Kas Gevşetmek için Doğal Yollar

Kas Gevşetmek için Doğal Yollar

Doğal kas gevşeticiler, ilaçlara göre daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bunun sebebi, kas gevşetici ilaçların çalışma prensibi ve içeriğindeki kimyasallar. Kas gevşetici ilaçların bağımlılık yapması da tercih edilmeme sebepleri arasında. Kas gevşeticilere ihtiyaç duyulmasının da birden çok sebebi bulunuyor. Günlük hayatın yoğun temposunda, birçok kişi çeşitli kas gruplarını yoruyor ve yanlış kullanıyor. Bunun en tipik örneği ise dik duramamak. Bilgisayar başında, ya da masa başı işlerde çalışan insanlar omuz ve omurga ağrılarından şikayetçiyken, ayakta çalışan insanlar bacak kaslarından şikayetçi oluyorlar. Bu tip durumlarda, kasların tam gevşemesini sağlamak ve rahatlamak acıları ve ağrıları dindiriyor. Kas gevşetici bitkiler bu açıdan tam anlamıyla şifa kaynağı.

Kas Gevşetmeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Kas gevşetici ilaçlara ya da aynı etkiye sahip bitkilere olan ihtiyacın duyulma sebebi, hemen hemen herkeste görülen ortak şikayetlerdir. Bu şikayetler, ağrı, acı ve tutulma şeklinde kendini gösterir. Bu şikayetlerin sebebi ise şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kasların ani zorlanması
  2. Yaralanma
  3. Sinir sıkışması
  4. Eklemlerdeki yıpranma

Bu sebeplerin arttırmak mümkündür ama genel olarak bu şekilde listelenir. Kas gevşetici nedir sorusunun cevabı da burada saklıdır. Kas gevşeticiler, isminde olduğu gibi kası gevşetme işlevi göstermezler. Esasında sinirlere etki ederler ve bu yüzden bağımlılık yapıcı etkisi bulunur.

Kas Ağrılarına Bitkisel Çözümler:

Kas ağrılarını gidermek için, kas gevşetici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak bu ilaçlar dışında daha farklı alternatifler arıyorsanız bitkisel çözümleri de deneyebilirsiniz. Doğal yollarla kaslarınızı gevşetmek, vücudunuza hasar vermeden rahatlamanızı sağlayacaktır. Üstelik bu doğal tedavileri uygulamak için gereken araçlar, hemen hemen herkesin evinde bulunan bitkilerden ve gıdalardan oluşur. Bunların bölgesel olarak uygulanmasıyla veya çayı yapılarak içilmesiyle kas gevşetici etkiler gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntemler hem Anadolu’da hem de dünyanın pek çok yerinde yüz yıllardır kullanılmaktadır.

Kas Gevşetici Özellikteki Doğal Yöntemler:

Kas gevşetici doğal yollar arayışı, son zamanlarda daha da popülerleşti. Kas gevşetici özellikteki bitkileri kullanırken iki yolla karşılaşırsınız: Bölgesel olarak sürmek veya çay yapıp içmek. Hangi yolun hangi yöntem için etkili olduğunu bilirseniz, çok daha hızlı ve etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Papatya: Papatya uzun zamandır rahatlamak ve gevşemek adına kullanılan bitkilerden biri. Fazla kullanılması yan etkiler doğursa da, günlük ayarında kullanımlar birçok fayda ortaya çıkarmaktadır. Kas ağrılarını hafifletmek ve kas gevşetmek için papatya çayını günde 1-2 bardak içebilirsiniz. Bunun yanı sıra, zeytinyağıyla karıştırılmış kuru papatyaları ağrıyan bölgenize sürerek de sonuç almanız mümkündür.
  2. Nane Yağı: En etkili doğal kas gevşeticilerden biri de nane yağıdır. Nane içerisinde bulunan mentol, özellikle spazmları geçirmek için oldukça etkilidir. Kan dolaşımınızı hızlandırarak bu etkileri gözlemlenir. Günde bir bardak nane çayı içmek, kas ağrılarınıza iyi gelecektir. Bunun yanı sıra, nane yağı, sandal yağı ve badem yağını karıştırarak bölgesel olarak ağrıyan yerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
  3. Biberiye: Faydası saymakla bitmeyen biberiye, kas ağrılarına da oldukça iyi gelen bitkilerdendir. Biberiye, kan dolaşımını da hızlandıran bitkilerdendir. Biberiyenin kullanımında çay yapmak mümkün dolduğu gibi, esans yağını kullanarak bölgesel uygulama yapmanız da mümkündür.
  4. Epsom tuzu: Özellikle topuk ağrılarına ve bacaktaki şikayetlere iyi gelmesiyle tanınan epsom tuzu, kas kramplarını ve ağrılarını da önlediği için, kas gevşetici özellikte kullanılabilir. Bunun için, ılık ya da sıcak suyla doldurulmuş küvete 2 bardak epsom tuzu ekleyin. 15 dakika bekledikten sonra duş alın ve ağrılarınızdan kurtulun.
  5. Kediotu: Ağrı ve spazmların geçirilmesinde en çok kullanılan bir diğer bitki ise kediotudur. Kediotu, içerisinde bulundurduğu uçucu yağlar sayesinde kaslarınızı gevşetir. Kas gevşetici özelliğinden faydalanmak için, günde 1 bardan kediotu çayı içiniz.

Kas Gevşetme Yöntemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kas ağrılarına iyi gelen yağlar ve çayların kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle, alerjik reaksiyonları çok olan kişiler, bu yağları ve çayları kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Şayet alerjileri varsa, bu bitki ve ürünlerini kullanmamalıdır. Kas gevşetici özellikteki bitkiler genellikle rahatlatıcı etkiye sahip olduğundan, hamilelerin bu çayları içmemesi de önerilir. Aksi takdirde, düşük yapabilirler.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.