Kulak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Kulak Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Kulak uyuşmasının sebepler ve tedavisi oldukça çeşitlidir. Kulak, yapısı gereği vücudun sen hassas bölgelerindendir ve yaralanmalara, zedelenmelere en müsait bölgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kulak uyuşmasının pek çok sebebi olabileceği gibi, kulak uyuşmasının tedavisi de oldukça çeşitlidir.

Kulağında uyuşma yaşayan kişilerin öncelikle doğru bir şekilde bu uyuşmanın sebebini tayin edebiliyor olmaları gerekmektedir. Kulak uyuşmasının sebebinin saptanmasının ardından bu soruna bir çözüm üretilebilir. Kulak uyuşması, çok tehlikeli olabilmektedir. Zamanında ilgilenilmemesi ya da tedavinin ertelenmesi işitme kaybına kadar pek çok sonuca sebep olabilmektedir.

Kulan uyuşmalarının başlıca sebepleri çeşitli enfeksiyonlar, travma kaynaklı komplikasyonlar ya çevresel faktörler olabilmektedir. Kulağında uyuşma tecrübe eden kişinin kulağı yalnızca çevresel koşullara tepki veriyor olabilir. Ancak daha ciddi durumlarda kişinin kulağı enfeksiyon kapmış olabilmektedir. Bu durumlarda genellikle uyuşma beraberinde ağrıyı da getirmektedir.

Aynı zamanda, kulak uyuşması, başka bir rahatsızlığın ya da problemin semptomu olabilmektedir. Yüzde ya da sinirlerde meydana gelmiş herhangi başka bir problem, sonuç olarak kulak uyuşmasına ya da kulak ağrısına sebep olabilmektedir.

Kulaktaki Travma Sonucu Meydana Gelen Uyuşma

Kulak uyuşmasının en yaygın olarak rastlanılan sebeplerinden biri darbe sonucundaki travmalardır. Kişinin kulağına aldığı sert darbeler ya da yaşadığı çarpışmalar, kulağının uyuşmasına sebep olabilmektedir. Kulağa darbe sonucu oluşan travmalar geçici olabileceği gibi, tedavi edilmediği halde kalıcı da olabilmektedir.

Darbenin şiddetine ya da çeşidine göre, kulaktaki uyuşma çok uzun olmayan bir sürenin sonucunda iyileşecektir. Ancak darba özellikle sinirlerde ve kulağın içindeki kemiklerde kalıcı bir hasar oluşturmuşsa kulak uyuşmasının kendiliğinden geçmesi katiyen beklenmemelidir. Kişi muhakkak bir Kulak Burun Boğaz uzmanına danışmalı ve gerekli kontrolleri yaptırmalıdır.

Kulakta Uyuşmaya Sebep Olan Enfeksiyonlar

Kulak, yapıyı gereği enfekte olmaya en müsait organlardan biridir. Doğrudan kulak içi kemiklere ulaşılabiliyor olması, kulağı bakteri ve virüslerin kolayca ulaşabilecekleri bir organ haline getirmektedir. Kulak enfeksiyonlarındaki kulak uyuşması genellikle kulak kaşıntısını da beraberinde getirmektedir. Enfeksiyon kapmış olan kulaklarda hem uyuşma hem de kaşıntı hissedilmesi yaygındır.

Enfeksiyonların semptomları yalnızca kulak uyuşması ya da kulak kaşıntısı değildir. Bazı kulak enfeksiyonları kulakta akıntıya, tıkanmaya ve ağrıya da sebep olabilmektedir. Bu semptomların birkaç günden uzun sürmesi halinde kişi muhakkak bir uzmana danışmalıdır.

Özellikle hijyenik olmayan havuzlar ve denizlerdeki çeşitli bakteriler kulak enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Kulak enfeksiyonları ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardır. Zamanında tedavi edilmeyen enfeksiyonlar kalıcı hasara sebep olabilir ve hastalarda kalıcı işitme kaybı görülebilir.

Alerjik Reaksiyonların Kulak Uyuşmasına Sebep Olması

Çeşitli alerjik reaksiyonlar da kolayca kulak uyuşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle besin alerjisi olan kişilerin bu durumun farkında olmamaları ya da yedikleri besinin alerjik bir içeriği olduğunu bilmiyor olmaları kolaylıkla kulak uyuşmalarına sebep olabilmektedir.

Besin alerjileri dışında çevresel kaynaklı çeşitli alerjilerin de kulak uyuşmasına sebep olduğu bilinmektedir. Kişilerin bu gibi durumlardan kaçınmak için neye alerjileri olduğunu biliyor olmaları gerekmektedir. Bu da kişilerin en az bir kez kapsamlı bir alerjik muayeneden geçmelerinin önemine dikkat çekmektedir.

Çeşitli Mantarlar Ve Egzema Sebebiyle Kulak Uyuşması

Kulak uyuşmasının en yaygın sebeplerinden biri de kulak içinde mantarların bulunuyor olması ya da egzamadır. Kulakların içi sahip oldukları yüksek ısılar sebebiyle mantarların kolaylıkla yerleşip çoğalabilecekleri bir ortam sağlamaktadırlar. Bu sebeple insanların kulaklarında sıklıkla mantarlarla karşılaşılabilmektedir. Bu mantarlar başka sorunlara da sebep olabileceği gibi, sıklıkla da kulak uyuşmasına neden olmaktadırlar.

Kulaktaki mantar oluşmasına karşı alınabilecek en kolay önlemlerden biri kulak hijyenine dikkat edilmesidir. Kulakların doğru bir şekilde düzenli olarak temizlenmesi ve duşlardan sonra nemli bırakılmaması oluşabilecek pek çok mantar probleminin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Çeşitleri bulunmakta olan egzamanın da kulak uyuşmasına sebep olabildiği bilinmektedir. Bazı egzamalar direkt olarak kulakta bulunurken, bazıları da bir yan etki olarak kulak uyuşmasına sebep olabilmektedir.

Yanlış Kulak Temizliğinin Uyuşmaya Sebep Olması

Kulak hijyeni oldukça önemli bir konudur. Ancak bu hijyenin doğru bir şekilde sağlanmıyor oluşu da kişilerin kulaklarında uyuşmalara ve kaşıntılara, hatta işitme kaybına sebep olabilmektedir.

Kulak çubukları kesinlikle kulağın çok derinlerine sokularak kullanılmamalıdır. Kulağın iç kısmında kulağı korumak ve doğru ısıda tutmak için bir sıvı salgılanmaktadır. Bu sıvı kulağın dışına doğru çıktığında kulak kirini oluşturur. Ancak, kulak kirinin yalnızca dışta kalan kısımları temizlenmelidir. Kulak çubuğuyla kulağın içine doğru agresif şekilde ilerlenmesi kulağa zarar verecektir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kulan tepki vererek sıvı salgılamayı durduracaktır. Bu da kulağın çok ihtiyaç duyduğu korumanın sağlanamayacağına ve uyuşmaların ve kuruluk kaynaklı kaşıntıların oluşmasına sebep olacaktır.

Bunun dışında kesinlikle hiçbir şekilde kulağın içine sivri cisimler sokulmamalı, kulağın kaşınıyor olduğu durumlarda mümkünse kulan dış kısımdan kaşınmalıdır. Kulağın içine sokulan sivri cisimler kulak zarına zarar vererek kolaylıkla işitme kaybına sebep olabilirler.

Kulakla Etkileşim İçinde Olabilecek Diğer Organlar

Kulak ağrısı yüzde uyuşma yaparmı?” sorusu sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun bu kadar sık soruluyor olmasının sebebi kulağın özellikle kafadaki ve yüzdeki diğer organlarla sürekli olarak etkileşim halinde bulunuyor olmasıdır. Kafadaki sinirlerin büyük çoğunluğu birbirleriyle bağlantılıdır. Bu da kafadaki bir organda yaşanan bir sorunun, diğer organları da kolaylıkla etkileyebileceği anlamına gelebilmektedir.

Örneğin kulak ameliyatı sonrası dil uyuşması bazı hastaların şikâyet etmekte oldukları bir durumdur. Bu durum da kafada organların birbiriyle etkileşim içinde olduklarına dikkat çekmektedir.

Kafa uyuşması, kulakta yaşanmakta olan problemlerle bağlantılı olabilmektedir. Kulakta yaşanmakta olan enfeksiyonlar ve sıkıntılar kafada uyuşmalara da sebep olur. Ancak, bu durum her seferinde geçerli değildir. Yaşanan sıkıntıların sebepleri pek tabii birbirlerinden bağımsız olabilmektedir.

Burunda Meydana Gelen Uyuşmalar

Burunda uyuşma pek çok sebeple gerçekleşebilmektedir. Ancak kulakta olduğu gibi, burunda yaşanan uyuşmaların sebebi de darbe kaynaklı travmalar olabilmektedir. Kafaya alınmış olan sert darbeler hem burunda hem de kulakta aynı anda uyuşmalara sebebiyet verebilmektedir.

Boğazda Yaşanan Uyuşmalar

Boğaz uyuşması soğuk algınlığı gibi basit rahatsızlıklar sebebiyle meydana gelebileceği gibi, kulakta olduğu gibi ciddi enfeksiyonlar sebebiyle de yaşanabilmektedir. Kulak ve boğaz uyuşmasının birlikte yaşanıyor olması birden fazla organa sıçramış bir enfeksiyonun ya da mantar iltihabının sonucu olabilmektedir.

Yüz Felci

Yüz felci, kafada bulunan pek çok organın etkilenmesiyle belirtilerini göstermektedir. Bu sebeple dudak uyuşması, kulak uyuşması gibi yüzde bulunan birden fazla organda görülen uyuşmalar yüz felcinin belirtisi olabilmektedir. Yüz felci dil uyuşmasıyla kendini belli edebilmektedir. Bunun dışında ağız uyuşması da farklı sebeplerle olabileceği gibi, yüz felcinin bir belirtisi olabilmektedir.

Kulak Uyuşması Durumunda Ne Yapılmalı?

Kulak uyuşmasından muzdarip olan kişilerin sıklıkla sordukları sorulardan biri de “Hangi doktora gitmeliyim?” olmaktadır. Kulakla ilgili yaşanan sorunlarda öncelikle bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına danışılmalıdır. Gerçekleştirilen incelemeler sonrası, uzman uygun gördüğü takdirde kişiyi dahiliye ya da nörolojiye yönlendirecektir. Ancak pek çok durumda problem Kulak Burun Boğaz muayenesinde saptanır ve tedaviye başlanır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.