsızlık, kişinin kendinde ufak gözlemler yapmasıyla gözlemlenebilir. Ancak bu durum sadece aneminin olabileceğine bir işaret olmaktadır. Asla kesin bir teşhis ya da belirti anlaşılamaz. Kesin teşhis ve tedavi için uzman sağlık personellerinden başka kimseye danışmayınız. Aşırı kansızlık belirtileri ve aneminin genel belirtileri;

 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Uykuya aşırı eğilim
 • Çocuklarda; anlama bozuklukları, dikkat eksikliği vb.
 • Efora bağlı olarak çarpıntı (ileri yaşlarda)
 • Ağız bölgesinde ve tırnaklarda çatlaklar
 • Toprak, buz, kireç vb. maddelere karşı yeme isteği
 • Kilo kaybı
 • Dilde; şişme, tahriş vb.
 • Uzuvlarda duyu kaybı

Kansızlığın temel bulguları olarak gösterilmektedir. Ancak bu unsurların dışında anemi hastalığının türüne göre neden olduğu hastalıkların belirtileri de gözlemlenebilir. Bunun dışında başka bir hastalıktan dolayı oluşan kansızlıkta yine farklı belirti verecektir.

Kansızlığa Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Birçok farklı ve önemli etken kansızlığa neden olabilir. Özellikle vücudun sahip olduğu başka bir hastalık kansızlığa neden olabilir. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarından uyku düzenine kadar yaşam tarzındaki birçok unsur kansızlığa neden olan etkenler arasında sayılabilir. Demir eksikliği kansızlığa nende olan en büyük etkenlerden biridir. Bunun dışında;

 • Vitamin eksiklikleri (folkit, B -12, Demir vb.)
 • Kan kaybının yaşanması
 • Kronik rahatsızlıklar
 • Çeşitli böbrek hastalıkları
 • Alkol, sigara vb. zararlı alışkanlıklar
 • Gebelikte aşırı sıvı tüketimi
 • Yanlış beslenme

Kansızlığa neden olan en önemli etkenler arasında gösterilmektedir. Daha birçok farklı etken burada sayılabilir. Ancak bu etkenler çoğunlukla farklı hastalıkları tetiklediği için doğrudan kansızlık ile bağdaştırılamaz. Kansızlığa neden olan birçok farklı hastalık bulunmaktadır.

Kansızlık (Anemi) İçin Hemoglobin Değerleri Kaç Olmalıdır?

Kansızlığın olduğuna dair en belirgin işaret hemoglobin değerleridir. Yaşa, cinsiyete ve fizyolojik duruma göre değişiklik gösteren bu değerle birlikte sahip olduğunuz değer sadece doktorlar tarafından karşılaştırılmalıdır. Kansızlığın zararları birçok farklı açıdan kişilerde kendini gösterebilir. WHO tarafından belirlenen değerler;

 • Çocuklarda;
 • (6 ay – 5 yaş) – Hb alt sınır – 11,0 g/dl
 • (5 – 12 yaş) – Hb alt sınır – 11,5 g/dl
 • (12 – 15 yaş) – Hb alt sınırı – 12,0 g/dl
 • Kadınlarda;
 • Hamile kadınlarda – Hb alt sınırı – 11,0 g/dl
 • (18 yaş ve üstü) – 13,5 g/dl
 • Erkeklerde;
 • (12 – 15 yaş) – Hb alt sınırı 12,5g/dl
 • (18 yaş ve üstü) – Hb alt sınırı 13,5 g/dl

Olarak belirlenmiştir. Bu değerlerin yanı sıra başka birçok test ve kan değeri ölçülerek kişinin kansızlığa sahip olup olmadığı tespit edilmektedir.

Kansızlık İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kansızlık şüphesinin doğmasının ardından belirtilere göre rahatsızlık duyduğunuz bölge için ilgili bölümü tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. İç hastalıkları ve kan hastalıkları doktorları kansızlık tedavi ve teşhisi için gerekli uygulamaları sizler için yapacaklardır. Ancak kansızlık birçok farklı nedenle oluşabilir. Eğer başka bir ağrı ya da belirtiye sahipseniz ilgili bölümü tercih etmelisiniz. Gereken yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır. Kansızlık nasıl giderilir? Sorusunun en iyi yanıtı; kişi de belirtilerin başladığı ilk andan itibaren uzman bir hekimden yardım alması en iyi çözüm olacaktır. Kulaktan dolma bilgilerle kansızlık tedavisinin yapılması mümkün değildir.

Kansızlık Nasıl Teşhis Edilir?

Ülkemizde iç hastalıkları ve kan hastalıkları uzmanlarının dışında mecburi sebeplerden dolayı; iç hastalıkları, çocuk hastalıkları uzmanları da kansızlık teşhisi koyabilmektedir. Kansızlık teşhisinin koyulabilmesi için öncelikle bir kan testinin yani tam kan sayımının yapılması gerekir. Bu tam kan sayımında;

 • Hemoglobin
 • Hemotokrit ve
 • Eritrosit

Değerlerinin düşük çıkması ya da belirlenen seviyelerde olması kansızlık teşhisi için yeterli olabilmektedir. Yaşa ve cinsiyete göre belirlenen seviyelerin altında kalan değerler kansızlığı işaret etmektedir. Ancak bu işlemeden sonra kansızlığın asıl nedeninin ne olduğunu anlamaya yönelik bazı testler uygulanmalıdır.

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kansızlık tedavisinin doğru yapılabilmesi için kişide hangi tip kansızlığın olduğunun öğrenilmesi ve kansızlığın asıl nedenin teşhis edilmiş olması gerekmektedir. Bunun için kapsamlı tetkikler ve muayeneler gerekebilir. Demir eksikliğine bağlı olarak gerçekleşene bir kansızlık durumunda ilave demir tedavisi uygulanarak kansızlık giderilmeye çalışılmalıdır. Aynı şekilde; B – 12 ve Folik eksikliklerinden kaynaklanan anemiler’de de bu değerlerin ve diğer kan değerlerinin yükseltilmesine yönelik ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak kansızlık nedeni başka bir hastalığa bağlıysa öncelikle o hastalık tedavi edilmelidir. Kansızlık nedir, kansızlığa ne sebep olmuştur? Tespit edildikten hemen sonra uygun tedavi yöntemi seçilerek tedaviye vakit kaybetmeden başlamak oldukça önemlidir.

Kansızlık İçin Hangi İlaçlar Kullanılır?

Kansızlığın temel nedeni olarak hemoglobin, eritrosit ve hemotokrit değerlerinin kanda düşük olması gösterilmektedir. Buna ek olarak en çok karşılaşılan kansızlık türleri de yine; demir, folik ve B -12 gibi vitamin eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Eğer kansızlık herhangi bir başka hastalığa dayanmıyorsa o zaman bu maddelerin vücutta yükselmesine yönelik ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra doktor tavsiyesi üzerine doğal yollarla da tedavi desteklenebilir. Bu maddeler enjeksiyon ya da ağız yoluyla alınabilmektedir. Çok düşük kan değerlerinin gözlemlenmesi halinde transfüzyon uygulamasına gidilebilir.

Kansızlık Hangi Hastalıkları Tetikler?

Kansızlık birçok farklı hastalıktan kaynaklı olarak oluşabilir. Aynı zamanda kişide sadece kansızlığın bulunması da başka bir takım hastalıklara kapı aralayacaktır.

 • Gebelerde; erken doğum, düşük vb. durumlara
 • Enfeksiyona eğilim artar
 • Bağışıklık sistemi büyük ölçüde zayıflar

Kansızlık vücudu büyük ölçüde savunmasız hale getireceği için birçok hastalık kısa süre içinde görülebilir. Bu durumun yaşanmaması için mutlaka kansızlığın nedeni bulunmalı ve tedavi süreci başlatılmalıdır. Bunun için kurumsal bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Kansızlık tedavileri için hastaların büyük çoğunluğu bilinçsizce tedavi uygulamaktadır. Bu yanlış tedaviler de ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bu nedenle uzman bir hekime danışmadan asla ekstra vitamin vb. ilaçlar kullanmayınız.

Gebelikte Kansızlığa Karşı Hangi Önlemler Alınabilir?

Kansızlığın yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken en önemli konu yaşam tarzıdır. Kişinin beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni, egzersiz vb. tüm alışkanlıklar kansızlığı doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Hamilelik sırasında anemi hastalığı sıklıkla görülmektedir. Anemiyle birlikte demir eksikliği ve demir eksikliğine bağlı anemi de yine gebelikte en çok görülen rahatsızlıktır. Uzmanlar tarafından bu durumun önüne geçilmesi için gebelerde mutlaka kansızlığın önlenmesine yönelik gıda ve vitamin takviyesi yapılmasını önermektedir. Özellikle 16.haftadan itibaren anne adaylarına mutlaka demir takviyesi yapılmalıdır.

Çocuklarda Kansızlık Nasıl Önlenebilir?

Kansızlığın erken yaşlarda yoğun olarak görüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle birçok ebeveynin merak ettiği soruların başında Çocuklarda kansızlığa ne iyi gelir? Sorusu gelmektedir. Elbette çocuklarda da teşhisin doğru yapılması gerekmektedir. Çoğu zaman LÖSEMİ gibi bazı önemli hastalıklar kansızlığa neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak hastalık tespit edilmeli. Eğer sıradan kansızlık türlerinden biri mevcutsa o zaman ek vitamin takviyesi yapılarak bu durum giderilir. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi de gerekecektir.

Kansızlığa İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Kansızlığın çözümü için doğal birçok yöntem uygulanabilir. Ancak bu yöntemler kansızlık baş göstermeden önce yapılmalıdır. Bu durum büyük ölçüde kansızlıktan (anemi) sizi koruyacaktır.

 • Bitki içerikli içecekler (darı ve kabuklu buğday)
 • Yeşillik tüketimini arttırın
 • Yer ve fıstığı tüketin
 • Limon suyu kullanın

Kansızlık nelere yol açar, kansızlıktan nasıl korunmak gerekir? Diyenler için özellikle beslenme alışkanlıkları değiştirilmesi gereken ilk unsurudur. Bunun yanında bu yöntemleri uygulayarak da kansızlığa karşı doğal bir koruma sağlayabilirsiniz.

Hangi Yiyecekler Kansızlığa İyi Gelir?

Yalnızca kansızlık için değil birçok hastalık için doğal ve sağlıklı ürünlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Hastalıklara ne iyi gelir, hangi besinler tüketilmelidir vb. sorular herkes tarafından merak edilir. Özellikle kansızlıktan korunmak için;

 • Organik meyve suları
 • Isırganotu çayı
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Pekmez
 • Domates ve
 • Pancar suyu

Anemiden korunmak için oldukça faydalı yiyecek ve içeceklerdir. Bu ürünlerin düzenli tüketilmesi halinde sadece vücudun kan yapmasına yardımcı olmayacak aynı zamanda birçok hastalığa karşı vücudun direncini de arttırabilecek siniz. Kansızlıktan korunmanın bir diğer önemli adımı ise; alkol, sigara vb. zararlı alışkanlıkları terk etmektir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.