Kıl Batmasının Evde Tedavisi

A+
A-
Kıl Batmasının Evde Tedavisi

Kıl batmasını evde tedavi etmek son derece önem arz eden bir uygulamadır. Kıl batması, başta önemsiz bir rahatsızlık gibi dursa da, kıl dönmesi gibi aşamalarda cerrahi operasyon gerektiren bir hal alabilmektedir. Kıl batmasının oluşmasını sağlayan pek çok etken vardır. Ancak bunlardan en yaygını, ölü deri hücrelerinin ve birikmiş sebumun kıl köklerini tıkamasıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman ilgili bölgede kızarma, şişme ve yanma hissedebilirsiniz.

Bu nedenle, kıl batması ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı ise, evde son derece güvenilir ve içinize sinen yöntemlerle tedavi etmeniz mümkün. Hiçbir yan etkisi bulunmayan ve kısa sürede etkili sonuç sağlayan doğal tedavi yöntemlerini sizler için derledik.

Ilık Kompres İle Kıl Batması Tedavisi

Ilık kompres, kıl batması tedavisi için uygulanabilecek en kolay ve pratik çözümdür. Nerede olursanız olun, bu tedavi yöntemini kolayca uygulayarak şikâyet ettiğiniz rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

Ilık kompresin buradaki etkisi, ilgili bölgeyi yumuşatarak kıl köklerini rahatlatmasıdır. Bu yöntemi efektif bir şekilde uygulamak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlardır:

 • Küçük bir havluyu ılık su dolu bir kaba batırarak ıslatın.
 • Islanan havluyu, kıl batması olan bölgeye koyun.
 • Önce 5 dakika beklettikten sonra ara verip aynı işlemi tekrar yapın.
 • Bu tedaviyi gün içinde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Deniz Tuzu İle Kıl Batması Tedavisi

Deniz tuzu, kıl batması için ılık kompresten çok daha etkili bir yöntemdir. Bu nedenle deniz tuzunu, ılık kompres ile yaptığınız tedaviden bir sonuç alamadığınız takdirde uygulamanız daha yararlı olacaktır.

Deniz tuzu, kıl batma tedavisinde peeling amacıyla kullanılır. Peeling, yüzeydeki ölü derileri atarak cilt yenilenmesini sağlayan bir işlemdir. Bu işlem için tanecikli yapıya sahip bir malzeme gerekmektedir. Deniz tuzu bu ihtiyacı karşılayarak kıl batmasının olduğu bölgedeki ölü derileri temizler. Ölü derilerin temizlenmesi ile kıl batmasının olduğu yerdeki tıkalı kıl kökleri açılır ve tedavi sağlanmış olur.

Deniz tuzu ile yapılan peeling aynı zamanda ciltte bulunan kiri ve birikmiş sebumu da atacaktır. Bu işlemi yapmak için izlemeniz gereken adımlar:

 • Deniz tuzunu bir miktar ıslatarak kıl batmasının yer aldığı bölgeye koyun.
 • Deniz tuzuyla ilgili bölgeye nazikçe masaj yaparak ölü deriyi arındırın.
 • İşlem bittikten sonra deniz tuzunu beş dakika kadar bekletin.
 • Bu yöntemi, gerek gördüğünüz takdirde kıl batması geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Kıl Batması Tedavisi

Elma sirkesi, biraz agresif yapısı olması sebebiyle dikkatli kullanılması gereken bir yöntemdir. Elma sirkesinin düşük pH derecesine sahip olması, kıl batması tedavisinde önemli bir görev alır. Bu asitlik, kıl batmasının oluştuğu bölgedeki mikrobu kırarak enflamasyonu azaltır.

Aynı zamanda kıl batmasının oluştuğu kıl kökünü temizleyerek şişliği yumuşatır. Elma sirkesini kıl batması tedavisinde kullanmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Bir parça pamuğu elma sirkesi dolu kaba batırarak kıl dönmesi görülen bölgeye bastırın.
 • 5 dakika boyunca, elma sirkesinin kıl köküne etki etmesini bekleyin.
 • Kıl batması problemi ortadan kalkana kadar günde 2 defa tekrarlayabilirsiniz.

Karbonat İle Kıl Batması Tedavisi

Karbonat da, kıl batması tedavisi için kullanılan etkili bir yöntemdir. Yemeklerde ve temizlikte sıklıkla kullanılan bir yöntem olan karbonat, kıl batması tedavisi için de kullanılabilir. Karbonatın kıl batması tedavisinde kullanılma nedeni, deniz tuzu ile aynıdır. Tanecikli özelliği sayesinde peeling olarak kullanılabilir.

Aynı zamanda karbonatın dezenfektan özelliği de kıl batması görülen ortamın arındırılmasında rol oynar. Karbonatı kullanarak kıl batmasını tedavi etmek için izlemeniz gerekenler şunlardır:

 • Bir kâse karbonatı bir çay kaşığı suyla ıslatarak macun haline getirin.
 • Hazırladığınız macunu ilgili bölgeye sürün.
 • Macunu ilgili bölgeye sürerek beş dakika kadar bekletin.
 • Etkili bir sonuç almak için bu yöntemi günde iki kere tekrarlamaya gayret edin.

Bu yöntemlerin hepsini deneyerek şikayetinize en iyi gelen yöntemi belirleyebilirsiniz. Tamamı doğal ve yan etkisiz yöntemler olması nedeniyle hiçbir olumsuzlukla karşılaşmazsınız. Ancak sahip olduğunuz kıl batması buradaki hiçbir yöntem ile tedavi edilemiyorsa en yakın zamanda bir doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.