Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden olur? Nasıl geçer, Ne iyi gelir?

Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden olur? Nasıl geçer, Ne iyi gelir?

Karnın sol bölgesinde ağrı sebepleri kişileri genellikle endişelenmektedir. Bu ağrı yüzünden kişilerin hayat kalitesi düşmekte ve kişilerin günlük aktivitelerini yerine getirmeleri zorlaşabilmektedir. Bu nedenle de kişiler karın ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını bulmak istemektedirler.

Bu ağrı başlı başına bir semptom olabileceği gibi, ciddi bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle bu ağrı kişilerin endişe duymasına sebep olur. Karın ağrısı aynı zamanda ülser ağrısı gibi başka hastalıkların ağrıları ile karıştırılabildiğinden kişilerin bir hekime muayene olması önem taşımaktadır.

Ağrılarınız Organik Ağrı mı Yoksa Fonksiyonel Ağrı mı?

Karın ağrılarının neden yaşandığının bulunması için hekimler ağrıları iki farklı grupta incelerler. Bu ağrılar, organik ağrılar ve fonksiyonel ağrılar olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Organik ağrıların yapısal nedenlerden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu ağrılar fizyolojik bozukluklardan kaynaklı olarak gözlemlenir. Bu kişiler ağrılarına ilaveten kanamadan ve gece uykudan uyandıracak şekilde can yanmalarından şikayetçi olabilirler.

Karın Ağrısına Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

 1. Safra kesesinin enfeksiyon kapması,
 2. Pankreasın iltihaplanması,
 3. Sindirim sistemindeki bazı problemler,
 4. Ülser hastalıkları,
 5. Kan damarlarının tıkanmasından kaynaklanan yetersiz kan dolaşımı problemleri,
 6. Kansızlık,
 7. Vücutta kist olması. ( Bu ağrılara kist ağrısı da eşlik eder )
 8. Karnın sol tarafında ağrı hamilelikte sık gözlemlenir bu nedenle gebe olmak,
 9. Üreme organlarında iltihaplanma problemleri,

Ve son olarak böbrek kumu ve böbrek taşı nedenlerinden dolayı kişiler karnın sol tarafında yoğun olmak üzere, karın ağrısı çekebilirler.

Karın Ağrısı ile Ortaya Çıkması Muhtemel Diğer Belirtiler Nelerdir?

Karnın sol alt tarafında sancı hissi yaşayan kişiler çoğu zaman bazı yan belirtilerden de şikayetçi olmaktadırlar. Bu yan belirtiler arasında en çok karşılaşılanlar sıralanmıştır. Vücudun genelinde duyulan şiddetli ağrı, karında iltihaplanma, yüksek ateş ve son olarak istemsiz kilo kaybı, karın ağrısına eşlik eden belirtiler arasındadır. Bu belirtilerin gözlemlendiği hastalar bağırsak sendromu hastalığına yakalanmış olabilirler. Yukarıdaki belirtileri yaşayan kişilerin en kısa süre içerisinde bir doktora gitmeleri gerekmektedir.

Karın Ağrısını Gidermek için Uygulanabilecek Basit Çözüm Önerileri

 1. Karın ağrısı yaşayan kişilerin gazlı içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Gazlı içecekler yerine bol bol su içilmelidir.
 2. Karnın sol tarafında ağrı ve şişlik hisseden kişiler, nedeni bilmeden direk ağrı kesici ilaçlar kullanmak için yeltenmemelidirler. İlaçların yan etkileri vardır. Bunun dışında ağrı karında bulunan bir organın zarar görmesinden dolayı ağrıyor ise, ağrı kesici yüzünden hissetmeniz gereken ağrıyı hissetmeyeceğinizden ciddi sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.
 3. Karın ağrısı yaşayan kişiler ayaklarını ve karınlarını sıcak tutmalıdırlar. Sıcak tutmak için kalın kıyafetler ve sıcak su torbasından faydalanabilirsiniz.
 4. Gaz çıkartarak ağrınızı azaltabilirsiniz. Karnınıza masaj yaparak ve hareket ederek karnınızdaki gazı dışarı atabilirsiniz. Bu öneri özellikle karnın sol tarafında dolgunluk hissi yaşayan kişiler için önerilmektedir.

Karın Ağrısını Geçirmek için Ne Yediğinize Dikkat Edin

Karnın sol tarafında ağrı nasıl geçer diye merak eden kişileri uzmanlar yediklerine dikkat etmeleri konusunda uyardı. Fazla yağlı yemeklerden ve kızartmalardan uzak durulmalı, büyük porsiyonlarda yemek yenmemeli, hafif sebze yemekleri tercih edilmelidir. Yemek sonrasında limonlu maden suyu içilmesi ağrıyı azaltacaktır. Hafif şiddetteki karın ağrıları için bitki çayları da önerilmektedir. Bunun yanında yemek üzerine hafif buzlu su içilmesi de verilen öneriler arasındadır.  Buz olmadan da bu kişiler günde en az 2 ile 3 litre kadar içme suyunu içerisine maydanoz ve limon koyarak tüketmelidirler.

Karın Ağrısına Isı ile Gelen Kolay Tedavi Yöntemi

Karnın sol alt tarafında ağrı nasıl geçer diye merak eden kişiler için hem etkili hem de kolay bir tedavi yöntemi var: ısı. Isı, özellikle mide ağrısı ve karın ağrısı için birebir bir yöntemdir. Bu yöntem hem basit hem de etkili bir ilaç olarak görüldüğünden insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Isıtma yastığı yardımı ile karın ağrınızı geçirebilirsiniz. Isıtma yastığız yoksa bir sıcak su şişesini ağrıyan bölgenizde tutarak da ağrılarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Sıcak su tedavisi uygularken kendinizi yakmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde kendinizi yakarak ciddi yanıklara sebep olabilirsiniz. Bu nedenle kullandığınız ısıtma pedlerinin ve yastıklarının ağzının iyice kapalı olduğundan emin olmanız gerekir. Bu malzemelere hiçbir şekilde patlamasına yok açacak basınç uygulanmamalıdır.

Sıcak Suyun Karın Ağrısına Faydaları Nelerdir?

Doğru ısılarda uygulanan sıcak su ile ağrıyı tedavi etme yöntemi sağlıklı insanlar için bile faydalı olmaktadır. 10 ila 15 dakika kadar ağrıyan yere sıcak su uygulamanız sizi rahatlatacaktır. Herhangi bir problemi olmayan kişiler de özellikle yemek yedikten sonra bu yöntemi uygulayabilirler. Midelerinin üzerine sıcak su koydukları zaman kişilerin sindirim sistemi faaliyetleri daha hızlı olacaktır. Bu da sıcaklık sayesinde dolaşımın artmasından kaynaklanmaktadır. Sıcak su aynı zamanda yenilen yemeklerin daha hızlı ve kolay bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle herkes tarafından tercih edilebilen ve hiçbir şekilde yan etkisi bulunmayan bir tedavi yöntemidir.

Karın Ağrısını Geçirmek için Zencefil Tedavisi Uygulayın

Karın boşluğu ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını arayan kişiler doğal bir tedavi yöntemi olarak zencefilden faydalanabilirler. Zencefil anti-enflamatuar etkisi ile bilinmektedir. Bu sayede özellikle bağırsaklarda bulunan iltihabı giderme konusunda etkilidir. Bağırsak ağrılarından kaynaklı olan karın ağrılarını zencefil ile kısa sürede geçirmeniz mümkün. Dilerseniz zencefili salatalarınızın içine koyabilir dilerseniz çorbalarınızın yanında yiyebilirsiniz. Zencefilin çayını hazırlayarak tüketmek de etkili bir yöntemdir.

Zencefil Çayı ile Karın Ağrılarınıza Son Verin

Bağırsaklar yer alan iltihapları kurutarak dışarı atmada birebir olan zencefil ile hazırlaacağınız bir çay tarifi ile, kısa sürede ağrılarınıza son vermeniz mümkün. İhtiyacınız olan şey zencefil, limon ve biraz bal. Zencefilleri 10 dilim olacak şekilde dilimleyin ve iki su bardağı içerisinde kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra da içerisine bir miktar tuzu ekleyip güzelce karıştırın. Tuz da midedeki iltihabın giderilmesi için etkili olacaktır. Karışımın içerisine bal ekleyerek damak tadınıza uygun hale getirebilirsiniz. Bu karışımı demlenmeye bırakın ve oda sıcaklığında iken tüketin. Gün boyu bu karışımı tükettiğiniz zaman ağrılarınızda azalma göreceksiniz.

Ev Tedavi Yöntemlerinde Uygulanmadan Önce Mutlaka Bilinmesi Gereken Bazı Noktalar Nelerdir?

Ev tedavi yöntemlerinin amacı karın ağrısını azaltmaktır. Fakat bazı durumlarda ev tedavi yöntemleri ağrıyı azaltmak için yeterli gelmemektedir. Böyle durumlarda ev tedavi yöntemleri uygulanmaya devam edilmemelidir. Kişiler en iyisi böyle durumlarda hekimlerine başvurmalıdır.

Sindirim yardımcısı olan bitkiler kimi bünyeler için alerjik olabilir. Örnek vermek gerekirse zencefil yiyeceklerin sindirilmesine çok iyi gelen bir bitki iken bazı insanların sindirim sistemi hassas ve alerjik olduğundan zencefile karşı tepki verebilirler. Böyle bir durumda alerjik besinler kesinlikle tüketilmemelidir.

Tedavi yöntemlerinin hiç biri anında sonuç vermez bu nedenle de tedaviler uygulanırken sabırlı olunmalı ve gerekli süre beklendikten sonra sonuç alınmaması halinde bir uzmana başvuru yapılmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.