Karpal Tünel Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Karpal tünel sendromunun sebebi, belirtileri, egzersizleri nelerdir; tedavisi var mıdır? Ameliyattan sonra tekrarlar mı, fizik tedaviyle geçer mi, hangi doktora (bölüme) gidilmelidir, tedavi edilmezse ne olur, testi var mıdır, hangi ilaçlar kullanılır?

Karpal Tünel Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Karpal tünel sendromu belirtileri ve tedavisi hakkında oldukça farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Karpal tünel sendromu çoğunlukla hastalarda; eklem ve el parmak hareketlerinde çeşitli sorunların oluşmasıyla baş göstermektedir. İlerleyen seviyelerde birçok farklı hastalık tetiklenebilir.

Geceleri uyku esnasında parmaklarda hissizleşmeyle birlikte bütün kola yayılan ağrılarla devam eden belirtiler gösterebilmektedir. El ve bilek kanalı hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlığın tedavisi için cerrahi müdahaleler dâhil olmak üzere birçok yöntem uygulanabilmektedir. Elin hareketlerini sağlayan ve ele giden medyan sinirlerinin, bilek kısmında bulunan karpal tünelden geçişinde, bu sinir baskı altında olması ve sıkışması durumunda bu hastalık ortaya çıkmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu (KTS), en basit tabiriyle el bileğinde bulunan karpal tünelin, medyan sinirini sıkıştırması sonucu çeşitli; uyuşma ve ağrıların oluşması ve aynı zamanda el ve parmak hareketlerinin kısıtlanması olarak tanımlanmaktadır. Boyundan, bileğe kadar uzanan bu medyan sinirleri, el ve eklem hareketlerinin sorunsuz gerçeklemesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle karpal tünelde sıkışan sinirler, karpal tünel sendromu gibi önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. El ağrısı olarak başlayan bu sendrom zaman içine kola ve parmaklara da yayılabilir. Karpal tünel sendromu, parastezi ağrılarla birlikte, uyuşma ve diğer belirtilerin önemli bir etken oluşturduğu bir medyan nöropati rahatsızlığıdır. Tedavisi için birçok farklı yöntem uygulanabilir.

Karpal Tünel Sendromuna Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Karpal tünel sendromuna neden başlıca unsur, uzun süre aynı işin gerçekleştirilmesidir. Bir bakıma meslek hastalığı olarak da isimlendirilen bu hastalık, geçmişte çoğunlukla daktilo kullanıcılarında görülmeye başlamış ardından teknolojik gelişmelerle birlikte; yaygın bilgisayar ve telefon kullanımıyla etki alanı genişlemiş bir hastalıktır. Karpal tünel sendromu;

 • Uzun süre sabit bir işin yapılması
 • Egzersizin ihmal edilmesi
 • Belli hareketlerin sık ve uzun süreli tekrar edilmesi

Karpal tünel sendromuna neden olan en önemli etkenlerdir. Bu hastalığın en büyük nedeni, elin sabit bir şekilde uzun süre kalması ve kasılmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle halk arasında sekreter hastalığı olarak da anılmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Karpal tünel sendromu tanısı için mutlaka uzman bir doktor tarafından fiziksel muayene gerekmektedir. Bunun yanı sıra doktor kontrolünde çeşitli sinir ileti testleri (EMG) de uygulanabilmektedir. Fiziksel muayneyle birlikte doktorunuz gerekli gördüğü takdirde farklı tetkikleri de uygulayacaktır. Karpal tünel sendromu testi için uygulanan yöntemlerde genellikle sinir uçlarına uyarıcı etkiler gönderilir. Bu tepkilere göre karpal tünel sendromu ya da kişide farklı bir hastalık mevcutsa, kolaylıkla teşhis edilebilmektedir.

Kimlerde Karpal Tünel Sendromu Görülür?

Ortaşı geçmiş kadın ve erkek tüm bireylerde karpal tünel sendromu gözlemlenebilmektedir. Bunun yanı sıra;

 • Masa başı tek tip iş yapan kişilerde
 • Yaşa bağlı olarak kireçlenme ve yağ dokusuna bağlı rahatsızlıklarda
 • Uzun süre araç kullananlarda (motor, bisiklet, araba vb.)

Karpal tünel sendromu sıklıkla görülmektedir. Günümüzde birçok meslek grubuna mensup kişi bu rahatsızlıkla karşılaşma ihtimaline sahiptir. Bunun yanı sıra teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak, uzun süre tablet, bilgisayar ve cep telefonu kullanımı da hastalığın yaygınlaşmasında ve yaş grubunun düşmesinde önemli bir etkendir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu genel itibariyle herkeste aynı belirtileri vermektedir. Bu belirtiler kişiden kişiye farklı seviyelerde devam edebilir. Karpal tünel sendromu çoğunlukla el parmak hareketlerinde güçlüğe ve ağrılara sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra karpal tünel sendromunun başlıca belirtileri;

 • El parmaklarında hissizleşme ve ağrılar
 • Başparmakta sık uyuşmalar
 • Kolun hareket kabiliyetinde azalma
 • Bilekten kola uzanan keskin ağrılar
 • Parmaklarda yangı
 • Uykunun ağrılarla bölünmesi vb.

Birçok belirti karpal tünel sendromunun en bilinen bulgularıdır. Bu belirtilerin hepsi görülebileceği gibi sadece bir tanesi de görülebilir. Kişiden kişiye belirtilerin sayısında ve ağrı seviyesinde farklılıklar ortaya çıkabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi İçin hangi Doktora Gidilir?

El bileğinde ve parmak hareketlerinde yavaşlamayla birlikte, kola doğru uzanan ağrı ve uyuşma hissi yaşayan kişiler için ilk olarak karpal tünel sendromundan şüphelenilmektedir. Başlarda önemsenmeyen bu hastalık hakkında genellikle ilk akla gelen soru; karpal tünel sendromu hangi doktor tedavi eder? Şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Karpal tünel sendromu şüphesi taşıyan kişilerin hastanelerin nöroloji servislerine başvurmaları tavsiye edilmektedir. Karpal tünel sendromunun belirtileri genellikle ortopedik olduğu için bu bölüme yönlendirilmeniz de mümkündür. Doktorunuz tarafından tanı ve teşhis konulduktan sonra fizik tedavi yöntemi ya da cerrahi müdahaleler uygulanabilir. Bunun yanı sıra çeşitli ilaç ve destekleyici tedavilerde uygulanabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzman bir doktor tarafından teşhis edilen karpal tünel sendromu, hastalığın seyrine ve boyutuna göre farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Karpal tünel sendromu için uygulanan tedavi yöntemleri;

 • Egzersiz ve fizik tedavi
 • Cerrahi müdahaleler
 • Konservatif tedavi ve
 • Yardımcı ortopedik ürünler (bileklik vb.)

Karpal tünel sendromunun tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemlerdir. Özellikle egzersiz ve yardımcı ortopedik ürünlerin kullanımı hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir. İleri seviyede karpal tünel sendromu bulunan kişilerde cerrahi müdahaleler söz konusu olabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Cerrahi müdahalelerle karpal tünel sendromu tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemle tedavi uygulanacak kişilerde, bu rahatsızlığın ileri seviyelerde olması gerekmektedir. Karpal tünel sendromunun tedavisinde, ilaç ve fizik tedavi ilk tercih edilen yöntemdir. Bu tedaviler yanıt vermezse; kılıf cerrahi operasyonla açılarak, sıkışan sinirler serbest hale getirilir. Karpal tünel sendromu ameliyatı farklı yöntemler uygulanarak gerçekleştirilebilmektedir. Genel ve lokal anestezi yöntemi kullanılabilir. Ameliyat süresi ve uygulama yöntemleri hastalığın derecesine ve sinirin sıkışma durumuna göre büyük ölçüde değişiklik göstermektedir.

Fizik Tedaviyle Karpal Tünel Sendromu Tedavi Edilebilir Mi?

Karpal tünel sendromu için tercih edilen ilk yöntemlerden biri fizik tedavi yöntemidir. Bu yönteme eğer hasta cevap vermezse ilaç tedavileri ve cerrahi müdahaleler uygulanabilmektedir. Karpal tünelin, medyan sinirleri serbest bırakmasına yönelik çeşitli egzersiz ve yöntemler bulunmaktadır. Uzman fizyoterapistler eşliğinde yapılan bu tedaviler %75 oranında hastalarda olumlu sonuçlanmaktadır. Parmak uyuşması şeklinde ilk belirtilerini veren karpal tünel sendromu kısa sürede aynı işlerin tekrarlanmaya devam etmesi halinde ilerleyebilir. Bu nedenle ilk belirtiden itibaren mutlaka bir uzmana görünmeniz ve basit egzersizler uygulayarak tedavi sürecine başlamanız tavsiye edilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Birçok sinirsel rahatsızlık gibi karpal tünel sendromu da tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Hastalık tedavi edilmediğinde hastalarda; kas güçsüzlüğü, eklem ağrılarına, kas erimesine ve daha birçok farklı sorun oluşabilir. El ve el parmaklarını olumsuz yönde etkileyen bu hastalık ilerlediği takdirde tutma ve kavrama sorunları meydana gelebilir. El hareketlerinde büyük ölçüde tutukluk meydana gelmektedir. Karpal tünel sendromunun belirtileri bazen boyun fıtığıyla da karıştırılabilmektedir. Bu nedenle mutlaka uzman bir hekim tarafından teşhis konulması ve vakit kaybetmeden tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Hangi Hastalıklar Karpal Tünel Sendromunu Tetikler?

Karpal tünel sendromu sinirsel bir rahatsızlıktır. Bu nedenle olası birçok farklı sorununda ortaya çıkması mümkündür. Karpal tünel sendromuna neden olan birçok farklı hastalıkta zaman içinde gözlemlenmiştir. Geçici olarak karpal tünel sendromuna neden olan bazı hastalıklar;

 • Gut hastalığı
 • Diyabet
 • Hipotroid
 • Romatoid artrit

Gibi bazı hastalıklar karpal tünel sendromunu tetikleyen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Gebelik döneminde kadınlarda da vücut sıvısının artmasına bağlı olarak karpal tünel sendromunun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Gebelikte Karpal Tünel Sendromu Tehlikeli Midir?

Hamilelikte nadiren karpal tünel sendromuna rastlanmaktadır. Bu durumun yaşanmasındaki temel neden anne adayının vücudunda sıvı miktarının artış göstermesinden kaynaklanmaktadır. Medyan sinirlerin baskı altında kalması sonucu hamilelikte karpal tünel sendromu tetiklenebilmektedir. Gebelikte;

 • El ve parmaklarda hissizleşme
 • Eklemlerde ağrı ve şişlikler
 • Sürekli karıncalanma hissi

Gebelikte karpal tünel sendromunun belirtileridir. Gebelik sonucu oluşan bu rahatsızlık diğer zamanlardaki gibi yoğun acılara ve uyuşmalara sebep olmayabilir. Hamileliğin normal bir süreci olarak da görülmektedir. Doğum gerçekleştirildikten kısa bir süre sonra bu belirtiler ortadan kaybolacaktır. Gebelikte yaşanan karpal tünel sendromu tedavisi için basit egzersizler uygulanabilir. Anne adaylarının hamilelikte karşılaştığı tüm sorunları doktoruyla paylaşması ve buna göre tedavi yöntemi uygulaması anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir.

Karpal Tünel Sendromuna Hangi Egzersizler İyi Gelir?

Karpal tünel sendromuna karşı önceden önlem almak ve tedavi sürecinin desteklenmesi için basit egzersizler uygulanabilmektedir. Bu egzersizlerden tendon kaydırma egzersizi oldukça etkilidir. Bunun için;

 • Parmaklar ve el bileği sabit ve düz bir şekilde tutulur
 • Parmağın orta ekleminden parmakları hafifçe bükün
 • Parmak ve elleri birleştiren eklemi öne doğru bükün
 • Ardından eli ilk konumuna getirin

Bu egzersiz 3 – 5 defa tekrar edilmelidir. Karpal tünel sendromuna sahip kişilerin bu egzersizleri uygulamadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir. Aksi takdirde olası bir yanlış harekette farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Karpal tünel sendromu egzersizleri arasından sinir kaydırma egzersizi uygulamanızda etkili olacaktır.

Karpal Tünel Sendromunda Bileklik Kullanımı Ne İşe Yarar?

Karpal tünel sendromu bileklik ve el aparatları kullanılarak da büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Çoğunlukla bu tip ortopedik ürünler el hareketlerini belirli ölçüde azaltıp, baskı unsurlarını ortadan kaldıracağı için hastalara büyük avantajlar sağlamaktadır. Tedavi sürecine yardımcı bu ürünlerin kullanımı için doktorunuzun onayının olması oldukça önemlidir. Çoğu zaman bilinçsizce uygulanan tedavi yöntemleri ve tedavi araçları hastalarda anlık rahatlamalara neden olsa da farklı hastalıkların oluşmasında ve hastalığın ilerlemesinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Karpal tünel sendromunun tedavisine yönelik uygulanan ilk tedavi yöntemi de ortopedik bileklik kullanımı ve fizik tedavidir. Bu yönüye karpal tünel sendromunda bileklik kullanımı hastalara fayda sağlamaktadır.

Karpal Tünel Rahatsızlığına Karşı Hangi Önlemler Alınabilir?

Karpal tünel sendromu bazen psikosomatik sebeplerle oluşabilmektedir. Bu duruma neden olan en önemli sorunlar ise tükenmişlik sendromu, kaygı bozukları ve travmalardır. Karpal tünel hastalığını tetikleyen bu gibi ruhsal problemler fiziksel belirtilerle kendini gösterebilmektedir. Doğal yöntemler kullanarak karpal tünel sendromu için bir önlem almanız da mümkünüdür. Hayat tarzında yapılacak ufak değişimler size bu konuda yardımcı olacaktır. Örneğin;

 • Çalışma temposunun düşürülmesi
 • El ve bileklerin sıcak tutulması
 • Bol su tüketimi
 • Fazla kilolardan kurtulmak ve
 • Düzenli egzersiz yapmak

Karpal tünel sendromuna karşı uygulanabilecek doğal yöntemlerdir. Özellikle belirli egzersizlerin yapılması ve çalışma ortamının daha iyi koşullara getirilmesi bu hastalığın oluşumunu engelleyen önemli bir faktördür.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.