Kırışık Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kırışık Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Buruşmuş cilde nasıl bakım yapılır sorusu özellikle etkili bir kırışıklık maskesi arayanların sık sık yönelttiği sorulardan biridir. Yüzde, göz kenarında oluşan ince çizgiler cildin doğal biyolojik bir süreci olduğu için bunun önlemini almak ve etkilerini azaltmak için bazı tarifler uygulanabilir. Siz de daha genç gözükmek ve cilt maskelerine yüksek fiyatlar vermek istemiyorsanız cilt bakımı nasıl olmalı blog yazılarına bakabilir ve doğal tarifleri uygulayabilirsiniz.

Yaşlanmanın en önemli belirtilerinden biri olan kırışıklıklar zaman zaman çok daha erken gözle görülür bir hale gelebilmektedir. Bu da cildin ve kişinin daha yaşlı ve yorgun gözükmesine neden olabilir. Estetisyenlere ve doktorlara tonlarca para harcamak yerine evinizde yapabileceğiniz tariflerle siz de kırışıklıkların önüne geçebilir ve doğal maskelerle farkı kısa sürede hissedebilirsiniz.

Kırışıklık İçin Uygulanabilecek Doğal Maskeler Nelerdir?

  • Mut yüz maskesi: Doğal yöntemlerle cildinizdeki kırışıklıkları yok etmek istiyorsanız mutlu yüz maskesini sadece muzla hazırlayabilirsiniz. Püre haline getirdiğiniz muzu 30 dakika boyunca cildinizde bekletmeniz yeterli olacaktır.
  • Çiğ badem maskesi: çiğ badem ve çiğ süt ile hazırlayacağınız bu maske yaklaşık olarak 20-25 dakika ciltte dursa yeterli olacaktır. Ilık suyla cildi yıkadığınız zaman kırışıklığa etkisini kısa sürede göreceksiniz.
  • Aloe Vera maskesi: Pek çok cilt sorununa iyi gelen aloe vera kırışıklıklar için de bire birdir. Bunun için aloe vera jeli, 1 kapsül e vitamini yağı yeterli olacaktır. Karışımı cildinizde yarım saat tutmanız önerilir.
  • Avokado ve keten tohumu maskesi: tarifinde cilt için yararlı pek çok besinin bulunduğu bu maske antioksidan içerdiği ve hasarlı hücreleri önerdiği için çok fazla tercih edilmektedir. İçerisinde avokado, keten tohumu, bal ve süt kreması vardır.
  • Ananas suyu maskesi: doğal bir kırışıklık giderici besin olan ananas, farklı cilt tiplerine uygun hazırlanan maskelerde de kullanılır. Bu kolay ve pratik maske için ananası yumuşak bir kıvama getirmeniz ve 20 dakika bekletmeniz yeterlidir. Her gün 1 kere tekrarladığınız zaman kırışıklıklarınızda gözle görülür bir fark göreceksiniz.
  • Ballı domatesli yüz maskesi: özellikle alındaki yaşlılık çizgilerinden kurtulmak isteyenler için önerilen bu maske domates ve balla yapılır. Antioksidan özelliği taşır ve cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılabilir.
  • Sandal ağacı yüz maskesi: antik çağlardan beri cilt bakımı için kullanılan sandal ağacını cilt kırışıklığı için de kullanabilirsiniz. Bu tozun içerisine gül suyu katmanız karışım için yeterli olacaktır.

Kırışık Ciltlerin Bakımından Maksimum Verim Almak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yukarıda saydığımız her biri birbirinden farklı doğal besinlerle hazırlanan kırışıklık önleyici maskeler başlı başına yeterli olmayabilir. Çünkü günlük cilt bakımı sıralaması dışında dikkat edilmesi gereken farklı hususlar da vardır. Öncelikle sigara içmek, çok fazla strese maruz kalmak ve düzensiz bir yaşam tarzına sahip olmak cildinizin çok daha kısa sürede yaşlanmasına neden olacaktır. Uyku eksikliği çekmek ve sigara içmek de cildinizin daha kısa sürede kırışık olmasını sağlar.

Hızlı kilo vermeniz, cildiniz için bakım uygulamamanız ya da cildinize yanlış bakım uygulamanız da cildinizin kırışık olmasını sağlayacağı için son derece tehlikelidir. Ayrıca genetik faktörlerin de yaşlanmada etkili olduğu gözlemlenmektedir. Cildi tahrip eden unsurlardan mümkün olduğu kadar çok uzak durmalı ve zaman zaman cilt bakımınızı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Cildinizin düzenli olarak bakıma ihtiyacı olduğunu bilerek hareket etmeli ve sizin yorgun gösterecek tüm etkilerden de kaçınmalısınız.

Cilt Temizliği Erken Yaşlanma Belirtilerinden Kaçınmak İçin Önemli

Sağlıklı bir cildin temel unsuru olan temizlik sadece problemsiz bir cilt için değil, aynı zamanda pürüzsüz bir cilt için de gereklidir. Temiz tutulan ciltler akne, siyah nokta gibi unsurları barındırmayacağından diğer cilt problemlerinin de önüne geçilmesine neden olur. Bu da dolaylı olarak cildinizin daha geç yaşlanacağı anlamına gelir. Gün için maruz kalınan sigara dumanı, kirli hava, egzoz ve daha sayabileceğimiz bir çok etken cildinizi yıpratacaktır.

Bu nedenle gün sonunda muhakkak cildinizi duru suyla yıkamalı ve cilt tipinize uygun bakım kremlerini, maskelerini düzenli aralıklarla kullanmalısınız diyebiliriz. 30 yaş cilt bakımı gibi farklı yaşlara ait farklı cilt bakım uygulamaları olduğunu da unutmamalısınız.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM