Kemik Ağrısı Nasıl geçer? Neden olur, Ne iyi gelir?

Kemik Ağrısı Nasıl geçer? Neden olur, Ne iyi gelir?

Özellikle ergenlik çağındaki gençler, büyüme yaşındaki çocuklar veya yaşlılarda sıklıkla görülen kemik ağrılarının sebepleri ve iyileşme yolları son derece merak edilen bir soru. Kemik ağrıları birçok farklı sebepten kaynaklanabilir sebepleri çok önemli de olabilir çok önemsiz de bu sebeple mutlaka iyi takip edilmesi ve doktor kontrolünde takibinin yapılması gereklidir.

Kemik ağrısı nedir?

Kemik ağrısı, bir veya daha fazla kemikte aşırı hassasiyet, ağrı veya başka rahatsızlıktır. Bazen Omurilik Ağrısı da kemik ağrısına eşlik edebilir. Kas ve eklem ağrılarından farklıdır çünkü hareket edip etmediğinizi gösterir. Ağrı, genellikle, normal işlevi veya kemiğin yapısını etkileyen hastalıklarla bağlantılıdır.

Kemik Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Kemik ağrılarının sebepleri kanser gibi ciddi sebeplerden de olabileceği gibi beslenme şekil ve alışkanlıklarına bağlı olarak vücudun bazı maddeler yönünde eksik kalmasından da kaynaklanmış olabilir. Kemik ağrısı neden olur diye sorulacak olunursa:

Kaza veya Travma

Yaralanma veya kazalar kemik ağrısının yaygın bir nedenidir. Tipik olarak, bu acı bir kişi bir trafik kazası veya düşme gibi bir tür travma geçirdiğinde ortaya çıkar. Etki, kemiği kırabilir veya kırılabilir. Kemiğe herhangi bir hasar kemik ağrısına neden olabilir.

Mineral eksikliği

Kalsiyum ve D vitamini eksikliği genellikle kemik hastalığının en sık görülen türü olan osteoporoza yol açar. Osteoporozun geç evrelerindeki insanlar genellikle kemik ağrısı yaşar.

Metastatik kanser

Bu, vücudun başka bir yerinde başlayan ancak diğer vücut bölgelerine yayılan kanserdir. Meme, akciğer, tiroid, böbrek ve prostat kanserleri, genellikle kemiğe yayılan kanserler arasındadır.

Kemik kanseri

Kemik kanseri, kemiğin kendisinden kaynaklanan kanser hücrelerini tanımlar. Kemik kanseri metastatik kemik kanserinden çok daha nadirdir. Kanser kemiğin normal yapısını bozduğunda veya yok ettiğinde kemik ağrısına neden olabilir. Hatta ayak bilek kırığı gibi sorunlara yol açabilir.

Kemiğe kan akışını rahatsız eden hastalıklar

Orak hücreli anemi gibi bazı hastalıklar, kemiğe giden kan akışını engeller. Sürekli bir kan kaynağı olmadan, kemik dokusu ölmeye başlar. Bu önemli kemik ağrısına neden olur ve kemiği zayıflatır.

Enfeksiyon

Bir enfeksiyon kemiklerden kaynaklanırsa veya kemiklere yayılırsa, osteomiyelit olarak bilinen ciddi bir duruma neden olabilir. Kemiğin bu enfeksiyonu kemik hücrelerini öldürebilir ve kemik ağrısına neden olabilir. Enfeksiyon önemli kemik ağrısı nedenleri arasındadır.

Lösemi

Lösemi, kemik iliği kanseridir. Kemik iliği çoğu kemikte bulunur ve kemik hücrelerinin üretiminden sorumludur. Lösemi hastaları, özellikle bacaklarda kemik ağrısıyla karşılaşırlar.

Kemik Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Kemik ağrısının en belirgin belirtisi, hareket halinde duyulan rahatsızlık ve acıdır. Diğer belirtiler ise kemik ağrınızın özel nedenine bağlıdır. Kemik ağrısıyla ilişkili semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Yaralanma, şişlik, gözle görülür kopmalar veya deformasyonlar, yaralanmaya bağlı olarak sertleşme
 • Mineral eksikliği, kas ve doku ağrısı, uyku bozuklukları, kramplar, yorgunluk, halsizlik
 • Osteoporoz, sırt ağrısı ve duruş postürünün zaman içinde yükseklik kaybı
 • Metastatik kanserlerden kaynaklanan ağrılar
 • Baş ağrısı, göğüs ağrısı, kemik kırıkları, nöbetler, baş dönmesi, sarılık, nefes darlığı, karnın şişmesi gibi kanserin yayıldığı yere bağlı olarak geniş bir semptom aralığı
 • Kemiklere kan dolaşım bozukluğu eklem ağrısı, eklem fonksiyon kaybı ve zayıflık
 • Enfeksiyon Kızarıklık, enfeksiyon bölgesinden çizgiler, şişlik, enfeksiyon bölgesinde sıcaklık, hareket aralığının azalması, bulantı, iştah kaybı
 • Yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı, gece terlemeleri, açıklanamayan kilo kaybı

Hamilelikte Kemik Ağrısı

Pelvik kemik ağrısı birçok gebe kadın için sık görülen bir durumdur. Bu acı bazen hamilelikle ilişkili kuşak ağrısı (PPGP) olarak adlandırılır. Semptomlar, kasık kemiğindeki ağrıyı ve pelvik eklemlerdeki sertliği ve ağrıyı içerir. Bu tip rahatsızlıklar vücudun yapısının değişmesinden kaynaklandığı için pek fazla giderilmesi mümkün değildir. Yine de erken tedavi semptomları azaltabilir. Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 • Eklemleri doğru şekilde hareket ettirmek için manuel terapi yöntemleri denenebilir
 • Fizik Tedavi uygulamaları ile ağrı giderilebilir
 • Su egzersizleri hem ağrılar giderilebilir hem de kişi doğuma hazırlanabilir
 • Pelvik tabanı güçlendirmek için özel bazı egzersizler yapılabilir

Kemik ağrısı nasıl teşhis edilir?

Bir doktorun, tedavi önermek için ağrının temel nedenini tanımlaması gerekir. Altta yatan nedenin tedavisi, ağrınızı büyük ölçüde azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Doktorunuz fiziksel bir muayene yapacak ve tıbbi geçmişinizi soracaktır. Doktorlarca sorulan bazı ortak sorular şunlardır:

 • Acı veya ağırı hangi bölgede yoğundur?
 • Acıyı ilk ne zaman gördünüz?
 • Acı zaman içinde daha da kötüleşiyor mu?
 • Kemik ağrısına eşlik eden başka belirtiler var mı?

Doktorunuz, vitamin eksiklikleri veya kanser belirteçleri aramak için kan testleri isteyebilir. Kan testleri ayrıca doktorunuzun kemik sağlığını etkileyebilecek enfeksiyonları ve adrenal bez bozukluklarını tespit etmesine yardımcı olabilir.

Kemik Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Doktor, kemik ağrısının nedenini belirlediğinde, altta yatan nedeni tedavi etmeye başlayacaklardır. Etkilenen bölgeyi olabildiğince dinlendirmeniz tavsiye edilebilir. Muhtemelen orta ila şiddetli kemik ağrısı için size bir ağrı kesici yazacaktır. Özellikle ayak kemik ağrısına ne iyi gelir diye soranların doktor tavsiyesine uyması önemlidir.

Doktorunuz bunun nedeninden emin değilse ve bir enfeksiyondan şüpheleniyorsa, sizi antibiyotiklere başlatacaklardır. Kemik ağrısı için tedavi seçenekleri şunlardır:

Ağrı Kesiciler

Ağrı kesiciler, kemik ağrısını azaltmak için en sık reçete edilen ilaçlar arasındadır, ancak altta yatan durumu tedavi etmezler. Kemik ağrısına iyi gelen ilaç mutlaka doktor tarafından yazılmalıdır.

Antibiyotikler

Eğer bir kemik enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz enfeksiyona neden olan mikropları öldürmek için güçlü antibiyotikler reçete edebilir. Antibiyotikler ve kas ağrısı ilaçları tablet şeklinde alınırlar.

Besin Takviyeleri

Osteoporozu olan kişilerin kalsiyum ve D vitamini düzeylerini geri yüklemeleri gerekir. Doktorunuz mineral eksikliğini tedavi etmek için besin takviyesi verecektir. Takviyeler sıvı, hap veya çiğnenebilir formda mevcuttur.

Kanser Tedavileri

Kanserden kaynaklanan kemik ağrısının tedavi edilmesi zordur. Doktor ağrıyı hafifletmek için öncelikle kanseri tedavi etmelidir.

Cerrahi Tedaviler

Enfeksiyon nedeniyle ölen kemik parçalarını çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Kırık kemikleri yeniden ayarlamak ve kanserin neden olduğu tümörleri çıkarmak için cerrahi de gerekebilir. Rekonstrüktif cerrahi, eklemlerin değiştirilebildiği veya ikame edildiği ciddi durumlarda kullanılabilir.

Kemik Ağrısı Nasıl Önlenebilir?

Güçlü, sağlıklı kemiklerin korunması kemik ağrısını önlemeyi kolaylaştırır. Kemik sağlığını korumak için şunları uygulamakta fayda vardır:

 • Sağlıklı bir egzersiz planı sürdürmek
 • Yeterli kalsiyum ve D vitamini almak
 • Çok fazla alkol tüketmemek
 • Sigara içmemek

Kemik sağlığının iyileştirilmesinin yanı sıra, kemik ağrısına neden olan yaralanmalardan da kaçınmak gerekir. Merdivenlerden yukarı veya aşağı inip çıkarken de dikkatli olunmalıdır. Spor aktiviteleri için, özellikle futbol ya da boks gibi sporlar için uygun koruyucu giysiler kullanılmalıdır.

İyileşmede ne olur?

Bilek Ağrısı ve sebepleri hususunda, kemik ağrısına neden olan konuyu iyileştirmek biraz zaman alır. İyileşme sırasında, etkilenen bölgeleri zorlamaktan kaçınmak ve darbelerden korumak gerekir. Etkilenen bölgeleri olabildiğince dinlendirmek ve daha fazla yaralanma riski varsa bölgeyi sabitlemek faydalı olabilir.

Kemik Ağrılarında Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Ciddi durumlar genellikle kemik ağrısının sebebidir. Hafif kemik ağrısı bile acil bir durumu gösterebilir. Birkaç gün içinde iyileşmeyen, açıklanamayan kemik ağrısıyla karşılaşırsanız doktorunuza danışın. Ayrıca, kemik ağrısı, kilo kaybı, iştah azalması veya genel yorgunluk eşlik ediyorsa bir doktora görünmelisiniz. Yaralanma sonucu ortaya çıkan kemik ağrısı da dikkatli takip edilmelidir. Direkt travmadan kemiğe kadar olan kırıklarda medikal tedavi gereklidir. Travma da sizi enfeksiyona yatkın hale getirir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.