Kramp Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Kramp Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Kramp ağrısının neden meydana geldiği nasıl geçeceği ve ağrıya neyin iyi geleceği sürekli kramp ağrısı yaşayanlar oldukça merak edilen konu başlıklarıdır. Kramplar oldukça yaygın olarak ve çoğu zaman da zararsız olarak nitelendirilen kasılmalar olsa da başta vücuttaki bazı eksiklikler olmak üzere bazı hastalıkların da habercisi niteliğinde olabilir. İnsanların %96’sının hayatlarında en az bir kere kaslara kramp girme problemini yaşadıkları ifade edilirken, özellikle belirli sporlarla uğraşan kişilerde kramp problemlerine daha sık rastlanmaktadır. Daha da açacak olursak;

 • Bisikletçilerin %60’sı
 • Atletlerin %79’u
 • Maraton koşucularının %39’u hayatlarının bir döneminde kramp problemiyle karşılaşmışlardır.

Bunun yanında özellikle hamilelerde ve yaz aylarında görülen kramplar da oldukça dikkat çekicidir.

Kramp Nedir?

Kramplar kaslarda istem dışı oluşan kasılmalara verilen isimdir. Kramp nasıl olur diye sorulacak olursa; insan vücudundaki kaslar kolay hareket edebilmek için kasılıp gevşerken, bu gevşeme olmadan kasların tekrar kasılması ya da beynin kaslara gevşeme sinyalini ulaştırmaması durumunda krampların meydana geldiği görülmektedir. Çok sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olan kramplar ve dolayısıyla istenmeyen ve ani kas kasılmalarının birçok kas grubunda görülebilmesi oldukça olasıdır. En çok;

 • Alt bacak
 • Ön bacak
 • Arka bacak bölgeleri kramp problemiyle karşılaşırken el, kol ve mide kramplarına da rastlanmaktadır.

Gevşeme Sinyalinin Net Olarak Alınamaması

Kişiler tarafından günlük yapılan olağan hareketlerde ortaya çıkan sıradan kasılmaların ardından beyin tarafından gevşeme sinyali gönderilirken, kramplarda net olmayan bu gevşeme sinyali kasın gevşeyememesine neden olur. Örneğin bacak ağrıları için kramp giren kasta meydana gelen sertleşme gözle görülebilecek bir noktada, aynı zamanda da dokunarak da kolaylıkla hissedilebilecek ölçüdedir. Birkaç saniye sürebilen krampların yanında birkaç dakikalık, 15 dakikalık hatta çok daha uzun süren kramplarla da karşılaşılmakta; kas tamamen gevşeyip çözülene kadar aynı bölgeye üst üste krampların girebildiği de görülmektedir.

Kramp Nedenleri Nelerdir

Pek çok sağlık probleminin ana kaynağını oluşturan yetersiz beslenme kramplarda da başroldedir. Kramp neden olur nasıl geçer sorusu için en temel kramp nedenleri belirtilecek olursa;

 • Kas liflerinin onarılmasında ve büyümesinde oldukça önemli rol oynayan aynı zamanda da sinirler arası iletimi sağlayan minerallerin yeteri kadar alınmaması; özellikle potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum eksikliği krampların belirgin bir şekilde sık ortaya çıkmasının en büyük sebebidir.
 • Uyumak, uzanmak ya da oturmak gibi uzun süre hareketsiz kalma eylemlerinde bulunmak krampların oldukça fazla görüldüğü durumlardır.
 • Krampların spor aktiviteleri esnasında çok daha sık görülmesinin nedeni spor esnasında vücudun kaybettiği tuzun kendine sağlanmamasıdır. Vücut yoğun spor faaliyetleri esnasında kaybettiği tuzu geri alamadığı durumlarda ani kas kasılmalarıyla tuz eksikliğini dışa vurmaktadır. Ayrıca aşırı olarak spor yapılması ve ısınmadan spor yapmak da kramplara neden olabilmektedir.
 • B1, B5, B6 ve D vitamini eksikliği krampların meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • İdrar söktürücü bazı ilaçların kullanımı esnasında kramplar meydana gelebilmektedir.
 • Tiroid bezinin az ya da çok çalışması kramplara neden olmaktadır.
 • Az sıvı alımı, aşırı terleme, ishal ve kusma gibi nedenlerden dolayı vücuttan atılan suyun yerine koyulamaması, sinir sıkışması ve yetersiz kan dolaşımı da kramplara neden olabilmektedir.
 • Gece krampları gözden kaçmış bir diyabet probleminin ilk sinyali olabilir.
 • Böbrek yetmezliği görülen hastalarda da krampların oldukça sık meydana geldiği bilinmektedir.
 • Gebelikte de kramp problemi çok sık yaşanmaktadır.

Gebelikte Kramp

Annenin vücudunda fiziksel ve hormonal anlamda oldukça fazla değişikliğin yaşandığı gebelik döneminin özellikle ikinci ve üçüncü trimestırında yaşanan kramplar hemen hemen tün anne adaylarının ortak birer şikayetidir. Hem kısa süreli hem de 10 dakikaya varan sürelerde çok şiddetli bir şekilde görülebilen kramplar gebelik döneminde kalsiyum, magnezyum, B1 vitamini ve potasyum gibi minerallerin anne karnındaki bebekler vasıtasıyla alındığı için krampların oluşması olağandır. Özellikle yatar pozisyonda görülen gebelik krampları, geceleri kan dolaşımının daha yavaş olmasından ötürü kaslara daha az oksijen ulaşmasıyla da alakalıdır. Hamileliğin son dönemlerinde bacaklara binen yükün artması ve dolaşım problemleri, romatizma ağrısı benzer ağrılar ve kramplara neden olmaktadır.

 • Bol su tüketilmesi
 • Yatarken sola yatış pozisyonunda olunması
 • Mineral ve kalsiyum bakımından zengin yiyecekler tüketilmesi
 • Otururken ayağın altına yükseklik koyulması gebelikteki kramp şikayetlerini odlukça azaltacaktır.

Yaz Aylarında Artan Kramp Problemleri

Kramplar yaz aylarında oldukça artan bazı sağlık sorunlarından birini oluştururken, başta terle birlikte kaybedilen elekrolitler olmak üzere, mineral kayıpları nedeniyle üzerinde önemle durulması gereken bir sağlık sorunudur. Ayak parmaklarına kramp neden girer ve denizde kramp nasıl geçer sorularının cevapları da buradadır. Denizde suyun kaldırma kuvveti yanında kaslara binen yük haricinde yaşanan mineral kayıpları menisküs ağrısı tarzı ya da ayak parmak kramplarını oldukça arttırırken, özellikle deniz içerisinde paniğe kapılmadan sorunlu bölgeyi esneterek problemin sona ermesi beklenmeli, yavaşça kıyıya gelerek sorunlu bölgeye kas esnetme hareketleri ve masaj uygulanmalıdır.

Kramplarla Mücadele, Kramplar Nasıl Geçer?

Kramplar konusunda kesin çözüm yanında, kramplarla mücadele edilerek kramp sıklıklarının oldukça azaltılması da gayet mümkündür. Bu yönde kramp neden olur, nasıl geçer ile alakalı dikkat edilecek hususlar aşağıdaki gibidir;

 • Her gün en az iki litre su içilmesi, vücudun susuz bırakılmaması; özellikle de magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin doğal suların tüketilmesi kramp problemiyle mücadelede oldukça etkilidir.
 • Günlük ve düzenli olarak magnezyum, B1 vitamini, E vitamini ve potasyum desteği almak kas kramplarının azaltılması ve önlenmesi için önemlidir.
 • Üzüm çekirdeği ekstrelerinin özellikle ayak kramplarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Uyumadan önce bacak kaslarını gevşetici hareketler yapmak, ovma hareketleri ve masajın kramplar konusundaki sihirli etkilerini hissetmek de oldukça faydalıdır.
 • Bu noktada özellikle sürekli kramp giren bölgelerdeki kaslara gece uyumadan önce sıcak su şişeleri, sıcak taşlar, ıslak sıcak havlu ve termofor vasıtasıyla sıcak uygulaması yapmak kramplar konusunda verilebilecek önemli birer tavsiyedir. Ancak uygulama esnasında cildin yakılmaması için maksimum gayret gösterilmelidir.

Evde Kolay Uygulanabilecek Doğal Kramp Geçirici Çözümler

Kramp ağrısıyla ilgili evde kolaylıkla uygulanabilecek doğal çözümlerin sayısı da oldukça fazladır. Bu yönde bacağa kramp girmemesi için ne yapılmalı konu başlığını da içine alan;

 • Karanfil yağı
 • Soğuk kompres
 • Epsom tuzu gibi yöntemler evde kolaylıkla uygulanabileceği gibi, etkileri de mucizevidir.

Karanfil Yağı

Karanfil yağı içerdiği iltihap önleyici özellikleri sayesinde kasların iltihaplanması ve şişmesi gibi olumsuzluklarla mücadele ederken kramplar konusunda da mucizevi etkiler sağlamaktadır. Bir miktar karanfil yağının bir miktar ısıtılarak ağrıyan bölgeye 5 dakika boyunca sertçe sürülmesi şikayetleri oldukça azaltacaktır.

Soğuk Kompres

Herhangi bir bölgeye kramp girdikten sonra sıcak su torbası ile bölgeye sıcak kompres uygulandıktan sonra acı biraz dindiğinde bu kez de soğuk kompres uygulayarak bölgedeki acının tamamen dindirilmesi sağlanabilir.

Epsom Tuzu

Eczane ve aktardan kolayca temin edilecek epsom tuzu içerisindeki yoğun kalsiyum kas krampları için oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Bir küvet içerisine doldurulan sıcak su içerisinde dökülen iki bardak epsom tuzu içerisinde 20 dakika beklemek krampları büyük ölçüde sona erdirecektir. Bu yöntem Kalp, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olanların uygulamaması gereken bir yöntemdir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.