Kudret Narının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Kudret Narının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kudret narının faydaları, doğal tedavi yöntemlerini hayatında uygulamak isteyen bireyler tarafından iyi bir şekilde bilinmelidir. Kudret narı, ülkemizde gerektiği kadar çok kişiye ulaşamayan meyvelerin başında gelmektedir. Günlük olarak tüketilmeyen ancak pek çok meyveden daha çok besin değerine sahip olan kudret narından daha efektif bir şekilde yararlanmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bu yazı aracılığı ile kudret narının içeriği ve yapısı hakkında bilgiler vererek, bu şifalı meyveyi hangi hastalıkların tedavisinde kullanabileceğinizden bahsedeceğiz. Düzenli olarak tüketildiğinde birçok rahatsızlığın önüne geçen kudret narı, doğru ve bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.

Kudret Narı Nedir?

Kudret narı, günümüzde ülkemiz insanları tarafından yaygın olarak tüketilmemekte’dir. Bunun nedeni, kudret narına dair bilginin ve ulaşımın kısıtlı olmasıdır. Halk arasında bu şifalı meyve acayip elma olarak da bilinmektedir. Adı halk arasında elma olarak bilinse de görüntü açısından kabağa benzemektedir. Görünüşündeki diğer detaylar yeşil, pütürlü bir yüzeyi ve kırmızıya yakın bir çekirdekleridir. Bu görüntüsü ile kudret narı bitkisi, oldukça ilgi çekicidir.

Kudret narı, kabakgiller familyasına ait bir meyvedir. Tropikal iklime sahip bölgelerde yetiştiği için tropikal meyveler sınıfında yer almaktadır. Ülkemizde üretimi sıklıkla yapılamasa da, Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliğine rastlanılmaktadır. Kudret narı, zengin içeriği sayesinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde mucizevi etkilere sahip olan kudret narı bünyesinde, protein, yağ, A vitamini ve C vitamini barındırmaktadır.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Kudret narı insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir meyvedir. Kudret narının bu etkilerinden faydalanmak isteyen bireyler, her gün düzenli olarak kudret narı meyvesini tüketmelidir. Bunun sonucunda sahip olabileceğiniz olumlu etkiler şu şekildedir:

 • Kudret narı, sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenleyerek sindirim sistemi rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Mide ve bağırsakların sağlığına katkıda bulunur.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde ülser, kolit, gastrit, reflü, kabızlık, hazımsızlık, bağırsak tembelliği gibi rahatsızlıkların oluşumunu engeller.
 • Sindirim sisteminde meydana gelen enfeksiyonların dışarı atılmasında görev alır.
 • Kudret narının cilde faydaları da bulunmaktadır. Ciltte oluşan yara ve yanıkları kısa sürede tedavi eder.
 • Ciltten meydana gelen egzama, sedef gibi hastalıkların da önüne geçer.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal bir antibiyotik görevi gören kudret narı, hastalığa yakalanma ihtimalini düşürür.
 • Karaciğer sağlığını destekleyerek karaciğer hastalıklarını tedavi eder.
 • Diyabet hastaları tarafından tüketildiğinde kan şekerini düzenleyici etki gösterir.
 • İçeriğindeki vitamin ve proteinler sayesinde hücre yenilenmesini destekler.
 • Guatr hastalığından şikâyetçi olan bireylerin şikâyetlerini giderir.
 • Kadınlarda üreme yollarında meydana gelen enfeksiyonların oluşumunu önler.
 • Genellikle ilerleyen yaşlarda görülen varis ve romatizmanın tedavisinde kullanılır.
 • Kas ve eklem ağrısından şikayetçi olan bireylerin tedavisinde kullanılır.
 • Hemoroit hastalığını kısa sürede tedavi eder.

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret narı, doğru şekilde kullanıldığında oldukça yararlı bir meyvedir. Ancak bunun için bu şifalı bitkinin, aşırıya kaçılmadan tüketilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda kudret narından alınan etki, olumsuz olabilmektedir. Kudret narından yarar yerine zarar görmemek için tavsiye edilen kullanım şartlarına uymanız gerekmektedir. Bunlar:

 • Kudret narının içeriğinde, hormonların salgılanmasını sağlayan maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle, kudret narı tüketimi hamile kadınlar için zararlı olabilmektedir.
 • Kudret narının içinde bulunan çekirdekler zehirlidir. Tüketim esnasında çekirdekleri çıkarmamak, zehirlenme belirtilerinin görülmesine neden olacaktır.
 • Kudret narının gereğinden fazla tüketimi karaciğere zarar verebilmektedir.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde kudret narı, kadınlarda adet döngüsünü bozabilmektedir.
 • Uzun süreli ilaç alan bireylerin kudret narı tüketmesi zararlı tepkimelere yol açabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesine uymakta fayda vardır.

Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Kudret narının tüketilmesinin pek çok yolu vardır. Hastalıklarının tedavisi için doğal yöntemleri tercih etmek isteyen bireyler, kudret narı nasıl kullanılır sorusunda cevap vermelidir. Onlarca farklı şekilde tüketilebilen meyvenin en yaygın kullanım şekilleri kudret narı yağı ve kudret narı macunudur.

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz veya büyük marketlerden temin edebileceğiniz kudret narı macununu sabah akşam yemekten önce bir tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Kudret narı fiyatları günümüzde oldukça ulaşılabilirdir. Bu nedenle, bu meyveyi tüketim alışkanlığınıza kolayca dahil edebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.