Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefir Faydaları Saymakla Bitmiyor

A+
A-

Kefir tüketmenin faydaları ve zararları nelerdir? Kefir nelere iyi gelir, nasıl kullanılır, hangi hastalıkları iyileştirir? Kullanım şekli, cilde ve sağlığa yararları ile Osman Müftüoğlu, İbrahim Saraçoğlu, Canan Karatay gibi isimlerin önerilerini okuyabilirsiniz.

Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefir Faydaları Saymakla Bitmiyor

Kefirin bilinen faydaları arasında neler olduğu insanlar tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. Kefir yüzyıllar boyunca kullanılmış olan ve hala da kullanımına devam edilen son derece faydalı bir içecektir. Faydalı olmasını içerisined yer alan zengin fermente süte borçludur. Probiyotik bir gıda olmasından dolayı insanların sindirim sistemi problemlerine iyi gelir. Bunun dışında pek çok hastalığın tedavisi için de kefirin mucizevi faydalarından yararlanılır. Kefir nedir faydaları nelerdir diye merak edenler, hem kefirin sağlıklarına iyi gelmesi için nasıl kullanılması gerektiği bilgisine hem de kefirin genel sağlık üzerindeki etkilerine bu yazı ile ulaşabilirler.

Sindirim Problemlerinin İyileştirilmesi İle Adı Sıkça Anılan Kefir Nedir?

Kefirin faydaları ve kullanım şekli adının sıkça anılması ile birlikte daha da merak edilmeye başlandı. Kefirin faydalarının en başında sindirim sistemi faaliyetlerini düzenlemesi geliyor. Bunun dışında kefirin genel sağlık üzerinde de kemikleri güçlendirme gibi pek çok faydaları bulunur. Kefirin ana vatanının Kafkas dağları olduğu söylenir. Kefir sözcüğünün ise kifir sözcüğünden türediği bilinmektedir. Kifir ise keyif kelimesinden ortaya çıkmıştır.

Kefirden en çok 19 yüzyıl dönemlerinde tüberküloz hastalığının iyileşmesi için kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Rus doktorlar kefirin faydalarını keşif etmişler ve bunu bütün dünya ülkelerine yaymışlardır.

Kefirin Kaç Türü Vardır?

Kefirin faydaları Saraçoğlu tarafından da bahsedilen bir konu olmuştur. Saraçoğlu kefirin faydalarından maksimum düzeyde faydalanılması için kefirin türleri hakkında bilgi sahibi olunması gerektiğini belirtmiştir. Çünkü farklı tür kefirler farklı faydalara sahiptir. Kefir tohumlarının tümü içeriğine bakıldığında maya ve bakterilerden oluşmaktadır. Şekillerine bakıldığında jöleye benzerler ve şeffaftırlar. Kimileri karnıbahar sebzesine de benzetir.

İki çeşit kefir tohumu vardır. Bunlardan bir tanesi su kefiri diğeri ise süt kefiridir. Su kefirinin içerisinde zengin miktarda bakteri bulunur. Bu tohumlar meyve karışımının içerisine konulduğu zaman mayayı fermente ederler.

Hazır Alınan Süt Kefiri Nasıl Yapılır?

Canan Karatay kefirin faydalarının saymakla bitmediğini ve her yaştan kişinin mutlaka kefir tüketmesi gerektiğini söylemiştir. Bu sayede kişiler bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim problemlerininin üstesinden gelir, cilt hastalalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığın önüne geçerler. Süt kefiri yapılırken sütün içerisine önce kefir taneleri eklenir. Eklendikten sonra bu taneler sütün içerisine faydalı olan bileşikleri salmaya başlarlar. Bu sürecin ideal zaman aralığı yaklaşık 24 saattir. Fabrikalarda üretilen kefirlerde bu sürenin daha kısa olması için kefirin içerisine bir takım kimyasal maddeler eklenebilmektedir. Bu nedenle de kişilerin kendi evlerinde kefir yapmaları daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. Evde sağlıklı kefir yapımı için gerekli tarifi yazının devamında bulabilirsiniz.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir zayıflatırmı diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevabımız ise evet. Kefir zayıflamak isteyen kişilerin tükettikleri besinlerin arasında yer alır. Kefir insanların tok kalmasına faydalı olmasından dolayı diyet yapan kişiler için son derece ideal bir besindir. Bu besin sayesinde kişiler daha az yemek tüketeceğinden dolayı, zayıflarlar. Aynı zamanda bağırsak sağlığının kazanılması kişilerin ideal kilosuna gelmesine fayda sağlar. Bu nedenle yalnızca tokluk değil aynı zamanda bağırsak sağlığı konusunda da zayıflamaya yardımcı olur. Buna ek olarak;

 • Kefirin cilde faydaları saymakla bitmez. Cildi nemlendirir ve cildin pH dengesinin korunmasını sağlar. Cilt sağlıklı bir şekilde parlar ve yaşlanma belirtileri en aza indirilir.
 • Kemikleri güçlendirir. Kemik erimesinin önüne geçer.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Hastalıklardan koruma sağlar ve kişilere enerji verir.
 • Kanser tedavisinde destek olarak kullanılır. Zararlı tümörlerin üremesinin önüne geçer.
 • Sindirim sistemini kuvvetlendirerek sindirim sistemi hastalıklarına karşı savaşır. Gaz, kabız, ishal ve laktoz intoleransı bu hastalıklar arasında en çok bilinen hastalıklardır.
 • Alerjilere karşı iyi gelir. Alerjilerin bastırılmasını sağlar.
 • Sivilce izleri ve sedef hastalığına karşı koruma sağlar.
 • Uyuşmalar nasıl geçer? diye merak ediyorsanız, kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olarak özelliklerde ayaklarda uyuşma problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kansere Karşı Kefir İçin!

Günümüzde kanser ve kefir arasındaki ilişkinin ortaya konması için bazı çalışmalar yürütülmektedir. Bu yürütülen çalışmalara göre ise özellikle meme kanseri tedavisinde kefir son derece önemli bir rol oynamış. Kefir meme kanserine sebep olan tümörlü olan hücrelerin sayısının azalmasını sağlamıştır. Aynı zamanda kefir içinde yer alan bakteriler, kanserin neden olduğu tümörlerin büyümesinin de önüne geçmektedir. Bağışııklık sistemini de güçlendiren bir etkisi olduğundan dolayı, genel yapılan kanser tedavisinde iyileşme sağlamak için önemli bir besin olarak ön plana çıkar.

Kefir, Sindirim Problemleri İçin Sık Tercih Edilen Bir İçecektir

Kefir sütü ve kefir yoğurdu ya da kefir içecekleri özellikle sindirim problemleri yaşayan kişiler için öneriliyor. Çünkü, kefir bağırsakta sağlanması gereken dengenin doğal bir şekilde sağlanmasına yardımcı olur. Bazı önemli bağırsak hastalıklarının tedavisi için de kefir tercih edilmektedir. Crohn ve ülser hastalıkları bu hastalıkların başında gelmektedir. Aynı zamanda kefir bu hastalıklar sebebi ile ortaya çıkan ishal gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kabıza karşı da kefirin kullanıldığı bilinmektedir. Hazımsızlık problemi yaşıyorsanız da kefir kullanmanız önerilir.

Alerjileri Olanlar Kefir Sayesinde Alerjilerinden Kurtuluyorlar

Alerjilerin kaynağına baktığımız zaman genellikle alerjilerin kaynağının vücuttaki bazı bağışıklık sistemi problemleri ile ilgili olduğunu görmekteyiz. Bu durum genellikle vücutta bazı iltihaplanmaların yaşanmasına sebep olmaktadır. Kefir ise bu iltihapların giderilmesinde birebirdir. Bağışıklık sistemini hem güçlendirir hem de alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasının önüne geçerek reaksiyonları bastırır. Bu nedenle de alerjileri olan kişiler kefir içerek alerjik reaksiyonlarının azaldığına tanıklık edebilirler. Bazı çalışmalar bu reaksiyonların bağırsak sağlığı ile de ilgisi olabileceğini söylemişlerdir.

Cilt Sağlığı İçin Bol Bol Kefir İçin

Elma sirkesi ve kefir içerek cildinizi güzelleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Kefir özellikle bağırsakların bozulmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan sedef ve sivilce gibi cilt problemlerinin engellemesinde son derece etkilidir. Kefir bunu içerisinde yer alan probiyotik maddeler sayesinde yapmaktadır. Öncelikle kefirin içerisinde yer alan probiyotikler bağırsağa etki eder ve bağırsağı güçlendirir. Daha sonra ciltte düzelmeler meydana gelir. Sivilce ve sedef problemlerine ilaveten, yaraların iyileşmesi için de kefirden faydalanıldığı bilinmektedir.

Kefir Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kefir içerisinde faydalı bakteriler bulunan son derece faydalı bir besindir. Kefir yalnızca sindirim sistemi sağlığına olumlu etkileri olan bir besin değildir. Uzmanlara göre kefir genel sağlık için de mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Kefirin iyi geldiği hastalıklar arasında:

 • Sinüzit hastaları kefir tüketebilirler,
 • Yüksek kolesterol seviyelerinin düşürülmesi için kefir tüketilmesi önerilir.
 • Kefir kanser tedavisinde faydalanılan bir besindir.
 • Kefirin içerisinde yüksek miktarda A vitamini bulunur. A vitamini ile göz hastalıklarına karşı mücadele eder ve göz sağlığına fayda sağlar.
 • Ülser tedavisinde kefir kullanılır.
 • Bağırsaklarda yer alan zararlı bakterilerin atılmasını sağlar.
 • Sivilce ve sedef hastalıkları başta olmak üzere inatçı cilt problemleri ile savaşır.
 • Tümörlü hücrelerin ilerlermesini engeller.

Depresyon Tedavisinde Kefir Tüketimi Öneriliyor

Doktorların yaptıkları araştırmaların sonuçları incelendiği zaman, depresyon tedavisinde kefir kullanılması önerildiğini görüyoruz. Kefirin içerisinde triptofan adı verilen bir bileşen bulunur. Bu bileşen sayesinde kişiler kefir tükettikten sonra gevşerler ve üzerlerine rahatlama hissi gelir. Depresyonu azaltıcı etkisi olduğu bilinen kefir, içerisinde yer alan fosfor ile de kötü duygu durumlarının azalmasında etkili olur. Aynı zamanda enerji ihtiyacının karşılanması için yağ ve proteinlerin kullanımı için etkin rol oynar. Bu da insanların kendilerini daha enerjik, daha mutlu ve daha az depresyonda hissetmelerine sebep olur.

Zayıflamak İsteyenler Kefir İle Kilolarından Kurtulabiliyor

Kefir en çok zayıflamak isteyen kadınlar arasında rağbet görüyor. Bu son derece faydalı olduğu bilinen besin, içerisinde çeşitli bakteri gruplarını barındırıyor. Bu bakteri grupları kişilerin metabolizmalarını hızlandırarak yağı daha kolay yaklamalarında fayda sağlıyor. Aynı zamanda kefirin içerisinde yer alan bakterilerin yağ emilimini zayıflattığı da bilinmektedir. Vücutlarında yağ depolamak istemeyen kişiler, yani diğer bir değişle zayıflamak isteyen kişiler günde bir kaç bardak kefir içerek zayıflamalarına yardımcı olabilirler.

Kefir Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Kefir bitkisi son derece faydalı olduğundan dolayı yüzyıllar boyunca kullanılmış olan bir bitkidir. Bu bitki en çok Avrupa ve Asya halkı tarafından kullanılmıştır. Yine bu halk tarafından da bitklinin insan sağlığına olan faydaları yakından araştırılmıştır. Bu faydalara bakacak olursak;

 • Kefir sayesinde cilt lekelerinden ve sivilce, sedef gibi hastalıklardan kurtulabilirsiniz.
 • Egzama tedavisine fayda sağlar.
 • B12 vitamini deposu olduğundan B12 eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar.
 • Şişkinliği ve gazı giderir.
 • İshal ve kabıza çare olur.
 • Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Mantar tedavisinde de kullanılır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları ile savaşır.

Hamile Kadınlara Özellikle Kefir İçmeleri Tavsiye Ediliyor

Özellikle hamilelik döneminde kefir tüketmenin sağlık için çok faydalı olduğu söyleniyor. Kefirin içerisinde yer alan faydalı bakteriler hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır. Özellikle hamilelik döneminde kadınlar kabızlık şikayetlerinde bulunabilirler. Bu şikayetlerin son bulması için günde bir bardak kefir içmek yeterli olacaktır. Yalnızca anneler değil, çocuklar da bu mucizevi besini tükettikleri zaman sağlıklarının ne kadar geliştiğine şahit olacaklardır. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. 1 yaşın altındaki bebeklere inek sütü verilmez bu nedenle de 1 yaşın altındaki çocuklara kefir vermeden önce mutlaka bir doktora danışın, uygun görülmesi halinde kefir verin.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İstiyorsanız Bol Miktarda Kefir Tüketin

Bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kişiler hastalıklara çok kolay yakalanırlar. Kendilerini güçsüz hissederler ve sürekli yorgunluktan şikayet ederler. Bu durum size tanıdık geldiyse siz de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek isteyebilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha enerjik hissedersiniz, yorgunluklarınızdan kurtulursunuz. Özellikle kış aylarında daha az hastalığa yakalanırsınız ve dinç olursunuz. Bunları elde etmenin yolu ise bol miktarda kefir içmekten geçiyor. Çünkü kefirin içerisinde bbiotin ve folat adı verilen çok değerli iki bileşen yer alıyor. Bu bileşenler sayesinde vücuda giren zararlı organizmalar ile savaşılıyor ve vücut dış etkenlere karşı etkili bir biçimde korunmuş oluyor.

Aynı zamanda polisakarit bileşeni sayesinde kan basıncı düşürülüyor, kolesterol seviyesi olması gereken seviyelere sabitleniyor. Bütün bunlar da dolaylı yoldan bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli bir rol oynuyor.

Laktoza Karşı Hassasiyetiniz Varsa Kefir Tüketmeniz Öneriliyor

Kimi insanların vücutları laktoza karşı hassas olabilir. Bu durumda süt ürünlerini tüketmekte zorlanabilirler. Fakat bu durum kişilerin sütten alınması gereken besinlerin eksikliğinin yaşanmasına sebep olacağından kişiler için zararlı olur. Sütü sindirmede zorlanan bu kişiler düzenli olarak kefir tükettikleri zaman, sindirim problemlerinde iyileşmeler gözlemleyeceklerdir. Fakat sonuçların bir gün içerisinde etkisini göstermesi beklenmemelidir. Kişiler mutlaka her gün bir bardak kadar kefiri en az bir hafta boyunca tüketmeli. Daha sonra bir miktar süt içilerek vücuttaki değişimler takip edilebilir.

Kefir Tüketimi İçin Yaş Sınırlaması Var Mı?

1 yaşın altındaki çocuklar haricine kefir tüketmek için bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Yaşlılar, hamileler ve çocuklar güven ile kefirlerini içebilirler. Özellikle yaşlı insanların bağırsaklarında faydalı bakteri sayılarında düşüş olur. Bu durumda da onların kefir tüketmeleri daha önemli bir hal alır. Kefir ile birlikte bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde bağırsaklarında yararlı bakterilerin sayısında artış gerçekleşir ve buna bağlı olarak da kişiler gaz ve ishal ya da kabızlık gibi problemlerinden kurtulduklarını gözlemlerler. Gaz çıkarmazlar ve şişkinlik problemi ile karşılaşmazlar.

Evde Kefir Yapılır Mı?

Evet, evde kefir yapmak mümkündür. Evde yapılan kefirlerin daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Siz de kendi kefirinizi yapmak için inek sütü ya da vegan olmasını istiyor iseniz badem ya da soya sütü ile kefir taneleri alarak kefir yapabilirsiniz. Hem de 1 gün gibi kısa süre içerisinde.

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Kendi kefirinizi kendiniz yapabilirsiniz. Bu sayede marketlerde satılan kefirlerin içerisined yer alan kimyasal koruyucu maddelerden uzaklaşmış olursunuz. Kendi kefirinizi yapmanız için ihtiyacınız olan şey 1 litre süt ve iki yemek kaşığı kadar kefir taneleri. Dilerseniz inek sütü yerine badem sütü de tercih edebilirsiniz.

Kefir tanelerini bir kavanozun içerisine koyduktan sonra 1 litre sütü kavanozun içerisine koyun ve karışımı güzelce karıştırın. Ortamın oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Daha sonra ışık almaz bir yere bu kavanozu ağzını kapatarak koyun. 4 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Üzerinden bir gün geçtikten sonra kefirinizin tadına bakın. Eğer ekşi bir tat var ise ve kefirin görünümü parlak beyaz renkte ise kefiriniz olmuş demektir. Eğer tadı hala tatlımsı ya da acımsı ise kefiri bir miktar daha ağzı kapalı olacak şekilde karanlık bir ortamda bekletmenizde fayda vardır. Kıvamından ve tadından emin olduktan sonra bir tel yardımı ile kefirinizi güzelce süzün. Kefirin soğuk olarak tüketilmesi önerilmektedir. Bu nedenle buzdolabında bir süre beklettikten sonra serin serin için. Afiyet olsun.

Kefirin Zararları Var Mıdır?

Kefir pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmasına karşın, bazı durumlarda zararlı bir hale gelebilir. Örneğin kefirin gereğinden fazla tüketilmesi halinde kişiler için yararlı olmaktan çok zararlı oluyor. Bu nedenle günde iki bardaktan daha fazla kefir tüketimi yapılması önerilmiyor. Aksi takdirde sağlığınıza zarar vermiş olursunuz. Bununla birlikte eğer şeker hastalığınız varsa günde bir bardak kefirden fazlasını içmeniz önerilmez. Yaşı küçük olan çocukların da kefir tüketimi yapmamaları söylenir. Kefir tüketmeden önce eğer hastalığınız ya da özel bir durumunuz var ise mutlaka öncesinde doktorunuzu bilgilendirin. Eğer doktorunuzun haberi olmadan kefir içtiyseniz doktorunuzu içtiğiniz miktar ve benzeri detaylar hakkında bilgilendirmeyi unutmayın. Aksi takdirde sağlığınızdan olabilirsiniz.

Kefir Tüketmeden Önce Dikkat…

Kefir bilindiği üzere bir süt ürünüdür. Bu nedenle de mutlaka soğuk bir buzdolabı içerisinde muhafaza edilmesi gerekir. Aksi takdirde kefir bozulacak ve içen kişilere de zararlı olacaktır. Eğer kefirin bozulduğunu düşünüyor iseniz kesinlikle kefiri içmemeli ve kefiri çöpe atmalısınız.

Aynı zamanda bağışııklık sistemi zayıf olan kişilerin kefir içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sağlık problemleri ile karşılaşabilirler.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.