Kuru İncirin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Kuru İncirin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kuru incirin faydaları, sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olan çoğu insan tarafından bilinmektedir. Kuru incir, sıklıkla tüketilen sağlıklı atıştırma ürünlerinden bir tanesidir. Bu nedenle, bu mucizevi besinin insan sağlığına olan etkileri geniş bir kitle tarafından bilinmektedir. Faydalarının yanında oldukça lezzetli bir besin olan kuru incirin potansiyelini bilmeyen bireyler, bu meyveyle tanışarak çok daha sağlıklı bir yeme alışkanlığına sahip olabilir. Gün içinde tükettiğimiz zararlı abur cuburlara lezzetli bir alternatif olan kuru incir, kolay ulaşılabilen ve her yerde tüketilebilen bir meyvedir.

Kuru incirin faydaları ve zararlarına dair detaylı bilgi sahibi olmak isteyen bireylerin, gereken her şeyi öğrenmek için bu yazıyı okuması yeterlidir.

Kuru İncir Nedir?

Kuru incir, incir meyvesinin doğal yöntemlerle kurutulmuş halidir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde rol oynayan şifalı bitki incir, kurutuşmuş haliyle de pek çok fayda sağlamaktadır. Bu nedenle kuru incirin, günlük beslenme alışkanlığına muhakkak dâhil edilmesi gerekmektedir.

İncir, dutgiller ailesinde bulunan bir meyvedir. Düzenli olarak incir tüketmek, gün içinde ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri vücudumuza sağlamaktadır. Mucize besin incirin içeriğinde protein, demir, magnezyum, fosfor, B vitamini, C vitamini, kalsiyum gibi değerler yer almaktadır. Aynı zamanda yapısındaki lifler sayesinde, sindirim sisteminde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Yapısı ve içeriği nedeniyle incir oldukça yararlı bir meyvedir. Her mevsim temin edilemeyen incir meyvesinin kurutulmuş halini her gün düzenli olarak tüketmeliyiz.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru incir düzenli olarak tüketildiğinde pek çok hastalığın önüne geçmektedir. Kuru incirin bu faydalarından yararlanmak isteyen bireylerin, düzenli olarak gün içerisinde kuru incir tüketmesi gerekmektedir. Kuru incir yiyerek sahip olabileceğiniz olumlu etkiler şunlardır:

 • Kuru incir kemik iliğini harekete geçirerek kan yapıcı özellik gösterir.
 • Kadınlarda görülen yumurta çatlamama sorununun önüne geçerek yumurtaların çatlamasını sağlar.
 • Kuru incir, düzenli olarak tüketildiğinde hamile kalmayı kolaylaştırır.

Düzenli olarak kuru incir tüketmek, bronşit ve öksürük gibi akciğer rahatsızlıklarının önüne geçer.

 • Emziren kadınların kuru incir tüketmesi anne sütünü gözle görülür oranda arttırır.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hasta olmayı engeller.
 • Kuru incirin faydaları sperm üzerinde de etkilidir. Düzenli olarak kuru incir tüketen erkeklerin sperm kalitesi artar.
 • Düzenli olarak kuru incir tüketmek hücrelerin yenilenmesini onarılmasını sağlar. Bu sayede cilt bakımı için de kullanılmaktadır.
 • Cinsel isteği arttırıcı özellik gösterir.
 • Kuru incir tüketimi, yaşlanma belirtilerini geciktirerek daha sıkı bir cilt görünümü sağlar.
 • İçeriğindeki lif sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını destekleyerek kabızlık problemini ortadan kaldırır.
 • Antioksidan bakımından oldukça zengin olan kuru incir, göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Kuru incir, uzun süreli tokluk hissi verdiği için kilo vermek isteyen bireyler tarafından da tüketilebilir.

Kuru İncirin Zararları Nelerdir?

Kuru incir, birçok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde, çeşitli hastalıkların tedavisinde aktif rol oynar. Ancak kuru incirin haddinden fazla tüketimi çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirebilmektedir. Kuru incirin zararlarından kaçınmak için gün içinde tükettiğiniz kuru incir miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında karşılaşabileceğiniz olumsuzluklar şunlardır:

 • Kuru incir, içerisinde yüksek oranda karbonhidrat bulundurmaktadır. Bu nedenle, diyabet hastalarını ve kilo problemi yaşayan bireylerin dikkatli tüketmesi gerekmektedir.
 • Kuru incirin aşırı miktarda tüketimi ishal veya kabızlık gibi bağırsak problemlerine yol açabilir.
 • Bunların dışında, incir meyvesine alerjisi olan bireylerin kuru incir tüketmesi de son derece sakıncalıdır. Bununla ilgili doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz.

Kuru İncir Nasıl Tüketilir?

Kuru incir günlük beslenme rutinine muhakkak dahil edilmesi gereken bir besindir. Ancak kuru incir nasıl tüketilir bilmeyen vatandaşlar, bu meyveden gereken faydayı sağlayamayabilir. Kuru inciri, öğün aralarında atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Bunun dışında kuru incir, sütlü tatlılarda da sıklıkla kullanılan bir besindir. Kuru inciri tatlılarda kullanmak için öncelikle sütün içinde kaynatarak yumuşatmanız gerekmektedir. Daha sonra kuru incirleri istediğiniz tatlıya ilave edebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM