Kurdeşen Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kurdeşen Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kurdeşen sebepleri, kurdeşen hastalığı belirtileri ve ne tür tedavi yöntemleri uygulandığı hakkında birçok kişi kafasında soru işaretleri taşımakta. Kurdeşen hastalığı bir diğer adıyla ürtiker hastalığı, birdenbire vücutta kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık vb. etkiler gösteren ve kısa zamanda ortadan kaybolabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Aniden ortaya çıkan bu hastalığın birkaç türü vardır, eğer kısa süreli olarak etkisi birkaç hafta süren hallerde akut kurdeşen olarak adlandırılabilir. Ancak etkisi ve zararları birkaç haftadan fazla sürdüğü takdirde kronik kurdeşen olarak ifade edilir. Eğer kronik kurdeşen rahatsızlığı oluştuysa uzman bir hekim yardımı almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ciltte yanma, kızarıklık, kabarmalar, el ve yüz çevresinde şişme gibi belirtiler gösteren bu hastalık geçici olabileceği gibi kronikte olabilir.

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığı Belirtileri:

Yukarıda bahsedildiği üzere kurdeşen, ciltte meydana gelen bir deri rahatsızlığı olarak tanımlanabilir. Genel olarak belirtileri;

 • Göz, dudak ve ağız içinde dilde büyük oranda şişme
 • Büyük veya küçük ölçekli kabarıklık, kaşıntı ve kızarıklık
 • El ve ayakta yer yer şişme
 • Deride döküntü

Yaşanan aşırı stres yoğunluğuKurdeşen hastalığının başlıca belirtileri bunlardır. Vücutta bulunan bu kaşıntı ve kabarıklar 24 saat içerisinde yer değiştirebilir ya da farklı yerlerde oluşabilir. Kurdeşen oluşmasına sebep olan bazı nedenleri sıralayacak olursak;

 • Kullanımına yeni başlanan ilaçların yan etkileri
 • Alerjik bazı sebepler
 • Güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak
 • Böcek ısırmaları
 • İç hastalıklar

Kurdeşen oluşumunda en önemli nedenler olarak karşımıza çıkar.

Kurdeşen (Ürtiker)  Hastalığının Tedavisi:

Kurdeşen hastalığı bir diğer adıyla ürtiker bulaşıcı nitelikte bir rahatsızlık olmamakla birlikte, kısa sürede geçebilen bir hastalıktır. Ciltte oluşan irili ufaklı kabarık ve kızarıklıkların tedavisi genel itibariyle alerji giderici medikal ilaçlar vasıtasıyla yapılır. İlaç tedavisi için uzman bir hekim dışında hiç kimsenin tavsiyesini uygulamayın ve kurdeşen tedavisi için önerilen doğal yöntemleri doktorunuza danışmadan uygulamayın. Geçici Kurdeşen (ürtiker) hastalığının tedavisi için uygulayabileceğiniz basit ve bitkisel birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Kolayca ve pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümler geçici olduğunu düşündüğünüz kurdeşen hastalığı içindir. Kurdeşen (ürtiker) hastalığı tedavisinde sıklıkla kullanılan bazı doğal yöntemler;

 • Soğan tedavisi: İçinde barındırdığı çeşitli vitamin ve özellikleri sayesinde soğan kurdeşen için iyi geldiği bilinen bir yöntemdir. Bu yöntemi uygularken cildinizde bir miktar yanma ve acı hissedebilirsiniz ancak faydasını mutlaka görürsünüz. Yuvarlak bir biçimde kestiğiniz soğanları kurdeşen oluşan bölgeye bir bez yardımıyla sarın ve bir müddet bekleyin.
 • Soğuk uygulayın: aşırı yanma ve kaşıntıya karşı soğuk su ya da buz kullanabilirsiniz. Ancak bunu direkt uygulamaktan kaçının. Bir bez ya da havlu yardımıyla soğuk suyu kaşıntı ve kızarıklık hissettiğiniz bölgede birkaç dakika bekletin bunun sonucunda yanmanın azaldığını göreceksiniz
 • Elma sirkesi: özellikle sivilce ve benzeri birçok cilt probleminde sıklıkla önerilen bir maddede elma sirkesidir. Bir pamuk ya da bez yardımıyla elma sirkesini yüzünüzde kurdeşenli bölgeye hafif hafif dokunun. Hem cildinizi besler ve lekeleri temizler hem de kurdeşenden kaynaklı yanma hissini azaltır.
 • Kabartma tozu: Bir kaşık kabartma tozunu az bir suyla birlikte karıştırın elde edilen maddeyi kurdeşenli bölgeye sürerek birkaç dakika bekleyin ardından ılık suyla yıkayın.

Kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerle kurdeşen tedavisinde bitkisel çözümlerden yararlanabilirsiniz. Bunların yanı sıra bazı bitki çayları ile cildinizi ve vücudunuzu daha zinde tutabilirsiniz. Cilde iyi gelen bazı bitki çayları nelerdir? Bahsetmekte yarar var.

Cilt Sağlına İyi Gelen Bitki Çayları:

Sizleri birçok hastalıktan koruyan ve özellikle kurdeşen hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıklarına da iyi gelen bazı bitki çayları vardır. Bu bitki çayları güzel tatları ve kolay hazırlanışları ile vazgeçemeyeceğiniz ritüellerden biri olacak.

 • Papatya Çayı: Her yerde rahatça bulabileceğiniz ve cilde sağladığı yararlar ile rahatlıkla tüketebileceğiniz papatya çayı, birçok cilt sorununa iyi gelmektedir. Sivilceler ve kurdeşen hastalığına iyi gelen bu çay aynı zamanda stresi de büyük oranda azaltır.
 • Rezene Çayı:Bir diğer cilde yararlı içeceklerden biri olan rezene çayı bedenimizden terin atılmasını ve cildin nemlenmesine yardımcıdır. Aynı zamanda uyku problemi çeken bireyler içinde yatmadan önce içilmesi mutlaka önerilir.

Cilde iyi gelen bitki çayları sayesinde hem güzel bir cilde hem de rahatlamış bir bedene kavuşacaksınız.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.