Kivinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir? Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Kivinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir? Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kivinin faydalarını bilmek, kivi tüketerek mevcut hastalıklarımızın tedavisini sağlamayı kolaylaştırmaktadır. Kivi, ülkemizde yaygın olarak tüketilen meyvelerden biri değildir. Bu nedenle, sahip olduğu vitamin ve mineraller gerektiği kadar verimli kullanılmamaktadır. Kivinin tüketimini yaygınlaştırmak ve günlük beslenme alışkanlığına eklemek için bu meyveyi tanımamız gerekmektedir.

Kivinin yapısını ve içeriğini yakından tanıyarak bu meyvenin gerekliliğini kavrayabiliriz. Düzenli olarak kivi tüketen bireyler, sahip oldukları rahatsızlıkların tedavisi için doğal bir yöntem uygulamış olur. Ölçülü tüketildiğinde herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu doğal tedavi yöntemi, ilaç tedavilerine göre çok daha etkilidir. Kivinin faydaları ve zararlarını, iyi geldiği hastalıları öğrenmek için yazımızın devamını okumanız yeterlidir.

Kivi Nedir?

Daha önce de üzerinde durulduğu gibi kivi nedir sorusunun cevabı, ülkemizde yaygın olarak bilinmemektedir. Bunun en önemli nedeni, hala Türkiye’de doğal kivi yetiştiriciliğinin yapılmamasıdır. Çeşitli seralarda kısıtlı olarak yapılan kivi yetiştiriciliği, kivinin hak ettiği oranda tüketilmesine yetmemektedir.

Mucize etkileri olan kivinin içeriği oldukça zengindir. Bu zengin içeriği sayesinde düzenli olarak kivi tüketmek, gün içinde ihtiyacımız olan değerlerin alınmasını sağlamaktadır. Ana vatanı Çin olan meyvenin tropikal iklimlerde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özellikle Avrupa’da yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. Kivinin, yaygın olarak bilinen birçok türü bulunmaktadır. Bunlar Haywaert, Monty, Matua, Allison ve Tomourı’dır. Kivinin içeriğindeki vitaminler A, E, K ve C vitaminleridir.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kiviyi günlük hayatında düzenli olarak tüketmeye karar veren bireylerin, bilmesi gereken bazı özellikler yer almaktadır. Bireyler, kivinin hangi olumlu etkiler meydana getirdiğini öğrenerek bu etkilerden en efektif şekilde yararlanabilir. Düzenli olarak kivi tükettiğinizde sahip olabileceğiniz faydalar sırasıyla şu şekildedir:

 • Kivi, içeriğindeki lifler sayesinde sindirim sistemini düzenleyerek sindirim sistemi rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Midedeki asit oranını düzenleyerek mide duvarını korur.
 • Kivi, içeriğindeki elementler sayesinde kan basıncını dengede tutmaya yardımcı olur.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar.
 • Kivi, antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin korunmasını ve onarılmasını sağlar.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede doğal bir antibiyotik vazifesi görerek hasta olmanızı engeller.
 • Her gün düzenli olarak kivi tüketmek kanın pıhtılaşma oranını düşürmektedir.
 • Kivinin cilde faydaları da, düzenli tüketildiği takdirde gözlenebilmektedir.
 • Diyabet hastaları tarafından tüketildiğinde kan şekerini dengeler.
 • Özellikle ilerleyen yaşlarda etkisini gösteren makulo dejenerasyonunu engeller.
 • Göz problemlerinin tedavisini sağlayarak daha iyi görmenizi sağlar.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde, pek çok kanserin oluşumunu engellemektedir.
 • Kivi tüketmek, cilt rahatsızlıklarının önüne geçerek daha sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.
 • Bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonları önler.
 • Bağırsak hareketlerini düzenleyerek zayıflamaya yardımcı olur.
 • Kivi akciğer sağlığını sağlayarak astım ve bronşit gibi hastalıklarının meydana gelmesini engeller.
 • Hamile kadınlar tarafından tüketildiğinde doğumu kolaylaştırıcı etki göstermektedir.
 • Saçların dökülmesini engeller.

Kivinin Zararları Nelerdir?

Kivi, tüketimde aşırıya kaçılmadığı takdirde faydalı bir besindir. Meyve ve sebzelerin doğal tedavi yöntemlerinde kullanımının giderek arttığı dönemde, kivinin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ancak, kivinin nasıl ve ne kadar tüketilmesi gerektiğini bilmemek, bazı olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu durumlar şunlardır:

 • Kivinin gereğinden fazla tüketimi ishal veya kabızlık gibi bağırsak problemlerine neden olabilmektedir.
 • Aşırı kivi tüketimi, ciltte kaşıntı, kızarma, döküntü gibi dermatik rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Bunların dışında, kivi meyvesine alerjisi olan bireylerin kivi tüketiminden kesinlikle kaçınması gerekmektedir. Aksi halde dil ve dudakta şişme, mide şişkinliği, görme bozukluğu gibi etkilere yol açabilmektedir.

Kivi Nasıl Tüketilmelidir?

Kivinin her tüketim şeklinde ayrı bir faydası bulunmaktadır. Normal meyveler gibi bir bütün halinde tüketildiğinde elde edilen faydalarla, kivi kabuğunun faydaları birbirinden farklıdır. Bu nedenle, kiviyi günlük beslenme rutinine dahil eden bireylerin, kivi kabuğunu da kullanmayı alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir.

Bunun için izlenebilen yöntemlerin başında, bitki çaylarına kivi kabuğu ilave etmek gelmektedir. Ancak bunların dışında da kivi kabuğundan günlük hayatınızda yararlanabilirsiniz. Kivi meyvesini tüketebilmenin bir diğer yolu ise, tatlıların ve keklerin içerisine kivi ilave etmektir. Bu sayede gün içinde kolaylıkla kivi tüketebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.