Kaşıntılar Nasıl Geçer? Kaşıntılara Ne iyi Gelir, Neden olur?

Kaşıntılar Nasıl Geçer? Kaşıntılara Ne iyi Gelir, Neden olur?

Kaşıntıların geçirilmesi için yöntemler bu problemden muzdarip olan kişilerin araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Özellikle kaşıntı alerjisi insanlarda çok sık görülmektedir. Bu kaşıntılara bağlı olarak kişilerin hayat kalitelerinde düşüş yaşanmakta, kişiler kendilerini rahatsız hissetmektedirler.

Kaşıntı Problemi Basite Alınmamalıdır

Kimi kaşıntılar hastaları gece uykularından edebilmektedir. Bununla birlikte bazı kaşıntıların depresyona kadar varan bazı ciddi hastalıklara sebep olduğu da bilinmektedir. Kaşıntı, kanser, akciğer iltihaplanması, mantar problemleri, deri enfeksiyonları gibi bazı hastalıkların habercisi olabilir. Yoğun kaşıntıların iç hastalıklardan kaynaklandığı da bilinmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı da vücutta kaşıntı neden olur nasıl engellenir sorularının cevabı önem kazanmaktadır. Kaşıntıdan şikayetçi kişiler bir doktora giderek ilaç tedavisine başlamadan önce, bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanarak kaşıntılarına çözüm bulabilirler.

Kaşıntıların Sebepleri Nelerdir?

Kaşıntıların sebepleri farklılık göstermektedir. Herkesin bünyesi farklıdır. Bu nedenle kimi bünyeler alerjiden kaynaklı kaşıntı problemi yaşıyorken, farklı bünyeler bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasından dolayı kaşıntı problemleri ile karşı karşıya geliyor olabilirler. Bununla birlikte kaşıntıya sebep olan ve en sık karşılaşılan sebepler arasında;

 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflamış olması,
 • Mantar problemleri,
 • Enfeksiyon kapma,
 • Stres,
 • Yetersiz hijyenik koşullar,
 • Bazı ilaçların kullanımı

Gösterilmektedir. Bu sebepler en yaygın sebepler arasında olup, kaşınmaya sebep olan pek çok farklı nedenler de vardır.

Kaşınıyorsanız Dikkat! Kaşıntı Önemli Hastalıkların Habercisi Olabilir

Kaşıntı deyip geçmemek lazım. Çünkü kaşıntı basit görünse bile kimi zaman önemli hastalıkların habercisidir. Özellikle bazı iç hastalıkların yaşanması durumunda hastalar kaşıntıdan şikayetçi olmuşlardır. Bu iç hastalıklar arasında en sık karşılaşılanlar;

 • Karaciğer hastalıkları,
 • Böbrekteki bazı fonksiyonel bozukluklar,
 • Tiroidin az ya da çok çalışması,
 • Anemi başta olmak üzere bazı kan hastalıkları,
 • Kanser,
 • Kanda demir eksikliği görülmesidir.

Bu hastalar mutlaka bir hekime giderek tedavi olmalılardır. Bu kişilerin tedavi yöntemleri ana hastalığın giderilmesi ile mümkün olacaktır.

Çok Kaşınıyorum, Hangi Doktora Gitmem Gerekiyor?

Kaşıntılarınız bir türlü geçmek bilmiyorsa ve ciddi bir problem olabileceğini düşünüyorsanız vakit kayıp etmeden bir doktora görünmenizde fayda var. Peki kaşıntı problemine çözüm bulmak için hangi doktora gitmeli? Kaşıntılarınız için bir dermatoloğa gitmeniz gerekiyor. Doktor sizden hasta öyküsü, alerjik testler, mantar ve enfeksiyon testleri gibi bazı bilgi ve tahlilleri talep edecektir. Bu sayede doktor, kaşıntı probleminizin altında yatan nedeni tespit ederek buna bağlı bir tedavi yöntemi geliştirecektir. Doktor size tedavi sonrasında bazı ilaçlar ya da kaşıntıya iyi gelen kremleri reçete edebilir.

Kaşıntı Problemlerinize Evde Son Vermeniz Mümkün

Vücutta kaşıntı nasıl geçer bitkisel çözüm nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Doktora gitmeden önce ya da gittikten sonra evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri ile ilaç kullanmadan kaşıntılarınızı yatıştırmalarınız mümkün. Her ilacın bir yan etkisi bulunmakta, her ilaç vücudu yormaktadır. Bu nedenle kaşıntı nasıl geçer evde diye merak ediyor olabilirsiniz. Evde bulunan basit birkaç malzeme yardımı ile kaşıntılarınızı giderebilirsiniz. 3 yemek kaşığı yoğurdu derin bir kapta buzluğa koyarak 15 dk kadar soğuması için bekletin. Soğuyan yoğurdun içerisine bir tatlı kaşığı limon ve bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyarak karıştırın. Kaşıntı olan bölgeyi temizledikten ve kirlerden arındıktan sonra bu karışımı soğuk bir şekilde uygulayın. Kaşıntı hissettiniz her an soğuk olarak bu karışımı uygulayarak kaşıntı probleminizden kurtulabilirsiniz.

Kaşıntı Yaşayan Kişiler Dikkat

Kaşıntısı olan kişilerin bazı konularda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu kişilerin bünyeleri daha narin olduğu için, diğer insanlara zarar vermeyen bazı ürünler ve bazı besinler bu kişilerde kaşıntıya sebep olabilir.

 • Kozmetik kullanımı sınırlandırılmalı mümkünse sıfıra indirilmelidir,
 • Pamuklu ve kaliteli kumaşı olan iç çamaşırı ve kıyafetler tercih edilmelidir,
 • Parfüm deriye doğrudan sıkılmamalıdır,
 • Kaşıntıyı arttıdığı bilinen fazla acı ve baharatlı gıdalar tüketilmemelidir.

Kaşıntıya Sebep Olan Besinler Hangileridir?

Bazı besinler kişilerde kaşıntı hissiyatını artırır. Bu besinler arasında baharatı bol olan besinler, acılı ve ekşili yemekler, kafein miktarı bol olan içecekler, alkol, badem, ceviz ve fındık başta olmak üzere bazı kur yemişler, soya ve soya ürünleri, süt ve süt ürünleri vardır. Kaşıntıya sebep olan besinler kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kimi insanlar için kuru yemiş kaşıntıya sebep olmazken kimi insanlar için kuru yemiş ciddi bir kaşıntı tetikleyicisi olabilir. Yukarıda yer alan besinler kaşıntıya en sık sebep olan besinler olmak ile birlikte, besinden kaynaklı kaşıntılar için kişilerin deneme yanılma yönteminden faydalanmaları yerinde olacaktır. Belli bir besini yedikten sonra kaşıntı problemi yaşanılıp kaşanılmadığına dikkat edilmeli, kaşıntı belirtileri var ise o besin tüketilmemelidir.

Kaşıntıya En Çok Sebep Olan Alerji Türleri Nelerdir?

 Kaşıntıların en sık rastlanılan sebepleri arasında alerji gösterilmektedir. En çok;

 • Başta soya, yumurta, kuruyemişler olmak üzere bazı besin alerjileri,
 • Toz alerjileri,
 • Polen alerjileri,
 • Hayvan tüyü alerjileri,

insanlar arasında görülmektedir.

Alerjik Kaşıntıların Giderilmesi için Alerjen Tespiti Doğru Yapılmalıdır

Bu alerjilerden kaynaklanan kaşıntıların giderilmesi için ilk önce alerjen tespiti doğru yapılmalıdır. Alerjen tespiti yapılması için hastanelere gidilebilir ya da eczanelerde hazır olarak satılan alerji testleri uygulanabilir. Bu testler genellikle birkaç dakika gibi kısa süreler içerisinde yapıldığından idealdir. Alerjen tespiti yapıldıktan sonra alerjenlerden uzak durulması gerekmektedir. Örneğin hayvan tüyüne alerjisi olan bir kişi, tüylü hayvanlardan uzak durmalıdır. Aksi halde kaşıntıları artacaktır.

Alerjik Kaşıntılar için Ne Yapılmalıdır?

Alerjilere bağlı olarak kaşıntıların yaşanmasının artması ile birlikte alerjik kaşıntıya ne iyi gelir sorusunun cevabı da sıklıkla merak edilmektedir. Alerjik kaşıntıların durdurulması, ilerlememesi ve rahatlatılması için;

 • Alerjen tespiti doğru yapılmalıdır.
 • Alerjenden uzak durulmalıdır.
 • Alerjenle temas bir şekilde zorunlu olarak gerçekleşiyorsa, kişi derisini ve solunum yollarını eldiven, maske gibi çeşitli araçlar yardımı ile korumalıdır.
 • Kaşıntıların yoğunlaşması halinde kaşıntı giderici haplar kullanılmalıdır.

Kaşıntının İlerlememesi için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Kaşıntı problemi olan kişiler ciltlerinde kuruluğa sebep olacak her türlü eylemden sakınmalılardır. Banyo çok sık yapılmamalıdır. Banyo yaparken su ılık olmalı, fazla sıcak suyun ciltte kuruluğa sebep olduğu unutulmamalıdır.
 • Cilt kuruluğuna sebep olan hastalığın bulunması için bir doktorun kontrolünden geçmek önemlidir. Cilt kaşıntıları kimi durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olduğundan, kaşıntı basite alınmamalıdır. Doktor muayenesinin hayati önem taşıdığı unutulmamalıdır.
 • Doktor tedavi sonrasında ilaç verdiyse, ilaç söylenildiği şekilde ve düzenli kullanılmalıdır.
 • Kaşıntıya sebep olan bazı ilaçlar kullanılıyor ise, bu ilaçların kullanımına sınırlama getirmek gerekebilir. Bunun için doktorunuza önceden danışmanız gerekmektedir. İlaç kullanımına sıcak bakmayan kişiler, ilaçların yan etkilerinden etkilenmek istemeyen kişiler kaşıntıya ne iyi gelir evde neler yapabilirim diye merak ediyor olabilirler. Bu yöntemlerin uygulanması yerinde olacaktır.
 • Kaşıntı stresten kaynaklanıyor ise stresten uzak durulmalıdır.
 • Acı, ekşi ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM