Karpuzun Faydaları Nelerdir?

A+
A-
Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun insan vücuduna faydaları yaz aylarının olmazsa olmazı olan bu meyveyi çok daha yakından tanımamızı sağlamaktadır. Özellikle doğal üretildiği zaman ve hormonsuz yetiştiricilik ilkesi ile hareket edildiğinde herhangi bir sağlık alanında faydalarının en üst raddede olacağı da bildirilmelidir. Fazla tüketim söz konusu olursa uzun vadede kilo alımına sebebiyet verebildiği de belirtilmelidir.

Karpuz denildiği zaman akla Diyarbakır ve Adana illeri gelmektedir. Ülkemizin en kaliteli şekilde üretip yetiştirdiği ürünlerin başında gelen karpuzun insan vücudunun yaz ayında ihtiyaç duyabileceği bütün vitamin ve minerali de içerisinde bulundurduğu görülmektedir. Yaz aylarında haftada 2-3 kere tüketerek vücudunuzdaki su dengesini en sağlıklı şekilde koruma imkanını da elde edebilirsiniz.

Cilt Üzerinde Karpuzun Etkileri

Karpuzun cilde faydaları ve genel sağlık üzerinde etkileri dikkate alındığı zaman karşımıza çıkan temel noktalardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Karpuzun içerisinde bulunan su sayesinde günlük su ihtiyacının büyük bir kısmını karşılama imkanını elde edebilirsiniz. Cildi besleyen en önemli ürünlerin başında kesinlikle su gelmektedir. Kırışıklıkların azalmasında ya da cilt sağlığının muhafaza edilmesinde ek bir besin kullanmak istiyorsanız haftada 2-3 defa yaz mevsiminde muhakkak karpuzu hayatınıza sokmalısınız.
  • Karpuzun içerisinde bolca C vitamini bulunmaktadır. Bu C vitamininin etkisi ile cildin gençliğini zaman içerisinde daha net olarak kazandığı da görülmektedir. C vitamini kaybının yaz aylarında terleme ile beraber daha fazla olduğu düşünülürse dışarıdan alınan bu tür bir vitamin kaynağının oldukça net işe yarayacağı da dikkate alınması gereken hususlar arasında kendini göstermektedir.
  • Özellikle kadınlarda menopoz ile gelen cilt matlığının ortadan kaldırılması için en uygun yöntemlerden bir tanesidir. Kimyasal içeren ilaçları kullanmaktansa bu tür doğal kaynaklara yönelmeniz sizin için çok aha mantıklı olacaktır.

Bu etkilere bakıldığı zaman cilt sorunlarının aslına bakılırsa doğal yöntemler ile çok kısa bir süre içerisinde çözülebildiği ve genel sağlığın d birkaç meyve takviyesi ile daha muntazam bir hale getirilebileceği görülmektedir.

Sıralanmış olan faydaları net olarak alabilmek için satın aldığınız ürünün muhakkak doğal olmasına önem vermelisiniz. Bu meyveler su bazlı olduğu için hormonun vücuda geçişi de oldukça net olmaktadır. Bu nedenle satın aldığınız manavının güvenilir olmasına ayrıca dikkat etmelisiniz. Özellikle marketlerde satılanlardan ziyade Adana ve civarında yaşayan kişilerin bahçeden direkt satış yapan satıcılardan ürün alması çok daha doğru olacaktır.

Karpuzun Sağlığımız Üzerinde Etkisi

Karpuzun faydaları maddeler halinde şu biçimde sıralanmaktadır;

  • İçerisinde yer alan potasyum miktarı sayesinde kan basıncını dengelediği görülmektedir. Tansiyon rahatsızlığı çeken kişilerin her gün bir dilim yemesi hem genel sağlıklarını hem de tansiyonlarını ir dengeye oturtacaktır.
  • Çağımızın en yaygın ve en net ölüme sebebiyet veren hastalığı olan kanser üzerinde de önleyici bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Kanser ile savaşmak için yaz aylarında karpuzu sofranızın vazgeçilmez ürünlerinden biri haline getirmelisiniz. Bu şekilde hem kendinizi hem de ailenizi uzun vadede kanserojen maddelere karşı koruma imkanını da elde edebilirsiniz.
  • Bağırsak hareketleri konusunda sıkıntılarınız varsa örneğin kabızlık çekiyorsanız muhakkak hayatınıza karpuzu dahil etmelisiniz. Lifli yapısı ile bağırsak hareketlerini düzenleyen bir duruş sergilemektedir.

Cildin haricinde genel sağlık üzerinde de net bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Karpuzun mideye faydaları kapsamında inceleme yapıldığı zaman lifli yapısı sayesinde mideyi uzun vadede dinlendirdiği de görülmektedir. Siz de mide hastalıklarından yakınıyorsanız muhakkak karpuza bir şans vermelisiniz. Ancak bu şekilde hem ilaç kullanmadan hem de uzun vadede genel sağlığınızı da olumlu bir biçimde etkileyebilecek bir meyve ile beslenebilirsiniz.

Karpuz Kabuğu Hangi Alanda Fayda Sağlamaktadır?

Karpuzun kabuğunun faydaları incelendiği zaman en az meyvenin iç kısmı kadar büyük bir faydaya sahip olduğu net olarak görülmektedir. Karpuz kabuğunda yer alan A ve C vitaminlerinin meyvenin iç kısmından çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan likopen sayesinde cildinizin güzelleşmesini sağladığı da ayrıca dile getirilmektedir. Kalp krizi ve inme riskinin de en aza indirildiği görülmektedir. Bu nedenle meyvenin iç kısmı kadar lezzetli olmasa da dış kabuğuna da bir şans vermelisiniz. Faydalarının hayatınızı değiştireceğinden emin olabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM