Karnın Sol Tarafında Şişlik Ve Batma Neden Olur? Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Karnın Sol Tarafında Şişlik Ve Batma Neden Olur? Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Karnın sol tarafında şişlik ve batma nedenleri genel olarak bütün insanların hayatları boyunca bazı zamanlarda karşılaştıkları sağlık sorunları arasında bulunur. Çoğu zaman karındaki şişlik ve ağrının nedeni gaz oluşumundan kaynaklansa bile ciddi bir durumu işaret edebilir. Önemsiz gibi görülen ağrı ve şişliklerin başka bir rahatsızlığın habercisi olacağı unutulmayarak uzman bir doktora gidilmelidir.

Gaz oluşumu sonucunda meydana gelen karın şişkinliği ve Karın ağrısını önlemek ve gidermek için yemeklere sindirim kolaylığı sağlayan baharatlar eklemek ve yemek sonrası bir bardak çay tüketmek faydalı olacaktır.

Karın Şişliği Olası Nedenler ve Önlemenin Yolları

Yemek yerken lokmaları yeterince çiğnemden yutmak ve acele yemek alışkanlığının sindirimi yavaşlatarak karın şişkinliğine neden olduğu söylenebilir. Karnın sol tarafında ağrı ve şişlik yaşanmasına sebep olan bu durumu önlemek için yiyecekleri çok çiğneyerek yutmayı ve bedenini sindirime yardımcı olmasını sağlamayı alışkanlık haline getirmek gerekir.

Bağırsak parazitleri mide bulantısı, yeme bozukluğu ve burun ve rektum bölgelerinde kaşıntıya sebebiyet vermekle birlikte karın şişkinliği yaşanmasına sebep olabilir. Parazitler ne ayırt etmeksizin bütün gıda tüketimlerinde karın bölgesinde şişkinlik yaşanmasına sebep olurlar. Bu durumu yaşayan kişilerin gıda tüketimlerine sarımsak, kişniş, kabak çekirdeği ve acı baharatları eklemeleri faydalı olabilir. Parazitlerin ana besini sayılan şeker ve buğday içerikli gıdaların tüketiminin kesilmesi faydalı olacaktır.

Yemek oranlarını aşırı fazla tutan kişiler sağlıklı gıdalar tüketseler bile karın şişkinliği yaşamaları kaçınılmaz olacaktır. Bu alışkanlıklarından vazgeçemeyen kişilerin yemek sonraları tatlı yemeyi keserek onun yerine bir bardak bitki çayı tüketmeleri faydalı olacaktır.

Duygusal sorunlar yaşayan ve stres altında olan kişilerde görülen karın şişkinlikleri günlerce geçmeden devam edebilir. Bu durumdan kurtulmak için terapist desteği almak gerekir.

Süreklilik Halinde Yaşanan Karın Şişkinliklerinin Olası Nedenleri

Karın bölgesinin sürekli olarak şiş olmasının nedeni genellikle yemek yeme alışkanlıklarının sebep olduğu rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Genellikle gaza bağlı olarak yaşanan şişkinlik sorununu gidermek için egzersiz yaparak bol su tüketilmesi faydalı olmaktadır. Sürekli oluşan karın şişkinliklerinin olası nedenlerini arasında en fazla görülenler şunlardır:

 • Adet öncesinde yaşanan sendromlar
 • Sindirim sırasında karın bölgesinde sıkışıp kalan gazlar
 • Hareketsiz yaşam tarzı, aşırı olarak tüketilen sodyum ve şeker, zayıf kan dolaşımının neticesinde vücutta olan sıvı tutulumu
 • Gıdalara karşı hassasiyet
 • Bağırsaklarda yaşanan rahatsızlıklar
 • Aşırı ve hızlı şekilde gıda tüketimi
 • Lifli gıdaları çok fazla veya çok az tüketmek

Karın Şişliğini Giderici Önlemler Nelerdir?

Karında şişkinliklerin giderilmesi için yapılması gerekenler ve uygulayabileceğiniz öneriler:

 • Sodyum tüketimini azaltmak önemlidir.
 • Günde minimum iki litre su tüketmek ve karbona ve gazlı içeceklerden uzak durarak doğal meyve suları tüketmek doğru olacaktır.
 • Yemekleri yavaş olarak yemek ve lokmaları iyice çiğneyerek yutmak gerekir. Gıdaların hızlı bir şekilde çiğnemeden tüketilmesi karın ağrılarına sebep olur, ayrıca mide problemlerine özelliklede gastrit ağrısı nedenleri arasında bulunur.
 • Gazlı gıdaların tüketiminden uzak durmak ve bağırsak gevşeticileri kullanmamak gerekir.
 • Doğal yoğurt tüketimine ve inek sütü yerine badem sütü içmeye özen göstermek gerekir.
 • Gaz gidermekte yararlı olan egzersizleri günlük hayatına dahil eden kişiler yaşadıkları şişlik problemlerinden rahatlıkla kurtulabilirler.
 • Lifli gıdaların uygun oranlarda tüketimi önemli olmaktadır.
 • Abur cubur gıdalardan ve kızartılmış yiyecek tüketiminden uzak durmak gerekir.

Karnın Sol Tarafında Görülen Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Karının sol tarafında yaşanan ağrıların ihmal edilmemesi gerekir. Aşağıda sayılan belirtileri yaşayan kişilerin bu durumu göz ardı etmeden doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Karın bölgesinin sol tarafında yaşanan ağrılar;

 • Geçmeyen keskin ağrılarsa ve düzenli bir şekilde yemeklerden sonra başlıyorsa ciddiye alınması gerekir.
 • Çok net ve keskin ağrılarsa ciddiye alınması gerekir.
 • Ağrı kesici alındığından geçerek birkaç saat geçtikten sonra tekrara başlarsa önemlidir.

Karnın sol tarafından olan dolgunluk hissi ve ağrılar genellikle gaz oluşumundan meydana gelse bile bölgenin bulunduğu alanda diğer hayati organların olması nedeni ile basitçe göz ardı edilmemesi gerekir. Karnın sol tarafında görülen ağrılar önemli hastalıkların sinyalini veriyor olabilir.

Karnın Sol Tarafında Görülen Ağrıya Sebep Olabilecek Hastalıklar

Karın bölgesinin sol tarafında ağrı yaşayan kişilerin bu durumu göz ardı etmemeleri gerekir. Karnın sol tarafında ağrı nasıl geçer araştırıp öğrenmeye çalışmadan öncelikle ağrının temel kaynağını öğrenmek için uzman doktordan yardım alınması gerekir. Yaşanan karın ağrısının temel kaynağını tespit ederek tedavi yöntemlerine gidilmesi ve geçmeyen şiddetli ve keskin karın ağrılarının ihmal edilmemesi gerekir. Karın ağrısına sebebiyet veren muhtemel rahatsızlıklar şu şekilde olmaktadır:

 1. Pankreatit

Gazdan sonra en sık rastlanan karın ağrısı sebebi olarak yaşanan sağlık sorunudur. Karnın sol tarafında sancı ve ağrı şiddetli olarak yaşanır ve beraberinde kusma ve kalp çarpıntısı görülür. Bu durumda acilen hastaneye gidilmesi gerekir. Keskin ve şiddetli olarak yaşanan karın ve kasık ağrısı ihmal edilmemesi gereken sağlık problemler arasında yer almaktadır.

 1. Divertiküloz

Sindirim sistemindeki irinli yara oluşumlarının neden olduğu iltihaplanmalardır. Şiddeti ağrılara sebep olan sağlık sorununu yaşayanlarda ishal, kabızlık, kusma ve bulantılar yanı sıra karın ağrısı şikâyetleri bulunur.

 1. Bağırsak Tıkanıklıkları

Karnın sol tarafında görülen ağrıya ek olarak ateş yükselmesine sebebiyet veren ciddi bir sağlık sorunudur. Gaz ve dışkı çıkışının imkânsız hale gelen bu durum acil tıbbi müdahale gerektirir.

 1. Yumurtalık Kistleri

Çok az yemek yenilmiş olsa bile tokluk hissi verir ve kişi sürekli kendisini tok hisseder. Dengesiz regl dönemleri yaşanmasına, bulantı ve kusmalara, genel mide rahatsızlıklarına yol açan sağlık sorunu karın bölgesinin sol tarafında keskin ağrı oluşmasına sebep olmaktadır.

 1. Böbrek Taşları

Oluşumları sırasında belirti göstermezler ve oluşum sonrasında karnın sağ ve sol tarafında ağrıya sebep olurlar.

Karnın Sol Tarafında Görülen Ağrının Basit Sayılabilecek Sebepleri

Karın ağrılarının en sık görülen nedenleri arasında bulunan basit sebepler ciddi olmasa bile önemsiz olarak görülmemeli ve tedavi yöntemleri için uzman doktordan yardım alınmalıdır. Yazımızın devamında maddeler halinde paylaşılan sorunların herhangi birisini yaşayan ve bu belirtilere sahip olan kişilerin kendilerini tedavi etmek yerine doktora giderek uygun tedavi yöntemlerini denemeleri doğru olmaktadır.

 • Vücudun bazı yemekleri kabul etmemesi sonucunda savunmaya geçmesi ile gıda zehirlenmesi durumu meydana gelebilir. Bu durumda genellikle kusma ile birlikte Karnın sol tarafında şiddetli ağrı hissedilir.
 • Şiddetli derecede biriken gazların sonucunda karının her iki tarafında toplanma eğilimli ağrı hissedilir.
 • Stres yaşanması en fazla mide ve bağırsaklarda etkisini gösterir ve karın ağrısının sebepleri arasında bulunur.

Sol Karın Ağrısından Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Karın bölgesinden kurtulmak için denenebilecek doğal yöntemler kullanarak ağrıları azaltmak mümkün olabilir. Uygulanabilecek doğal yöntemler;

 • Papatya çayı ve nane çayı tüketimi karın ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Sıcak su torbası ile yapılan kompleksler üst karın ağrısı için etkili bir çözümdür.
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık su ile karıştırarak tüketmek karın ağrılarında rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte Sol Tarafta Ağrı Oluşum Nedenleri

Karnın sol tarafında ağrı hamilelik esnasında sık olarak rastlanan bir durumdur. Hamileliklerde görülen sol yan ağrıları genellikle zararsız olmakta ve ciddi nedenlerden kaynaklanmamaktadır. Bebek rahimde geliştikçe bazı kramplar yaşanması ve bunun karının her iki tarafında hissedilmesi normaldir.  Bebek büyüdükçe ağrıya sebebiyet verse bile bu durum ihmal edilmemeli ve doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.