Kas Yırtılması Nasıl Geçer? Kas Yırtılmasına Ne iyi gelir, Neden olur?

Kas Yırtılması Nasıl Geçer? Kas Yırtılmasına Ne iyi gelir, Neden olur?

Kas yırtılmasının nasıl geçirildiği bu konudan muzdarip olanların araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Kas yırtılması birdenbire meydana gelir ve kasların yırtılması ile birlikte kaslarda şişlik, kızarıklık ve yırtılan kas gruplarında şiddetli ağrı gözlenir. Kasları yırtılan kişiler kasların bulunduğu bölgeyi bir süre için kullanamazlar. Bu nedenle günlük aktivitelerini bile yerine getirirken zorlanırlar. Kas yırtılması ileri seviyede ise uzun bir süre kasların yırtıldığı yerleri kullanmadıklarından dolayı başka insanların yardımına ihtiyaç duyabilirler.

Kas Yırtılmaları Neden Olur?

Kas yırtılmaları en çok kol, bacak ve omuzda gözlemlenir. Bu bölgelerde gözlemlenen kas yırtıklarının en yaygın nedeni ise genellikle sporda meydana gelen kazalardır. Bunun dışında yaşanan travmalar ve ağır yük kaldırmak gibi diğer nedenler de kaslarda yırtılmaya sebep olan nedenlerden bir kaçı. Bacakta kas yırtılması tedavi edilmezse ne olur diye merak ediyorsanız, kas yırtılmasının seviyesine göre değişmekle birlikte, genellikle yırtılma olan bölgede hareket kaybı yaşanır.

Kas Yırtılmalarının Seviyeleri

  1. Derece yırtıklar en hafif kas yırtıklarıdır. Diğer yırtıklara göre belirtiler ve ağrılar daha hafiftir. Bu tür yırtıklarda kas liflerinde küçük yırtıklar gözlemlenir. Kasların bütünlüğü bozulmadığından belirgin ayrılıklar görülmez. Kasta fonksiyon kaybı olmaz. Bölgede ağrı ve ödem gözlemlenebilir.
  2. Derece yırtıklar birinci derece yırtıklara göre daha ağır yırtıklardır. Bu tip yırtıklarda zorlanmış olan kas liflerinde belirgin bir şekilde kopmalar gözlemlenir. Lifler birbirinde ayrı görülür. Çevrede kopmamış lifler de mevcuttur, bütünlük tam anlamı ile bozulmamıştır. 2. Derece yırtığı olan kişiler kopan bölge ciddi ağrı yaşarlar. Bununla birlikte bölgede ödem görülür. Kişi, sakatlanan bölgesini hareket ettirmekte zorlanır. Kan damarların da zarar oluşmuş olması sebebi ile yer yer morarmalar da gözlemlenir. İstirahat edilmesi şarttır.
  3. Derece yırtıklar en ciddi kas yırtılmalarıdır. Genellikle kasın sonuna kadar zorlanmasından dolayı kasın verdi bir tepkidir. Bu yırtılmalarda kas gerilmeye ya da ağırlığa dayanamayarak liflerini koparmıştır. Tek parça olması gereken kas, iki parça halindedir. Sakatlanmış kişiler ciddi ağrılar yaşarlar. Bununla beraber bölgede fonksiyon kaybı, morarma, şişlik, ciddi ağrılar yaşarlar. Bu kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak acil muayene olmaları gerekmektedir.

Kas yırtılmaları hangi seviyede olmuş olursa olsun, sakatlanan kişiler yakınlarından yardım istemeli, kendi başına tedavi yapmamalıdır.

Kas Yırtılmalarının Belirtileri Nelerdir?

Kas yırtılması olup olmadığını anlamak için belirtiler kontrol edilmelidir. Aşağıdaki belirtiler gözlemleniyorsa çevrede bulunan kişilerden derhal yardım istenilmesi ve kas yırtılması için krem kullanılmalıdır.

  1. Kas yırtılması olduysa bu bölgede şiddetli bir ağrı kendini gösterir. Bununla birlikte bu bölge şişer ve kızarır.
  2. Kaslar elle dokunulduğunda bütün şekilde hissedilmez. Dokunulduğunda elde boşluk hissedilir.
  3. Yırtılmanın olduğu yerde kanamalar yaşanır.
  4. Kasın yırtıldığı bölgede kuvvet kalmaz ve kişiler bu bölgelerini hareket ettiremezler ya da kısmi olarak hareket kaybı yaşarlar.
  5. Kas eğer yırtıldıysa bu bölgelere ani kramplar girer.
  6. Yırtılan kas karın bölgesinde ise bu kasın ağrısı gastrit ağrısı ile karıştırılabilir.

Belirtiler Siz de Varsa Bunlara Dikkat Edin

Kas yırtılması yaşadığınızı düşüyorsanız öncelikle ne iş ile uğraşıyor olursanız olun, yaptığınız işi durdurmalısınız. Sakince bir yere oturun ve birinden yardım isteyin. Kas gevşetmek gibi kas yırtılmasını artıracak hareketler kesinlikle yapılmamalıdır. Yırtık olan bölgeyi iyileştirmek amacı ile masaj uygulaması yapmayın bölgeyi ovuşturmayın, bölgeye dokunmayın.

Kas Yırtılmaları için Soğuk Tedavi Yöntemi

Kas ağrısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız, soğuk tedavi yöntemi ile ağrılarınızı geçirebilirsiniz. Bütün kas yırtılmaları tedavilerinde olduğu gibi, soğuk su tedavisinin de amacı, yırtılma ile meydana gelen kanamanın, o bölgeden uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için lifin koptuğunu hissettiniz az çevrenizde bulunan bir kişiden soğuk buz ya da aynı işlemi görecek bir şey istemelisiniz. Buz torbası ile kas yırtılması görülen yere soğuk baskı yapılması gerekmektedir. Adale yırtılması tedavisi ne kadar sürer diye merak ediyorsanız, bu yırtılmanın seviyesine bağlı olarak değişen bir durumdur. Yırtılma seviyesi ileri düzeyde değil ise soğuk baskı tedavisi 48 ya da 72 saat kadar devam edildiği takdirde iyileşme gözlemlenecektir.

Buz Tedavisi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Kas yırtılması tedavisi için buz tedavisi yapılmaya başlandıysa, günde 20 dakikayı geçen sürede buz yırtılma olan bölgede tutulmamalıdır. Gün içinde en fazla 3 defa buz tedavisi uygulamalısınız. Arka adale yırtığı kaç günde iyileşir bu tedavi yöntemi ile en fazla 2 gün içerisinde bölgede iyileşme gözlemlenmelidir. Aksi halde tedavi bırakılmalıdır. Buz tedavisi uygulanırken mutlaka cilt ile buz arasına bir havlu konulmalıdır.

Kas Yırtılması Yaşandıysa Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kas yırtılması yaşayan kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kas yırtılması nasıl geçer videolarında da belirtildiği gibi kas yırtılması olan bölgelere uygun bandajlamalar yapılarak ağrı dindirilmeye çalışılmalıdır. Bununla beraber kişiler yırtılan kaslarını kullanmamalılar ve dinlenmelidirler. Kasların şişmesini önlemek için bölgeye özel yöntemler uygulanmalıdır. Yırtılan kas bacakta ise bacak uzatılarak oturulmalıdır. Ayakta ise ayaklar havaya doğru kaldırılarak oturulmalıdır. Kas yırtılması omuz bölgesinde ise omuz askıları kullanılarak omuzun hareketi engellenmelidir.

Kas Yırtığı Yaşayan Kişiler Beslenmelerinde Yapacakları Değişiklikler ile Tedavi Olabilirler

Kas yırtığına iyi gelen besinler ile yırtıklardan daha kolay iyileşmek mümkün. Kas yırtılmalarında sanılanın aksine beslenmenin önemi büyüktür. Protein ağırlıklı oluşturulan bir beslenme planı ile kasların gelişimi destekleneceğinden kaslarda daha az ağrı ve şişkinlik görülür. Kas yırtılması yaşayan kişiler yumurta, kırmızı et gibi hayvansal protein kaynaklarından protein ihtiyaçlarını giderebilirken dilerseler de tofu ve kuru yemiş gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelerek kas yırtıklarını kısa sürede tedavi edebilirler.

Kas Yırtıklarının Egzersiz ile İyileştirilmesi Fizyoterapi Sayesinde Mümkün

Kolda kas yırtılması egzersizleri yaparak kas yırtılmalarınızı tedavi edebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu hareketlerin bir uzman tarafından belirlenmesi şartı ile bu mümkün. Sakatlık yaşadıysanız ön tedaviden sonra mutlaka bir fizyoterapiste başvurmanız gerekmektedir. Fizyoterapist yardımı ile oluşacak olan yeni kas lifleri daha sağlıklı bir biçimde oluşur. Oluşan kaslarda fonksiyon bozuklukları gibi problemler oluşmaz. Uzman kişi tarafından verilen programa uyulması halinde kişiler kendi başlarına yapacakları tedaviye oranla daha çabuk sonuç aldıklarını göreceklerdir.

Fizyoterapinin Kas Yırtılması Yaşayan Kişiler için Faydaları Nelerdir?

Fizyoterapist tedavisi sayesinde yerine gelen daha çabuk oluşur. Kasta yaşanması muhtemelen olan fonksiyon kayıpları gerçekleşmez. Fizyoterapistler kasın iyileşme sürecini hastanın hareketlerine göre değerlendirir ve buna uygun egzersizleri yazar.

Tüm bunlara ilaveten, kas yırtılmalarına ilaveten hastalar ikincil yan etkiler görürler. Ödem, şişkinlikler, kızarıklar fonksiyon kayıpları bu yan etkilerden bazılarıdır. Fizyoterapistler sayesinde ikincil problem adı verilen bu bulgulardan daha kolay ve kısa sürede kurtulmak mümkündür.  Tüm bu nedenler ve daha fazlası sebebi ile hastaların hastalık süreci daha kolay geçmektedir. Bu nedenle sakatlık yaşayan kişilerin fizyoterapiste başvurmaları önerilir.

Omuz Kas Yırtılması Tedavisi Video

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.