Kuru Ciltler Nasıl Nemlendirilir?

Kuru Ciltler Nasıl Nemlendirilir?

Kuru ciltliler için nemlendirme işlemi diğer cilt tiplerine göre çok daha teferruatlıdır. Bunun en önemli nedeni, kuru cildin tüm cilt tipleri arasında en az nem ve sebuma sahip cilt olmasıdır. Kuru cilde sahip insanların da, bu hâlihazırda var olmayan nem ve sebumu cildine kazandırması gerekir.

Sebuma dair en sık yapılan yanlış cildimizin için zararlı olduğunun düşünülmesidir. Sebumun yüzden kesinlikle arındırılması gereken bir özellik olduğuna inanan kadınlar kuru cilde sahip olunca da sebum kazanmak için herhangi bir şey yapmaz. Ancak sebum, asgari düzeyde var olması gereken bir özelliktir. Yağlı ciltlerde bu özelliğin fazla olması olumsuz bir etki oluşturabilir. Ancak aynı şekilde, fazla bulunması gibi az bulunması da cilt için son derece sakıncalıdır. Kuru ciltliler, bu nem ve serumu geri kazanmak için bazı yöntemler uygulamak zorunda kalırlar. Bunların içerisinde evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal yöntemler olacağı gibi profesyonel yöntemler de yer alır. Eğer kuru cilde sahip biriyseniz kuru ciltler nasıl nemlendirir endişesine kapılmanıza gerek yok.

Yüzünüzü Çok Sık Yıkamayın

Yüzü çok sık yıkamak, kuru cilde sahip birinin nemlendirme süreci için yapabileceği en kötü şeydir. Özellikle soğuk havalarda sık sık yüzünüzü yıkadığınız zaman, zaten var olmayan nemi de kaybetmiş olursunuz. Bu işlem yüzünüzün gerilmesine ve çatlamasına neden olur.

Bu nedenle, kuru cilde sahip insanların yüzlerini günde bir defa yıkamaları gereklidir. Aksi takdirde kuru cildi nemlendirme çalışmalarının hiçbir faydası olmadığı görülecektir.

Krem Temizleyicilere Yönelin

Piyasada bulunan temizleyicilerin çoğu kuru ciltler için agresiftir. Sebum ve kiri temizlemek için tasarlanan jel formlu, köpüren temizleyiciler cilt için gerekli olan sebumu da yok ederek savunmasız bir cilt oluşturur. Bu temizleyici türü, fazla sebumu alması özelliği ile yağlı ciltler için çok faydalı olsa da, kuru ciltlerin kesinlikle kaçınması gereken bir türdür.

Kuru ciltliler, daha çok krem forma sahip temizleyicilerle yüzlerini yıkamalıdır. Krem temizleyiciler, cildi kirden arındırırken aynı zamanda nemlendirir. Bu sayede, yıkama işlemi sonrasında cildinizde bir gerilme veya kuruluk yaşamazsınız. Hatta düzenli kullanımda cilde ihtiyacı olan nemi geri kazandıran krem temizleyiciler mevcuttur.

Bal Maskesi

Cilde gereken elastikiyeti ve nemi sağlamak adına düzenli olarak nem maskesi yapılması gerekir. Kuru cilde sahip insanlar için nem maskesi adımı zaruri özellik gösterir. Bu nedenle haftada bir, cildi besleyip nemlendirecek bir maskeye başvurulmalıdır.

Kuru ciltlerin gönül rahatlığı ile yapabileceği doğal içerikli maskelerin başında bal maskesi gelir. Bal, yapısı ve içeriği sayesinde kuru cilde ihtiyacı olan nemi sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında cildi besler ve doygunluk seviyesine getirir. Ancak bal maskesi yapmak, kuru cilde sahip biri için tek başına yeterli değildir. Bu adım, başka adımlarla desteklenerek uygulanmalıdır.

Doğal Yağlar İçeren Nemlendiriciler Kullanın

Kozmetik sektörü içerisinde her ihtiyaca ve isteğe yönelik yüzlerce çeşit nemlendirici krem yer almaktadır. Her nemlendirici kremi her ciltte farklı performans sergiler. Bu özgün ilişki içerisinde sizin için en uygu olan nemlendirici kremi bulmak için bir süre deneme yanılma yöntemini uygulamanız gerekmektedir. Spesifik olarak sizin yüzünüzde en iyi işi çıkaran nemlendirici kremi bulmadan önce, hangi nemlendirici krem türünün size iyi geleceğini belirleyebilirsiniz.

Nemlendirici kremler, cildinizin ihtiyacı olan nemini temin edebilir. Nem ihtiyacı, tüm cilt tipleri için ortaktır. Ancak kuru ciltlilerin, yağlı ciltlilere göre ihtiyacı olan başka bir özelliği bulunmaktadır. Kuru cildin fazladan ihtiyacı olan yağı sağlayabilmesi için yağ içerikli nemlendirici kremlere yönelmesi gerekir.

Doğal içerikli yağları barındıran bu tür nemlendirici kremler, kuru ciltleri nemlendirirken aynı zamanda ihtiyacı olan sebumu geri kazandırır. Böylece kusursuz cilt bakımının en önemli adımı olan nemlendirmeyi başarıyla tamamlamış olursunuz.

Bu önerileri dikkate aldığınız sürece sağlıklı bir şekilde cildinizi nemlendirmiş olursunuz. Uygulayacağınız nemlendirici krem maskeleri özellikle gece uyumadan önce sürmeniz ürünlerden alacağınız verimi arttıracaktır. Uyku sırasında cilt kendini yenileyeceği için sizin nemlendirme amacıyla yaptığınız uygulamalar bu süre zarfında kullanılır. Eğer kuru cilde sahipseniz dikkat etmeniz gereken tek şey, cildinizi her daim temiz ve nemli tutmak olmalıdır. Bunun için de önerilerimizi uygulamanız yeterlidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.