Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Karın Ağrısı Nedenleri

Karın ağrısı nasıl geçer, nedenleri nelerdir, hangi ilaç kullanılır? Karın ağrısı için gidilecek bölüm; karın ağrısıyla birlikte ishal, mide bulantısı, gaz gibi reaksiyonlar; kadınlarda adet sancısı gibi ağrı; erkeklerde şiddetli olarak ağrıması gibi sorunlar hakkında detaylı bilgi yazımızda.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Karın Ağrısı Nedenleri

Genç veya yaşlı olsun birçok kişinin karşılaştığı karın ağrısının sebepleri ve tedavi yolları konusu esas olarak önemsenmemesi halinde daha ciddi sorunları ortaya çıkartabilecek mühim bir konudur. Karın ağrısı çok basit sebeplerden ve hatta stres gibi psikolojik sebepler ortaya çıkabileceği gibi bazen kişinin sahip olduğu daha ciddi problemler sebebi ile de ortaya çıkabiliyor olabilir. Mide ağrıları, sizi en sevdiğiniz aktivitelerden uzak tutan rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.

Mide Ağrısı ve Karın Ağrısı Nedir?

Bir mide ağrısı, karın içindeki krampları veya donuk bir ağrı hissini belirtmek için sıklıkla kullanılan bir terimdir. Genellikle kısa ömürlüdür ve genellikle ciddi değildir. Şiddetli karın ağrısı endişe için daha büyük bir nedendir. Ani ve beklenmedik bir şekilde başlarsa, özellikle ağrı belirli bir alanda yoğunlaşmışsa, tıbbi bir acil durum olarak kabul edilmelidir.

Şişkinlik Sebepli Mide Krampları

Şişkinlik sebepli mide kramplarına sık sık gaz neden olur. Bu utanç verici olabilecek, ancak kolayca çözülebilecek çok yaygın bir sorundur. Eczacınız, problemi tedavi etmek için tezgahın üzerine satın alınabilecek olan Buscopan gibi bir ürün önerebilir.

İshalli Ani Mide Krampları

Eğer mide kramplarınız yakın zamanda başlamışsa ve İshal ve Karın ağrısı da varsa, bunun nedeni bir karın kurdu olabilir. Bu, birkaç gün sonra tedavi edilmeden iyileşmesi gereken mide ve bağırsakta viral veya bakteriyel bir enfeksiyona sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu durum enfekte olmuş biriyle yakın temasa geçerek veya kontamine olmuş yiyecekleri yiyerek (gıda zehirlenmesi) oluşabilir.

Ani Şiddetli Karın Ağrısı

Karnınızın belirli bir bölgesinde ani bir acı çeken ağrı varsa kötüye gidebilecek ciddi bir sorunun işareti olabilir. Ani şiddetli karın ağrısının ciddi nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Apandisit
 • Bir kanama veya delikli mide ülseri
 • Safra kesesi iltihabı
 • Böbrek taşları
 • Bağırsaktaki küçük keselerin iltihaplanması
 • Bağırsak enfeksiyonu (gastroenterit)

Uzun Süreli veya Tekrarlayan Karın Ağrısı

Sebep genellikle ciddi değildir ve yönetilebilir. Yetişkinlerde olası nedenler şunlardır:

 • İnflamatuar barsak hastalığı
 • İdrar yolu enfeksiyonu; bu durumlarda, ayrıca idrar yaparken yanma hissi yaşarsınız.
 • Kabızlık
 • Adet döngüsüne bağlı kadınlarda ağrılı kas krampları
 • Diğer mide ile ilgili problemler; örneğin mide ülseri, mide ekşimesi ve asit reflü veya gastrit (mide zarının iltihabı) gibi

Karın Ağrısı Çekiyorsanız Neler Yapmalısınız?

Mide Bulantısına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız karın ağrısı çekenler evde kendileri aşağıdaki basit bazı uygulamalar ile ağrılarını hafifletebilir.

Midenize Ilık Kompres Uygulayın

Mide alanınızı ısıtmak, kaslarınızı gevşetmenize ve gerginliği veya krampları azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir sıcak su şişesi veya elektrikli ısıtma battaniyesi kullanın ve birkaç dakika boyunca karnınıza yerleştirin.

Hafif Egzersiz

Hafif hazımsızlık, mide ve bağırsaklarınızda depolanan gazın bir kısmını serbest bırakarak sabitlenebilir. Bunu, ayak parmaklarınıza dokunarak ve benzer şekilde basit egzersizler yaparak vücudunuzun esnemesine yardımcı olabilirsiniz.

Kusmak

Ciddi bir şekilde mide bulantısı yapıyorsanız, vücudunuz size kusması gerektiğini söylüyor olabilir. Bu nahoş eylem en kötü senaryo gibi görünebilir, ancak karın ağrısına ne iyi gelir üşütme  sebebiyle mi ağrı geldi diye düşünene kadar bu aslında vücudunuzun yutulmuş bakteri, virüs veya tahrişe neden olan yiyecekleri dışarı atma şeklidir.

Kusma çabuk dehidrasyona neden olabilir, bu yüzden elektrolit takviyeli spor içeceklerini içebilirsiniz.

Sıcak Banyo

Kendinizi ılık suya batırmak dolaşımınızı artıracak ve kaslarınızı gevşetecektir. Bu karın ağrısına ne iyi gelir evde tedavi ne yapılır diyenler için karın ağrısını hafifletebilir ve aynı zamanda yaşadığınız stresi gidermeye yardımcı olabilir. En az 15-20 dakika boyunca banyoda kalın.

Karnına Masaj

Mide krampına kas daralması neden olabilir. Şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir diye soruyorsanız kendinize hafif bir masaj uygulayarak bunu azaltabilirsiniz: karnınızın ve sırtınızın farklı bölgelerine hafif baskı uygulayın. Özellikle ağrılı hisseden ancak aşırıya kaçmayan ve çok sert bastırıp ovalayan parçalara odaklanın.

Masaj yaparken, burnunuzdan ve ağzınızdan nefes almaya odaklanın. Derin nefes alma, kaslarınızı gevşetmenize ve sizi ağrıdan uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir.

Karın Ağrısına Karşı Ne Tip Beslenme Sürdürülmeli?

Neredeyse herkes zaman zaman mide bulantısı yaşar. Mide bulantısı için birçok potansiyel neden vardır. Özellikle bazı bitki ve yiyecekler mide ve karın ağrılarının azaltılmasında ve tedavisinde yardımcı olabilir.

Zencefil

Bulantı ve kusma, midenin sık görülen belirtileridir. Parlak sarı etli kokulu, yenilebilir bir kök olan zencefil, bu semptomların her ikisi için de sıklıkla doğal bir ilaç olarak kullanılır. Zencefilin tadını çiğ, pişmiş, sıcak suda demlenmiş veya ek olarak alabilirsiniz ve her türlü şekilde etkilidir. Genellikle, sıkıntı çeken, hamilelik sırasında oluşabilecek bir mide bulantısı ve kusma şikayeti olan kadınlar tarafından alınır. Zencefil ayrıca kemoterapi veya büyük ameliyat geçiren kişiler için de yararlıdır, çünkü bu tedaviler bulantılara ve kusmalara neden olabilir. Kemoterapi veya ameliyattan önce günde 1 gram zencefil alınması, bu semptomların şiddetini önemli ölçüde azaltabilir. Zencefil ishal ve karın ağrısına ne iyi gelir diye soranlar için doğal bir ilaç olarak bile kullanılabilir. Önceden alındığında, bulantı semptomlarının yoğunluğunu ve iyileşme süresinin hızını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılmamakla birlikte, zencefilin midede sinir sistemi sinyalini düzenlediği ve midenin boşalma hızını arttırdığı, bu nedenle bulantı ve kusmayı azalttığı varsayılmaktadır. Zencefil, özellikle hamilelik, cerrahi, kemoterapi veya hareket rahatsızlığı ile ilişkiliyken bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Papatya

Küçük beyaz çiçekleri olan bitkisel bir bitki olan Papatya, mide rahatsızlıkları için geleneksel bir ilaçtır. Papatya kurutulabilir ve bir çayın içine demlenebilir veya ek olarak ağızdan alınabilir. Tarihsel olarak papatya, gaz, hazımsızlık, ishal, bulantı ve kusma gibi çeşitli bağırsak sorunları için kullanılmıştır.

Papatya ayrıca hazımsızlık, gaz, şişkinlik ve ishalin yanı sıra bebeklerde kolik almayı azaltan bitkisel takviyelerde de kullanılır. Bununla birlikte, papatya bu formüllerde birçok başka şifalı otla birleştirildiği için, yararlı etkilerin papatya mı yoksa başka şifalı otların kombinasyonundan mı olduğunu bilmek zordur.

Nane

Nane yağı kapsülleri en az iki hafta boyunca günlük olarak alınmak, erişkinlerde mide ağrısı, gaz ve ishali önemli ölçüde azaltabilir. Araştırmacılar, nane yağının sindirim sistemindeki kasları gevşeterek çalıştığını ve bunun da ağrı ve ishale neden olabilecek bağırsak spazmlarının şiddetini azalttığına inandığını göstermektedir. Nane çoğu insan için güvenlidir, çocuğun karın ağrısına ne iyi gelir  diye soranlar da kullanabilir ancak ciddi reflü, böbrek taşı veya karaciğer ve safra kesesi rahatsızlığı olanlar için dikkatli olunması tavsiye edilir. Nane, özellikle nane yağı olarak tüketildiğinde barsak sendromu olanlar için mide ağrısı, şişkinlik, gaz ve ishalin azalmasına yardımcı olabilir.

Meyan Kökü

Meyan kökü hazımsızlık için popüler bir ilaçtır ve ağrılı mide ülserlerini de önleyebilir. Hayvan ve test tüpü çalışmaları, bu bitkinin dokuları mide asidinden korumak için mide zarındaki iltihaplanmayı azaltarak ve mukus üretimini artırarak mide ağrısını ve rahatsızlığını yatıştırdığını göstermektedir.

Bu, özellikle aşırı mide asidi veya asit geri akışının neden olduğu üzgün bir mideden mustarip insanlar için yararlı olabilir. Genel olarak, meyankökü, bağırsak yolu için yatıştırıcı bir bitkidir ve mide rahatsızlığına yol açabilecek iltihap ve enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olabilir.

Keten Tohumu

Keten tohumu, aynı zamanda keten tohumu olarak da bilinir, bağırsak hareketlerini düzenleyen, kabızlığı ve karın ağrısını hafifleten küçük, lifli bir tohumdur. Kronik kabızlık haftada üçten daha az bağırsak hareketi olarak tanımlanır ve sıklıkla karın ağrısı ve rahatsızlığı ile ilişkilidir. Öğütülmüş keten tohumu unu veya keten tohumu yağı olarak tüketilen keten tohumunun kabızlık rahatsızlık belirtilerini hafiflettiği gösterilmiştir. Öğütülmüş keten tohumu unu ve keten tohumu yağı, bağırsak hareketlerini düzenler ve insanlarda kabızlığı giderir.

Papaya

Papaya, bazen hazımsızlık için doğal bir ilaç olarak kullanılan, tatlı, turuncu etli bir tropikal meyvedir. Papaya, yediğiniz gıdadaki proteinleri parçalayan, sindirmelerini ve emmelerini kolaylaştıran güçlü bir enzim olan papain içerir. Bazı insanlar yiyeceklerini tam olarak sindirmek için yeterli doğal enzim üretmez, bu nedenle papain gibi ek enzimler tüketmek mide Ağrısı ve hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Papaya ayrıca bazı Batı Afrika ülkelerinde mide ülseri için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Papaya konsantresi kabızlık, şişkinlik ve mide ülserlerini hafifletmeye yardımcı olurken, tohumlar bağırsak parazitlerinin giderilmesine yardımcı olabilir.

Yeşil Muz

Enfeksiyon veya gıda zehirlenmesinden kaynaklanan rahatsız bir mideye genellikle ishal de eşlik eder. Bazı araştırmalar, ishal olan çocuklara pişmiş, yeşil muz vermenin, ishalin miktarını, ciddiyetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Yeşil muzların güçlü etkisi, dirençli nişasta olarak bilinen özel bir elyaf türünden kaynaklanmaktadır.

Probiyotik Gıdalar

Bazen kötü bir mideye, bağırsaklarınızdaki bakteri türündeki veya sayısındaki dengesizlik neden olabilir. Bağırsaklarınız için iyi bakteri olan probiyotikler bakımından zengin yiyecekler yemek, bu dengesizliği düzeltmeye yardımcı olabilir ve gaz, şişkinlik ya da düzensiz bağırsak hareketlerinin belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bağırsak sağlığına fayda sağlayan probiyotik içeren yiyecekler şunları içerir:

Yoğurt

Bazı çalışmalar canlı, aktif bakteri kültürleri içeren yoğurt yemenin hem kabızlığı hem de ishali giderebileceğini göstermiştir.

Ayran

Ayran, antibiyotikle ilişkili diyarenin hafifletilmesine yardımcı olabilir ve ayrıca kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Kefir

Bir ay boyunca günde 2 bardak kefir içilmesi, kronik kabızlığı olan insanlara daha düzenli bağırsak hareketleri yaşamalarında yardımcı olabilir. Karın ağrısına ne iyi gelir içecek ne içmeli diye soranlar kefir içebilir.

Karbonhidratlar

Pirinç, yulaf ezmesi, kraker ve tost gibi yumuşak karbonhidratlar sık ​​sık mideden muzdarip insanlar için tavsiye edilir. Yumuşak karbonhidratlar bir hastalık sırasında daha lezzetli olabilirken, diyetinizi en kısa sürede tekrar genişletmek önemlidir. Diyetinizi çok fazla kısıtlamak, iyileşmek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeterince almaktan alıkoyabilir. Mide rahatsızlığı olan birçok kişi, yumuşak karbonhidratları diğer gıdalardan daha kolay tolere edebileceğini keşfeder.

Elektrolit İçeren Sıvılar

Mide bulantısına kusma veya ishal eşlik ettiği zaman susuz kalması kolaydır. Kusma ve ishal vücudunuzun elektrolitlerini, vücudunuzun sıvı dengesini koruyan ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayan mineralleri kaybetmesine neden olur. Hafif dehidrasyon ve elektrolit kayıpları genellikle berrak sıvılar içerek ve doğal olarak sodyum ve potasyum gibi elektrolitler içeren yiyecekleri yiyerek onarılabilir.

Su, meyve suyu, hindistancevizi suyu, spor içecekleri, et suları ve tuzlu krakerler, sıvı kaybını ve hafif dehidrasyonla ilişkili elektrolit dengesizliklerini düzeltmenin harika yoludur. Eğer dehidrasyon şiddetliyse, ideal oranda su, şeker ve elektrolit içeren bir rehidrasyon çözeltisi içmek gerekebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.