Kirazın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Kirazın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kirazın faydalarıyla günlük hayatta sıklıkla karşılaşırız. Yaygın olarak tüketilen bir meyve olan kiraz, düzenli olarak tüketildiğinde insan sağlığı için oldukça olumlu etkiler meydana getirmektedir. Günlük hayatta şikayetçi olduğunuz pek çok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olan kiraz meyvesi, halk arasında mucize meyve olarak da anılmaktadır. Kirazın, insana sağladığı yararlar yalnızca meyve haliyle sınırlı değildir.

Kiraz sapı ve kiraz çekirdeğini tüketmek de uzun vadede birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yalnızca kiraz meyvesini düzenli olarak tüketerek sahip olabileceğiniz faydaları bu yazımız aracılığı ile sizlerle paylaşacağız. Kiraz meyvesini yakından tanımak isteyen bireylerin yazının devamını okuması yeterlidir.

Kiraz Nedir?

Kiraz, sıklıkla tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. Dönemsel olarak sık sık tüketilen bu meyve olan kirazın faydaları ve zararları hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle kirazı tanımanız gerekmektedir. Kiraz, gülgiller familyasında yer almaktadır. Oldukça şifalı olan bu meyve, aynı zamanda lezzetli olduğu için de tüketilmektedir.

Yetiştirilme esnasında titiz bir bakım gerektiren kirazın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden en meşhuru Edirne, Napolyon ve turfandadır. Ancak bunların dışında da onlarca farklı kiraz türü yetiştirilmektedir. Diğer birçok meyve ve sebze gibi mineral ve vitamin deposu olan kirazın her gün tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İçeriğindeki A, B ve C vitaminleri sayesinde kişiyi hastalıklara karşı korur.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kiraz, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok hastalığın önüne geçmektedir. Bu özellikleri bünyesinde barındıran kirazın, her birey tarafından düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde kirazın faydaları maddeler halinde şu şekildedir:

 • Kirazın en önemli özelliği antioksidan olmasıdır. Bu özelliği sayesinde toksinleri vücut dışına atmaya yardımcı olur.
 • Düzenli olarak kullanıldığında pek çok kanserin oluşmasını engeller.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde hafızada meydana gelen problemlerin giderilmesini sağlar.
 • Mevcut nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.
 • Diyabet riski olan kişiler tarafından düzenli olarak tüketildiğinde diyabet görülme ihtimalini azaltır.
 • Kiraz, cildi koruyarak yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hasta olmayı engeller.
 • Yatmadan birkaç saat önce tüketildiğinde uykuya geçişi kolaylaştırır.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde kolesterol hastalarının iyileşmesini sağlar.
 • Kirazın idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonları tedavi eder.
 • Vücuttaki mevcut ödemi dışarı atar.
 • Uykusuzluk şikâyeti olan bireylerin bu şikâyetini ortadan kaldırır.
 • Eklem ve kemik ağrısı çekenler tarafından tüketildiğinde bu ağrıları ortadan kaldırır.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını destekler.
 • Yağ yakıcı özelliği sayesinde bölgesel zayıflamaya yardımcı olur.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde kalp sağlığının korunmasını sağlar.

Yukarıda da bahsedildiği gibi, kirazın faydaları saymakla bitmiyor. Tüm bu faydalardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey her gün düzenli olarak kiraz tüketmektir.

Kirazın Zararları Nelerdir?

Kiraz, ölçülü bir şekilde tüketildiğinde oldukça yararlı bir meyvedir. Ancak her besinde olduğu gibi gereğinden fazla tüketimi olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Kirazın bu yan etkilerini yaşamamak için, kiraz tüketimine dair tavsiyeleri dikkate almanız gerekmektedir. Bunlar:

 • Kiraz, gün içinde gereğinden fazla tüketildiğinde midede şişliğe neden olabilir.
 • Kirazın aşırı tüketimi, mide bulantısı veya kusma etkilerine neden olabilmektedir.
 • Hassas bir cilde sahip olan vatandaşların kirazı cilt bakımında kullanması alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Gereğinden fazla tüketimi midede yanma veya ekşimeye neden olabilir.

Kirazın bu olumsuz etkilerinden kaçınmak için kiraz tüketimini belli bir ölçüde tutmanız gerekmektedir.

Kiraz Nasıl Tüketilmelidir?

Kirazı günlük beslenme rutinine uyarlamanın pek çok yolu vardır. Bu yöntemlerin başında, kirazı diğer tüm meyveler gibi çiğ olarak tüketmektir. Bunun dışında kiraz meyvesinden alacağınız verimi arttırmak için kiraz sapından yararlanabilirsiniz. Rahatsızlıklarınızın tedavisi için kiraz sapının faydalarından yararlanabilirsiniz. Bunun için, kuruttuğunuz kiraz saplarını çay olarak demlemeniz gerekmektedir. Kirazdan elde edeceğiniz kiraz yağının da insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Kirazdan kolayca kiraz yağı elde ederek günlük hayatınızda kullanabilirsiniz. Kiraz meyvesini günlük olarak tüketmek isteyen bireylerin bir avuçtan fazla tüketmemeye dikkat etmesi gerekmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM