Kış Aylarında İstanbul’da Yapılacak En Güzel 5 Aktivite

Kış Aylarında İstanbul’da Yapılacak En Güzel 5 Aktivite

Kış aylarında İstanbul’da yapılacak aktiviteler sayesinde, havalar çok soğuk olduğunda bile rahatlıkla gezebilir ve boş zamanlarınızı en dolu şekilde değerlendirebilirsiniz. Müzeler, doğal güzellikler ve yemek önerileri ile dolu yazımızda mutlaka kendinize uygun etkinlikler bulacaksınız.

Müzeleri Gezin!

İstanbul son derece tarihi bir şehir olduğu için çok sayıda müze de bulunmaktadır. İstanbul’da yapılacak aktiviteler arasında ilk başta İstanbul’daki müzeler gelmektedir. İlk olarak 2001 yılında kurulan Sakıp Sabancı Müzesi’nden söz edeceğiz. İstanbul’un en lüks müzelerinden biri olan Sakıp Sabancı Müzesi, klasik eserlerle dolu harika bir koleksiyona sahiptir. Emirgan’da bulunan Atlı Köşk’te yer alan müzede Rodin, Picasso ve Anish Kapoor gibi büyük sanatçıların eserleri sergilenmektedir. Hatta bu eserleri Türkiye’nin hiçbir müzesinde bulamayacağınız için mutlaka uğramalısınız.

2004 yılında açılan İstanbul Modern de, Türkiye’deki ilk çağdaş sanat müzesi olarak bilinmektedir. Tophane’de bulunan müze, eski Antrepo binasında yer almaktadır. Güncel eserlerle harika bir tasarıma sahip olan müzede ağırlıklı olarak resim ya da fotoğraflar bulabilirsiniz.

1891 yılında Osman Hamdi Bey tarafından kurulan İstanbul Arkeoloji müzesi de buram buram tarih ve kültür kokan müzeler arasında yer almaktadır. Müzede 1000 civarında eser bulunurken bunların büyük bir çoğunluğu Osmanlı mimarisinden kalan eserlerdir. Ayrıca Afrika’ya kadar farklı milletlerin eserlerini de bulabilirsiniz. Müze, Gülhane’de yer almaktadır.

Borusan Contemporary müzesi ise Rumelihisarı’nda yer almaktadır. Perili Köşk olarak bilinen binada konumlanan müze, İstanbul’un en modern ve güncel müzelerinden bir tanesidir. Hafta içi ofis olarak kullanıldığı için eğer Borusan Contemporary’e gitmek isterseniz aslında İstanbul’da hafta sonu ne yapılır sorusuna da yanıt vermiş olursunuz. Zira müze yalnızca hafta sonları ziyaretçi kabul etmektedir.

Pi Artworks ise yine modern çağın müze anlayışı kapsamında 1998 yılında açılan müzelerden bir tanesidir. Galatasaray’da bulunan bu müzede de hem Türk hem de yabancı pek çok sanatçının tasarımları modern bir şekilde sergilenmektedir.

İstanbul’u Görkemli Tepelerinden Seyredin!

İstanbul’un muazzam manzarasına daha geniş bir açıdan bakmak istiyorsanız, İstanbul’un birbirinden ünlü tepelerini ziyaret etmeli ve bu harika manzaranın tadını çıkarmalısınız. İlk olarak Yoros Kalesi ile başlarsak, yeşil doğası ve balıkçı tekneleri ile kendinizi tam bir sahil kasabasında hissedebilirsiniz. Yoros Tepesi, İstanbul’u ayaklarının altında hissetmek isteyenler için en iyi seçimlerden biri olacaktır.

Pierre Loti tepesi de İstanbul’a yeni gelenlerin, şehrin büyülü manzarasını seyretmesi için ilk tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir. Haliç’in kartpostallarda gördüğümüz o ünlü panorama görüntüsü için Pierre Loti Tepesi efsane bir seçim olacaktır. Tepeye çıkmak için Eyüp Sultan Cami yanından teleferikler çalışmaktadır. Böylece tepeye ulaşana kadar da manzarayı izleme fırsatı bulursunuz. Daha sonrasında da tepede yer alan kafede sıcak bir şeyler içerek kışın tadını çıkarabilirsiniz.

Yıllardır eskimeyen ve hala İstanbul’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda olan Çamlıca Tepesi de unutulmaması gereken tepelerden bir tanesidir. 268 metre yüksekliği bulunan bu tepeden mutlaka İstanbul’u seyretmelisiniz. Çünkü bu tepeden hem Anadolu hem de Avrupa yakalarını mükemmel bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca sadece gündüz saatlerinde değil gece saatlerinde de ışıkların dansını buradan izleyebilirsiniz.

Boğaz’a Karşı Balık Yiyin!

İstanbul denince herkesin aklına ilk olarak İstanbul Boğazı gelmektedir. Kışın İstanbul’da yapılacak aktiviteler arasında da İstanbul Boğazı’na karşı balık yemek yine ilk sıralarda yer almaktadır. Birbirinden ünlü balık restoranlarından birini seçerek, kendinizi denizin ortasında hissedebilirsiniz. Üstelik balıklar da taze olacağı için mükemmel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Kış aylarında Boğaz keyfi yapmak, yaz aylarına göre daha güzel olmaktadır. Bunun en temel sebebi ise özellikle karlı havalarda İstanbul Boğazı’nın harika bir manzaraya sahip olmasıdır. Mutlaka bu manzaraya karşı, İstanbul’un lezzetli balıklarının tadına bakmalısınız.

İstanbul’un Tarihi Hamamlarını Keşfedin!

İstanbul pek çok yeri ile meşhur olduğu gibi hamamlarıyla da asından sıklıkla söz ettirmektedir. 1557 yılında yapılan ve özellikle yabancı turistlerin gözdesi olan Süleymaniye Hamamı, adını da aldığı Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine yapılmıştır. 1924 yılında kapatılan hamam 2004 yılında restorasyonunun tamamlanması üzerine tekrar açılarak hizmet vermeye başlamıştır. Tek sorun çok fazla kapasitesi olmamasıdır. Bu nedenle gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca çay – kahve gibi servisleri de bulunmaktadır.

Cağaloğlu Hamamı da 1741 yılında yapılan tarihi hamamlardan bir tanesidir. Kış aylarının yorgunluğunu atabileceğiniz bu harika hamam, Yerebatan Caddesi üzerinde bulunmaktadır. İçerisinde Osmanlı mimarisinden esintileri bulabileceğiniz hamam, Ayasofya Camii’ne gelir sağlamak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca içerisinde pek çok masaj çeşidi ve restoran da bulunmaktadır.

Bir başka tarihi hamam ise Cağaloğlu Hamamı’na oldukça yakın bir mesafede bulunan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’dır. 450 yıllık tarihi ile dikkat çeken bu harika hamamda, tamamı eğitimli tellaklar çalıştığı için profesyonel bir masaj hizmeti alabilirsiniz. Osmanlı kültürünü ve mimarisini taşıdığı için hamamda şerbet, çay, ceviz ve lokum gibi ikramlar da bulunmaktadır. Özellikle yabancı turistlerin en çok tercih ettiği hamamlardan bir tanesi olarak bilinen bu hamama mutlaka bir şans vermeli ve kışın yapılacak aktiviteler listenize eklemelisiniz.

Çemberlitaş Hamamı ile devam edecek olursak, Mimar Sinan imzalı bu tarihi hamam 430 yıllık bir kültürel miras olarak bilinmektedir. Hint Baş masajı, kil maskesi ve Aromaterapik yağ masajı gibi çok farklı hizmetleri bulunan hamamda Gelin Hamamı etkinlikleri de yapılmaktadır. Önceden rezervasyon yaptırarak Gelin Hamamı hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Gelin Hamamı kapsamında sadece eğlence değil ayrıca yemek servisi de bulunmaktadır.

İstanbul’un Yeraltı Güzelliklerinin Tadını Çıkarın!

İstanbul tarihte çok sayıda devlete başkentlik yaptığı için, o zamanlardan harika tarihi miraslar kalmıştır. Bunlardan biri de o zamanların su ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan ve günümüzde de kültürel turizm için önemli bir yere sahip olan sarnıçlardır.

İstanbul’da Yerebatan, Nuruosmaniye, Binbirdirek ve Hipodrom isimleri ile çok sayıda sarnıç bulunmaktadır.

İlk olarak bunlar arasında en popülerlerinden biri olan Yerebatan sarnıcına baktığımızda, bugüne kadar 1 milyondan fazla kişinin burayı ziyaret ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca en büyük sarnıç unvanına da sahiptir. Yerebatan sarnıcı, M.S 475 yılında çıkan bir yangında yok olan bazilika üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle Bazilika sarnıcı olarak da bilinmektedir.

İstanbul’un en büyük ikinci sarnıcı ise harika mimarisi ile ön plana çıkan Binbirdirek sarnıcıdır. 16.yüzyıldan sonra atölye olarak kullanılan sarnıç günümüzde de İstabul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Bakırköy’de yer alan Fildamı sarnıcı ise İmparator Valens döneminde inşa edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Hatta günümüzde çok sayıda etkinlik de burada düzenlenmektedir.

Nuruosmaniye sarnıcı ise henüz 2013 yılında Nuruosmaniye Camii’nin restore edilmesi sırasında ortaya çıkmıştır. 270 yıllık tarihe sahip olan bu sarnıç da toplamda 825 metre kare kullanım alanı ile birlikte 2.042 metre büyüklüğe sahiptir. Toplamda 12 oda ve 19 bölümden oluşan sarnıçta pek çok farklı mimari teknikleri kullanılmıştır. Bu açıdan da tam bir kültür ve tarih mirasıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.