Kaşıntı Alerjisi Nasıl Geçer? Kaşıntı Alerjisine Ne iyi Gelir, Neden olur?

Kaşıntı Alerjisi Nasıl Geçer? Kaşıntı Alerjisine Ne iyi Gelir, Neden olur?

Alerjiden kaynaklanan kaşıntıların geçirilmesi bu hastalıktan muzdarip kişilerin araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Kaşıntı hissi insanlara sıkıntı verir ve depresyon gibi daha ileri seviyede bazı hastalıklara sebep olabilir.

Kaşıntının giderilmesi için kişilerin alerji kaynaklarını tespit edip bu alerjenlerden mümkün olduğunca uzak durmaları ve gerektiği koşullarda tıbbi tedavi yöntemlerinden faydalanmalıdır. Bunlara ilaveten, kaşıntının giderilmesi için ilaç kullanmak bir zorunluluk değildir. Kaşıntıların giderilmesi için evde yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Vücutta Kaşıntı Görülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Vücutta kaşıntı ve kızarıklık görülme sebepleri arasında pek çok farklı neden bulunur. Kaşıntıya en çok neden olan sebepler arasında egzama gibi deri hastalıkları hastalıkları ve gıdadan kaynaklı alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Bunlara ilaveten;

 • Cinsel organlardaki mantar enfeksiyonu,
 • Bağırsakta kurtlanmalar,
 • Diyabet hastalığı,
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları,
 • Özellikle kadınların regl döneminden önce yaşadıkları hormonal bazı değişimler

kaşıntıya neden olur. Bu kişiler diğer hastalıklar için de risk altında oldukları için en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmalılardır.

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olan Kişilerde Kaşıntı Problemi Daha Sık Görülüyor

Vücutta kaşıntı neden olur nasıl engellenir sorularının cevabını aradığımızda karşımıza bağışıklık sistemi konusu çıkıyor. Kaşıntının hem nedeni hem de engellenmesi için bağışıklık sistemini güçlendirecek tedaviler uygulamak gerekiyor. Kaşıntı sebeplerini ele aldığımızda örneğin; ( isilik dökmek gibi ) altına yatan ana sebebin genellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğunu görüyoruz.

Alerjiden Kaynaklı Oluşan Kaşıntılar

Alerji en sık görülen kaşıntı nedenlerinden biridir. Kaşıntıya sebep olan cilt dokusunun alerjen ile temasa geçmesidir. Cildin alerjen ile temasında histamin adı verilen madde salgılanır ve bu madde kaşıntıya sebep olur. Bu temas sonucu aynı zamanda ciltte egzama oluşur. Ciltte alerjik kaşıntı ve egzamaya neden olan maddeler:

 • Kalitesiz takılar,
 • Cildi tahriş edecek dikenler,
 • Kimyasal bazı boyalar,
 • Ameliyat eldivenleri,
 • Kozmetik ürünler,
 • Kişilerin kendilerine has geliştirdikleri alerjiler

Sebebi ile ciltte egzamalar ve kaşıntılar oluşur.

Alerjik Kaşıntıları Rahatlatmak için Neler Yapılabilir?

Peki, alerjik kaşıntıya ne iyi gelir? İlk aşamada kaşıntıya neden olan alerjenin tespiti yapılmalıdır. Bunun dışında cilde kremler, sabunlar ve benzeri diğer kozmetik ürünlerinin uygulanmasına ara verilmelidir.  Kıyafetler yıkanırken deterjanlar tercih edilmemeli, doğal sabunlar kullanılmalıdır.  Kaşınan bölgeye 20 dakika kadar soğuk kompres uygulaması da yapılabilir.

Kaşıntılarınızı Gidermek için Yediklerinizi Tekrar Gözden Geçirmenizde Fayda Var

Kaşıntının vücutta yayılmasını engellemek için, beslenme düzeni tekrar gözden geçirilmelidir. Beslenme düzenlerinde yapılan iyileştirmeler sayesinde hastalar, kaşıntı şikayetlerinin başka bir tedaviye gerek kalmadan iyileştiklerini belirtmişlerdir. Yüksek kafeinli içeceklerin tüketimine ara verilmelidir, bununla birlikte süt ve süt ürünleri tüketimi azaltılmalı hatta mümkünse sonlandırılmalıdır. Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişlerin kaşıntı yaşandığı süre boyunca tüketilmemesinde fayda vardır.  Özellikle turunçgillerin de çoğu bünyede alerjik reaksiyona sebep verdiği bilindiğinden, turunçgilleri de bir süre tüketmemenizde fayda vardır. Hangi besine alerjiniz olduğunu öğrenmeniz de kaşıntı tedavisini oldukça kolaylaştıracaktır. Hastanelerde yapılan alerji testleri sayesinde hangi besine alerjiniz olduğunu kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz.

Kaşıntıyı Geçirmek için Uygulanabilecek Bazı Basit Yöntemler

Kaşıntıyı geçirmek için uygulayabileceğiniz küçük yöntemler ile kaşıntının önüne geçmeniz mümkün.  Vücutta kaşıntı ve kabarcıkların giderilmesi için öncelikle kaşıntının altında yatan neden bulunmalı ve bu nedene göre bir tedavi uygulanmalıdır. Bununla birlikte;

 • Cildi doğru ürünlerle nemlendirmek,
 • Kötü kumaştan yapılmış ve cildi rahatsız eden kıyafetlerden uzak durmak,
 • Cilde zararlı kozmetik ve bakım ürünlerinden uzak durmak,
 • Kaşıntı görülen bölgeye soğuk kompres yapmak,
 • Eczaneden antihistaminik kremler almak,
 • Kaşıntıya sebep olacak gıdalardan bir süre uzak durmak,

Kaşıntıların azalmasına yardımcı olacak basit yöntemlerden bazılarıdır.

Kaşıntı için Tıbbi Tedavi Yöntemlerinden Faydalanmak

Kaşıntı kişisel tedavi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen inatçı bir şekilde bir hastada görülmeye devam ediyorsa bir doktora muayene olunmalıdır. Peki, kaşıntı için hangi doktora gitmeli? Kaşıntılarınız için dermatolojik muayene yapan dermatologlara gitmeniz gerekmektedir. Doktor hastadan hasta öyküsünü ister ve kaşıntı nedeni bulunmaya çalışılır.  Doktor hastalardan biyopsi almak isteyebilir, mantar ve enfeksiyon tahlili ve bazı alerji testlerini isteyebilir. Hasta öyküsü ve tedavi yöntemleri sayesinde altta yatan neden doktor tarafından tespit edilmiş olur. Böylece nedene uygun olarak kaşıntı tedavisine başlanır.

Kaşıntı Problemi için İlaç Tedavileri

Kaşıntı sebepleri karaciğerden ve bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanıyorsa, genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Kaşıntı mantara bağlı olarak yaşanıyorsa doktor tarafından  mantar için krem veya haplar reçete edilir. Ciltte egzema var ise kaşıntıyı gidermek için steroid içeren kremlerden faydalanılır. Genel bir tedavi yöntemi olarak herhangi bir kaşıntı hapı kullanılabilir. Vakanın ileri seviye olduğu durumlarda bazı iğneler de kullanılabilir. Vakanın fazla ciddi olmadığı örneğin cilt kuruluğu gibi durumlarda basit bit nemlendirici losyon kremler kaşıntıyı gidermeye yetecektir.  İlaç tedavisine başlanması için kişilerin ilk önce konusunda uzman olan bir doktora muayene olması gerekmektedir. Kişiler bitkisel tedavi yöntemlerinin dışında ilaç tedavi yöntemlerine kendi kafalarına göre başlamamalılardır.

Kaşıntıyı Gidermeye Yarayan Bitkisel Çözümler ile Kaşıntılara Elveda

Vücutta kaşıntı nasıl geçer bitkisel çözümü var mıdır diye merak ediyorsanız. Evde kolayca hazırlanabilecek tarifler ile kaşıntı probleminizden kurtulmanız mümkün. 2 yemek koşuğu ev yoğurdunu bir kabın içerisine alın. Buzlukta 15 dakika kadar soğuttuktan sonra, yoğurdun içerisine bir tatlı kaşığı limon ekleyin. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra kaşınan bölgenize uygulayın. Uygulama yapmadan önce, bölgenin güzele temizlendirilmiş ve ter, kirden arındırılmış olmasına özen gösterin. Ne zaman kaşıntı hissi geliyorsa, o zaman bu karışımı uygulayarak kaşıntılarınızı dindirebilirsiniz.

Kaşıntıdan Şikayetçi Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar

Kaşıntı problemi yaşayan kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilmediği takdirde kaşıntı vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Gerekenler yerine getirildiğinde ise kaşıntı probleminden kolayca kurtulunabilir.

 • Eğer kaşıntının ana sebebi olarak cilt kuruluğu gösteriliyorsa cilt kuruluğuna sebep olacak çok sıcak su ile banyo yapmak gibi eylemlerden vazgeçilmelidir. Çok sık banyo yapılmamalıdır.
 • İç hastalıklara bağlı kaşıntı problemi görülüyorsa, doktorun yazdığı kaşıntı hapları düzenli olarak tüketmek gerekir. Bu hastalar tedavi yöntemi olan fototerapi adı verilen güneş ışığından gelen tedavi yöntemlerinden de faydalanabilirler.
 • Kaşıntı kullanılan başka bir ilaçtan kaynaklanıyor ise, bir doktora danışılarak sorumlu olan ilacın kullanımına bir süre ara verilmeli ya da ilaçlar tümü ile kesilmelidir.
 • Özellikle gece kaşıntı sebepleri arasında stres önemli bir faktördür. Kaşıntınız strese bağlı olarak görülüyor ise mutlaka bir psikiyatri uzmanı tarafından muayene olmanız ve gerekli tedavi yöntemine başlamanız gereklidir.
 • Tüketilen gıdalar kaşıntının artmasına ya da azalmasına sebep olabilir. Andız pekmezi kaşıntıyı gideren bir besin iken, acı, ekşi ve fazla baharatlı gıdaların kaşıntıya sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bu gıdalardan bir süre uzak durulmasında fayda vardır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM