Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulunç ağrısından kurtulmanın yolları sayesinde acı veren bu duruma son verebilirsiniz. Kulunç, insanların sırt bölümünde ortaya çıkan adale rahatsızlığı şeklinde tanımlanabilir. Tıbbi olarak karşılığı ise Miyofasiyal ağrı sendromu ya da Fibrositis şeklindedir. Boyunun alt bölümünde, sırtta, omuzların üstünde oluşur. Ancak vücudun çok daha farklı yerlerinde de bu tip bir problem yaşanabilir.

Kulunç Ağrısı Neden Olur?

Kulunç ağrısının temel nedeni ani ve yanlış bir şekilde yapılmış olan hareketlerdir. Cinsiyet ya da başa bağlı değildir. Hemen hemen herkes bu tip bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalabilir. Zorlanma kaynaklı olduğu için son derece acı vericidir. Kulunç ağrısı çekenler, bunu dayanılmaz olarak ifade ederler. Sporla uğraşan kişiler, ısınmadan hareketlere başladıkları zaman böyle bir problemi yaşayabilirler. Ağır olarak tabir edilen iş kollarında çalışan kişilerin, kulunç ağrısı çektiğini görmekteyiz.

Bunlara ek olarak yanlış bir şekilde oturma, omurların arasındaki servikal sorunlar, psikolojik bir şekilde yaşanan gerginli, kasların çok uzun bir süre hareketsiz kalmasından sonra aniden hareketlendirilmesi gibi nedenleri de kulunç ağrısının sebepleri arasına eklemek mümkündür.

Kulunç Ağrısını Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Kulunç ağrısını ortadan kaldırmak için birçok farklı yöntemi deneyebilirsiniz. En çok merak edilen konu ise kulunç nasıl geçer bitkisel tedavisi var mı sorusudur. Bitkisel yollar ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Ayrıca bitkisel olmayan tedaviler de vardır. Yöntemleri şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Kulunçtan kurtulmak için papatya kaynatma işlemi yapabilirsiniz. Yeteri kadar papatyayı, ocakta kaynatmalısınız. Bunun sonrasında ortaya çıkan papatya suyunun içine yünden yapılmış olan bir kumaş parçasını batırmak gerekiyor. Ağrı çektiğiniz bölgeye bu kumaş parçasını koyabilirsiniz. Kısa bir süre sonra kulunç bölgesinde fark edici bir rahatlığın olduğunu göreceksiniz.
  • Bitkisel yöntemler ile kulunç ağrısından kurtulmak için daha farklı bir karışımı da uygulamak mümkündür. Bu karışımın malzemeleri, sal alkol, tuz ve sirkedir. Bir kabın içine yeteri miktarda bu malzemeleri koyun. Ardından ise güzel bir şekilde karıştırın. Ağrı çekmiş olduğunuz bölgeye masaj yaparken bu karışımı kullanın. Çok geçmeden kulunç ağrısı hafiflemeye başlayacaktır.
  • Sıcak havlu sayesinde kulunç ağrısından kurtulmak mümkündür. İlk olarak evde bulunan bir havluyu ısıtmalısınız. Daha sonra havluyu, sıcak kompres uygulaması ile rahatsızlık duyulan yerin üzerine yerleştirmeniz gerekiyor. Bir süre bu şekilde beklemek lazım. Bu yöntemi bir kaç defa kullanmak mümkündür. Böylelikle büyük bir rahatlama hissedebilirsiniz.
  • Kulunç ağrısına karşı evde neler yapılabilir noktasında birtakım egzersizlerin çok işe yaradığını söylemek gerekiyor. Doktora gitmeden evde kendi başınıza ya da bir yakınınızın yardımı ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ovmak en etkili yöntemdir. Kulunç olan bölgede gerçekleştirilecek övme ile adeta düğümlenmiş olan kasların gevşemesi mümkündür.
  • Kas gevşetici ilaçlar da kulunç ağrısının giderilmesi yolunda çok büyük avantaj sağlamaktadır. Ancak bu tip kremlerin kesinlikle doktora danışıldıktan sonra kullanılması gerekiyor. Kası gevşeten kremi, kulunç olan bölgeye güzel bir şekilde sürmelisiniz. Daha sonra krem yardımı ile masaj yapmalısınız. Etkili bir sonuç almak için o bölgeye yün ya da benzeri bir bez koymak ve saç kurutma makinesi ile ısıtmak ağrının gitmesi noktasında büyük fayda sağlayacaktır. Hatta bir gece bu şekilde uyumalısınız.

Kulunç Ezmek Tehlikeli mi?

Kulunç ezmek, bu tip bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kişilerin en çok başvurduğu yöntemlerden birisidir. Buna göre kuluncun olduğu bölgeye sert bir şekilde masaj yaparak sorunun çözülmesi amaçlanır. Ağrılı bölgeye uygulanan ani ve sert hareketler her ne kadar işe yarasa da kulunç ezmek pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bunun nedeni, yanlış bir hareket sonrasında bölgede oluşacak olan ciddi incimedir. Ezilme ya da benzeri durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tıbbi Yöntemler Nelerdir?

Kulunç tedavisinde bir takım tıbbi yöntemler de vardır. Ancak sorunun temel nedenini anlamak gerekir. Bu yüzden doktor sizden ilk olarak birtakım tetkikler isteyecektir. Tomografi ya da mr görüntülemesi ile problemin sebebi bulunduktan sonra tedavi aşamasına geçilir. İlaç tedavisi çok yaygındır. Buna ek olarak verilecek olan egzersizler de söz konusudur. Bu şekilde sorundan kurtulabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.