Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru ciltlere nasıl bakım uygulanmalı sorusunun yanıtlanması sırasında çok yönlü bir düzenlemeye gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Sadece bakım ile ya da doğal yöntemler kullanarak cilt bakımınızı tamamlama gibi bir imkanınız söz konusu değildir. Bu belirtilen noktalara aynı zamanda beslenmeyi de eklemelisiniz.

Kuru cilt hava koşullarından da net olarak etkilenmektedir. Bu nedenle şehir değişikliği yapacağınız zaman bakımınıza daha büyük bir önem vermelisiniz. Ancak bu şekilde kuru cildi atak geçirmesini tam olarak önleyebilirsiniz. Bakımı aksatılmaması gereken cilt tiplerinin başında kesinlikle kuru cilt gelmektedir.

Kuru Cilt Nasıl Temizlenmelidir?

Kuru cilt nasıl temizlenir sorusunun yanıtını alarak ve uygulayarak cildinizde meydana gelen kirleri ve ölü derileri kısa bir sürede arındırma imkanını elde edebilirsiniz. Özellikle kuru ciltlerin yanak ve burun kenarlarında bulunan ölü derilerin arındırılması için temizlik aşaması konusunda çok dikkatli olunması önerilmektedir.

Temizlik aşaması ile alakalı olarak dikkate alınması gereke temel özellikle şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Günde iki kere muhakkak cildinizi yıkamalısınız. Özellikle yağ formlu olan ya da içerisinde besleyici yağlar bulunan temizlik ürünlerinin sizin için çok daha uygun olacağı belirtilmelidir.
  • Özellikle makyaj yaptığınız zaman temizlemeden uyumamalısınız. Bu şekilde kimyasallardan cilt oldukça olumsuz bir biçimde etkilenebilmekte ve ekstra uruma gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.
  • Cildinizi temizlerken farklı cihazlar da kullanabilirsiniz. Örneğin Foreo ve Clarisonic gibi ürünleri kullanmak ölü derilerin cildinizden tam olarak arınmasını sağlayacaktır. Bu cihazların maddi olarak çok yüksek meblağda olduğunu düşünürseniz klasik temizleme fırçalarını da kullanma imkanınız bulunmaktadır.
  • Cildinizi temizledikten sonra nem veren tonikleri de kullanıma alabilirsiniz. Nem veren tonikleri de muhakkak kaliteli markalardan satın alınmalıdır. Ürünlerde yer alan paraben gibi maddelerin cildi daha da kuruttuğu bilinmelidir.
  • Temizlik aşaması kadar önemli olan bir diğer adım da kesinlikle nemlendirmedir. Temizliğin yapılmasından sonra nem veren bir jel ya da yağ forumunda bir ürün kullanabilirsiniz. Bu işlemin sabah ve akşam tekrarlanması gerekmektedir.

Bu temel kriterleri dikkate alarak kısa bir zaman dilimi içerisinde temizlik aşamasını cildinize zarar vermeden tamamlama imkanını elde edebilirsiniz. Temizlik konusunda kullanılan ürünlerin cilt tipiniz ile uyumlu olması ve daha fazla kuruluğa sebebiyet vermemesi gerekmektedir.

Bakımın verimli olabilmesi için kesinlikle düzenli bir biçimde uygulanması gerekmektedir. Bakıma ara verilmesi ya da düzensi uygulanması gibi durumlar söz konusu olursa gerekli olan verim ve nem elde edilmeyecektir. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın muhakkak bakım konusunda dikkatli ve düzenli işlem gerçekleştirmelisiniz.

Kuru Ciltlerin Bakımında Dikkat dilmesi Gerekenler

Kuru ciltler için ne yapılmalı diye merak eden kişilerin ilk adım olarak temizlik konusunda dikkatli işlem gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Cilt bakımında kimyasallardan ne denli arınmış ürün kullanırsanız elde edilecek olan verimin de aynı derecede yüksek olacağı bilinmelidir. Hatta bakım ürünlerinden ziyade has yağların kullanılması kişiler için daha uygun olacaktır. Kuru ciltlerin sorunsuz bir biçimde kendine gelmesi için badem yağı ya da gül yağı gönül rahatlığı ile kullanılabilecek materyallerin başında gelmektedir.

Kullanılan yağların doğal olması gerekmektedir. İçeriğine kimyasal karışmış olan yağların kullanılması söz konusu olursa cildinize ekstra bir zarar vermeniz söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle yaları güvendiğiniz aktarlardan ve bahçelerden satın almalısınız. Kuru ciltlerde son senelerin en sık kullanılan yağ türlerinin başında gül yapı geldiği de ayrıca belirtilmelidir. Gül yağı ile kısa sürede cildinizin eski yumuşaklığına kavuşmasını mümkün kılabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Tariflerini Uygulayın

Kuru ciltler için ne yapılmalı İbrahim Saraçoğlu tarifleri ile kısa sürede açıklığa kavuşturulabilmektedir. Bu tariflerin başında kesinlikle yulaf samanı gelmektedir. Yulaf samanının kullanımı ile beraber cildinizde hem ölü deriler en az dereceye inecektir hem de nem dengesi yeniden sağlanacaktır.

Kuru cilt için bitkisel çözüm başlığı altında en büyük ilgiyi gören bu yöntemi farklı şekilde de uygulayabilirsiniz. Örneğin yulafı süt ile yumuşatarak haftada 3 gün muhakkak yüzünüze uygulamalısınız. Bu uygulama sonrasında nem dengesini en üst raddeye çıkaracağınızın da altı çizilmelidir. Yulafın süt ile birleşmesinden elde edilen mama kıvamında ürün cildinizin nem dengesini yeniden kazandıracaktır. Kullanacağınız sütün tam yağlı olması nem vermesi açısından oldukça önemlidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.