Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kuru kayısının faydaları, günümüzde pek çok insan tarafından bilinmektedir. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak yaygın olarak tüketilen kuru kayısı, sahip olduğu yüksek besin değeri sayesinde pek çok hastalığın önlenmesini sağlamaktadır.

Günümüzde insanlar, hastalıkları önlemek için uzun ilaç tedavileri kullanmak yerine beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyi tercih etmektedir. Beslenme alışkanlığını sağlıklı ve lezzetli meyve ve sebzelerle değiştirmek, uzun vadede pek çok fayda sağlamaktadır. Kuru kayısı, bu faydalı yiyeceklerin başında gelmektedir. Düzenli olarak tüketilen kuru kayısı, insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Kuru kayısıyı nasıl ve ne zaman tüketmek gerektiğini bilmeyen insanların, bu yiyecekten daha fazla verim almak, kuru kayısı faydaları ve zararlarına hakim olmak için bilgi edinmesi gerekmektedir.

Kuru Kayısı Nedir?

Kuru kayısı, sıklıkla tüketilen şifalı meyve kayısının, doğal yollarla kurutulmuş bir versiyonudur. Kayısı, kurutulma aşamasında, sahip olduğu besin değerlerinden herhangi bir şey kaybetmez. Aksine, uzun süre tüketilebilme özelliği sayesinde çok daha yararlı bir hale gelir.

Kayısı, gülgiller ailesine mensup bir meyvedir. Kayısı, çekirdeği, yağı ve kurusu ile birlikte her anlamda oldukça faydalı bir meyvedir. Düşük kalorili ve oldukça lezzetli olan bu şifalı meyve, özellikle kilo kontrolü için sıklıkla tercih edilmektedir. Kuru kayısı, ülkemizde en çok Malatya ilinde üretilmektedir. Dünya’da Asya ve Avrupa kıtalarında da üretimi yapılabilmektedir.

Beta karoten yönüyle oldukça zengin olan kuru kayısı ayrıca içerisinde potasyum, demir, kalsiyum, silisyum, fosfor gibi mineraller ve A, B, C vitamini gibi vitaminler barındırmaktadır.

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kuru kayısının sahip olduğu olumlu etkiler pek çok alanda kullanılmaktadır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan kuru kayısı, kolay temin edilen ve kısa sürede etkili sonuçlar veren bir besindir. Düzenli olarak tükettiğiniz takdirde kayısının faydaları maddeler halinde şunlardır:

 • İçeriğindeki A vitamini sayesinde görme bozukluklarının giderilmesini sağlar.
 • Beta karoten sayesinde kolesterolü dengeler.
 • Gereği kadar tüketildiğinde vücutta enerji verici olarak kullanılabilir.
 • Genellikle ilerleyen yaşlarda etkisini gösteren katarakt rahatsızlığının oluşumunu engeller.
 • Uyku problemi yaşayan bireylerin sinirlerini yatıştırarak rahatlatıcı bir etki gösterir.
 • Lifli yapısı sayesinde bağırsakların çalışmasını düzenler. Bu sayede kabızlık problemini ortadan kaldırır.
 • Bünyesinde barındırdığı magnezyum ve fosfor sayesinde beyin fonksiyonlarını destekleyerek hafızayı kuvvetlendirir.
 • Büyük bir antioksidan kaynağı olan kuru kayısı, yaşlanmayı geciktirir.
 • Düzenli olarak tüketilen kuru kayısı, migren ataklarının engellenmesini sağlar.
 • Hazımsızlık sorunu çeken bireylerde bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.
 • Dişlerin sağlamlığını arttırarak çürük oluşumunu engeller.
 • Kayısının karaciğere faydaları da görülmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde karaciğer hastalıklarını engeller.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde gırtlak, boğaz ve akciğer kanserinin oluşmasını engeller.
 • İçeriğindeki demir sayesinde kansızlık problemini ortadan kaldırır.
 • Kuru kayısı, A vitamini sayesinde egzama gibi cilt rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde kuru kayısının cilde faydaları da bulunmaktadır. Kuru kayısı, sivilce ve siyah noktaları yok eder.

Kuru Kayısının Zararları Nelerdir?

Kuru kayısı, düzenli olarak tüketildiğinde birçok hastalığın önlenmesini sağlayan bir besindir. Bünyesinde barındırdığı vitamin ve minerallerle insan sağlığına yarar sağlayan kuru kayısının, ölçülü tüketilmediği takdirde birtakım olumsuz etkileri görülebilir. Kuru kayısının yan etkileriyle karşılaşmamak için yapılması gereken, tüketim miktarına dikkat etmektir. Karşılaşabileceğiniz yan etkiler şunlardır:

 • Kuru kayısı gereğinden fazla tüketildiğinde bağırsak düzenini bozarak ishal yapıcı etki gösterir.
 • Kayısı çekirdeğinin fazla miktarda tüketilmesi mide bulantısı, baş dönmesi gibi tehlikeli etkiler yaratabilmektedir.
 • Kayısıya alerjisi olan bireylerin kuru kayısı tüketmesi alerjik reaksiyonlar meydana getirebilir.

Kuru Kayısı Nasıl Tüketilebilir?

Kuru kayısı, sağladığı yararlar nedeniyle yaygın olarak tüketilen bir besindir. Kuru kayısının en yaygın kullanım şekli ara öğün olarak tüketmektir. Kuru kayısıyı direkt olarak tüketmek istemeyen vatandaşlar için başka tüketim yolları da mevcuttur. Bu vatandaşlar kuru kayısıyı, salatalarının içerisine ilave ederek tüketebilir.

Bunun dışında kuru kayısıyı yoğurt ve diğer meyvelerle birleştirerek meyve salatası olarak tüketebilirsiniz. Ancak tatlılara ilave edeceğiniz kuru kayısıyı öncesinde su içinde bekleterek yumuşatmanız gerekmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM