Kış Tatili için İstanbul’a En Yakın 4 Yer Önerisi

Kış Tatili için İstanbul’a En Yakın 4 Yer Önerisi

İstanbul’a yakın kış tatil yerleri ile kışın da tatil yapmayı sevenler güzel vakit geçirebilmektedirler. Kış tatilleri yaz tatilleri kadar rağbet görmeseler de kış mevsiminin de ayrı bir güzelliği var. Bazı yerlerin doğası kış tatili için çok idealdir. Bunlardan 4 tanesi hakkında aşağıda bilgi verilmektedir.

Abant

İstanbul’a yakın kış tatili yerleri listesinde size önerebileceğimiz en güzel doğal yerler arasında Abant bulunmaktadır. Abant adeta bir doğa harikasıdır. Yaz döneminde de çok güzel olmasına rağmen burası kışın çok farklı bir atmosfere bürünmektedir. Abant Bolu’ya bağlıdır.

Abant Gölü kış mevsiminde karlarla kaplanmaktadır. Gölün görüntüsü çok etkileyicidir. Abant’ta bu göl sonbaharda da çok güzel görünmektedir. Turuncu ve sarı yapraklarla kaplanır; gölü izlemeye doyum olmamaktadır. Göl güzelliği, sakinliği ve yaydığı huzuru ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Kış aylarında ise evler, göller ve ormanlar bembeyaz bir örtü ile kaplanır. Abant kış tatili için birçok insanı çeker çünkü masalsı bir atmosfer sunar. Lapa lapa kar yağan bir bölgedir ve romantik yürüyüşü sevenler için çok ideal bir ortam sunar.

Abant’ta mangal keyfi de yapılabilir. Özellikle kış aylarında mangal yapmak; muhteşem manzara ve bembeyaz doğa ile çok daha güzeldir. İstanbul’da yaşayanlar genellikle sömestr tatilinde şehre yakın olan Bolu Abant’a tatil için gelmektedirler.

Sömestr tatillerinin yanı sıra Abant yılbaşı tatillerinin de vazgeçilmez yerleri arasındadır. Kış tatili için İstanbulların en önde gelen alternatiflerinden biri Abant’tır.

Abant’ta kışın yapabilecekleriniz şunlardır:

 • Kayak merkezi bulunmaktadır. Abant’ta kayak yapmak çok keyiflidir.
 • Ünlü gölünün çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Yılbaşı partileri için idealdir.
 • Şömine ve karlı manzara ikilisinin en güzel olduğu yerlerden biridir.
 • Fotoğraflık manzara fazladır. Birçok fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Kapalı havuzların göl manzarası vardır. Burada yüzülebilir.
 • Kayak merkezine alternatifler de mevcuttur. Bot veya kızak gibi araçlarla yamaç aşağı kayılabilir.

Abant’ta kış tatili yapmak için birkaç ay önceden oda ayırtmak gerekebilmektedir. Özellikle yılbaşı veya sömestr gibi özel tatil zamanlarında gidiyorsanız burası kalabalık olmaktadır. Yer bulmak zorlaşabilir.

 Sapanca

İstanbul’a yakın kışın gezilecek yerler arasında Sapanca oldukça iyi bir seçenektir. İstanbul’a mesafesi ise yaklaşık 137 km’dir. Özellikle sömestr tatilinde en çok tercih edilen kışlık tatil yerlerinden biridir. Çocuklarla ve ailece gitmek için ideal koşulları sunmaktadır.

Sapanca da Abant gibi her mevsim güzel olan ve tatil yapılabilecek yerlerden bir tanesidir. Kışın ayrı bir güzelliğinin olduğunu belirtmek gerekir. Sapanca’nın yakınlarında da başka kışlık tatil yerleri bulunmaktadır. Bunlar oldukça yakın mesafededir. Sapanca’da görebileceğiniz yerlerin başında şunlar gelmektedir:

 • Kurtköy ve Kırkpınar’daki alabalık çiftlikleri
 • Dağ ve göl manzaralı piknik yerleri
 • Kartepe Kayak Merkezi
 • Akçay, Şükriye, Hacımercan, Mahmudiye, Fevziye vb. köyler
 • Seralar ve fidanlıklar

Kartepe Kayak Merkezi en popüler yerler arasındadır ve dağın en tepesinde harika bir gün geçirmek için idealdir. Kayak sevenlerin Türkiye’de en çok sevdiği dağlardan biri burasıdır. Sapanca’nın hemen yamacında yer almaktadır.

Doğada doya doya vakit geçirmek ve manzara izleyip piknik yapmak için birçok yer vardır. Aynı zamanda Sapanca vadilerindeki köyleri de gezebilirsiniz. Fidanlıklar ve seralar ise Sapanca’da görülmeye değer diğer yerlerdendir.

Sapanca tarihi açıdan da zenginliklerle dolu bir yerdir. Tarihi milattan önce 1200’lü yıllara dayanmaktadır. İpek Yolu üzerinde bulunması da Sapanca’nın diğer bir özelliğidir. Vecihi Kapısı tarihe meraklı olanlar için ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Burası Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Rahime Sultan gibi başka birçok eser de Sapanca’dadır.

Sapanca’da çok eğleneceğiniz ve heyecan duyacağınız aktiviteler de yapmanız mümkündür. Örneğin Paintball en moda olanlarından biridir. Ayrıca ATV kiralayabilir ve Sapanca’yı gezebilirsiniz. Doğa turları ATV ile çok daha heyecanlı geçecektir. Off Road aktiviteleri de bulunmaktadır.

Ağva

İstanbul’a yakın kışlık tatil yerleri tavsiye listesinde Ağva da bulunmaktadır. Ağva her mevsim çok güzeldir ve İstanbulların en sevdikleri doğa yerlerindendir. Ağva’ya kışın hafta sonlarında, sömestr tatilinde ve yılbaşında sıklıkla gidilmektedir.

Ağva kaçamak yapmak için de çok ideal bir yerdir. İstanbul’un karmaşasından uzaklaşmak ve doğada sessiz sakin zaman geçirmek için kısa bir mesafe gitmek yeterlidir. Bu nedenle fazla plan yapmadan da kısa bir kaçamak için bile Ağva’ya gidilebilir.

Ağva, kış mevsiminde Karadeniz ikliminin özelliklerini göstermektedir. Karadeniz soğuğu bölgeyi hakimiyeti altına alır. Ağva kışın karlıdır ve doğası büyüleyici bir görüntüye kavuşmaktadır. Özellikle de Yeşilçay ve Göksu karlı havalarda görülmeye değer! Manzara muhteşemdir; romantik yürüyüşler için çok güzel bir atmosfer oluşur.

Ağva’da kış tatilinde yapabileceklerinizden bazıları şunlardır:

 • Nehir kenarında yürüyüş yapabilir, temiz havanın tadını çıkartabilirsiniz
 • Yılbaşında tatil yapmak için çok güzel bir yerdir
 • Kartopu oynanacak kadar yoğun kar yağışı olmaktadır
 • Yamaçlarından bot veya kızak gibi araçlarla kayılabilir
 • Ağva fotoğraf çekmek için harika manzaralara sahiptir
 • Şömine başında vakit geçirmeyi sevenler için çok iyi bir seçenektir
 • Ağva’da yemek yerlerinin nehir manzarası vardır

Ağva otelleri İstanbullular tarafından yoğun ilgi görmektedir. İstanbul kışlık tatil yerleri arasında olan Ağva özellikle özel günlerde ve dönemlerde çok yoğundur. Bu nedenle önceden yer ayırtmak avantajlı olmaktadır. İstanbul’a kısa mesafede bulunan Ağva gözde bir kış tatili yeridir.

Maşukiye

Kışlık tatil yerleri İstanbul arasında Maşukiye’yi unutmamak gerekir. Buranın doğası ve manzarası büyüleyicidir. Özellikle doğa yürüyüşleri yapmak için Maşukiye son derece güzel bir yerdir. Maşukiye’nin en meşhur yerleri balık restoranlarıdır. Balık yemeyi ve keyif yapmayı sevenler Maşukiye’ye kışın gidebilirler.

Maşukiye İstanbul’a yalnızca 1,5 saatlik bir mesafededir. Günübirlik tatil de yapılabilir. Maşukiye’nin doğa güzelliği büyük şehir stresinden insanları kendine çekmektedir. Maşukiye ismen Alabalık anlamına gelmektedir; bu nedenle Maşukiye’nin bir diğer ismi de Alabalık Vadisi’dir.

Maşukiye’de yapılabilecek en güzel şeylerden biri nefis manzara eşliğinde Alabalık yemektir; bunun için de kazıklarla dere üzerine kurulmuş olan masalar kullanılabilir. Buranın Alabalığı özellikle kiremitte çok lezzetli yapılmaktadır.

Dere kenarında balık yerken Maşukiye’deki kuşların sesiyle huzur bulacaksınız. Bu keyfi mutlaka yaşamak isteyenler Maşukiye restoranlarını değerlendirmektedirler. Ayrıca Maşukiye’de köy peyniri güveçte yapılmaktadır; bu şekilde hazırlanan peynir çok meşhurdur.

Bölgede bir diğer ünlü yemek de fırında mantardır. Maşukiye’ye gidildiğinde tadılmadan dönülmemesi gereken yiyeceklerden bir tanesidir.

Gezmek için en güzel yerlerinden bir tanesi vadinin tepelerindedir. Bu bölgedeki doğa görüntüleri harikadır. Bol bol fotoğraf çekebilir, doğanın tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Vadinin tepelerine yürüyüş yapabilirsiniz ancak bu oldukça yorucudur. Bu nedenle araçla çıkmayı da tercih edebilirsiniz.

Maşukiye doğası kışın karlar altında kalmaktadır; özellikle tepelerde bunu daha rahat görebilirsiniz. Hava tertemizdir. Aynı zamanda Maşukiye Kartepe’ye de yakındır. Maşukiye’de hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır. Özellikler hamaklar ve kiremit kaplar yöresel eşyalardandır.

İzmit-Adapazarı üzerinden Maşukiye’ye varılabilmektedir. Maşukiye yoluna girildiğinde yolun üzerinde birçok ağaç görebilirsiniz. Sağlı sollu ağaçlarla kaplı bir yol üzerinden ilerlemeye devam edilmektedir. Bu yolun üzerinde ise çok sayıda Alabalık restoranı, et ve mangal yapan yerler bulunmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.