Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Soğuk havada cilt bakımı yapmak cildinizi pek çok olumsuz etkiden koruyacak ve önlem niteliğinde olacaktır. Değişen hava koşulları nedeniyle özellikle cildi son derece hassas olan kişilerde ciltte bazı tahrişler meydana gelebilir. Bilhassa sert rüzgarlar ve klimalı yerden doğrudan soğuğa geçiş gibi ani ısı değişimleri cildi zorlamaktadır. Bu nedenle kışın cildi nasıl korumanız gerektiğini bilmeli ve buna göre önleminizi almanız gerekmektedir.

Kışın Cildin Alabileceği Zararlar Nelerdir?

Kış aylarında havaların da soğumasıyla beraber vücut ısısı da düşer. Bu nedenle kan dolaşımı ısıyı koruyabilmek için azalır ve ter bezleriniz, yağ bezleriniz de yaza oranla daha yavaş çalışır. Özellikle kan dolaşımının yavaşlaması cilt üzerinde farklı değişimlere yol açar. Çünkü cilde gerekli olan antioksidanlar ve besleyici maddeler cilde daha yavaş ulaşır. Tüm bu etkiler de ciltte kendisini hassaslaşma, kızarma, kaşınma, renk değiştirme şeklinde gösterebilir.

Ayrıca kışın ciltte lipid bariyeri olarak adlandırdığımız koruyucu tabaka da daha çok incelir. Cilt daha sıkı olduğundan esnekliğini kaybeder. Bu da pullanma ve çatlama gibi zararların daha çok görülmesine neden olur. Tüm bu süreçlerde cilt korunmazsa kişide daha erken yaşlanma belirtileri meydana gelebilir ve cilt daha kısa sürede yaşlanır.

Cildinizin erken yaşlanmasını istemiyorsanız lipid tabakasını destekleyecek önlemler almalı ve cildinizin yaşlanmasının önüne geçmelisiniz. Ayrıca her cilt tipinin soğuk havada uğradığı tahribatından birbirinden farklı olabileceğini de unutmamanız gerekir. Örneğin yağlı ciltler daha az yağlanır ve kurumaya yatkın olur, kuru ciltler ağrılı bir hassaslaşma süresine girebilir ve benzeri örnekler verilebilir. Bu nedenle muhakkak önlem almalı, cilt bakım ürünleri, doğal takviyelerle kışın cilt bakımı asla ihmal edilmemelidir.

Kışın Cildi Korumak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kışın cildinizi korumak için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Temizlik cilt bakımında temel etkendir. Kurumaya engel olmak için daha çok yağlı sabunlar kullanabilir ve jel şeklindeki temizleyicilerden satın alabilirsiniz.
  • Yüzünüzü kışın mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Bunun için vazelin ve gliserin gibi nemlendiriciler de kullanabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar her banyodan sonra nemlendirici uygulamasını yapın.
  • Peeling yapmak da retinotik asit ve salisilik asit içeren bir jel sürmekten ibaret olduğu için derinin ölü tabakası daha kısa sürede yenilenecektir.
  • Kışın cildinizi güneşten korumanız gerekmediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her ne kadar etkisi yaz kadar hissedilmese de kışın da cildinizi güneşten korumaya devam etmeli ve ışığa duyarlı güneş kremleri kullanmalısınız.
  • Özellikle belirli bir yaştan sonra daha çok kullanıldığını söyleyebileceğimiz anti anging kremler de çok fazla işe yaramaktadır. Çünkü içerisinde retinoik aist, askorbik asit, krem, serum, gibi maddeler vardır ve tablet formatında da uygulanırsa cildin daha geç yaşlanmasına yardımcı olacaktır.
  • Soğuk havalarda sadece yüzünüzü değil el ve ayaklarınızı da nemlendirmeyi unutmamalısınız.
  • Kışın yediğiniz besinler de doğrudan cildinize etki edecektir. Bu nedenle özellikle A, E ve C vitamini almaya özen göstermeli, bakır, demir ve çinko içeren yiyecekleri birden kesmemelisiniz. Karbonhidrat kısıtlamasını da ayarında yapmanız önerilir.
  • Islak bir ciltle soğuğa çıkmayın. Her ne kadar sıcak banyo cazip dursa da bu lipid tabakasını zayıflatacağından sıcaklık derecesini yüksek tutmayın ya da banyo sürenizi kısaltın.
  • Dudaklarınızı da gece nemlendirmeyi unutmamalısınız. Bu sayede dudak çevresi çatlamalarının önüne geçmiş olursunuz.

Cilt Nasıl Temizlenmelidir?

Cilt temizliği hem yazın hem de kışın mevsim fark etmeksizin yapılması gereken işlemlerin başında gelir. Çünkü bu sayede cildiniz devamlı temiz kaldığından sivilce ve benzeri cilt sorunlarının da önüne geçmiş olacaksınız. Kışın yorgun düşen cildinizi temizlemeniz ve kirlerden arınmanız için sıcak suyla yüzünüzü yıkadıktan sonra gözeneklerinizin daha çok açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir temizleme jeli ile masaj yaparak da gözeneklerinizi açabilirsiniz.

Daha sıkı bir cilde sahip olmak istiyorsanız yüzünüzü yıkadıktan sonra suyu soğuğa getirebilirsiniz. Bitirişte cildinizin soğuk suya temas etmesi cildinizi sıkılaştıracak ve gözeneklerinizi de kapatacaktır. Sonrasında muhakkak nemlendirmeyi ve bol su tüketmeyi de unutmamanız gerekir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.